..: Označení S-Bahn mohou používat všichni dopravci :..

Logo S-Bahn Mnichov — Podle rozhodnutí patentového soudu mohou označení S-Bahn používat i jiní dopravci, než DB. DB měla totiž patent na označení i všechny služby s touto kategorií vlaků spojené. Soudní spor vyvolalo Lipsko, které napadlo jiný zajímavý fakt: Pokud totiž bylo označení S-Bahn použito jiným dopravcem, musel tento dopravce z titulu patentu od roku 2010 platit 0,4 centu za každý ujetý vlakokilometr. Toto ustanovení de facto odradilo všechny konkurenty DB na provozování vlaků v kategorii S-Bahn, která si tak zajistila monopol. Toto se nyní změní a na linkách S-Bahn tak budou v celém Německu k vidění i jiné soupravy než klasické červenobílé s logem DB.

Zdroj: N24


Jiří Bajer | 24.4.2012 (11:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Dopravci

More from Německo


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
Registered user SYN 
30.04.2012 (10:06)  
JP: ano, čemuž rozumím tak že s tím málokdo projíždí přes centrum, že všichni buď končí nebo přesedají někde u kraje... jestli je to pravda to nevím, nemám to odpozorované.
29.04.2012 (23:19)  
Robert-Antonio: Borovička psal, že Esko se vylidňuje směrem DO centra, nikoliv Z centra. :)
29.04.2012 (0:00)  
Borovička Není to přirozená vlastnost esbány, že když dopravuje lidi z města do okolí, tak se směrem z města postupně vylidňuje?
27.04.2012 (17:18)  
ad Tomáš Kraus : systémy S-Bahn se stýkají např. v oblasti Karlsruhe a Stuttgartu
27.04.2012 (9:51)  
Robert-Antonio, Frantisek: RegionalExpress je možná registrovaná známka DB, ale kategorie Regio a InterRegio určitě ne, začíná se to po Evropě pěkně rozšiřovat. Loni to převzali Poláci, letos Rumuni (takže třeba desetivozová souprava se spacími vozy, která jede 16 hodin napříč Rumunskem, je InterRegio :-), a nedivil bych se kdyby to za dva roky bylo u nás. Přeci jen, označení Sp už pomalu přestáváme chápat i my Češi.
Borovička: Dobrá poznámka :-)
26.04.2012 (20:31)  
Jo ještě čím se zásadně liší tzv. Eska od S-bahnu. Vlaková souprava se směrem do centra vylidňuje (na rozdíl od souběžného metra a tramvají a S-bahnu v Deutschland).
Asi někdo něco narýsoval špatně nebo se tak děje z vyšší moci boží. No pak to plnohodnotný S-bahn není.
26.04.2012 (16:36)  
Když už jsme u té etymologie...

Označení S-bahn vzniklo v Berlíně je zkratka ze Stadtbahn anebo Schnellbahn. Ale třeba ve Stuttgartu se jako Stadtbahn označují tramvaje, které v centru jedou v podzemí a na okraji města po samostatných tělesech. A aby byl bordel úplný, tak její linky mají označení U1-U18 :-)

František: Za RegionalExpress by si DB zcela jistě nechala platit. Ty kategorie RB/RE místo původních P/E (Personenzug/Eilzug) si DB vymyslela právě proto, aby si je mohla zaregistrovat jako ochrannou známku.
Registered user J.S. 
25.04.2012 (23:58)  
JK: krásná práce - náhle jsme se ocitli v jazykovědném kroužku ;-))
25.04.2012 (22:57)  
K jazykozpytnému tématu: Ono "S" lze vyložit také jako první písměno ve slovech Suburban (EN), Suburbio (ES, IT). Tato slova pochází z latinského Suburbium - a jsme zpátky u latinské vzdělanosti a Karla IV.
25.04.2012 (18:15)  
Tomáš Kraus: Právě proto, že metro nemusí být jen podzemní, by se daly klidně železniční linky včlenit do jeho systému jako "M". Ostatně třeba z Drážďanech jezdí spoje "Stadtbahn" také daleko za hranice města. Navíc metro jako takové používá k označení linek počátek abecedy, takže by "M" s ničím nekolidovalo. Akorát je tu druhá otázka, a tou je jednotné číslování železničních linek v celé síti, kde většina zastávkových vlaků není metropolitní (neuvažujeme-li metropolí třeba jen okresní město - to je pro svůj okres též hlavní), ale ani městská. Jestliže jsme zavedli linky R jako rychlé spoje, pak by šlo zastávkové vlaky (záměrně nepoužívám původně obecný termín osobní) označit Z. Anebo se přidržet německého vzoru R a RE (obojí je současně z latiny), aby to nebylo polovičaté. Jen aby nechtěli platit za tyto názvy... :)

Sim: Ono sice existuje nějaké značení pro výběrová řízení, ale nejen že ho nikdo nepoužívá, navíc ho většina lidí vůbec nezná, protože kromě podkladů k těm řízením se nikde nevyskytuje. Možná i zde je chyba.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2018 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko