..: Výběr nejkrásnějšího nádraží 2012 se blíží :..

rozkvetlá agave na nádraží v Ostroměři, foto: Michal Habich Praha — Nadcházející víkend má být příjemný a tak vás můžeme bez obav motivovat k výletům. V neděli totiž uplyne lhůta pro nominaci do soutěže Nejkrásnější nádraží 2012. Je-li to nejkrásnější právě u Vás, neváhejte vytáhnout foťák a Vaše nádraží poslat do soutěže. Jeden z příkladů přinášíme v reportáži z Ostroměře, nádraží ČR roku 2007, kde v těchto dnech můžete vidět kvetoucí agáve.

Agáve kvete jen jednou za život. Poté rostlina umírá. Lidé mohou nyní obdivovat v České republice exotický unikát - rozkvetlou agáve americkou přímo na železničním nádraží v Ostroměři. V Evropě lidé mohou kvetoucí agáve spatřit především v teplém Středomoří, kde se už místy staly součástí původní vegetace. Ve střední Evropě, navíc v České republice, se kvetoucí agáve považuje za výjimečný úkaz.

rozkvetlá agave na nádraží v Ostroměři, foto: Michal Habich Stvol, vyrůstající ze středu růžence, může mít tři až devět metrů. Agáve je monokarpická rostlina, což znamená, že kvete jedenkrát v životě a po odkvětu odumírá. Obecně vykvétá ve věku kolem 20 let, pokud je však pěstována jako interiérová rostlina, kvete až ve věku 30 až 50 let. Na ostroměřském nádraží právě začíná kvést ve věku 35 let. Z postranních výhonků na 3,5 metrovém stvolu nyní vyrůstají klasnatá květenství uspořádané do laty. Zaměstnanci nádraží se o ni vzorně po celá ta léta starali, uchovávali přes každou zimu v nádražní čekárně a dnes jsou na ni náležitě pyšní.

I cestující přímo z vlaku tak může shlédnout tento neopakovatelný ojedinělý úkaz pouze na nádraží v Ostroměři, nejkrásnějším nádraží ČR roku 2007.

text a foto reportáže: Michal Habich / AEF CZ


Zdeněk Michl Poslat mail autorovi | 7.9.2012 (18:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Pozvánky

Další z regionu Česká republika (celá)


21.09.2012 (10:09)  
35 let čekat na to, až vykvete… Kolik zaměstnanců se mezitím vystřídalo, než se dočkali takové odměny?
registrovaný uživatel studio 
09.09.2012 (17:31)  
asi dlouho, ale zase je to konec rostliny..., každopádně tenkrát to nádraží hodně oživila :-)
08.09.2012 (20:39)  
Jak dlouho takový květ vydrží?

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko