..: Aktuality a články - Služby - ČR Vysočina :..

M 27.003, Černovice u Tábora – Křeč, 2. 11. 2014, foto: Ušoplesk Jindřichův Hradec (aktualizováno 20:30) — Cestující na tratích Jindřichohradeckých místních drah se do konce letošního roku dočkají hned několika zlepšení, a to na straně infrastruktury i u provozovaných vozidel. Na 46 kilometrů dlouhé úzkokolejce z Jindřichova Hradce do Obrataně budou rekonstruována nástupiště ve Žďáru u Kamenice nad Lipou, Obratani zastávce a Obratani, nové zastávky se pak dočká necelá dvacítka obyvatel černovické místní části Střítež. „Charakteristickými stavebními parametry pro tyto zastávky budou vystavěné zpevněné plochy nástupiště ve výšce 350 mm nad temenem kolejnice a s délkou 36 metrů, nové osvětlení zastávky s novým přístřeškem,“ píše se v tiskové zprávě JHMD.

ČD Bike Jihlava — Po nabídce přepravy jízdních kol po Praze zdarma a otevření nových půjčoven kol na Moravě, mají České dráhy pro všechny cyklisty další dobrou zprávu. Na Vysočině, která je pro cykloturistiku velmi atraktivní, otevřely ČD 28. března další cyklopůjčovnu — ve Světlé nad Sázavou. Kola si ale můžete půjčit také v Novém Městě na Moravě a v Telči, po předchozí domluvě si také můžete nechat kolo bezplatně dopravit do jiných stanic na Vysočině. Půjčená kola pak můžete po kraji přepravovat bezplatně vlakem a kolo vrátit v jiné z vybraných stanic než v které vám bylo zapůjčeno. ČD nabízejí i další výhody v ceníku výpůjčného, vlastníte–li platnou jízdenku, nebo In–kartu. Pro půjčení kola musíte předložit dva osobní doklady a zaplatit zálohu, ta činí 1.000 korun za jedno kolo, za dvě až pět kol pak 2.000 korun. Kola si můžete rezervovat 30 dnů před půjčením telefonicky, e–mailem či elektronicky na stránkách půjčoven. Půjčovny na Vysočině jsou otevřeny od 1. dubna po celý rok.

Ilustrační foto, ÖBBŽdírec nad Doubravou - Pila Stora Enso Timber ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku v těchto dnech převádí další díl své dopravy ze silnice na koleje. Umožnila to modernizace železniční vlečky u podniku, již zaplatily České dráhy (ČD). Největší domácí pila převážela dosud ve vagonech asi pětinu materiálu, nyní to bude více než polovina. Na silnicích v zemi díky tomu v příštím roce ubude přibližně 18.000 kamionů.

České dráhy zaplatily za přestavbu vlečky 53 milionů korun, a to bez daně z přidané hodnoty. Mluvčí ČD Aleš Ondrůj řekl, že díky investici se objem přepravované kulatiny, řeziva a dřevní štěpky může zvýšit až na dvojnásobek. Ročně by mohlo být naloženo a vyloženo až 600.000 tun nákladu. Investice se týkala rekonstrukce a rozšíření kolejiště ve ždírecké stanici a také zlepšení jeho propojení s vlečkou u pily. Stavbaři opravili a přistavěli nákladové rampy a vybudovali nákladiště pro manipulaci se surovou kulatinou. Uvedl to Milan Hyliš z firmy Chládek a Tintěra, která zakázku prováděla.

Stora letos ve Ždírci pořeže přes jeden milion metrů krychlových kulatiny. Díky nedávné modernizaci výrobních technologií se objem zpracovaného dřeva meziročně zvýší zhruba o čtvrtinu. Do vlaku se speciálními kontejnery se štěpka nakládá od loňského července. Vlak s 18 vagony jezdil mezi Ždírcem a Planou jednou týdně. Po přebudování vlečky se štěpka nakládá šestkrát týdně. Zvyšuje se i množství kulatiny přepravované po železnici.

zdroj: Mladá fronta DNES

Vysočina - Jednotky Regionova, které byly nedávno předány budou v kraji Vysočina nasazeny primárně na tratích mezi Jihlavou a Slavonicemi, Kralicemi nad Oslavou, Velkým Meziříčím a o víkendech budou zajíždět až do Znojma. Tyto tratě byly vyhodnoceny jako nejlépe odpovídající využitelnosti nových vozidel. Na trati 240 Brno – Jihlava dojde k záměně nyní používaných motorových vozů ČD řady 843 modernizovanými vozy 854 s odpovídajícími přívěsnými vozy. Tyto vozy budou vést i rychlíky v trati Jihlava – Havlíčkův Brod – Pardubice. Vzhledem k připravované rozsáhlé přestavbě železničního uzlu Kolín a s tím souvisejících výluk mezi Kutnou Horou a Kolínem je naprostá většina osobních vlaků od Havlíčkova Brodu vedena jen do Kutné Hory a dál s přestupem na jednotky pražské příměstské dopravy v relaci Kutná Hora – Kolín – Nymburk – Praha a rychlíky.

zdroj a foto: Tisková zpráva

RegioNovaJihlava - Cestování vlakem po Vysočině je od včerejška o něco příjemnější. České dráhy slavnostně nasadily do provozu dvě moderní vlakové soupravy Regionova. Poprvé vyrazily z hlavního nádraží v Jihlavě 23. listopadu krátce před polednem. Nejčastěji do nich budou nasedat cestující mezi Jihlavou, Telčí a Slavonicemi. Kvalitní svezení čeká i na obyvatele Velkého Meziříčí, Kralic nad Oslavou a dalších míst. Vysočina je pátým krajem v republice, kde se tyto nízkopodlažní vlaky objevily. "ČD chtějí těmito vozy napravit léty pošramocenou image a přitáhnou nové zákazníky do vlaků," vysvětlil Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele ČD. Vozy pokřtili šampaňským hejtman kraje Miloš Vystrčil (ODS) a primátor Jaroslav Vymazal. "Jsem rád, že České dráhy nastoupily trend zvyšující se kvality," pochválil aktivitu partnera hejtman kraje Miloš Vystrčil (ODS). Připomněl, že kraj vyplácí podporu na dopravní obslužnost zhruba stejně vysokou drahám i provozovatelům autobusů, na jednoho cestujícího po železnici však částka v přepočtu znamená doplatek ve výši 50 korun, zatímco pasažér autobusu potřebuje dotaci jen jednu korunu. "Tak extrémní rozdíl je ale zčásti způsoben rozdílným započítáváním nákladů," připomněl hejtman, že u autobusů se nezapočítávají na rozdíl od vlaků náklady na opravu silnic.

Větší kvalitu cestování po železnici přivítal i jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS). "Jsem rád, že se současný management chce poprat s dluhem z minulosti. Ve světle toho, co se děje na silnicích, je krok Českých drah vedle velké výzvy i značnou šancí, jak se prosadit na trhu," poznamenal Vymazal. Soupravy Regionova vznikly přestavbou starých motorových lokálek, z nichž zbyly jen některé rámy. Do konce roku bude jezdit po republice 17 podobných vlaků. "A do dvou až tří let až sto kusů," uvedl Tomáš Ignačák ze šumperské firmy Pars nova, která Regionovy pro ČD vyrábí. "Věřím, že postupně budou takto vypadat všechny vlaky. Tedy že budou čisté, krásné a bezpečné," poznamenal Vystrčil. Přímo na Vysočině by jich mělo jezdit v dohledné době až sedm. Komfortnější jízdy se dočkají i cestující v Havlíčkově Brodě, Novém Městě a Žďáru nad Sázavou. Vysočina by výhledově potřebovala sedm elektrických a 12 motorových vlaků. Další obnovu by dráhy chtěly financovat z evropských fondů. Vozy, které včera poprvé vyjely směrem na Kostelec, jsou označeny logem kraje Vysočina a jeho internetovou adresou. Cena každé soupravy je 20 milionů korun. Dieselové motory do nich dodává společnost Tedom, která sídlí na Třebíčsku.

Na Vysočině v příštím roce najedou vlaky méně

Zástupci ČD také včera představili nový jízdní řád, který začne platit 10. prosince. Bude v něm například nový spoj, který ráno před šestou vyrazí z Havlíčkova Brodu do Brna, kde skončí krátce před půl osmou. "Jinak se jízdní řád v podstatě nemění," podotkl ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Miroslav Havel. Se změnou v jízdním řádu najedou vlaky v příštím roce o více než dvacet osm tisíc kilometrů méně. "Jedná se zhruba o půl procenta, což je k rozsahu kilometrů, které vlaky najedou ročně, zanedbatelné číslo. Cestující to téměř nepoznají," řekl Havel. Potíže čekají cestující v příštím roce na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Prahou kvůli rozsáhlé přestavbě nádraží v Kolíně. "Osobní vlaky tak budou končit v Kutné Hoře, kde budou muset cestující přestupovat na Středočeskou regionální dopravu," upozornil Miroslav Havel. Zrušeny budou některé málo využívané spoje, které České dráhy vytipovaly na základě sčítání cestujících. Vzhledem ke zrušení posilových pátečních a nedělních rychlíků R 1519 a R 1518 zůstane trať Okříšky - Znojmo po mnoha letech zcela bez dálkové dopravy. Od prosince tak již nebudou nadále jezdit například poslední nedělní vlaky na trati 243 mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí na Třebíčsku.

zdroj: Vysočina, MF Dnes, Právo

přejezd - ilustrační fotoPelhřimov / Zajíčkov - Ve středu 7.12. na železničním přejezdu v Zajíčkově na Pelhřimovsku kvůli modernizaci trati (č.224 Tábor - Horní Cerekev) přestalo fungovat možná nejstarší zabezpečovací zařízení v zemi. Jedná se o mechanické závory, které na rozdíl od jiných spouštěných za pomoci kliky, se stahují pomocí řetízku.

Nové světelné zabezpečovací zařízení Zajíčkov dostal v souvislosti s celkovou modernizací přibližně stoleté trati mezi Horní Cerekví a jihočeským Táborem. Práce za 230 milionů začaly v tomto roce. Přestavba dvou přejezdů přijde asi na deset milionů, ale ušetří práci čtyř železničářů. Dráha totiž nebude v obci ani prodávat jízdenky. Lidé si je koupí ve vlaku. Domek, který sloužil jako poslední závorářské stanoviště na trati, dráha pronajme nebo prodá. Po ukončení modernizace zmizí výpravčí nebo signalisté po celé trati a provoz se bude řídit z pelhřimovské stanice.

Zdroj : České noviny (ČTK)

Prosím čtenáře o fotografie a také bližší informace, děkuji.
Článek a fotografie na webu České noviny

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01