..: Pardubické hlavní nádraží ožije filmem ZOO :..

V pravý čas…; Pardubice hlavní nádraží, foto: František Pleskot Pardubice — Tušili jste, že pardubické hlavní nádraží skrývá ve svých prostorách i kino? Když původní nádražní budova byla poškozena během 2. světové války náletem, byla v roce 1948 vypsána soutěž na novou výpravní budovu. Autoři vítězného návrhu, architekti Karel Řepa (žák Josipa Plečnika) a Karel Kalvoda, spolupracující se specialistou na dopravní stavby Josefem Dandou, zakomponovali do projektu i hotel a podzemní kino. Veřejnosti začala nová budova sloužit 1. května 1958. Kino sice už delší čas nehraje, ale již letos v červnu jej umělci z Divadla 29 a spolek Offcity znovu oživili kulturou. V pátek 16. září napíše kultura další kapitolu – od 20 h zde bude promítán magisterský film režisérky Terezy Kovářové s názvem ZOO.

O čem film je? Povídkový film se odehrává v kupé během jedné cesty vlakem. Rozjetý vlak jen tak nezastavíš, nevyskočíš, zůstáváš jeho součástí, dokud sám nezabrzdí. Známý svět zůstává tam venku, oddělený ubíhá za okny, jen se zrcadlí v odrazech skel vlaku. Vevnitř zatím vzniká nový ekosystém, dočasně nezávislý. Dává dohromady náhodné kombinace lidí. Kdekoli jinde by nedostali možnost na sebe narazit. Není těžké protnout osudy, stačí vstoupit do kupé. Málokdy se poštěstí najít nějaké prázdné. Tak kdo sedí naproti? Možná je chytrák hlupákem, okradený zlodějem, svůdce sveden a oběť vrahem. A možná je chytrák obětí, zloděj sveden, hlupák vrahem a okradený svůdcem. A kdo z nich jsi ty? Nikdy nevíš, kdo přistoupil.

Kritička Mirka Spáčilová zhodnotila film těmito slovy: „Kovářová si spíš hraje než vypráví, propadá nekonečnému množství variací, přesto své hrdiny promyšleně přesazuje, poskytuje jim zábavně všední šarády včetně lahve s vodou a vlak coby zakleté místo mimo prostor a čas v jejím pojetí překvapivě funguje. Ač hodinová rozcvička vede odnikud nikam, je technicky zvládnutá a zajímavý talent nezapře; jen herci na tolik stylizace nestačí.“

Z filmu ZOO - Alice Antošovská, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Iveta Jiřičková, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Julie Goetzová a Tigran Hovakimya, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Lucien Zell, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Ondřej Mataj, foto: Artnok film Z filmu ZOO - Patrik Holubář, foto: Artnok film

Protože se film odehrává na cestě vlakem, byla pro předpremiérové tour zvolena projekce v nádražních budovách. Začínalo se 16. srpna v Olomouci na točně lokomotiv. Pokračovalo se v Českých Budějovicích a Plzni. Nyní jsou na řadě Pardubice, jedná se o Brnu (kde měl film distribuční premiéru v kině Art 1. září) a hledají se další místa. Chcete-li poznat pardubické kino Sirius a přitom vidět mysteriózní komedii ZOO, neplánujte si už nic dalšího na páteční večer 16. září. Promítání začíná ve 20 h.

Zdroj: Artnok film


Vlad Poslat mail autorovi | 8.9.2016 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Pozvánky

Další z regionu ČR Pardubický


  1 2      Zpráv na stránku:   
dopisovatel nebo člen ŽP stoupa  mail  
08.09.2016 (7:11)  
Dekuji za informaci!

O kinu v Pardubicích jsem nevedel. Zato obdobné "utajené" kino bylo pred rekonstrukcí v Bln.-Ostbahnhof (videl jsem tam 1974 film "Rumový bulvár") a i v Dresden Hauptbahnhof bylo kino.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko