..: Aktuality a články - Vozidla :..

Parní lokomotiva ř. 213.902 - ilustrační foto Jan ŠedivýPřibyslav - (Havlíčkobrodsko) - Provoz na staré trati z Přibyslavi do Sázavy asi na jaře skončí. Na železničním úseku, který je pozůstatkem kdysi významné dráhy mezi Žďárem nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem, v posledních letech jezdily historické výletní vlaky. Soukromý vlastník se ale nechystá investovat do potřebné obnovy a okolní obce na to nemají peníze. Poslední jízdy parního vlaku jsou ohlášeny na tento víkend - 22. a 23. dubna 2006.
V sobotu 22.4. pojede fotovlak a v neděli 23.4. vlak parní vlak pro veřejnost. Podrobnosti o akcích najdete v Kalendáři akcí.

Rychlovlak Pendolino, novinka Českých drah, se potýká s nepříjemným problémem. Z jeho vagónů se téměř nedá telefonovat. Situace by se měla začít řešit, otázkou je, kdo to zaplatí. Dráhy se musí domluvit s našimi operátory. „Prosím, tady Pendolino. Aha, to je pro tebe,“ říká strojvůdce českého rychlovlaku těsně před Českou Třebovou na cestě z Ostravy do Prahy a podává telefon v kokpitu kolegovi. „Kontrola, manželka,“ dodává. Zatímco hovor z kabiny proběhl bez sebemenších problémů, ministr dopravy Milan Šimonovský, který seděl o pár metrů dále ve voze, se nemohl dovolat. „Už potřetí jsem se snažil namluvit něco do rozhlasu a potřetí nám to vypadlo,“ říká při jízdě Šimonovský. „Možná by se na to měla kolegyně kouknout,“ dodává a otočí se k přísedící ministryni informatiky Daně Bérové. „Je to nešťastná kombinace, za kterou Pendolino nemůže,“ vysvětluje Stanislav Beneš, šéf ČD Telematika, dceřiné společnosti Českých drah, jež má na starosti komunikaci nejen mezi vlaky. „V Pendolinu se spojuje problém horšího pokrytí okolo tratí a kovové konstrukce vlaku, která brání pronikání signálu,“ dodává Beneš. Dráhy mají vlastní mobilní síť, strojvůdce se z drážního mobilu dovolá skoro kdekoliv podél hlavních tratí. „Ale normální mobil se do této sítě nepřihlásí,“ říká Beneš. Aby se dovolali i cestující a třikrát za sebou jim v luxusním vlaku nespadl hovor, to se má nyní řešit. Jedna možnost je převést mobilní signál, který mají dráhy, do vagonu tak, aby v nich fungovaly i normální telefony. Princip, který je podobný mezinárodnímu roamingu - jako když se člověk v Rakousku připojí do jedné z tamních sítí. Druhou možností je nainstalovat do vagonu zesilovače běžného mobilního signálu. Ty zase funguje podobně jako handsfree sada v autě. Lidé by volali dál prostřednictvím svého operátora. V obou případech se musí dohodnout dráhy a čeští operátoři. Technicky to není problém, ve hře jsou především peníze. „Vznikla pracovní skupina, která se nedávno shodla na technických parametrech. Teď zbývá dořešit obchodně právní záležitosti,“ říká mluvčí Oskar Vodafone. Jde o to, kdo to zaplatí. Pro operátory je levnější instalovat zesilovače než varianta s roamingem či stavba nového vysílače podél tratí. Taková investice je pro ně údajně nenávratná, problémy jsou i s nájmy pozemků okolo kolejí.

Oskar a T-Mobile horší pokrytí v neobydlených místech okolo tratí přiznávají, Eurotel trvá na opaku. A to i přesto, že podle železničářů to s jeho pokrytím není jiné než u ostatních. O tom se přesvědčil i ministr Šimonovský. „Nemůžeme souhlasit s tvrzením, že by pokrytí na hlavních železničních trasách na území Česka bylo minimální,“ říká mluvčí Eurotelu. Podle něj na základě výsledků testovacího měření spolu s Českými drahami s využitím externí antény na hlavních koridorech je pokrytí signálem 99,6 procenta. „Nicméně kovová a nepropustná konstrukce železničního vagonu dostupnost signálu pro cestující uvnitř vozidel brání,“ vysvětluje mluvčí Eurotelu s tím, že právě proto v současné době operátoři společně s Českými drahami pracují na projektu, který má zlepšit dostupnost signálu také uvnitř vozů.

Zdroj: MF DNES (Jan Cízner)

Foto: archiv Želpage

Pendolino v Děčíně - foto Jiří RandaPraha - V neděli 6. listopadu 2005 skončí zkušební provoz jednotky 680.003 pendolino s cestujícími, v jehož rámci byla pravidelně nasazována na jeden pár rychlíků mezi Prahou a Děčínem. Zcela bezporuchový provoz pendolina do Děčína se těšil velkému zájmu veřejnosti, a to především o víkendech. Celkem se jím na této trase svezlo více než 330 tisíc cestujících.

Následně bude souprava připravována pro nasazení do pravidelného provozu od 11. prosince 2005. Vlaky s naklápěcí skříní budou od tohoto data zajišťovat jízdu spojů kategorie SC Pendolino mezi Prahou a Ostravou a vybraných spojů IC a EC ve směru na Brno a Břeclav.
Již v pondělí 7. listopadu zahájí České dráhy prodej jízdních dokladů pro vlaky SC Pendolino prostřednictvím rezervačního systému v železničních stanicích. Stejný den začnou prodej rezervací na své spoje pod označením „OK“ také České aerolinie, které nabídnou svým cestujícím lety ve výši nula, provozované spoji SC Pendolino na trase Ostrava – Olomouc – Pardubice – Praha.

Zdroj : České dráhy

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:08
zapadá v 19:57