..: Komentář: POVED – bolestivý start, zajímavé pokračování :..

Logo POVEDu, foto: POVED s.r.o. Plzeň — Společnost POVED (Plzeňský organizátor veřejné dopravy) byla založena v průběhu dubna roku 2010. Právě tato organizace má na starosti většinu činností spojených s organizací a integrací veřejné dopravy v Plzeňském kraji, ať už jde o železnici, linkové autobusy nebo v neposlední řadě o městskou hromadnou dopravu v Plzni. Nástup POVEDu byl nejprve nesmělý. Bez webových stránek, pouze se suchým konstatováním o vzniku v některých regionálních denících. Ve větší míře se začal POVED objevovat až v souvislosti se změnami na trati 160 Plzeň – Žatec. Zkrácení všech osobních vlaků, které dříve jezdily trasu Plzeň – Podbořany, jen do Žihle, Mladotic či Plas, nahrazování vlaků pravidelnými autobusovými linkami, přestup navíc a prodloužení jízdních dob zcela zatemnilo mysl většiny obyvatel na severním Plzeňsku a velké části železničních fanoušků.

Severní Plzeňsko – organizační či mediální problém?

ČSAD a sníh, foto: Miroslav Klas Na jedné straně výše zmiňované problémy, na straně druhé zkvalitnění dopravy pro cestující do Plas a přidání rychlíků či spěšných vlaků. Jako pravidelný cestující na tratích Plzeňského kraje musím konstatovat, že doprava na severním Plzeňsku sice nezaznamenala moc příznivých změn, ale překvapivě to nebyl právě zásadní problém. Problémem se ukázalo spíše načasování změny takového rozsahu. Shodou okolností se změnou jízdních řádů od 12. prosince 2010 přišla i sněhová kalamita, kterou vždy připravení silničáři opět lehce nezvládali, která opožďovala jak autobusové, tak i vlakové spoje. To způsobilo rozvazování přestupových vazeb. Když k tomu přidáte špatnou organizaci a nezvyk řidičů ČSAD komunikovat s výpravčími či dispečery, nedostatečnou reakci silničářů na přívaly sněhu, které bylo třeba odklidit před prvním autobusem a další neméně významné problémy, vznikaly situace, které přiváděly cestující k zuřivosti. To vyvrcholilo ve vlnu stížností v tisku (který některé zprávy také mírně bulvarizoval), nebo přímo na POVEDu.

Možná se ptáte: „Šlo na to připravit cestující bez takového šoku?“ Dnes by určitě POVED, ČSAD i České dráhy (tedy všechny zainteresované strany) vymyslely lepší řešení. Mít v autobusech rychloupínací sněhové řetězy (dle dopravních odborníků ze Společnosti pro veřejnou dopravu běžná praxe např. ve Švýcarsku), pečlivěji se připravit na den D, mít po ruce krizové scénáře a hlavně komunikovat mezi sebou. A nebo začít již v létě, aby si místní na připravované novinky zvykli a potom nebyli překvapeni. Nakonec se však situace postupně stabilizovala a už od začátku roku POVED upravuje jak autobusové, tak železniční spoje ve zmíněné oblasti podle požadavků cestujících či obcí. Dokonce se od březnové změny jizdních řádů vyhovělo i houbařům, kteří v době zavádění změny figurovali v každém druhém novinovém titulku. Nezbývá než doufat, že bude docházet k dalšímu dolaďování spojů na severním Plzeňsku a autobusy si s vlaky podají pomyslnou ruku.

Zavádíme městskou linku.

Letáček pro PL, foto: POVED Zavedení Plzeňské linky (PL) se skoro ztratilo v humbuku okolo rušení vlakových spojů na žatecké tratich a jejich nahrazování autobusy. Naštěstí se média věnovala alespoň zkušebním jízdám a nazývala tuto linku „Plzeňským metrem“. Existovali skeptici i optimisté. Některým fanoušků vadila nasazovaná jednotka Regionova, jiným zase trasování linky a v neposlední řadě i její ne zcela ideální provázání s MHD. Co všichni vnímali jako vstřícné gesto byl fakt, že se nerušily žádné jiné spoje. Vždyť byl také Plzeňský kraj jako jeden z mála, kde od jízdního řádu 2010/2011 spojů přibylo. Cestujícím samozřejmě chvíli trvá, než si na nové spoje zvyknou, ale již teď přepravuje PL kolem tisíce cestujících za den.

A jaká je budoucnost PL? Vše bude záviset na využívání linky cestujícími. Posílení linky od prosince 2011 nepřipadá v úvahu, jelikož bude s velkou pravděpodobností zahájena rekonstrukce plzeňského železničního uzlu, která sníží propustnost tratí v celé oblasti. Čeho se ale dočkáme, je například zkrácení jízdních dob v části linky Plzeň–Jižní předměstí (mimo) – Kozolupy. V plánu je také zlepšování vazeb PL s MHD, například výstavbou menších terminálů, přesněji vytvořením přestupních míst vlak – MHD.

Co dál s dopravou v Plzeňském kraji?

RegioTakt, foto: České dráhy, a.s.; Upravil: Aleš Petrovský (fotomontáž) Dnes se Plzeňský organizátor veřejné dopravy řadí již mezi plnokrevníky ve svém oboru. I přes úvodní škobrtnutí se dopravní odborníci POVEDu jeví jako velmi inteligentní lidé schopní zajímavých změn. Oproti dnešnímu trendu ubírat spoje a šetřit, se snaží spoje přidávat a vyhovět v opodstatněných případech veřejnosti. Doufejme, že se můžeme těšit na další připravované projekty vedoucí k zatraktivnění dopravy v Plzeňském kraji. A nápady tito lidé opravdu mají. Doufejme jen, že je nepřejde vytrvalost a chuť bojovat i s legislativními problémy České republiky, úřednickým šimlem a tradiční byrokracií.

Zdroje: POVED, Jízdní řády SŽDC, TK POVEDu 2. 3. 2011


Aleš Petrovský | 2.4.2011 (9:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Komentáře

Další z regionu ČR Plzeňský


  1 ... 3 4 5 6 7      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel strejcekms  mail  
03.04.2011 (0:33)  
No a asi by to i vedlo k větší potřebě strojvedoucích a lokomotiv. Pro zájemce mohu dodat, že Plzeňské DKV v současné době přijmá strojvedoucí do přípravy. Ale já jsem realista : )
registrovaný uživatel strejcekms  mail  
02.04.2011 (23:30)  
240.025: Jenže tam je i poplatek za trakční energii a dopravní cestu. Nevím, nezdá se mi to jako dobrej nápad, tak ta hodina je dobrá, budiž, ale každá půl-hodina, to uže je na dálkové relace docela ujeté :)
Těžko říct, jak by se to naplnilo, možná kdyby mezi tou Plzní a Prahou nejezdilo nic jiného než vlak..
02.04.2011 (23:20)  
str: tak proč ne, 30 min proklad IC a R považuji za standard, spojit města nad 100 000 s hlavním jedním segmentem (R) po hodině je sociální záležitost, 2 h takt R mezi Plzní a ČB je naprosto nedostatečný, ideální relace na hodinu, plno měst na trase či u trasy, ČB, Vodňany, Písek, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk, Blovice...

A proč našlápnuté? Proč jezdit s 8 vozovými rychlíky po hodině? Více práce odvede třeba 4 dílná jednotka po zminovaných 30/15 minutách... případně 363+3-4 Bněcolepšího :))

Na druhou stranu nezapomínejte, že celkově stoupne atraktivita železnice a počet cestujících když bude mít meziměsto interval jak MHD ;-)
registrovaný uživatel strejcekms  mail  
02.04.2011 (22:56)  
240.025 : Už vidím tu soupravu Plzeň - Praha, jak to bude našlápnuté každejch 15 až 30 minut.
editor nebo admin ŽP RaPa  mail  
02.04.2011 (22:55)  
240.025 (20:54) - Pod tohle bych se hned podepsal. Dopravní obsluha pouze každé 2 hodiny je již za hranicí použitelnosti.
02.04.2011 (22:47)  
dobrá, 30/15 mezi většími městy, ale 60 všude a 30 ve špičce, 30/15 pokud možno skoro všude hodně výhledově :-)
registrovaný uživatel strejcekms  mail  
02.04.2011 (22:41)  
Jsem pro takt v rozumném rozsahu. Mělo by se jezdit spíš po 30/15 minutách - zase ale nepřehánějte, kdo to bude platit?
02.04.2011 (20:54)  
Busman: naprostý souhlas. Netvořit nějaké intervaly, ale taktovou síť s návaznostmi, samozřejmě s návaznostmi linkových autobusů. A JEZDIT PO HODINĚ maximálně. 2 h takt je zhovadilost, vhodná leda tak na přímé relace Praha-Košice, ale ve vnitrostátce nemá 2 hodina co dělat, pokud se nejedná o proložení 2 h taktu jinou linkou. To už je lepší tu trať zavřít(=zrušit osobku) než tam jezdit po dvou hodinách. Mělo by se jezdit spíš po 30/15 minutách, aby byla veřejná doprava dostatečně atraktivní, případně vícesegmentově, po půl hodině Os a po půl hodině SP, čímž se větší sídla dostanou na zhruba čtvrthodinový takt a veřejná doprava bude konkurence schopna silnici. Dopravu musíme NABÍDNOUT PO CELÝ DEN a ne jen tupě opsat jízní řády čéesádníků z hlubokých osmdesátek a ježdění podle "pseudopotřeby". Dále i víkendová doprava je důležitá, člověk, pokud by měl jet na výlet, s tím, že musí stihnout jeden konkrétní vlak, tak raději preventivně pojede autem, ale pokud bude vědět, že vlak jezdí od 0400 do 2400, tak se nestresuje a počítá s tím, že každou půlhodinu, případně hodinu něco pojede...

A když si už koupí auto, tak si ho nekoupí jen na výlety, ale bude s ním jezdit denně. A pokud chceme kvalitní veřejnou dopravu, která bude oblíbená a VYUŽÍVANÁ, musíme jít s dobou a hledat inspirace v demokratických zemích na západ a jihozápad od nás... Samozřejmě nemusíme přejímat úplně všechno, na všechno zatím nemáme, ale celosíťová hodina NENÍ LUXUS, ALE NUTNOST.

V první fázi postačují standardní soupravy, ale výhledově je nutný přechod na jednotky, případně soupravy s řídícím vozem.

A proto máme koordinátory, v některých jsou opravdu fundovaní odborníci, kteří ví co dělají, i když se to mnohým nezdá. Samozřejmě někdo určitě vysloví, že takt je blbost, protože jízdní řád je jak pro blbce a vyzná se v něm i někdo jiný než kovaný nádražák/šotouš. Ale to je jejich cíl :-)

Další věc je síťová grafika, která by měla být naprostý základ každého jízdního řádu, protože standardní traťový JŘ ČD je naprostý guláš ve kterém aby se prase vyznalo...
registrovaný uživatel Busman 
02.04.2011 (19:19)  
Rozhodně jsem pro takt, protože dneska se přepravní potřeby neodvíjí od začátku směn spádové fabriky v městě, kde je zaměstnán celý venkov, v 6:00, ve 14:00, v lichých týdnech od 22:00 (nejede v době celozávodní dovolené - jen se podívejte do starých jízdních řádů ČSAD) a od začátku školního vyučování v 8:00 (pamatujete značku c - jede jen v době školního vyučování?).

Přepravní potřeby se rozdrobily v čase a možná i v prostoru. I v těch spádových fabrikách, smontovaných montovnách, které se staví na periferní zelené louce, kam pak veřejná správa musí dopravu draze platit (infrastrukturu i provoz veřejné dopravy), začínají v různých provozech v jinou dobu. V těchto podmínkách je takt ideální.

Takt není pouhý interval. Takt jsou také systémové jízdní doby a přípojné vazby. V pouhém intervalovém provozu jezdí autobusy SA a právě zmiňovaná MHD, kde je interval natolik krátký, že takt - ve smyslu vazeb - nemusí hrát až takovou roli (zvlášť v městském provozu negativně ovlivňovaném dopravními zácpami).

Takt patří do drážní dopravy - a odtud i do veřejné linkové autobusové dopravy. Je nutno postupovat citlivě - zvážit přepravní potřeby obyvatel v daném území - třeba dotazníkovým průzkumem - kam jezdí, odkud, v kolik - a v návaznosti na strukturu osídlení a finanční možnosti veřejné správy stanovit model dopravní obsluhy území (linkové vedení, taktový interval). Některé vazby prostě veřejnou dopravou uspokojeny být nemohou. Na některých místech se musí provést infrastrukturní opatření, aby se autobus nemusel točit v blátě u nádraží apod.

Jo, kompromisem to smrdí - a dost - ale dneska to není tak jednoduché - viz první odstavec. A v případě kompromisu vždycky někdo řve. A když se mění status quo, zvlášť.
02.04.2011 (17:40)  
Řekl bych, že chybou POVEDu je, že plzeňská městká linka není zapracována v kursbuchových tabulkách 170 / 190. Odkaz na linku PL není šťastné řešení ... poznámka 82 je tradiční "český alibismus". K čemu by měl cestující hledající spojení problížet sloupeček s názvy stanic / zastávek.
Provozovatel dráhy sestavující jízdní řád si tak zjednodušuje práci a POVED mu to žere...
Konec konců mu to vyhovuje, protože se takhle skryjí nepřípoje. Např. taktový vlak do Rokycan odjede z hlavního nádraží v 10.17, vlak z Kozolup zastaví v 10.21 ... V opačném směru totéž ...
  1 ... 3 4 5 6 7      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko