..: Aktuality a články - Stavby a projekty - Finsko :..

Kirkenes - přístav, foto: Janter Kirkenes — Spojení Finska a Norska novou železniční tratí se dostalo v nedávné době i do popředí jednání nejvyšších představitelů obou států. Tato agenda nechyběla ani při poslední návštěvě finského prezidenta v Norsku – pan Sauli Niinistö potvrdil při jednání s králem Haraldem zájem finské strany o projekt, kdy by byla trať z finského Rovaniemi dobudována až na norské arktické pobřeží. Rovaniemi je zatím nejsevernější bod, kde končí finská železnice. Její prodloužení směrem na sever by umožnilo přepravovat zejména rudu do přístavu, ze kterého by se mohla dále transportovat směrem na východ. Bylo by to blíž, než když kdyby se doprava směřovala, jako dnes, do přístavů v Botnickém zálivu. Je předpoklad, že by denně mohlo z Finska do přístavu směřovat až 40 vlaků. Opačným směrem by se pak mohl přepravovat zkapalněný zemní plyn.

Murmansk - přístav, foto: Tom Thiel Moskva/Pečora/Murmansk — Ruský státní železniční dopravce RŽD nenápadně poodhaluje své investiční plány do budoucna. V současné době probíhají jednání se zahraničními partnery ze skandinávských zemí. Do roku 2018 až 2020 by se mohl ruský Murmansk propojit železnicí s Norskem a Finskem, zejména s jejich přístavy. Na to by mohlo navázat napojení ruské republiky Komi, ležící západně od Uralu. Dále by mohly být napojeny regiony Archangelský a Permský. Projekt označený Belkomur, který vznikl již v závěru minulého století a dosud nebyl realizován, by se mohl dočkat realizace, neboť zájem finančně se na něm podílet projevila i státem vlastněná China Civil Engineering Construction Company (CCECC). Projekt s předběžně kalkulovanými náklady okolo 15 miliard amerických dolarů by pomohl výrazně zkrátit spojení mezi Uralem a severozápadem Ruska.

SR1 3107, Helsinky, foto: Antti Havukainen Tallin / Helsinky — Evropská komise poskytne v příští finanční sedmiletce (2014 až 2020) až 10 miliard eur na rozvoj železniční dopravy v Evropské unii. Předpokládá se, že finanční prostředky budou rozděleny na zlepšení spojení mezi střední a východní Evropou a Německem. Podle Siima Kalase, evropského komisaře pro dopravu, sice existuje mnoho projektů na rozvoj železničního spojení, ale jen málo z nich by mohlo být považováno za perspektivní a obdrží finanční prostředky z EU. Mimo jiné sdělil, že Rail Baltica se bude moci ucházet o dotace EU v prvním stupni.

28.6.2007 - 3:00 - Dočkáme se podmořského tunelu mezi Estonskem a Finskem?

Tunel - ilustrační fotoTallin - Starostové Helsinek a Tallinu požadují vypracování studie proveditelnosti výstavby nového podmořského tunelu, jenž by v budoucnu mohl spojit obě hlavní města. Edgar Savisaar spolu s Jussim Pajunenem na setkání 19.6.2007 ve Finsku odsouhlasili zahájení přípravy studie. Pokud by se podařilo projekt realizovat, nový tunel by se svou délku přesahující 80 kilometrů stal nejdelším na světě. Nicméně, naskýtá se otázka ekonomické návratnosti stavby - Eurotunnel spojující Francii s Velkou Británií se na začátku roku potýkal s dluhem přesahujícím 250 mld. Kč.

zdroj: Baltic Times

29.11.2006 - 11:08 - Společnost Oy Karelian založena

RŽD + VRHelsinki – Dne 23.11.2006 stvrdili podpisem Vladimír Jakunin (RŽD) a Henri Kuitunen (VR) založení společnosti Oy Karelian Trains. Tato nově vzniknuvší společnost by měla zajišťovat provoz mezinárodních rychlovlaků mezi Petrohradem a Helsinkami. Výjezd prvního vlaku je plánován na 4. čtvrtletí roku 2008. RŽD a VR vložily jako vstupní kapitál po 500.000 €.

zdroj: RŽD

5.10.2006 - 16:52 - RŽD a VR plánují nové spoje mezi Petrohradem a Helsinkami

Moskva - Ruské želežnice (RŽD) a Finské železnice (VR) se chystají založit novou společnost pod názvem Oy Karelian Trains Ltd. Se základním kapitálem 1 milion €. Společnost bude zajišťovat vysokorychlostní dopravu mezi Petrohradem a Helsinkami. Očekává se, že by vlaky této nové společnosti měly začít jezdit ve 4 kvartálu roku 2009 a měly by zkrátit jízdní dobu ze současných 5,5 hodin na 3,5 hodiny. Vlaky by měly dosahovat rychlostí 220 km/h, složeny by měly být ze 7 vozů (5 vozů 2. třída, 1 vůz třídy business a 1 restaurační vůz s odděleným prosotorem pro kuřáky) a pojmout 300 pasažérů. Očekávaná cena jízdenky pro třídu business činí 110,00 € a pro 2. třídu 69,40 €. V současnosti operují mezi Petrohradem a Helsinkami 2 rychlíky (Repin a Sibelius), jejichž ceny se pohybují v realcích 89,10 € v 1. třídě a 50,80 € ve 2. třídě.

zdroj: RŽD

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2020 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:06
zapadá v 21:08
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...