..: Čtyři nové zastávky: Červený Újezd, Ostrava, Písek a Tochovice :..

Železniční zastávka Znojmo nemocnice otevřená v říjnu 2015, foto: Znojemský deník Rovnost/Dalibor Krutiš Praha/Komentář — Drážní úřad letos schválil názvy již čtyř připravovaných železničních zastávek, jak oznámil v úterní tiskové zprávě. Na nová místa zastavení vlaků se tak mohou těšit cestující ve Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji, přičemž v prvním jmenovaném mají vzniknout dokonce dvě. Abecedně vzato první zastávkou je Červený Újezd u Votic zastávka (okres Benešov) na trati 220 Benešov u Prahy – České Budějovice. Ta se bude nacházet na severním (votickém) záhlaví železniční stanice Červený Újezd u Votic, přičemž vznikne při modernizaci IV. tranzitního železničního koridoru, úseku Sudoměřice u Tábora – Votice.

Následuje Ostrava-Zábřeh na trati 321 Opava východ – Český Těšín, ta bude umístěna mezi odbočkou Odra a stanicí Ostrava-Vítkovice. Na trati 201 z Tábora do Ražic bude postavena zastávka Písek jih, která přibližně rozpůlí traťový úsek Písek – Písek město. Nová zastávka pak vznikne i v Tochovicích – Tochovice zastávka (okres Příbram) mezi žst. Tochovice a Milín na trati 200 Zdice – Protivín.

Zastávka, město, centrum

Každá železniční zastávka má svůj název, aby mohla být evidována, uváděna v jízdním řádu apod. Název ovšem slouží i k orientaci cestujících, pravidelných, náhodných, výletníků. Běžné je označovat zastávky prostým názvem obce, ve které se nacházejí nebo kterou obsluhují. To však nemusí postačovat zejména v případě, plní-li takový účel vícero zastávek. Pak se přistupuje k přidání doplňujícího označení, může to být název části obce nebo třeba výraz „zastávka“ (162×) či „město“ (53×).

Jak se s tím poprali autoři názvů nových zastávek?

  • Červený Újezd u Votic zastávka – zde vidím hned dvojí problém. Proč „u Votic“? Červený Újezd, obec v okrese Benešov, je jedinou obcí toho názvu s železničním tarifním bodem, po odstranění přívlastku „u Votic“ by název zastávky zůstal unikátní. Druhým nešvarem je ponechání názvu Červený Újezd u Votic stávající stanici a vnucení nicneříkajícího přívlastku „zastávka“ nové zastávce. Osobně bych volil změnu názvu železniční stanice tak, aby nová zastávka nemusela nést přívlastek, jako tomu bylo v Opatovicích nad Labem či v Luštěnicích. (Například: stanice „Červený Újezd výhybna“, zastávka „Červený Újezd“.)
  • Ostrava-Zábřeh – bude se nacházet v ostravské místní části Zábřeh, naprosto v pořádku.
  • Písek jih – přívlastek vytvořený ze světové strany nám sice poskytne o něco lepší představu než slovo „zastávka“, pokud je však k dispozici lepší možnost, volil bych jinak. Co třeba „Písek nemocnice“?
  • Tochovice zastávka – podobný případ jako Červený Újezd. Stávající stanice nechť se přejmenuje např. na „Tochovice–Horčápsko“, nová zastávka v obci by se pak mohla jmenovat jednoduše „Tochovice“.

Čtyři schválené názvy zastávek a tři různé způsoby jejich pojmenování. Jaký způsob pojmenování zastávek nejvíce vyhovuje vám? Byli byste pro celoplošné sjednocení jejich názvů?

Zdroj: Drážní úřad, SŽDC


RaPa Poslat mail autorovi | 21.6.2017 (6:00)
Zusammenhängende Nachrichtenopen/close

Weitere von Stavby a projekty

Weitere aus ČR Jihočeský ČR Moravskoslezský ČR Středočeský


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
22.06.2017 (10:33)  
Zavedl bych jednoduché pravidlo - nemá-li zastávka obrat alespoň 100 cestujících denně, doplatí příslušná obec dotaci do 100 cestujících denně na průměrnou vzdálenost. A uvidíte, jak rychle se zruší zastávky na "samotě u lesa/pole"
22.06.2017 (9:58)  
Tomáš Kraus: Děkuji za doplnění. Možné je, že Červený Újezd u Kladna v té době ještě někde figuroval alespoň administrativně, zatímco dnes už to tam brázdí jen autobusy a kamiony a "u Votic" je skutečný relikt. Snad aby tam lidé omylem nehledali nový hrad z 90. let. :-)

Teplice jsou ještě nad Bečvou, ale ani kvůli nim netřeba upřesňovat ty severočeské, leda by bylo zájmem utrácet více za tabule a barvy...

Bohužel, jak to tak pozoruji, některé obce trvají současně na zachování obsluhy i na odlehlosti tratě, to je pak těžké. Osobně jsem rád, když se v rámci rovnání podaří co nejvíce obsluhy zachovat a namísto vzdálení naopak vlaky přinejmenším větším obcím přiblížit. Těžko říct, proč tady nešlo alespoň sloučit stanici se zastávkou, když už ne postavit trať blíže obci. Zastávky v polích ztěžují použití železnice.
22.06.2017 (9:45)  
O "zbytečných" slovech v názvech zastávek by se tady dalo diskutovat dlouho - zajímavá je třeba zastávka Týniště na trati Kutná Hora - Zruč, otevřená před několika lety. Tady kupodivu nevadilo, že existuje už Týniště nad Orlicí. Proto si říkám, jestli se Teplice pořád nutně musejí jmenovat Teplice v Čechách (ty nad Metují jsou také v Čechách).

Jiří Hovorka: Ok, jsem zvědavý jestli se ji pak povede pohřbít :-) Pokud to bylo v plánu takto, mám pocit že nějak vázla komunikace.
Registrierter Benutzer Keprt 
22.06.2017 (9:34)  
Nechic: to je relikt z doby federace, kdy na ČSD byl ještě Kamenný Most nad Hronom.
Registrierter Benutzer Jugy  mail  
22.06.2017 (9:16)  
471.015: A např. Praha-Zličín sice fakticky JE na území Zličína, ale prakticky obsluhuje Řepy (viz i název tramvajové smyčky hned vedle). Snahy o logické přejmenování na Praha Řepy už 90. letech byly, ale zabila to ješitnost Zličínské radnice, která to neschválila. Takových příkladů bude jistě spousta.
Registrierter Benutzer Nechic  mail  
22.06.2017 (9:08)  
A proč Kamenný Most u Kralup nad Vltavou není jen Kamenný most? Ono jich je víc?
Registrierter Benutzer 471.015  mail  
21.06.2017 (21:54)  
Otázka názvů stanic a zastávek SŽDC je poměrně zajímavé téma. Kdyby se šlo do hloubky, tak se zjistí, že mnoho stanic/zastávek se jmenuje podle jiné obce, než té, na jejimž území leží nádražní budova (např. Uhersko by se mělo jmenovat Chroustovice). A dále jsou mnohé názvy nepřesné a neodpovídají názvům obcí, např. Roveň (obec se jmenuje Dolní Roveň).
Registrierter Benutzer Honza  mail  
21.06.2017 (20:31)  
A to to drážní úřad nevěděl dřív?
RaPa  Sedne ihm E-mail
22.06.2017 (7:54)  


Obec Dolany se přejmenovala na „Dolany nad Vltavou“ dne 11. 11. 2016. Řízení o změně názvu zastávky nějakou dobu trvá. Otázkou však zůstává, zda se s ním nedalo začít dříve tak, aby se zastávka přejmenovala k začátku platnosti nového JŘ v prosinci 2016.
21.06.2017 (20:30)  
Proč se přejmenovaly Dolany na Dolany nad Vltavou

Protože obec se oficiálně jmenuje Dolany nad Vltavou :)
Registrierter Benutzer Honza  mail  
21.06.2017 (20:24)  
Proč se přejmenovaly Dolany na Dolany nad Vltavou?
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.

- Korrespondent oder ŽP Mitglied, - Editor oder ŽP Admin

Kommentar hinzufügen
Kommentare dürfen nur registrierte Benutzer senden.
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
Anmelden
 
 
  
 
   Registrieren

© 2001 - 2024 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko