..: All news and reports :..

Vlakvedoucí u vozu Bbdgmee, foto: Josef SobotkaPraha — České dráhy spustily v pořadí již osmý ročník stipendijního programu ČéDés, který si klade za cíl získat mladé a perspektivní zájemce o práci na železnici, zejména pak strojvedoucí. Žákům devátých ročníků základních a studentům středních škol stačí podat nejpozději do konce února řádně vyplněnou přihlášku spolu s motivačním dopisem, na jehož základě budou pozváni k dalšímu kolu výběrového řízení, jímž je ústní pohovor. V případě úspěchu následuje zdravotní a psychologické vyšetření. Dopravce nově hledá také vlakvedoucí – stipendisté pro tuto pozici budou připravováni ke složení odborných zkoušek již v průběhu studia a zúčastní se mimo jiné odborných seminářů a konzultací.

5.2.2015 - 6:00 - České dráhy opět nabízí středoškolská stipendia

750.701-5 ČD DKV Praha PJ Praha-Vršovice, foto: Martin Nezdara Praha — České dráhy pokračují v hledání talentů mezi studenty základních a středních škol. I letos nabízejí stipendijní program ČéDés, který si klade za cíl přivést do firmy nové provozní zaměstnance a je určen pro žáky 9. ročníků základních škol a studenty partnerských středních škol. Stipendisté zařazení do programu získají několik výhod – pravidelný měsíční finanční příspěvek, jízdné po ČR ve vlacích ČD zdarma nebo bezplatné ubytování v domově mládeže. Po dokončení studia ČD garantují absolventovi zaměstnání na dobu minimálně pěti let výměnou za nemožnost odchodu k jinému zaměstnavateli. Nejprve je však nutné odeslat přihlášku spolu s motivačním dopisem (do 28. 2. 2015) a uspět při ústním pohovoru i zdravotním vyšetření, což není vždy úplně snadné. Přihláška je ke stažení na webu Českých drah.

Zdroj: České dráhy

Lokomotiva řady 242 v Plzni hl.n., foto: Jiří Škalda Plzeň — Na počátku všeho stál zajímavý nápad Josefa Kulaviaka, strojvedoucího Českých drah z depa kolejových vozidel Plzeň, a Michala Pelíška, strojvedoucího nákladního dopravce ČD Cargo. Po usilovné práci byl nakonec 1. dubna 2012 spuštěn web nově vzniklého projektu Plzeňští strojvůdci, který postupem času doznal větších či menších změn po obsahové i grafické stránce. Dnes stránky skrývají unikátní funkční popisy jednotlivých řad hnacích vozidel, řešení jejich provozních poruch a další návody či pomůcky, které lze uplatnit mimo jiné také v zaměstnání. Díky přístupu přes mobilní telefon totiž stránky pomohly hned v několika případech odvrátit neschopnost vozidla na trati.

Herold Expres u Březnice, foto: Vít Mareš ZdiceMuzeum Výtopna Zdice zahájilo tradiční akcí s bohatým doprovodným programem svoji v pořadí již devátou turistickou sezonu. Veřejnosti se totiž poprvé otevřelo v roce 2006. Stejně jako každým rokem bylo i letos vypraveno několik zvláštních historických vlaků, které svezly několik set spokojených cestujících a postupně spojily Prahu se Zdicemi, Březnicí či Rožmitálem pod Třemšínem. Právě jízda do rožmitálského Podbrdského muzea byla úplnou a poměrně vítanou novinkou.

T444.0060, foto: topič Zdice — Brány muzea historické dopravní techniky Výtopna Zdice se veřejnosti znovu otevřou v sobotu 5. dubna 2014. Jak je již tradicí, i letos bude součástí bohatého doprovodného programu jízda zvláštního vlaku z Prahy do Zdic a ze Zdic do Březnice a zpět. Kromě exkurze do březnického pivovaru Herold je připravena také prohlídka unikátního muzea v Rožmitále pod Třemšínem, které dokumentuje minulý i současný život na Podbrdsku. Exkurzi je nutno předem rezervovat. Z areálu zdického muzea vyjede každou hodinu historický autobus, jenž všechny zájemce doveze například do místního Army muzea. Pro potěchu ucha i duše pak zahraje známá poberounská kapela Třehusk.

15.2.2014 - 8:00 - Výtopna Zdice vypraví Novopacký expres

Plakát Novopackého expresu, foto: Výtopna Zdice Zdice — Muzeum Výtopna Zdice vypraví v neděli 23. února 2014 historický vlak pod názvem Novopacký expres. Jak již z názvu vyplývá, hlavním cílem je známý pivovar v Nové Pace z roku 1842. Pro všechny zájemce bude zprostředkována exkurze do prostor pivovaru, kde se seznámí s výrobními postupy a ochutnají také několik druhů piv. Ochutnávat se bude přímo z ležáckého tanku, a to i speciály, jako pivo třešňové, zázvorové či konopné pivo. Odjezd z Prahy hlavního nádraží je naplánován na 6.45 ráno, z Mladé Boleslavi odjede v 9.00. Na zpáteční cestu z Nové Paky se vlak vypraví po patnácté hodině a do Prahy přijede po osmé hodině večerní. Z důvodu omezené kapacity vlaku je nutno se předem přihlásit u organizátora. Kontakty naleznete v kalendáři akcí. Cena zpáteční jízdenky včetně exkurze činí při jízdě z Prahy 349/195 korun a z Mladé Boleslavi 295/150 korun.

Zdroj: Výtopna Zdice

Lokomotiva T 212.0581 s vozem typu Rybák při odjezdu z Litně, 1. 1. 2014, foto: Výtopna Zdice Zdice — Letošní 1. leden byl pro podbrdskou lokálku vedoucí ze Zadní Třebaně do Lochovic, známou také jako „liteňka“, vpravdě významným mezníkem. Poprvé totiž v její sto třináctileté historii vyjel na Nový rok historický výletní vlak. Pro širokou veřejnost, především z řad turistů, jej vypravila Výtopna Zdice, muzeum historické železniční a silniční techniky. Neznalým lidem skrytá, o to však zajímavější rozhledna na Studeném vrchu, jenž je vzdálen od Hostomic pod Brdy jen několik kilometrů, lákala na tradiční novoroční výšlap. Vzdálenost mezi nádražím a rozhlednou však nepředstavovala problém – až pod kopec dovezl všechny cestující historický autobus. Vedle toho byla cestujícím umožněna návštěva Zámeckého dvora Všeradice, skrývajícího kromě muzea M. D. Rettigové či sportovního areálu neméně zajímavý pivovar a útulný hostinec.

Stipendijní program ČéDés, foto: České dráhy Praha — České dráhy vyhlásily již 6. běh stipendijního programu s výstižným názvem ČéDés. Jeho prostřednictvím se největší český železniční dopravce snaží přilákat mladé žáky 9. tříd či studenty vybraných středních škol a reagovat tak na stoupající průměrný věk provozních zaměstnanců, zejména strojvedoucích. Stačí podat řádně vyplněnou přihlášku spolu s motivačním dopisem (nejpozději do 28. února 2014) a absolvovat pohovor včetně zdravotních prohlídek, které uchazeče dostatečně prověří jak fyzicky, tak i psychicky. Těm, kteří ve výběrovém řízení uspějí, je na základě smlouvy přislíbena nejen finanční a materiální podpora, ale také jistota pracovního uplatnění po dobu nejméně pěti let po ukončení studia. Více informací poskytuje web Českých drah v sekci Kariéra.

T212.0581 Výtopny Zdice v úseku Zdice - Lochovice, foto: Radim Říha Zdice — Výtopna Zdice, muzeum historické železniční a silniční techniky, pořádá 1. ledna 2014 novoroční jízdu historickým vlakem ze Zdic do Litně, tedy po známé „liteňce“. Stejně jako při říjnové akci bude vlak složen z lokomotivy T 212.0581, spěšninového vozu Ztr a vozu typu Rybák. Jízda je koncipována jako celodenní výlet s doprovodným programem vhodným pro celou rodinu – na výběr je mezi tradičním novoročním výšlapem na rozhlednu Studený Vrch a návštěvou zámeckého dvora Všeradice. Poukaz na celodenní výlet je nutno rezervovat nejpozději do 29. prosince 2013, kapacita však může být vyčerpána již mnohem dříve a proto se doporučuje včasná rezervace. Více informací na stránkách Výtopny Zdice.

RegioJet stevardka, foto: Josef Petrák Praha — První polovina roku 2013 je dávno za námi. Kalendář ukazuje srpen a ruku v ruce s tím přišly také teploty často atakující hranici čtyřicítky, které by měly vydržet dle posledních prognóz meteorologů až do konce prázdnin. Stejně jako loňský rok se i letos potýká žlutý dopravce RegioJet s častými poruchami klimatizace, v jejichž důsledku není uvnitř vozu dodržena teplotní pohoda. Dopravce se za způsobené nepříjemnosti omlouvá a nabízí finanční kompenzaci v podobě návratku jízdného, ta však není přiznávána ve všech případech. Příčin výpadků klimatizace přitom může být hned několik. RegioJet se k řešení záležitosti postavil čelem až po mimořádném dozoru Drážního úřadu, který nařídil nápravu nejpozději do 20. července.

IC 1353 Leo Express Švýcarská kvalita projíždí zastávkou Pardubice-Svítkov dne 14.11.2012, foto: Matouš Danielka Praha — Konkurenční boj dopravců mezi Prahou a Ostravou nabírá na obrátkách. V těchto dnech navíc do dění poprvé zasáhl soud – Městský soud v Praze vydal předběžné opatření na základě podnětu Českých drah, které si stěžují na nekalé jednání LEO Expressu. Ten poskytuje svým cestujícím slevu z jízdného po předložení zákaznické In–karty ČD. Na první úspěch chtějí České dráhy do konce července navázat řádnou žalobou, na jejímž základě soud vydá definitivní verdikt. Žalobu by mohla odvrátit dohoda obou stran a náhrada škody. Podobný postup může být teoreticky uplatněn i v případě dopravce RegioJet, který svojí podobnou akci ale brání tím, že slevy poskytuje na základě slevy Rail+ a vazba na aplikaci na In-kartě nikdy v tarifu uvedena nebyla. Tvrzení tiskového mluvčího, uvedené nejen v oficiální tiskové zprávě, že akce platí pro všechny držitele „platné In-karty s jakoukoli zákaznickou aplikací“, označil dopravce na sociální síti za nechtěný omyl.

433.002, Kroměříž, 26. 5. 2007, foto: piitr Kroměříž — V loňském roce proběhlo nepovšimnuto již 130. výročí od příjezdu prvního vlaku do Bystřice pod Hostýnem, která se stala na několik let koncovou stanicí dráhy z Kroměříže. V letošním roce si připomínáme 125. výročí prodloužení této trati do Těšína a Bielska v dnešním Polsku. Zároveň došlo k výstavbě nové stanice v Bystřici pod Hostýnem, která lépe vyhovovala potřebám takto prodloužené trati. 125. výročí od zahájení provozu letos oslaví i trať z Kojetína do Kroměříže.

Motorová lokomotiva T 435.003, foto: Miroslav Just Zdice — První dubnový víkend se ve středočeských Zdicích každoročně nese v duchu oslav zahájení turistické sezony v tamním muzeu Výtopny Zdice, a ani letos tomu nebude jinak. Brány známého muzea se otevřou v sobotu 6. dubna 2013 za bohatého doprovodného programu zasazeného do období let socialismu. Z Benešova u Prahy do Zdic pak vyjede tradiční Expres Výtopna Zdice, tentokráte sestavený při příležitosti 40. výročí od první zkušební jízdy autovlaku v režii ČSD také z plošinového vozu, vezoucího dobové automobily. V jeho čele se objeví legendární motorová lokomotiva T 435.003 Hektor. Neváhejte a pojeďte zavzpomínat na doby dávno minulé!

Motorová jednotka řady 814, foto: Raven Praha — České dráhy od března rozšiřují seznam regionálních tratí, kde bude cestujícím automaticky přiznána 25% sleva na jízdném. Cílem je navýšit zájem o cestování vlakem i po těchto tratích, kde je většinou železniční doprava znevýhodněna cestovní dobou nebo silnou konkurencí. Jedná se o celkem 44 tratí po celé České republice, na nichž nejsou vlaky optimálně využívány a v budoucnosti proto může hrozit – vzhledem ke škrtům v krajských rozpočtech – jejich částečný nebo úplný zánik. Na osmnácti tratích, kde akční jízdné v letech 2011 a 2012 platilo, se díky tomu podařilo docílit nárůstu obsazenosti a tržeb.

Bistrovůz ARmpee832, info. systém UniControls, foto: Josef Petrák Praha — Boj o zákazníky na české železnici pokračuje. Změnu ceníku připravily pro své zákazníky jak České dráhy, tak i RegioJet. Třetí dopravce, LEO Express, prozatím zůstává opodál a vynakládá veškeré síly na odstranění všech nedostatků, mezi které dle dosavadních poznatků patří často nefunkční internet, problémový audiovizuální systém či nedostatečné zásobení. Pro zákazníky Českých drah jsou připraveny nové akční jízdenky, s nimiž bude možné levněji cestovat kromě dosavadních relací také do Mostu, Litvínova, Chomutova, Českých Budějovic i Kroměříže. RegioJet sáhl po razantním zlevnění svých jízdenek v tzv. „modrých kupé“ – kupé 2. třídy původně rakouských vozů řad ABmz a Bmz. Kromě avizovaného snížení cen však došlo i ke zdražování, a to u spojů jedoucích ve špičkové časy.

1 2 3 4 5 ... 11 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:50
sets at 18:56