..: Aktuality a články - Služby - ČR Plzeňský :..

RegioShark v Bezdružicích, foto: Miroslav KlasPlzeňský kraj — Nedávná akce vítání jara na bezdružické lokálce přinesla pravidelným cestujícím i turistům zajímavou příležitost svézt se vozidlem, které odpovídá standardům dnešní doby, soupravou PESA Link II. Snadný nástup pro cyklisty i rodiče s kočárky, pohodlný a moderně zpracovaný interiér či bonus v podobě Wi-Fi připojení byl přijat cestujícími velmi kladně, ale to byla pouze jedna strana celé akce. Jednotka s obchodním názvem RegioShark prokázala i svoji další přednost, a to v oblasti adhezních a akceleračních vlastností. Svižné rozjezdy od úrovňových železničních přejezdů, před kterými je výrazné rychlostní omezení, se samozřejmě projevily pozitivně i na jízdní době spoje Pňovany - Bezdružice a nejednou musel strojvedoucí příslušného osobního vlaku vyčkávat, aby ze stanice či zastávky neodjel s náskokem oproti standardnímu jízdnímu řádu.

Ilustrační fotoHrádek u Rokycan - Devatenáctiletý mladík za volantem Opelu Corsa ve středu v 19 hod. narazil na železničním přejezdu do motoráku, který se právě rozjížděl ze zastávky. Řidič i jeho o rok starší spolujezdec skončili v nemocnici s lehkými zraněními. Osobní auto narazilo do boku motorového vozu, ve kterém jelo asi 10 cestujících. Ve vlaku nebyl nikdo zraněn. Osádka auta narazila hlavami do čelního skla auta. Svědčí o tom poškození čelního skla. „Při nárazu auta se utrhla nádrž motorového vozu. Hasiči z ní museli odčerpat naftu,“ popsal mluvčí krajských hasičů František Vaško. „Kvůli nehodě byl provoz na trati Rokycany - Mirošov přerušen od 19. hodiny do 22:15 hod.,“ řekl Drozda. Inspektoři odhadli škodu na motoráku na 30 tisíc korun, dvojnásobná škoda je podle policistů na osobním autě. Podle dosavadního vyšetřování je viníkem srážky řidič auta, který nedal vlaku přednost.

zdroj: Mladá fronta DNES

810 u RadniceChrást u Plzně - V rámci výstavby 3. železničního koridoru v letech 2009 až 2012 proběhne modernizace trati z Plzně do Rokycan. V současné době probíhá příprava projektu, který by měl být hotov v únoru příštího roku. V budoucnu bude trasa Plzeň - Rokycany vedená nově po Ejpovické přeložce měřit 14,1 kilometru (o 6 kilometrů méně než dosud). Cestujícím nová stavba přinese i další změny - obec Chrást na Plzeňsku přijde o přímé vlakové spojení s Plzní. Lokálka, která spojuje obec s Radnicemi na Rokycansku a která se u místních těší velké oblibě, by však ohrožena být neměla.

"Výhody pro Chrást asi převažují nad nevýhodami. Místo trati do Plzně vznikne plánovaná cyklostezka a současně se samozřejmě zklidní i situace na přejezdu v obci a vzroste bezpečnost," prozradil starosta obce Ladislav Bohuslav. Vlaky budou po dokončení modernizace do Plzně jezdit přes Ejpovice. "Podle toho, co jsme se dozvěděli, by ale doba jízdy neměla trvat déle, než je tomu nyní. Dokonce prý bude možná o něco kratší," uvedl Bohuslav. "Jízda vlaků přes Ejpovice opravdu v žádném případě pomalejší nebude, stejná zůstane i cena jízdného. Výhodu vidíme naopak v tom, že vlaky z Plzně do Ejpovic budou moci jezdit rychleji a lidem navíc přibudou nově vzniklé spoje," potvrdil a doplnil jeho slova vedoucí skupiny dopravy regionálního centra řízení provozu Českých drah Jaroslav Voldřich. "Budeme si na to muset zvyknout, když už to jinak nepůjde. Doufám, že dráhy všechny ty sliby o rychlejší cestě a hlavně o stejné ceně dodrží," dodává jedna z pravidelných cestujících.

Doplněno (13.25): Bližší informace o projektu Ejpovické přeložky a modernizaci trati Plzeň - Rokycany naleznete na stránkách SŽDC. Budoucí podoba stavby je zde prezentována například i formou virtuálního průjezdu trasou.

zdroj: Jízdní řád ČD (trať 176), Plzeňský deník, SŽDC

831 186-2 Železná Ruda město

Železná Ruda - Unikátní stanice, kde státní hranice prochází přímo skrz nádražní budovu, ponese od 10. prosince nový název Železná Ruda - Alžbětín. Od září 1953 až do června 1991 zde byl přeshraniční provoz přerušen a vlaky z české strany byly ukončeny ve stanici Železná Ruda město. Jeden metr od státní hranice byla, podobně jako v Berlíně, vystavěna zeď z tvárnic. K 1. červnu 1991 se za velké euforie podařilo přeshraniční dopravu opět obnovit, avšak až do letošního roku přes hranici neprocházely žádné přímé vlaky. Od 28. května 2006 se podařilo zavést nové spoje vedoucí z bavorského Plattlingu až do vrcholové stanice Špičák. Trasa přes Železnou Rudu také představuje nejkratší spojení Prahy s Mnichovem se vzdáleností přibližně přes 400 kilometrů. Nicméně, vzhledem k nepříznivým sklonovým poměrům a skutečnosti, že na německé straně trať provozuje soukromý dopravce, se stále nedaří tudy směřovat dálkový rychlík.

zdroj: Jízdní řád ČD, Železničář

SněhulákPlzeň - V návaznosti na vynikající sněhové podmínky v lyžařských centrech na Šumavě zavádí České dráhy opět mimořádný osobní vlak "Sněhulák". Ten pojede z Plzně do Železné Rudy o pololetních prázdninách v pátek dne 3. 2. 2006.
Při dobrých sněhových podmínkách bude tento posilový vlak zaváděn i o jarních prázdninách na Plzeňsku od pondělí 20. 2. do pátku 24. 2. 2006 podle stejného jízdního řádu.

Jízdní řád a další informace na webu ČD.

Plzeň - Na trati mezi Chebem a Plzní obrala cestující banda lupičů. Více policistů doprovází kvůli zlodějům v posledních týdnech mezinárodní vlaky, které projíždějí západními Čechami. České dráhy kvůli vyšší bezpečnosti cestujících dokonce omezují počty zastavení vlaků na českém území.

Policie doprovázela expresy už dříve, nyní však posílením ostrahy reaguje na řádění zlodějské bandy, která 27. října okradla cestující v mezinárodním rychlíku směřujícím od Chebu do Prahy. Lupiči obrali v nočním expresu dva Čechy a sedm cizinců někde mezi Chebem a Plzní. "Zřejmě na okraji Plzně vlak zpomalili a s ukradenými věcmi z něj vyskákali. Pravděpodobně tam na ně čekal komplic a z místa pak ujeli," uvedl zdroj, který je o případu informován. Co přesně zloději udělali, aby vlak zpomalili, nechtějí komentovat ani policisté. Obávají se totiž, aby tím neposkytli návod dalším lupičům.
Okradení cestující dojeli do Prahy, kde vše oznámili olicistům. "Nechtěli vystoupit cestou, protože cílovou stanicí pro ně byla Praha. Tam vše oznámili. Případ je kvalifikován jako trestný čin loupeže. V Praze vyšetřování začalo, nyní už případ převzali policisté v Chebu," řekla Eva Brožová z pražské policejní správy.
Náměstek krajského policejního ředitele Jan Brázda potvrdil, že právě po incidentu z konce října jezdí ve vytipovaných vlacích více policistů. "Postup, jakým pachatelé okradli cestující, je zcela nová metoda. V západních Čechách se to stalo poprvé. Od té doby je zvýšený dohled nad některými vlaky," potvrzuje Brázda.

Policejní akce už přinesla konkrétní výsledky. Policisté chytili v polovině listopadu v rychlíku na Prahu zloděje, který okradl turistku z Koreje. Žena se probudila právě v okamžiku, kdy zloděj opouštěl její kupé. Když zjistila, že nemá v batohu fotoaparát, hned běžela za průvodčím. Ten se spojil s policisty, kteří byli ve vlaku. "Policisté utíkajícího pachatele pronásledovali přes několik vagonů. Třiadvacetiletý muž z Jičínska se před nimi snažil schovat na WC," sdělila západočeská policejní mluvčí Helena Malotinská. Při výslechu policisté zjistili, že zloděj do vlaku směřujícího na Prahu nastoupil v Rokycanech. Pátrači pak objevili i ukradený fotoaparát. Ležel u trati nedaleko vesničky Stašov na Berounsku.

Právě na ochranu před zloději doplatí cestující, kteří mezinárodními rychlíky cestovali v noci po Česku. Například vlak odjíždějící z Prahy do Německa ve tři čtvrtě na deset večer bude od 11. prosince stavět jen v Plzni, Mariánských Lázních a Chebu. Už nezastaví v Rokycanech, aby se zmenšila možnost, že vlak opustí nebo do něj nastoupí pobertové.
"Tento rychlík je hlavně pro klienty, kteří odjíždějí z Česka," uvedl zástupce ředitele odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah v Plzni Vladimír Kostelný.

Zdroj : iDnes.cz

Plzeň - V rámci Integrované dopravy Plzeňska platí od poloviny loňského roku nový druh jízdního dokladu – tzv. Plzeňská karta. Bezkontaktní čipová víceúčelová karta typu Mifare Standard typu A s integrovaným procesorem a obvodovou anténou má paměťovou kapacitu rozdělenou v současné verzi na 16 zabezpečených sektorů. To umožňuje snadnou implementaci více aplikací, včetně elektronické peněženky i různých docházkových, rezervačních a jiných úloh. Každá karta má nesmazatelné identifikační číslo od výrobce. Nesmazatelné jsou i vytištěné fotografie, jméno a příjmení držitele. Šifrovaný bezkontaktní přístup k jednotlivým sektorům je zabezpečen dvěma různými klíči pro čtení a zápis. Vyznačuje se vysokou životností díky bezkontaktnímu způsobu transakce, kdy stačí kartu ke čtecímu, rezervačnímu a odbavovacímu zařízení jen přiložit, a až 100 000 cykly záznamů. Je optimalizována pro potřeby co nejrychlejšího odbavení a je nepřenosná. Další výhodou je možnost jejího zablokování a zamezení zneužití v případě zcizení. Držitel může požádat o vydání duplikátu s možností převedení časového předplatného i nevyužitého zůstatku v elektronické peněžence. Od poloviny loňského roku se prodalo, personifikovalo, aktivovalo a k používání připravilo téměř 130 000 karet. V roce 2004 byly na Plzeňskou kartu nahrávány pouze časové předplatní jízdenky. Od ledna 2005 slouží i jako elektronická peněženka, zatím jen pro jednoho dopravce – Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP). V jeho dopravních prostředcích lze přímo z elektronické peněženky zakoupit ve voze jízdenku pro jednotlivou jízdu. Časové jízdenky a elektronickou peněženku se v Plzni dá nahrát ve třech prodejnách PMDP. Časové jízdenky se dále zatím nahrávají v pokladně hlavního nádraží ČD a v prodejně na centrálním autobusovém nádraží. Nově zavedený jízdní doklad samozřejmě uznávají i ostatní autobusoví dopravci a České dráhy, a. s., kteří jsou zapojeni do systému Integrované dopravy Plzeňska. Kromě nových výdejních zařízení u PMDP bylo nutné minimálně upravit, příp. zavést nové zařízení, které dokáže nový jízdní doklad přečíst a zkontrolovat. U ČD šlo o úpravu a doplnění tzv. přenosných osobních pokladen vlakového doprovodu (POP). Ke kontrole platnosti tohoto jízdního dokladu stačí pouhé přiložení karty ke čtecímu zařízení POP a aktuální data se zobrazí na jejím displeji. Odzkoušení čtečky na přenosné osobní pokladně nejen rozšířilo možnosti nového odbavovacího zařízení v podmínkách ČD, ale otevřelo prostor i pro další varianty uplatnění bezkontaktní čipové karty.

adscf2640Konstantinovy Lázně - Lázeňští hosté z Konstantinových Lázní (935 obyvatel) na Tachovsku poprvé využili vlakové taxi, jež nabízejí ČD, a. s. od 12.12.2004, kdy začal platit nový jízdní řád. Individuální odvoz motorovým vlakem z Bezdružic do jediných lázní v Plzeňském kraji si objednalo 20 turistů, kteří se v sobotu vraceli z bezdružického zámku. Za taxi zaplatili 400 korun, což představuje 40 jízdenek. Hosté a turisté si stěžovali, že se nemají jak vrátit do lázní ze zámku, kde se konají různé besedy a kulturní akce. České dráhy podporují touto službou mikroregion Konstantinolázeňsko.
Taxi u ČD prosadily Bezdružice, Konstantinovy Lázně a Cebiv. Pokud cestující zakoupí nejméně 40 jízdenek, vypraví ČD speciální motorový vlak z Bezdružic do Konstantinových Lázní (trať č. 177: Pňovany - Bezdružice). Vlakové taxi v úseku Bezdružice - Konstantinovy Lázně a zpět lze objednat a použít denně od 12.30 do 13.25 hod., v pracovní dny, v neděli a ve svátní svátek pak i od 20.50 do 22.20 hod. Na trati Pňovany - Bezdružice jezdí denně sedm párů motorových vlaků.
Stavba místní dráhy Pňovany - Bezdružice začala v roce 1900 a již 6.6.1901 byl na trati zahájen veřejný provoz. Hlavní pýchou lokálky je most přes řeku Mži, který je 48 m vysoký a 210 m dlouhý. Nádraží v Pňovanech se původně jmenovalo Nový Dvůr, nynější název dostalo 28.5.1961.
V letech 1939 - 1945 se začalo uvažovat o prodloužení tratě z Bezdružic do Teplé (13 km), které se však doposud neuskutečnilo. Nad touto myšlenkou je ale v současné době opět živo. Píší se diplomové práce a patron trati, občanské sdružení Plzeňská dráha, zde chystá již tradiční pochod po plánované trati.

Hektor v čele rychlíku - V sobotu dne 20.11. se mohli cestující vlaku R 790/791 "Otava" Praha hl.n. - Sušice - Praha hl.n. svézt na dnešní poměry vcelku netradiční soupravou. Do čela vlaku byl nasazen plzeňský "hektor" 720.087 s mj. upraveným motorem na vyšší výkon a vyšší rychlost (80 km/h), za kterým následovaly 3 vozy řady Bix, dnešní Btx761, z dom. st. Karlovy Vary, Rakovník a Olomouc. Bohužel "hektorovi" se nedařilo a pro závadu dojel do Sušice s půlhodinovým zpožděním. Zpět do Prahy už jela souprava v čele se "zamračenou" 749.146. Nezapomnělo se ani na "hektora", který byl na postrku R 791 přepraven zpět do Horažďovic předměstí, kde byl odpojen a zřejmě přepraven do Plzně.
Na přiloženém snímku je zachycen "hektor" 720.087 v čele R 790 "Otava" cestou z Prahy do Sušice nedaleko žst. Velké Hydčice.

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:08
zapadá v 19:57