..: Aktualności i artykuły - Reportáže - Rusko :..

Ministerstvo zahraničních věcí, v zeleném domě bydlel básník Puškin, foto: Tadeáš Rybka Moskva — Rusko není třeba úvodem asi nějak dlouze představovat. Největší státní zřízení na světě. Hlavní město Moskva. Politika tvořená Vladimirem Vladimirovičem Putinem, vysoká úmrtnost z důvodů spojených s alkoholismem, obrovské sociální rozdíly aj. Taková jsou naše současná média a snad někdy i mají pravdu. Ale o tom já vás nechci nějak hluboce přesvědčovat, chci nabídnout svůj pohled na Rusko očima železničního fanouška. A třeba vás vybídnout k cestě do této země, abyste se o situaci přesvědčili přímo na místě.

nádraží v Pekingu, foto: PVminulém díle jsme Vás seznámili s průběhem cesty po Transsibiřské magistrále z Moskvy do Irkutsku a naším pobytem u jezera Bajkal. Nyní se přesunujeme z Irkutsku přes Zabajkalsk a Manzhouli do Pekingu a dále do tibetské Lhasy. Nastupte si s námi do vlaku R 20 Vostok ve směru Ulan-Ude, Čita, Zabajkalsk, Manzhouli, Charbin, Šen´jan a Peking.

Autor: pvo

R2 Rossija, foto: PV Myšlenka na uspořádání náročné cesty vlakem po Rusku a Číně se zrodila již před pěti lety. Navnadily nás nejen různé publikace a cestopisy na téma Transsibiřská magistrála, ale v průběhu času i dostavba nové tratě z tibetské Lhasy do čínského Golmudu. Proto nám přišlo škoda, podívat se jen do Vladivostoku, když je možné zajet vlakem až na střechu světa. Cestu jsme začali aktivně připravovat na podzim loňského roku a v dubnu letošního roku jsme měli finální podobu. Přinášíme Vám cestopis z putování Transsibiřskou a Transmandžuskou magistrálou a návštěvy Irkutsku s jezerem Bajkal, Pekingu, Tibetu, Chongqingu, Hong Kongu a Macaa.

Autor: pvo

Petergof nádraží, foto: psVýchodní Evropa – Již delší dobu jsme plánovali vyrazit na východ do velké země. O Ruské federaci jsme si přečetli mnohé a zatoužili jsme vyzkoušet si ji na vlastní pěst. Mimo Ruska jsme navštívili také Maďarsko, přestupovali v Rakousku a cestu zakončili v Lotyšsku.

Autor: pvo

Ilustrační foto - muzeum v Norimberku, DBPetrohrad - Pracovní povinnosti mne zavály do bývalé metropole Ruska, tedy do Petrohradu, poté Leningradu, a nyní opět Sankt Peterburgu. Ve chvilce volna jsem si prohlédl i expozice tamního železničního muzea. Má dvě části - jednak převážně modelovou, umístěnou v budově, doplněnou fotografiemi a plány, a pak také venkovní, tvořenou reálnými exponáty. Ty jsou vystaveny na kolejích zrušeného Varšavského nádraží.

Nádraží v Krasnojarsku - ilustrační obrázekVladivostok - Na webových stránkách Ruských železnic se můžete vžít do role cestovatele a absolvovat virtuální projížďku po legendární transsibiřské magistrále. Trasa expresu "Rossija" vede již přes 100 let z Moskvy do Vladivostoku. Co všechno projížďka nabízí? Lze se volně procházet po soupravě, vstupovat do kupé, komunikovat s posádkou vlaku či ostatními cestujícími anebo sledovat z oken ubíhající krajinu.

8.12.2005 - 12:53 - Jandák jel vlakem, bojí se létat

;-)Praha / Moskva - Ministr kultury Vítězslav Jandák nerad létá. I na služební cestu do Ruska se vydal mezinárodním rychlíkem Praha – Moskva. Dle ministra je železniční doprava absolutně nejbezpečnější a nejlepší. Ministr nemá rád letadla od té doby, co s nimi už dvakrát nouzově přistával.

Pravděpodobně se jedná o rychlík R209/22 Vltava, který je složen výhradně z lůžkových a lehátkových vozů. Z Prahy hlavního nádraží odjíždí ve 22:30 a do Moskvy (Beloruskaja) přijíždí třetí den ráno v 7:05 moskevského času (5:05 SEČ). Cesta trvá 30 hodin a 35 minut a je dlouhá 2009 km.

Zdroj : Lidové noviny , IDOS

9.4.2005 - 16:50 - Před 100 lety jel první vlak po souši po Transsibiřské magistrále

kolejeMoskva - Na jediné železniční trati světa lze projet tarifní vzdálenost 9.298 km jedním vlakem. Jedná se o Transsibiřskou magistrálu z Moskvy do Vladivostoku. Ve vlaku stráví cestující 164 hodin, projedou napříč 2 kontinenty, 89 městy a překročí 16 velkých řek.
Stavba magistrály byla zahájena 31.5.1891 ve Vladivostoku. Většina prací se dělala ručně za vydatné pomoci ruského vojska, vězňů a různých dobrodruhů. Každoročně bylo položeno 500 - 600 km tratě a proto je magistrála označována za jedno z největších technických děl 20.století. První vlak k Tichému oceánu přijel již v roce 1903, ale zpočátku byly vagony přes Bajkal přepravovány na parníku. Technicky velmi náročná trať v okolí Bajkalu byla zprovozněna až v roce 1905. V letošním roce slaví celá trasa Transsibiřské magistrály 100 let svého provozu. I když oficiálně byla trať otevřena až v roce 1916.
Skutečná délka magistrály začínající na moskevském Jaroslavském nádraží a končící u břehu Japonského moře je 9.288,2 km, z toho 1.777 km vede po evropském kontinentu a 7.512 km v Asii. Během cesty projedete 89 měst, z nichž 5 má více než 1 mil. obyvatel, pojedete po nejdelším mostě o délce 2.568 m přes Amur. Na vybraných úsecích pojedete rychlostí až 140 km/h (zejména v úseku Omsk - Novosibirsk), kde je více než 600 km tratě bez jediné zatáčky či náročného stoupání. Pomník stavitelům magistrály byl vybudován ve Sljudjance, kde je jediné nádraží na světě postavené celé z mramoru. Cesta z Moskvy do Vladivostoku trvá 8 dní a 7 nocí (+ 8hodinový časový posun).

   
ŽelPage - elektroniczny magazyn kolejowy
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Publiczne używanie treści bez zgody autora nie jest dozwolone.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Logowanieopen/close
 
 
  
 
Zapomniane hasło   
Zarejestruj się   
:. Położenie pociągów CZopen/close
Położenie pociągów CZ
 
:. Szukanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info dla fotografówopen/close
Przydatne informacje
dlafotografów (ČR)

Słońce
wschodzi o 06:04
zachodzi o 20:00