..: Návrat vlaků po 13 letech a bez dalších nákladů. Díky oběhům :..

810.224 na pravidelném vlaku z Hostivice ve stanici Slaný, foto: Juraj KováčHostivice — Třináct let. Tak dlouho nejezdily pravidelné osobní vlaky na většině trati č. 121 severozápadně od Prahy. Jako na mnoha jiných místech v zemi, ani zde pomalé motoráčky v očích objednavatele nedokázaly konkurovat flexibilnější autobusové dopravě, která v hustém špičkovém intervalu sváží dojíždějící cestující do metropole nebo průmyslových areálů v okolí. Přesto trať v letošním roce zažívá oživení – po nedávném zprovoznění zastávky Dobrovíz-Amazon v blízkosti stejnojmenného logistického centra se od 10. prosince 2017 pravidelné osobní vlaky vrátily i do úseku Středokluky – Noutonice; o víkendu dokonce dva spoje dojedou až do Slaného. Pozoruhodné na tom je, že tyto spoje nestojí kraj nic navíc: stačila kreativní práce s oběhy vozidel a magickými drážními veličinami.

Když se počítá ve „vlkm“

Příběh je vždy stejný: regionální doprava existenčně závisí na subvencích, vypočtených na základě jednotkové ceny za vlakokilometr, neboli kilometr jízdy spoje. Četnost a frekvence spojů přímo závisí na objemu financí a ochoty objednavatele. Prosincové prodloužení vlaků ze Středokluk jasně ukazuje, co všechno je možné díky trochu čerstvému přístupu k organizaci dopravy, kdy kraj může chybějící kilometry nejen doobjednat, ale také najít. Funguje to takto:

„Motorové vozy pro linku S54 Středokluky – Hostivice najížděly do Hostivice každý den z depa v pražských Vršovicích. Domluvili jsme se s ČD, že budou vyjíždět z Kladna, které je cca o devět kilometrů blíž. Kilometry, které se tím uspořily, jsme okamžitě investovali do vlaků pro lidi a rozšířili i víkendový provoz na této trati,“ vysvětluje ředitel IDSK Pavel Procházka. Protože zasmluvněné vlakokilometry se spotřebovávají i na manipulační zátahy, tato jediná organizační změna umožnila uvolnit více než šest a půl tisíce kilometrů za rok z celkového výkonu linky. Ty kraj obratem využil na prodloužení projížděného úseku, kde motoráky mohou vozit platící cestující.

Motorový vůz 810.224 a přívěsný vůz Btax ve stanici Slaný, foto: Juraj KováčTato změna výrazněji nezasáhla do každodenního dojíždění do metropole: „Oklika tratě 121 kolem letiště už v minulosti ztratila potenciál získat ve větší míře místní obyvatele pro dojížďku ze zdejších obcí do Prahy, přímým autobusům na Prahu 6 tady vlak bude konkurovat jen těžko,“ říká Procházka. Poukazuje ale na zajímavý fenomén uplynulých let: „U zastávek na této trati vznikají nové logistické areály, a je to příležitost i pro tuto železniční trať. Jen v opačném směru, než dřív. Dnes se stávají lokality v Hostouni, Dobrovízi i v Tuchoměřicích cílem lidí, kteří tu pracují a často sem dojíždí z Prahy.“

Díky masivnímu přísunu velkých zaměstnavatelů v uplynulých letech tak zapomenuté zastávky získávají opět na významu. Jejich vzdálenost od obce a poloha v těsné blízkosti průmyslových areálů se tak paradoxně stává výhodou pro velmi specifickou cílovou skupinu cestujících, kterým může vlak nabídnout skoro bezkonkurenční dostupnost zaměstnání.

Pražský Westkreuz má jméno Hostivice

Setkání vlaků v přestupním uzlu Hostivice, foto: Juraj KováčJe důležité zdůraznit, že jen zavedení pěti párů přímých spojů od Hostivice by mělo velmi omezený smysl, pokud by zároveň neumožňovalo opravdu použitelné cesty z Prahy i širšího okolí. Zde vstupuje do hry druhá novinka aktuálního jízdního řádu: zavedení taktového uzlu Hostivice, kde se od 10. prosince potkávají v jednu chvíli vlaky hned z pěti směrů. Spoje linky S54 do Noutonic díky tomu mají plynulý přípoj nejen z oblasti Prahy 6 (linka S5/R14), kde jim konkurují rychlejší autobusy, ale také z pražských Řep, Jinonic a Smíchova (S65) či z Řeporyj a Rudné (S6), nebo od Rakovníka. Ač v průměru spíše pomalejší, je nové vlakové spojení s jedním přestupem konkurenceschopné dokonce i z hlavního nádraží oproti jízdě MHD se dvěma přestupy.

Nad rámec pravidelného dojíždění do práce je prodloužení linky dobrou zprávou i pro obyvatele města Slaný a okolních obcí. Jejich primárním spojením do Prahy sice zůstává i nadále silnice, alespoň o víkendech však teď mají k dispozici železniční spojení celoročně, a ne jen díky víkendovému Cyklohráčku v letní sezóně. Zdejší přepravní proudy vnímá objednavatel realisticky: „Na zimní provoz stačí samozřejmě samotný sólo vůz řady 810, větší vlak by tu neměl smysl,“ říká Pavel Procházka. IDSK se přesto netají spokojeností se zlepšením dopravní dostupnosti obcí na lince Hostivice – Slaný.

Linka S54 i po svém prodloužení bude tvořit pouze nepatrný zlomek dopravního výkonu v systému PID i ve Středočeském kraji. Ukazuje ale nadějný začínající trend renesance lokální železnice tam, kde její přítomnost dává smysl. Ještě víc ale dokazuje, že aktivní přístup objednavatele a obcí může přinést viditelné zlepšení dopravní dostupnosti navzdory tlaku na celkové náklady. Osmnáct ušetřených kilometrů denně oživilo místní trať po 13 letech ticha. Kde to zkusí příště?

Má podle vás rozšiřování motoráčků kolem velkých měst smysl? Znáte jiné linky, kde by podobná optimalizace mohla pomoci k revitalizaci železničního spojení?

Zdroj: IDSK


Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 9.2.2018 (14:17)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Jízdní řád

Další z regionu ČR Středočeský


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
12.02.2018 (7:36)  
Ještě by to chtělo zastávky Noutonice a Lichoceves ve vsi a následně se může zrušit zastavování v žst Noutonice.
12.02.2018 (1:09)  
a jeste jedna vec - doprava je objednavana jako sluzba a za sluzbu se plati, nesubvencuje se ... drobnost, ktera meni vnimani dopravni obsluznosti ze socky na plnohodnotnou alternativu prepravnich moznosti
12.02.2018 (1:05)  
místní trať č. 121
...nebylo by vhodnější se na ŽP držet platných pojmů? nebo mi unikla změna kategorie na dráhu místní?
11.02.2018 (20:34)  
Petr Jet: No i kdyby to byli dva lidi na vlak, tak lepší než 0 lidí v soupravovém vlaku :-)

Pavel Randák: Ruší se pouze reklamační středisko, tedy minizlomek celého závodu Amazonu. Navíc zřejmě jeho zaměstnanci zůstanou zaměstnáni na jiných pozicích tamtéž.
registrovaný uživatel JB 
11.02.2018 (19:55)  
Zavírá reklamační středisko, ne filiálku.
registrovaný uživatel Dale Cooper  mail  
11.02.2018 (18:58)  
Pavel Randák: Zdroj by byl?
11.02.2018 (18:21)  
Drobnou vadou na kráse je to, že Amazon minulý týden oznámil, že svou tamní filiálku zavírá :-(
10.02.2018 (17:32)  
Skutečný přínos tohoto řešení se pozná až za několik let. Jestli si naivní fans myslí, že hned od druhého dne nebo měsíce po zavedení začnou jezdit davy, tak to je fakt mimo. Důležité je, že existuje a přežila infrastruktura, s tím se dá kouzlit, když to umíme, viz dnešní Hostivice. Jen, aby je nepostihla módní optimalizace s kilometry zábradlí, podchody a výtahy ...
10.02.2018 (12:55)  
Starost o lokálky pěkná, to beru. Ovšem co udělat s tratí mezi Hlavním a Smíchovem? SŽDC naplánovala rekonstrukci v letech 2013-2016, ještě se nekoplo.
Je to cca 4600 metrů od konce perónu na konec perónu, mělo by se to tedy zvládat za 4:30 při průměrné rychlosti 60 km/h. To vyžaduje traťovou rychlost 80 km/h.
Dneska je tam 60 km/h, místy omezeno na 40 km/h. Ale nevím, jestli těch 40 km/h není památkově chráněných. Pendolíno to sotva zvládá za 5:30 https://www.youtube.com/watch?v=mwTBfVUknh0
Navíc by to z kapacitních důvodů chtělo třetí kolej z Vršovic (ONJ) až na Smíchov. Tolik k těm spožděním 3-7 minut.
10.02.2018 (12:31)  
Před dvěma týdny jsem spoj využil na výlet do Slaného. Tam jelo 5 cestujících, zpět 3. Pozitivem je, že všichni v Hostivici přestupovali, tedy tato lika přinesla cestující i navazujícím spojům. Nevýhodou je, že to spojení neí příliš známé, ani u místních.

Ještě poznámka: byl jsem opravdu překvapen, jaké davy teď v Hostivici přestupují.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko