..: Pozvánka na železniční prohlídku dělostřelecké tvrze Hůrka :..

Hůrka lokomotiva ALD2, foto: Jakuza Králíky — Muzeum československého opevnění na dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách se po delší odmlce, způsobené přestavbou vstupních prostor, rozhodlo 9. března 2013 zorganizovat další prohlídky pro železniční nadšence zaměřené na tamní podzemní drážní dopravu. Ta hrála při přesunech materiálu v rozsáhlých prostorách tvrze hlavní úlohu a tvrz Hůrka je společně s nedalekou tvrzí Bouda jediným místem, kde lze tuto raritu zhlédnout. Součástí prohlídek by měl být i ukázkový lokomotivní posun v prostoru hlavního muničního skladiště.

Na obou tvrzích, kde je možné pevnostní železnici shlédnout, se pro tento typ prohlídek vžil název železniční prohlídka. Jak již bylo zmíněno v úvodu, na Hůrce budou probíhat dne 9. března 2013 v 10.00, ve 12.00, ve 14.00 a v 16.00 hodin. Zájemci absolvují prohlídku kompletního podzemí tvrze obsluhovaného železnicí. K vidění budou části tratí vybudovaných společně s výstavbou tvrze, během její přestavby na německou podzemní továrnu i úseky poválečné. Standardní výklad bude rozšířen o problematiku dopravy ve tvrzi. V prostoru muničního skladiště se při posunu předvede i poválečná akumulátorová lokomotiva ALD2. Kolejovou svážnici nebude možné v činnosti ukázat, jelikož je v současné době v poruše.

Vchodový objekt a zároveň vstup do muzea se nachází na okraji města Králíky u výpadové silnice na Hanušovice. Na cestu pěšky od nejbližšího vlakového nádraží, stanice Králíky (trať 024), je nutné počítat asi s patnácti minutami, vzdálenější nádraží v Červeném Potoku (trať 025) je pak asi 2,5 kilometru daleko. V areálu vchodového objektu je možné zaparkovat automobil. Je třeba dát si pozor na záměnu tvrze Hůrka s králickým vojenským muzeem, které se nachází rovněž na okraji města, ale u silnice na Prostřední Lipku (zastávka na trati 025). V případě, že se budete chtít v Králíkách zdržet, doporučujeme i návštěvu tohoto muzea, kde jsou, kromě jiného, k vidění i komponenty německého železničního flaku z období druhé světové války. Na povrchu tvrze Hůrka se navíc nachází pozůstatky trasy úzkorozchodné trati rovněž z období druhé světové války.

Železničním nadšencům jistě neuniklo znovuobnovení dopravy na trati 025 Dolní Lipka - Hanušovice a také fakt, že se jedná o počin poněkud diskutabilní. Využijte možnosti spojit železniční prohlídku na tvrzi Hůrka s projetím této trati. V daný den se po ní bude rovněž pohybovat Sněžnický motoráček Klubu železničních cestovatelů, přičemž jeho osádka má objednaný vstup do tvrze ve 12.00 hodin. Počet návštěvníků v jedné prohlídce je omezen prostorovými možnostmi podzemního systému tvrze. Návštěvníky, kteří při příjezdu nevyužijí Sněžnického motoráčku, proto žádáme, aby zvážili využití ostatních časů, tj. v 10.00, 14.00 a 16.00 hodin.

Zdroj: Informace o železničních prohlídkách na stránkách provozovatele tvrze Hůrka


Railfort Poslat mail autorovi | 3.3.2013 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Pozvánky Military

Další z regionu ČR Pardubický

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko