..: Výrazné změny v řídícím výboru ČD i dozorčí radě ČD :..

Zdeněk Žák a Zbyněk Stanuja, Ministerstvo dopravy, foto: Josef Petrák Praha — Sotva se Zdeněk Žák ujal křesla ministra dopravy, začaly čistky nejprve v řídícím výboru Českých drah a posléze i v dozorčí radě společnosti. České dráhy jsou akciovou společností, kde jediným akcionářem je stát. Ten svá práva akcionáře vykonává prostřednictvím řídícího výboru, ve kterém jsou zástupci jednotlivých ministerstev – tři pracovníci Ministerstva dopravy a po jednom pak z ministerstev financí, průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj a obrany. K 16. červnu byli z řídícího výboru odvoláni oba náměstci ministra dopravy – Miloslav Hala a Jiří Žák. Za finance výbor opustil Miloslav Miller a za obranu bývalý náměstek Michael Hrbata. Nahradila je tato čtveřice: ředitel kabinetu ministra dopravy Zbyněk Šolc, ředitel odboru infrastruktury Josef Kubovský, ředitelka kabinetu ministra financí Veronika Kramaříková a ředitel ekonomické sekce ministerstva obrany plukovník Richard Vítek.

DoubleTrioNova, Hrubá Voda zastávka - Hlubočky, foto: Johník Řídící výbor po dvou dnech působení ve funkci odvolal podstatnou část dozorčí rady. Členové dozorčí rady odpovídají svým vlastním majetkem za to, jak se hospodaření té dané firmy vyvíjí. Celkem pět členů dozorčí rady muselo opustit svá křesla a přenechat je novým lidem. Zatímco odešli předseda Libor Antoš, Michael Hrbata (ODS), Radim Jirout (ODS), David Karásek (LIDEM) a Michael Nádvorník (TOP 09), novými tvářemi se stali ředitelka kontroly ministerstva dopravy (MD) Ivana Kubaštová, František Žerava z odboru ekonomiky MD, děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze Miroslav Svítek, bývalý poradce generálního ředitele ČD Antonín Věchet a jihočeský radní pro dopravu Zdeněk Žemlička. Ministr k tomuto kroku přistoupil i přesto, že úřednická vláda premiéra Rusnoka doposud nezískala důvěru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Faktem je, že z různých stran zaznívají hlasy různé. Některé se ptají, jestli třeba nejde o střet zájmů, když radní Žemlička je současně i jednatelem krajem zřízené s.r.o. JIKORD, která organizuje veřejnou dopravu na jihu Čech. Silněji ale zaznívají názory, že to je příprava ministra Žáka na odvolání generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy. Připomíná se doba minulá – zhruba před čtyřmi lety, kdy Zdeněk Žák, v té době ještě v pozici náměstka ministra dopravy, se o to již jednou neúspěšně pokoušel.

742.280-1, Holešov - Dobrotice, foto: Tomáš Krajcar Jeden z nejobsáhlejších rozhovorů v poslední době poskytl Zdeněk Žák v programu Impulsy Václava Moravce. Když Václav Moravec připomněl, že se kdysi hovořilo o „zmizení“ 6 miliard korun a ptal se ministra na jeho současný pohled, mohli posluchači Impulsu slyšet: „Nejpravděpodobnější varianta, která, obávám se, se netýká jenom Českých drah, ale vůbec se týká toho problému, jak český stát nakládá s penězi svých vlastních daňových poplatníků. Je v tom, že daleko větší díry, kterými utíkají ty peníze, než je samotná korupce, a pozor, říkám díky bohu, že česká společnost začala slyšet na téma korupce, ale jsme jenom na půli cesty, tak daleko větší dírou je nekompetentnost těch, kteří ty peníze spravují. Lidově řečeno daleko větší škody než to, co se ukradne, způsobí to špatné řízení státu.“ Na dotaz Václava Moravce proč ještě teď není schopen vyvodit závěr, že by mohlo dojít k zásadnímu zemětřesení v managementu Českých drah ministr vysvětloval: „…Pokud vidím, že například v dozorčí radě jsou vlastně výhradně politici, což by ještě nevadilo, politik není nadávka nebo neměla by být nadávka a politik taky může být excelentním odborníkem. Ale pokud v té dozorčí radě ani jeden z těch politiků nemá nic společného s dopravou, jsou tam lékaři a tak dále, tak mě to mírně řečeno znepokojuje, protože je to o tom, že potom ti lidé mají daleko užší možnost vidět do toho, co se v těch samotných Českých drahách děje. … Politici měli pocit, že neexistuje hranice mezi politickými funkcemi ve veřejné správě a mezi hospodářskými funkcemi ve veřejné správě…“

Ministr dopravy zadal prověrku hospodaření ČD. Její výsledek rozhodne, zda generální ředitel ČD, který již přežil sedm ministrů dopravy, přežije i toho osmého. Jednou z věcí, kterou nový ministr dopravy veřejně kritizuje, je i nadstandardní ocenění manažerů ČD. Na rozdíl od mnoha komentátorů nebudeme spekulovat co vše se bude dít a několik dnů počkáme.

Obdobné kroky, jaké proběhly ve vedení orgánů Českých drah, se dají v nebližších dnech očekávat i na Správě železniční dopravní cesty.

Zdroj: E15.cz, iDNES.cz, Rádio Impuls


Radek Papež Poslat mail autorovi , Vlad Poslat mail autorovi | 22.7.2013 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   
30.07.2013 (23:29)  
Pan ministr Žák neřeší českou železnici. Vyrovnává si a léčí, podobně jako pan Zeman, duševní mindráky, které jej potkali v minulosti.
A záležitost s tím novým generálním ředitelstvím:
Po jeho nástupem do různých podfukcí na MD jako holka pro všechno, si ho vyhlédl budoucí nový generální ředitel ČD po Vladimíru Sosnovi a pan Žák začal stoupat a čistit
Nyní jen vrací své dluhy panu Zelenému. Toto vše nemá nic společného s ekonomikou a odborností firmy ČD-a.s. Jde jen o čistku, kterou může realizovat, dokud má jakousi pochybnou moc, která se může ve velmi krátké době rozplynout jako pára nad hrncem a jeho ksich se ztratí z TV obrazovek a ze stránek denního tisku.
25.07.2013 (14:33)  
Odborník Žák se během pár rozhovorů znemožnil. Na Zemanův kanál, jak se teď D-O-L říká, nedostane od EU ani cent, a už vůbec ne v "příštích letech", není obsažen v nyní již projednané a schvalované revizi transevropské dopravní sítě.
S R35, která zdaleka není tak nesmyslná jako D-O-L, má stejný problém. Silniční stavby budou mít na ko-financování smůlu, pokud by ji tlačil čistě ze státních prostředků, nebude mít v rozpočtu prostředky na ko-financování. A taky můžeme souhlasit s tvrzením pana Žáka, že nečerpat evropské dotace je hřích. To neobjevil nic nového...

PS: K novému koštěti v úřadu vlády, pro ty, kteří čekají spásné změny - http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-60308320-ministerstva-poskytla-jmena-svych-novych-lidi-urad-vlady-ale-nezakonne-mlzi
25.07.2013 (8:44)  
vláda najmenovaná bez jakékoliv aktivní účasti zvolených zástupců lidu a bez získané důvěry od zvolených zástupců lidu nemá mít jinou funkci, než podepisování archů o stravenkách zaměstnanců úřadu na daný měsíc (expresivně zjednodušeno). Namísto toho tahle nikým nezvolená partička natahala už 35 vysokých ředníků a náměstků, často lidí v očividném střetu zájmů, ke korytům.

Nebudu hodnotit odbornost p. Žáka, ale zastávám názor, že do získání důvěry nemá tahle parta rozhodovat o ničem, co v úhrnu přesahuje částku okolo 5,75 miliardy týdně (1 bilion státního rozpočtu minus mandatorní výdaje zhruba 700 mil. kč ročně lomeno 52,14 jako průměrný počet týdnů v roce) z již rozpočtově předběžně schváleného. Další dopady by měly být v mezích normálnosti, dejme tomu s dopadem max. 1 miliarda týdně v rozpočtu směrem nahoru nebo dolů (tedy celoroční dopad na bilionový rozpočet okolo 5%, což je docela přijatelná míra nejistoty, s jakou se takovéto sofistikofané rozpočty sestavují). Namísto toho tu vidíme zásadní dopady do ekonomiky, jako je rozhodnutí o docela výrazném zvýšení minimální mzdy (ne že bych ho nepovažoval za správné - formu ale odmítám), rozhodování o velvyslancích v zemích eminentního politického a ekonomického zájmu (Ruská Federace, Slovensko, ale i další) a kdo ví, co dny další ještě přinesou.

Komu se tahle partička "nestranických expertů" vůbec bude zodpovídat? nikdo je nevolil, nic neobhajujou, díky velkému otci na Hradčanách a spřáteleným kapitánům lobbisticky aktivních odvětví se nemají čeho bát, naopak každá křivárna bude po zásluze odměněna. Pár z nich sem tam populisticky pustí někde nějakou miliardu a zázračně tím získají SPO-Z kýžená 2-3 procenta podpory k tomu, aby se protlačili do sněmovny, ačkoliv celý jejich program je, že Miloš Zeman je slunce našich dní.

Moje žena už dlouho tlačí, ať jdeme žít na Slovensko, odkud pochází. Navzdory banánovým poměrům v mnoha oblastech veřejného života našich východních sousedů musím přiznat, že jí čím dál častěji v duchu dávám za pravdu, když vidím, co se tady děje.
25.07.2013 (8:25)  
Žemlička prokázal své kvality na jihu, coby další z hrobařů ČD se jistě osvědčí...
25.07.2013 (7:27)  
rpet: Tak uz aspon vime o co vam jde... I pres vase invektivy se stale domnivam, ze mam pravo na vlastni nazor (nejen) na to, jake vzdelani by mel mit ministr dopravy, bez ohledu na moje vzdelani.
O to vic bych to odborne vzdelani cekal u ministra, ktery je ve vlade, ktera vzesla z vule prezidenta, ktery tvrdil, ze ve vlade maji byt jen odbornici a jako priklad opaku uvadel chemika na MF.
24.07.2013 (13:51)  
Politika je pro malé děti - jak se píše už ve Švejkovi.
Samozřejmě platí, že nový ministr - noví náměstci - nový kurz, nová nařízení popírající ta dosud platná atd.

Ale pořád tu máme pracovníky v provozu, vedoucí (ne management s bonusy za "obsazenost") a odborníky, kteří umí řešit problémy. A kdyby tito lidé nedělali svoji práci, můžeme prodat vlaky do šrotu a ŘV i DR do ZOO...
registrovaný uživatel M 
24.07.2013 (2:53)  
Ses trochu mimo, ne?
Vladu nikdo nevolil, ale soucasne se tak nejak predpoklada, ze vlada bude mit skrze PSP podporu volicu. Jestli ne, tak jsou volby (krome tech prezidentskych) zbytecny...
Slovo, ktery se sem hodi je mandat. Mandat soucasne vlady je nulovy a nic na tom nemeni fakt, ze muze zcela v souladu s TEXTEM Ustavy vladnout dalsich 9.5 let.
Vymenovani clenu dozorci rady CD, stejne jako personalni cistky (resp. spineni tedy, viz nize:) jsou jen dumyslne upevneni moci Mlhoviny.
registrovaný uživatel rpet  mail  
23.07.2013 (23:48)  
@ Ohryzek:

Mohl bych pana rpeta poprosit, aby prokázal totéž? Hraběcí rady nikomu nepomohou.

nemuzes. proc? protoze se neotiram o neci vzdelani tak, jako to ucinil bartik09, coz povazuju za neskutecne ubohy. navic nikomu neradim - pouze predkladam nazory, coz jsou dve veci, ktere se od sebe diametralne lisi. bartik09 pouzil hodne nizkej populistickej argument jak a co ma ministr delat v souvislosti s tim, ze ma POUZE FEL a tudiz by tam nemel co pohledavat. ja predkladam jen sve nazory a nesu na zdejsi debatni trh - mimochodem obcas dost pokrivenej - vlastni kuzi a vlastni zodpovednost za to, co rikam, nebo pisu. dve ruzny veci. neslucitelny.

proste smula, no.
23.07.2013 (22:29)  
mas za sebou nejaky zasadni zivotni vysledek, kterym me presvedcis, ze na to mas, abys nekomu radil?

Mohl bych pana rpeta poprosit, aby prokázal totéž? Hraběcí rady nikomu nepomohou.
23.07.2013 (16:14)  
Sandik: Ty bulvární škvár nečteš, ty ho sem taháš
  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko