..: Jdeme do finále! Aneb kde bude v Brně hlavní nádraží. :..

380 + 380, Brno hlavní nádraží, foto: Šepli Komentář — Úterý 27. února 2018 se nezadržitelně blíží a zastupitelé města Brna už posilují paže k hlasování o tom, jakou polohu hlavního nádraží doporučí ministerstvu dopravy. Krajští zastupitelé už mají tuto proceduru za sebou. A 53 z 55 jich hlasovalo pro odsun hlavního nádraží do Komárova, tedy podle politicky korektní terminologie: hlasovali pro variantu „A řeka“.

Tím vzniknul pro městské radní precedens, na který se mohou odvolávat s tvrzením, že rozhodnutí kraje bude pro město v podstatě závazné. Takže se dá tušit, že zájmová skupina „odsunovačů“ nádraží je již blízko vítězného konce svého dvě desítky let trvajícího boje provázeného tu mravenčí prací, tu brutální propagandou. A změnit se na tom dá cokoli už opravdu jen stěží.

Menší záhadou je, jak se krajští zastupitelé vlastně dověděli, že Jihomoravané, tedy jejich voliči a nejčastější uživatelé toho brněnského hl. n. v centru (kterých tudy denně za prací, do škol, na úřady atd. projde až 70 000), trvají na odsunu nádraží do Komárova, když se jich na to nikdy nikdo nezeptal.

Brněnští zastupitelé byli donuceni aspoň k tomu, že uspořádali dvě referenda, která byla sice (pro malý zájem Brňanů – inu, Brňáci asi jezdí víc auty, než vlakem…) neplatná, ale vždy asi 80 až 85 % účastníků se v obou případech vyjádřilo pro zachování hl. n. v centru. Takže pokud brněnští radní ten odsun odhlasují, budou to těm až 85 % aktivní brněnské cestující veřejnosti vysvětlovat opravdu dost těžko.

Poněkud jednodušší vysvětlení se však dá najít v katastru nemovitostí. Pokud se podíváme na pozemky (vyznačené barevně v prvním obrázku obrazové přílohy) a zjistíme si, kdo jsou vlastníci pozemků pod stávajícím hlavním nádražím, v jeho bezprostřední blízkosti, kdo jsou vlastníci pozemků nejen v budoucím jižním centru, ale např. která (městská) firma je vlastníkem pozemků kolem odsunutého nádraží, jakým procesem sloučení k nim přišla a kteří brněnští radní jsou členy představenstva této firmy, tak alespoň já (ale možná jsem jen příliš zaujatý…) se nemohu zbavit vtíravého dojmu, že všechny ty řeči o dopravě 21. století, nejlepší možnosti napojení na VRT a trasy TENT, nejvýhodnější dopravní spojení a nejvýhodnější využití městského prostoru jsou jen propagandistická hesla na uchlácholení nezasvěcené veřejnosti a místo nejlepší dopravní obslužnosti tu jde třeba o něco úplně jiného. Tedy o maximální zhodnocení extrémně lukrativních pozemků jednak vzniklých zrušením stávajícího hl. n., jednak přiléhajících k budoucímu (odsunutému) dopravnímu „centru“ města. Ale třeba se zcela a zásadně mýlím. Inu, nejsem odborník (ba dokonce ani Brňák!).

Vlastníci pozemků pod hl n v centru a v okolí odsun hl n, foto: archiv IR Nádraží v centru Porovnání stávajícího prosotur nástupišť a prostoru po rekonstrukci, foto: archiv IR Nádraží v centru Varianta s bus terminálem v úrovni pod kolejištěm, foto: archiv IR Soutezní varianta nádraží v centru 000351-2, foto: archiv IR

Jen mi nejde do hlavy, proč je proti té variantě odsunu většina dopravních odborníků a proč většina z nich nejen doporučuje variantu v centru (tedy korektně variantu „B Petrov“), ale dokonce k tomu vypracovali nejeden posudek, studii, ba dokonce i veřejnou výzvu…

Ale k věci:
Pokud bychom chtěli učinit ještě poslední pokus o ovlivnění rozhodovacího procesu na brněnské radnici, lze například využít tohoto „apelu“ na webu brněnského hnutí Nesehnutí:

Odešlete apel a vyzvěte k zaslání apelu i ostatní.

Nebo Přijďte na zastupitelstvo města Brna v úterý 27. února ve 14 hodin sdělit svůj názor. Zastupitelský sál najdete na nové radnici – Dominikánské náměstí 196/1.

Pokud naopak zastáváte názor, že nejlepší variantou pro Brno je varianta „řeka“, nemusíte dělat vlastně vůbec nic. Ony to ekonomické zájmové skupiny vyřeší za vás; nejspíš kladně…

Na závěr bych ale ještě rád ke známým argumentům pro odsun i proti zdůraznil dva méně často zmiňované pohledy:

1) Pokud zvítězí varianta „A řeka“, budou oba dnešní železniční koridory vedoucí Brnem (severní osobní a jižní nákladní) sloučeny do jednoho (v trase dnešního nákladního koridoru). Na tom je na výjezdu z nádraží Brno – dolní traťová rychlost (tuším) 70 km/h a od „trianglu“ v Černovicích po nádraží Brno – Židenice je 60 km/h. Tento koridor se jednak bude muset rozšířit ze 2 na 4 koleje a bude-li třeba zvýšit traťovou rychlost alespoň na „ubohých“ 80 km/h (tedy zvětšení poloměru oblouků), padnou tomu v Židenicích za oběť řady rodinných a bytových domů kolem trati, což – kupodivu – doposud obyvatelům Židenic nikdo jaksi ani nenaznačil.

Naopak v tom osobním koridoru lze traťovou rychlost až po severní zhlaví hl.n. zvýšit z dnešních 85 na 100 až 110 km/h pro klasické soupravy v původním trasování a koridor rozšířit na 4 koleje, aniž by bylo nutné cokoli bourat!.

2) Sloučením obou železničních koridorů do jediného Brno přijde o jedinečnou situaci, kdy v případě velkých oprav, havárií či z jiných důvodů je možné takové místo prostě objet druhým koridorem. Využívá se toho poměrně často; v posledních letech např. při rekonstrukci severního zhlaví stávajícího hl. n. Naopak po sloučení tratí do toho „sdruženého“ koridoru vznikne nebezpečná situace, kdy poškození jediného mostu na té nové trase, či „vhodné“ vykolejení soupravy třeba v onom černovickém „trianglu“ zcela zablokuje železniční dopravu přes Brno. V důsledku toho, že všechny tratě z Brna vybíhají hvězdicovitě, tedy že kolem Brna není žádný železniční okruh (jako třeba kolem Berlína), tak se v podstatě zastaví veškerá železniční doprava téměř na celé jižní Moravě, a to s dramatickými důsledky pro celou železniční síť. Objízdné trasy jsou totiž extrémně dlouhé (Česká Třebová, Olomouc, Přerov, Břeclav), nebo s velmi malou kapacitou (Jihlava, Znojmo, Břeclav, tj. jednokolejná, neelektrifikovaná trať). Udivuje mě tedy, že se k tomuto tématu ještě nikdy nevyjádřili vojáci, protože z pohledu vojensko-strategického je ten „sdružený“ koridor přes Brno řešením ohrožujícím bezpečnost státu v době jakékoli krize. Takže si lze i představit, že ti zastupitelé, kteří pro tuto variantu budou hlasovat, by v budoucnu třeba mohli být i obviněni z úmyslného ohrožení bezpečnosti státu…

Takže uvidíme po 27. únoru 2018, zda se Brno stane světovým unikátem, kde se hlavní nádraží „odklidí“ z centra města, nebo zda půjde moderní cestou, tak typickou pro okolní i největší světové metropole. Nemusíme chodit daleko; stačí se podívat do Prahy a na její Nové spojení, do Bratislavy, Vídně, Berlína, Varšavy… Ale taky třeba do New Yorku atd., atd., atd…

556.0506, Brno hlavní nádraží, foto: BBvK 681.005-5, Brno, foto: Miloš 350.019-6, Brno hlavní nádraží - Brno-Horní Heršpice, foto: Puly 742.452-6 + 263.002-8, Brno hlavní nádraží, foto: Miloš 1216.235-2, Brno hlavní nádraží (Šalingrad), foto: Martin Grill glajsy se špilasem; Brno hlavní nádraží, foto: zirecek 1216.210-5, Brno hlavní nádraží, foto: Tomáš Krajcar 

Komentář nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.


IR Poslat mail autorovi | 26.2.2018 (7:10)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty

Další z regionu ČR Jihomoravský


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
26.02.2018 (14:59)  
Poslal jsem apel s drobnou úpravou textu a ostatní stejně smýšlející prosím o totéž.
Kdo má tituly, ať se nebojí je naplno uvést, na politiky to občas ještě dělá dojem.

Hluboce smekám přede všemi, kteří se angažují v boji s oligarchií o podobu nového nádraží.
Děkuji autorovi za článek, který poukazuje na to, odkud doopravdy vycházejí ty nabubřelé žvásty o moderním uzlu v srdci Evropy.
registrovaný uživatel Rodney 
26.02.2018 (13:04)  
Koukám, že tu někdo zná Brno velice dobře...je opravdu ubohé tvrdit, že var. Řeka se nachází v Komárově, ale to přesně vystihuje postupy lidí, kteří bojují za var. Petrov: strašit lidi a čerpat z jejich nevědomosti.
Nádraží ve var. Řeka se nachází v katastrálním území Trnitá, městská část Brno-střed.
IR  Poslat autorovi email
26.02.2018 (19:58)  


Jak jste asi už pochopil, byla to malá nadsázka, aby si lidé všimli, že se má nádraží stěhovat "kamsi do dáli". Jinak je odsunuté hl.n. opravdu při okraji kat.ú. Trnitá, což je ale kat.ú. vytvořené z čistě administrativních a praktických důvodů, když bylo potřeba větší katastrální celky zmenšit do přehlednější podoby. Proto kat.ú. nese asi i jméno oné ulice (Trnité) a nejmenuje se po žádné městské čtvrti, ani po žádné dřívější obci k Brnu přičleněné.
Jinak v článku píšu, že "nésu Brňák", což je pravda asi 25 let, ale jinak "su rovinové sokol z Olteca" a za našich mladých let tam, kde je nádraží Brno - dolní, vždycky "béval Komec" ;-)
26.02.2018 (12:36)  
Ach ty pozemky - to je brněnské téma. Než by někdo vydělal, tak ať na tom radši tratíme všichni. kompletní vlastníky máte na odkazu níže. Když jsem to zveřejnil a ukázalo se, že všechny potřebné pozemky pro výstavbu nového nádraží Řeka vlastní ČD, SŽDC nebo město Brno, včetně pozemků potřebných pro přivedení MHD, tak mi hned napsal jeden čtenář, a ptal se co majitelé pozemků v Komárově? To je část Brna hned za novým nádražím - i tam se totiž díky novému nádraží zvednou ceny pozemků a "určitě" někdo na tom vydělá. Ach jo. Koho to vážně zajímá, pak: http://www.boucnik.cz/kdo-vlastni-pozemky-pod-nadrazim/
IR  Poslat autorovi email
26.02.2018 (19:52)  


No, měl jsem na mysli i ty pozemky v obrázku označené žlutě (např. u "odsunutého nádraží" apod.). To, že pozemky pod stávajícím hl.n. jsou ve vlastnictví ČD, je zřejmé. Ale tyto pozemky ČD před časem pronajaly jiné společnosti, a to s předkupním právem na ně. Ta smlouva už byla zrušena? Pokud ano, tak to by byla velmi pozitivní zpráva...
26.02.2018 (11:31)  
Pěkně napsaná obhajoba varianty B - Petrov.
registrovaný uživatel Keprt 
26.02.2018 (9:17)  
A kdo jsou teda ti mytičtí pozemkoví spekulanti? Link na katastr - jupí - ale nemám kapacitu to hledat. Děkuji za konkrétní informaci.
26.02.2018 (9:16)  
Přidám jenom pár poznámek.

1) Ty pozemky jsou lukrativní bez ohledu na polohu nádraží. Rozvoj jižního centra nejvíc brzdí nejistota, co a jak tam vlastně bude.

2) Podle stávajícího územního plánu by se v Židenicích neměl bourat ani metr, tj. čtyři koleje by se měly vejít do stávajícího koridoru. Koncept připravovaného ÚP (poslední stupeň, který se mi podařilo dohledat) toto řešení prakticky jenom přebírá.

3) Vojáci se dnes obecně k rozvojovým dokumentům vyjadřují velmi málo.

Ad Šepli: Ano, nákladní doprava povede po tom čtyřkolejném průtahu přes nové hlavní do Maloměřic.
IR  Poslat autorovi email
26.02.2018 (19:47)  


Ano, díval jsem se do návrhu ÚP a opravdu je tam ten "sdružený" koridor přes Židenice vedený v původní stopě. Což by ovšem znamenalo, že traťová rychlost se tam zvedne tak o 5, max. o 10 km/h, což mi nepřipadne jako rychlost hodná 21. století. S rozšířením na 4 koleje se ten disponibilní prostor taky docela dost zaplní, i když jsou tam asi v návrhu místo náspu svislé stěny a protihlukové bariéry. Tím ale vznikne mezi těmi malými domky a domy docela zdáli viditelná hradba, opticky i psychologicky dělící město na část "před tratí" a "za tratí". No, bydlet tam, asi by se mi to moc nelíbilo (a to bydlím 10 m od hlavní tratě!).
26.02.2018 (9:14)  
Hlavní "výhoda" odsunuté varianty je prý její snažší realizace, že se může do dvou let začít stavět. Ale tohle již z médií slyším 20 let, tak to zní stejně jako "ANO, bude líp"! Zatím se kosmeticky opravilo stávající nádraží, letos se bude předělávat zabezpečovací zařízení, to co podle odsunovačů nádraží nebylo možné provést za stávající stavu se částečně stalo zkutečností. A na na dolním nádraží roste již třetí nástupiště.
Tipuji, je lidstvo dřív přistane na Marsu, než se v Brně vůbec rozhodne o podobě moderního nádraží!
registrovaný uživatel Šepli  mail  
26.02.2018 (8:48)  
O "náhodných majitelích" v článku uvedených pozemků se v Brně mluví již delší dobu.

Doplnil bych bod 3): kudy bude ve variantě "Řeka" vedena nákladní doprava? Přes nové osobní nádraží?? Dosud je vedena mimo hl. n. přes Brno-dolní.
registrovaný uživatel kubam 
26.02.2018 (7:45)  
Doporučuji podívat se taky sem https://kambrno.cz/kam-nadrazi-brno/
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko