..: Články - Vozidla :..

Ilustrační foto: EightyFour Vítkovice — Již na podzim loňského roku se objevily v médiích první informace o vývoji motorů na zemní plyn (CNG) ve společnosti Vítkovice Machinery Group. Kromě vývoje motorů, podpory a výstavby plnicích stanic se společnost zaměřila i na železniční dopravu. V současné době se dokončuje přestavba dvounápravové posunovací lokomotivy na plynový pohon. Nejedná se zde, jak by se mohlo zdát, o turbínovou lokomotivu, ale o lokomotivu původně vybavenou dieselovým motorem, který je nahrazen ekologičtějším motorem na CNG.

Siemens Praha — V lednu tohoto roku proběhl prodej majetku z bývalé továrny Siemens Kolejová vozidla na pražském Zličíně. Majetek, který si mateřský Siemens neodvezl, koupila nizozemská aukční společnost Troostwijk, která jej rozprodala v internetové dražbě. Dvacetihektarový areál s budovami a halami Siemens prodal Pražské správě nemovitostí (PSN). Odbory se do poslední chvíle snažily o zachování strojírenské výroby a zajištění pracovních míst pro bývalé zaměstnance SKV Zličín. Podle dohod mezi OS Kovo a SKV mělo dojít k prodeji celého areálu i se zařízením jinému zájemci, který by na strojírenskou výrobu navázal a zaměstnal většinu pracovníků z SKV. To se však nestalo a společnost byla rozprodána.

Siemens Praha — Před několika dny se objevil v tisku inzerát avizující chystanou aukci různého zařízení, nářadí, materiálu a v neposlední řadě také nejrůznějších vozidel z bývalé továrny Siemens kolejová vozidla, která je v současné době v likvidaci. Železniční i tramvajové příznivce jistě zaujme skutečnost, že mezi vozidly je například prototypová lokomotiva ČKD řady 709.601-9, nákladní plošinové vozy nebo historická tramvaj Elektrických drah hlavního města Prahy s inventárním číslem 2130, vyrobená v roce 1928. Čtyřdenní aukce začala již v pátek 14. ledna 2010 a jednotlivé aukce končí v průběhu čtyř dní od 25. do 28. ledna 2010.

BR 41 1144-9 v Chebu, foto: Jiří Randa, JRtrain Cheb — Každoročně pořádá německá společnost NVS Thüringen z Erfurtu pravidelné víkendové jízdy parních vlaků z Gery do Františkových Lázní a Chebu. Ačkoli historický vlak, nazvaný Elstertal–Express, je určen zejména turistům přijíždějícím za památkami měst Chebu a Františkových Lázní, využívají jej i železniční nadšenci. A tak nejen němečtí příznivci parních lokomotiv mají možnost v západním cípu naší vlasti pořídit zajímavé záběry historické soupravy DR v čele s německou parní lokomotivou 41 1144‑9.

Ee922, foto: Stadler Winterthur — Švýcarská společnost Stadler Winterthur dodá do konce příštího roku Švýcarským spolkovým drahám (SBB) celkem 21 nových posunovacích lokomotiv, označených řadou Ee 922. V sedmi největších švýcarských železničních uzlech, kde bude jejich působiště, poté ukončí provoz jedné z nejstarších elektrických lokomotiv v Evropě — třínápravové Ee 3/3 se spojnicovým pohonem náprav, vyráběné s přestávkami v různých verzích v letech 1930 až 1966. Nové lokomotivy Ee 922 jsou dvoufrekvenční (pro systémy 15 kV 16,7 Hz a 25 kV 50 Hz), a proto mohou sloužit i v pohraničních přechodových stanicích s Francií (SBB/SNCF).

Sejmutí lokomotivy 310.076 z podstavce v Č.Budějovicích, foto: DHV Lužná u Rakovníka Lužná u Rakovníka — O víkendu 4. a 5. července byla převezena parní lokomotiva 310.076 z Českých Budějovic do DHV (Depa historických vozidel) Lužná. Akce se uskutečnila z důvodu zachování lokomotivy pro muzejní účely, neboť v Českých Budějovicích je plánována revitalizace železniční stanice, před kterou byla lokomotiva několik desetiletí vystavena. Svůj podíl na rozhodnutí stroj přesunout má ale i zub času a nájezdy vandalů. "Kafemlejnek" zatím zůstane uložen v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka, kde se nyní rozhodne, zda bude zprovozněn, či jen uveden do vystavovatelného stavu.

Siemens ER20Německo - Dalším zákazníkem společnosti Siemens, který se rozhodl pro dieselelektrické lokomotivy Eurorunner ER20, je hannoverská železniční společnost Osthannoversche Eisenbahnen AG (OHE). První ze tří objednaných lokomotiv předaná soukromému severoněmeckému dopravci v polovině července byla slavnostně pokřtěna 23. července. Tento typ lokomotiv byl již homologován i v České republice.

Ilustrační obrázekChomutov - V sobotu 30. 6. a neděli 1. 7. 2007 proběhl v chomutovském depozitáři Železničního muzea NTM Víkend otevřených dveří. Široká veřejnost tak poprvé mohla navštívit běžně nepřístupné prostory, ve kterých jsou deponována historická kolejová vozidla včetně nejnovějších přírůstků Národního technického muzea.

15.7.2007 - 18:00 - VSOE po Slovensku opět v Praze

Ilustrační obrázekPraha - Legendární Orient-Express opět zavítá do Prahy. Ve středu 11.7. se vydal na cestu z Vídně přes Slovensko do Polska, odkud v pondělí 16.7. přijede do Prahy. Hranice mezi Polskem a ČR by měl překročit kolem deváté dopoledne v Meziměstí, odkud dále tažen dvojicí lokomotiv řady 754 pojede do Ústí n/O, odkud odjede v čele s lokomotivou řady 130 do Prahy. Do Prahy hlavního nádraží přijede kolem 15. hodiny k 1. nástupišti, které bude po dobu pobytu vlaku VSOE uzavřeno. Z jízdy přes Slovensko se již postupně zpracovává fotoreportáž na webu JRtrain, kde jsou též informace o celé této jízdě.

Související zprávy : 9.7.2007 - Orient-Express přes Slovensko, Polsko a Česko

Ilustrační obrázekChomutov - O víkendu 30.6. a 1.7. 2007 připravilo Národní technické muzeum víkend otevřených dveří v chomutovském depozitáři. Bývalé lokomotivní depo bude přístupné veřejnosti v sobotu a neděli vždy dopoledne od 9 do 12 a odpoledne od 13 do 17 hodin.

Nástup do Císařského vlaku, zdroj: www.imperialtrain.comPraha - Originální Císařský vlak "Imperator train", který byl vyroben a používán speciálně pro habsburského císaře Františka Josefa I., dorazil dnes ráno z Vídně do Prahy. Tento nevídaný vlak si tak mohli alespoň zvenčí prohlédnout i obyvatelé či návštěvníci Prahy. Server iDnes.cz uvádí: "Ve srovnání s Orient Expressem, který na své pravidelné lince přes Prahu celkem běžně jezdí, je příjezd Císařského vlaku do Prahy opravdovou raritou."

26.5.2007 - 23:02 - Legendární Orient-Express dnes odjel z Prahy

Orient-Express v Praze 18.6.2005 - foto Jiří RandaPraha - Již po druhé v letošním roce přijel do Prahy ve čtvrtek 24.5.2007 legendární historický luxusní vlak Orient-Express. Po dvoudenní přestávce pokračoval pak dále ve své trase do Německa. Tento nejluxusnější vlak všech dob provozuje společnost V.S.O.E (Venice Simplon-Orient-Express) a nejčastější trasou je právě jízda z Londýna do Benátek. Z toho zpravidla čtyřikrát do roka jede trasu přes Prahu (Benátky, Vídeň, Praha, Fankfurt, Paříž, Londýn). Na třetí jízdu, tentokráte odlišnou od běžné trasy, se můžeme těšit v červenci, kdy 11.7. bude projíždět Slovenskem se zastávkou v Banské Bystrici a do Prahy přijede z Polska 16.7. Po dvoudenní přestávce pak opět pojede přes Plzeň a Domažlice do Paříže a Londýna.

Informace a fotoreportáž : OE v ČR

Ilustrační obrázekKarlovy Vary - Přes 800 tisíc korun ročně může Karlovarský kraj ušetřit do konce roku 2010 na dotacích do dopravní obslužnosti na železnici mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. O tuto částku se sníží dotace, které platí dopravci, firmě Viamont, na pokrytí prokazatelné ztráty z dopravy. Kraj měl původně Viamontu přispívat téměř 26 miliony korun za rok. Úspory přitom neohrozí frekvenci dopravy mezi lázeňskými městy.

VSOE v ChebuPraha - Ve čtvrtek 24. května již letos podruhé přijede do Prahy legendární historický luxusní vlak - Orient-Express. Souprava 17 historických luxusních vozů Wagon Lits a Pullman z 20. - 30. let minulého století brázdí ČR zpravidla čtyřikrát do roka již od roku 1994. Orient-Express jezdí různými trasami po Evropě, kdy jedna z nich je právě z italských Benátek přes Vídeň, Prahu, Frankfurt, Paříž do Londýna. Z Prahy do Londýna pak vlak odjíždí v sobotu 26.5.2007.

Ilustrační obrázekMoskva - Společnosti Siemens a Ruské dráhy podepsaly smlouvu na údržbu vysokorychlostních vlaků v hodnotě přes 300 milionů Euro. Jedná se o 8 vysokorychlostních vlaků společnosti Siemens, které budou jezdit na trase mezi Moskvou a Petrohradem.

1 2 3 4 5 6 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2019 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:12
zapadá v 18:09
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...