..: Čtyři nové zastávky: Červený Újezd, Ostrava, Písek a Tochovice :..

Železniční zastávka Znojmo nemocnice otevřená v říjnu 2015, foto: Znojemský deník Rovnost/Dalibor Krutiš Praha/Komentář — Drážní úřad letos schválil názvy již čtyř připravovaných železničních zastávek, jak oznámil v úterní tiskové zprávě. Na nová místa zastavení vlaků se tak mohou těšit cestující ve Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji, přičemž v prvním jmenovaném mají vzniknout dokonce dvě. Abecedně vzato první zastávkou je Červený Újezd u Votic zastávka (okres Benešov) na trati 220 Benešov u Prahy – České Budějovice. Ta se bude nacházet na severním (votickém) záhlaví železniční stanice Červený Újezd u Votic, přičemž vznikne při modernizaci IV. tranzitního železničního koridoru, úseku Sudoměřice u Tábora – Votice.

Následuje Ostrava-Zábřeh na trati 321 Opava východ – Český Těšín, ta bude umístěna mezi odbočkou Odra a stanicí Ostrava-Vítkovice. Na trati 201 z Tábora do Ražic bude postavena zastávka Písek jih, která přibližně rozpůlí traťový úsek Písek – Písek město. Nová zastávka pak vznikne i v Tochovicích – Tochovice zastávka (okres Příbram) mezi žst. Tochovice a Milín na trati 200 Zdice – Protivín.

Zastávka, město, centrum

Každá železniční zastávka má svůj název, aby mohla být evidována, uváděna v jízdním řádu apod. Název ovšem slouží i k orientaci cestujících, pravidelných, náhodných, výletníků. Běžné je označovat zastávky prostým názvem obce, ve které se nacházejí nebo kterou obsluhují. To však nemusí postačovat zejména v případě, plní-li takový účel vícero zastávek. Pak se přistupuje k přidání doplňujícího označení, může to být název části obce nebo třeba výraz „zastávka“ (162×) či „město“ (53×).

Jak se s tím poprali autoři názvů nových zastávek?

  • Červený Újezd u Votic zastávka – zde vidím hned dvojí problém. Proč „u Votic“? Červený Újezd, obec v okrese Benešov, je jedinou obcí toho názvu s železničním tarifním bodem, po odstranění přívlastku „u Votic“ by název zastávky zůstal unikátní. Druhým nešvarem je ponechání názvu Červený Újezd u Votic stávající stanici a vnucení nicneříkajícího přívlastku „zastávka“ nové zastávce. Osobně bych volil změnu názvu železniční stanice tak, aby nová zastávka nemusela nést přívlastek, jako tomu bylo v Opatovicích nad Labem či v Luštěnicích. (Například: stanice „Červený Újezd výhybna“, zastávka „Červený Újezd“.)
  • Ostrava-Zábřeh – bude se nacházet v ostravské místní části Zábřeh, naprosto v pořádku.
  • Písek jih – přívlastek vytvořený ze světové strany nám sice poskytne o něco lepší představu než slovo „zastávka“, pokud je však k dispozici lepší možnost, volil bych jinak. Co třeba „Písek nemocnice“?
  • Tochovice zastávka – podobný případ jako Červený Újezd. Stávající stanice nechť se přejmenuje např. na „Tochovice–Horčápsko“, nová zastávka v obci by se pak mohla jmenovat jednoduše „Tochovice“.

Čtyři schválené názvy zastávek a tři různé způsoby jejich pojmenování. Jaký způsob pojmenování zastávek nejvíce vyhovuje vám? Byli byste pro celoplošné sjednocení jejich názvů?

Zdroj: Drážní úřad, SŽDC


Radek Papež Poslat mail autorovi | 21.6.2017 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty

Další z regionu ČR Jihočeský ČR Moravskoslezský ČR Středočeský


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
21.06.2017 (15:43)  
Tomáš Kraus - zrovna Opatovice-Pohřebačka není nejlepší příklad. Zde byla totiž slíbena nová zastávka Březhrad. Ta ještě nevznikla, proto se tolik lidí ozvalo proti projíždění. Zastávka Březhrad vznikne až při zdvoukolejnění do HK a teprve následně se povede pohřbít Pohřebačku
21.06.2017 (13:21)  
Tak ono Červený Ujezd a další zastávky na tomto úseku vzniknou zjednodušeně řečeno protože dané obce trvají na "zachování obslužnosti", jinak budou stavbu trati komplikovat. Nevadí, že poloha zastávky je vesměs stejně špatná jako ta současná, lidí tam bydlí málo, vlaky jsou málo využívané a část skalních cestujících ještě vyžene ta modernizace trati. Bohužel (a pro někoho bohudík) u nás je téměř nemožné nějakou zastávku zrušit bez náhrady, často se najde nějaké sdružení, co do schváleného a realizovaného řešení (Opatovice-Pohřebačka, Nová Ves nad Nisou) bude tak dlouho šťourat, až mu bude vyhověno - zpravidla ale jen u části vlaků, takže reálně spíš na nic.

To, jestli bude nakonec v názvu slovo "zastávka" nebo ne, bych zatím nepovažoval za definitivní, často pak někdo dostane rozum a změní se to. Praha Hlubočepy zastávka bylo dokonce v návrhu jízdního řádu, Krasíkov byl původně reálně označen cedulemi Krasíkov nástupiště, než to pak někdo umazal. Dobrá kauza byla Praha Zličín, dočasně neúspěšně přejmenováno na Řepy, ale pak vrácen Zličín, což je úředně správné, ale z hlediska orientace dost nešťastné. Jinak nejvíc se mi vždycky líbila Plzeň zastávka, takové užitečné označení zastávky ve velkém městě :-)

František: Zastávka v Červeném Újezdě u Votic je relativně nová, v té době přes Červený Újezd u Prahy už desítky let koleje nevedly. Tím netvrdím že to přesto nemohl být ten důvod :-)
dopisovatel nebo člen ŽP MirKo 
21.06.2017 (13:12)  
Zastávku "Červený Újezd u Votic zastávka" nepovažuju za novou, protože zastávka "Červený Újezd" je tam už teď, jen z ní bude stanice se zastávkou na záhlaví. A souhlas s autorem článku, bohatě by stačilo tak jak je to teď "Červený Újezd", takhle to vypadá zas na nějakou vyjebávku.
Ale nové zastávky tam budou: "Heřmaničky", "Ješetice" a "Střezimíř", teď jsou to stanice.
registrovaný uživatel Sim 
21.06.2017 (12:01)  
To je nejaky aprilovy vtipek, nebo jak to mam vnimat?
Nazev stanice vhodny mozna tak do nejake pohadky, kterou je potreba natahnout aby to vyslo casove aspon na vecernicek ... a pozice zastavky mezi polema, hned vedle stanice, ktera je jakbysmet mezi polema - jen narozdil od te vlastni stanice ta zastavka nebude ani u silnice, po ktere by se lidi na zastavku dostali.
Skoda ze tu nejsou smajlici, tohle by bylo na ten ocikrutny.
21.06.2017 (11:16)  
Červený Újezd - co jsem koukal do jakési mapky, celý ten úsek je poněkud nešťastně přeložen východněji, než by mohl být vzhledem k možnosti zachování alespoň částečné obsluhy obcí (možná je tam ale technická překážka, o níž nevím). Plánovaná zastávka je zakreslena uprostřed polí v podobné vzdálenosti od obce jako nová stanice, jen severním směrem, kde je v okolí do kilometru o vesničku víc. Ješetice pak zřejmě dopadnou podobně jako kdysi Tatenice (tzn. když už, tak lépe vynechat). Chápu, že není vždy možné zlepšovat parametry pro dálkovou dopravu a současně nezhoršovat tu místní, nicméně kde to alespoň trochu jde, mělo by se tak stát. Název "Červený Újezd u Votic zastávka" tak ve mně jen posiluje dojem určité kostrbatosti našich železničních modernizací. Přídomek "u Votic" zřejmě pochází z doby existence Kladensko-nučické dráhy procházející Červeným Újezdem v okrese Praha-západ.
registrovaný uživatel Keprt 
21.06.2017 (10:20)  
Odstavec Červený Újezd se jeví jako balónek pro rozproudění diskuze ;-)

Bavíme se o budoucnosti, ale výsledke bude pravděpodobně ten, že u Červeného Újezda vznikne stanice (žádná stávající stanice tam není), která bude mít peróny á la Podbaba-Bubeneč. Jméno pro cestující bude Červený Újzed a stanice bude mít nějaký interní "nádražnický" název a stavět se tam nebude.

J.U.Ray: "zastávka nemocnice" je ve Znojmě.
registrovaný uživatel Nechic  mail  
21.06.2017 (10:09)  
Je dobře, že se otevírají nové zastávky, ale to tempo stejně není ideální. SŽDC měla veřejně vyhlásit, ať samosprávy zhodnotí umístění zastávek a udělat nějakou pořádnou akci posun-zastávek. Řada lokálek má svůj potenciál zabitý jen polohou zastávek.
registrovaný uživatel CART 
21.06.2017 (9:02)  
ANTONY - nevím, jak v Tochovicích nebo Červeném Újezdě, ale byť není Krč zrovna obklopená hustou zástavbou, je tam přestup na 4 linky autobusů, plus frekventovaná cyklostezka, a kdykoliv odtamtud (čas od času) jedu nebo vystupuju, tak tam nejsem sám.
A rušit to a následně zase obnovovat při otvírání metra mi přijde zbytečné.
Plus je to výhybna, takže část vlaků by tam stejně zastavovala...
21.06.2017 (9:01)  
Červený Újezd - název je kostrbatý, to je pravda. Napadá mě, proč to nešlo udělat stejně jako v Krasíkově nebo Hoštejně, kde jsou taky zastávky na okraji původních stanic. Možná to šlo při rekonstrukci, ale nejde to při novostavbě.

Písek jih - nejsem místní, ale asi by to mělo být v blízkosti sídliště Jih, takže ten název zní logicky. Nemocnice je samozřejmě taky možnost, ale momentálně mě nenapadá žádný takový název.

A souhlasím s Antonym, že nových zastávek přibývá a starých neubývá. V poslední době naštěstí spousta zastávek přechází na "znamení". nezdrzovat sto lidi ve vlaku kvuli jednomu co vystoupi je jedna z těch cest, jak vlak na některých relacích zatraktivnit.
22.06.2017 (7:45)  


Pokud by to bylo podle sídliště, očekával bych velké písmeno „J“.
Zastávka podle nemocnice je ve Znojmě, „Znojmo nemocnice“ (viz též ilustrační fotka).
registrovaný uživatel Antony 
21.06.2017 (8:13)  
peklo j eze rosnou nove zastavky ale nerusi se nepouzivane. smerem praha - vrane - cercany pribyl kacerov, ale nezrusili nepouzivanou krc, komorany a jarov. dokud v krci nepostavi metro tak tam stejne neni kam prestupovat. mel by existovat nejaky verejny zajem a nezdrzovat sto lidi ve vlaku kvuli jednomu co vystoupi. navic zruseni techto trech zastavek by zkratilo cas klidne o 5 minut, dalsi zkepseni by jiste slo udelat a stahlo by se to o 15 minut. v tu chvili uz by vlak melo smysl pouzivat misto auta a pri nasasen modernich souprav by o nej nekolikrat vzrostl zajem
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Bejelentkezés
 
 
  
 
   Regisztráció

© 2001 - 2018 ŽelPage - Felelősök


Info
informacni okenko