Praha — „Konec žabotlamů v čechách.“ I tak by mohl znít nadpis této zprávy. České dráhy totiž podepsaly novou smlouvu, v hodnotě 3,3 miliardy korun, na dodávku dalších 15 kusů dvoupodlažních jednosystémových elektrických jednotek řady 471 CityElefant z vítkovického závodu Škoda Vagonka. První jednotka z této série, s pořadovým číslem 61, by měla být předána Českým drahám v létě příštího roku. Poslední 75. jednotka řady 471 pak do konce roku 2011. Celkem by se tedy mělo na českých kolejích mělo objevit, spolu s pěti dosud nedodanými jednotkami z předchozích kontraktů, ještě 20 kusů těchto dvoupodlažních elektrických souprav.
Zakázku v celkové hodnotě 3,3 miliardy korun (220 milionů korun za kus) zadaly České dráhy v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění. Tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský to pro ČTK zdůvodnil slovy: „Jde o zachování kompatibility s provozovanými soupravami, zajištění jednotnosti při údržbě a zamezení různorodosti v oblasti náhradních dílů. To umožňuje maximálně snížit náklady na provoz a údržbu nových vlaků a zajistit jejich maximální provozní využití.“ České dráhy měly doposud s výrobcem podepsané smlouvy na dodávku 60 kusů těchto souprav a doposud jich převzaly 55.
20 jednotek, které ještě České dráhy od vítkovické Vagonky převezmou v tempu cca 10 jednotek za rok, by měly definitivně nahradit přestárlé jednotky řad 451 a 452. Ty v současné době patří mezi nejstarší provozovaná vozidla Českých drah. Jak nás dále nedávno informoval náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek, od roku 2012 České dráhy také počítají s dodávkami těchto jednotek v dvousystémovém provedení, které by mohly být nasazeny v jižní části republiky v okolí města Brna. Tato varianta je v současné době objednána pro Železničnu spoločnosť Slovensko (ZSSK)
Zdroj: České dráhy, FinančníNoviny.cz

1. nefunguje
2. monopolní dopravce vozí cestující jako dobytek
3. nikdo nemá zájem aby kdokoliv měl šanci ukázat, že lze dráhu provozovat levněji! Proztože na to se NESMÍ přijít!!!
4. všichni lidé maximalizují svůj užitek. A někteří diskutující ho vidí v celoplošně "slevě" nebo snad v jednotných cenách v rámci celé železniční sítě. Ale i zaměstnanci vedení monopolního dopravce maximalizují svůj užitek (mzda, zaměstnanost, oprávněnost existence nebo přímo kriminální činností). No a ta první skupina jim to toleruje jenom proto, že se bojí o své "výhody".
Tak aspoň jednou za rok si připomenu, jak úžasné to bylo jezdit 460kou.
Co se týče autobusů, tak samozřejmě není jeden dopravce, jenže jak jsem psal, železniční doprava je oproti silniční hodně specifická. Takže vezměme třeba takový modelový příklad. Mezi Prahou a Brnem je mezi 16.00 a 17.00 poptávka přesně jednoho tisíce cestujících. Pokud to budeme uspokojovat autobusy, tak jich bude potřeba cca dvacet (předpokládám kapacitu autobusu padesát lidí) a to znamená, že v pohodě může každý jeden autobus provozovat jiný dopravce a pořád je tam místo pro další konkurenci, takže pokud budou chtít dva další dopravci přidat po jednom spoji, nebude s tím problém (pouze klesne průměrná obsazenost každého spoje na 46 lidí, jiný dopravce třeba zkrachuje, atd.).
Avšak u vlaků je situace úplně jiná, těch tisíc lidí pojme jeden spoj (OK, je to o něco méně, ale zvolil jsem takové číslo schválně aby se to dobře počítalo) a tudíž, i kdyby byla volná kapacita trati, kdyby se nějaká další firma rozhodla provozovat další vlakový spoj, znamenalo by to pouze pět set cestujících pro každého a nejenže by to bylo neefektivní, ale neuživila by se ani jedna firma. A kupovat nová, menší vozidla, nechávat něco stát v depech je vzhledem k ceně drážních vozidel obrovský luxus. Takže proto si myslím, že vlakovou a autobusovou dopravu nemůžeme takhle jednoduše srovnávat.
Honza: Musíš chápat, že ačkoliv mě spousta známých považuje za blázna, když podle vzhledu lokomotivy poznám co je to zač a podle těch divných písmenek na boku vagonu dokážu vyčíst, jak to bude vypadat uvnitř, tak pořád nepatřím mezi ty lidi, kteří by jenom kvůli svezení nějakým vozidlem jeli na druhý konec republiky. Ano, podívám se rád, ale přesto bych tu radši měl moderní jednotku, než atrakci pro šotouše ;).
Až na pár výjimek si na sebe vlaky nevydělají, takže situaci je nutno srovnávat se ZDO autobusy, nikoli s komerčními linkami. Konkurence se pak projevuje v soutěži o získání smluv na ZDO, nikoli ve více dopravcích na stejné relaci.
Jezdí u vás všechny autobusové linky ten samý dopravce?
Tarifní jednotnost je samozřejmě důležitá otázka a nelze jí podceňovat. Ale třeba Švýcarsko ukazuje, že když se chce, není to problém (několik vlakových dopravců, autobusy, lodě, MHD, slevy na lanovky, vše na Halbtax/GA).
Zkušenosti z Liberce ukazují, že ČD se do toho moc nechce; ale pokud bude podíl ne-ČD dopravců vyšší, tak si to lidé/kraje/MD vynutí.
Liberalizace ma tedy slouzit k tomu, aby stat a hlaven cestujici za co nejnizsi penize ziskali co nejlepsi sluzby. Podminkou klidne muze byt i uznavani slev a nejaky system vyrovnavani se.
Podle mě je nějaká "liberalizace" úplně k ničemu, železniční doprava je oproti silniční hodně specifická. Zatímco třeba na D1 mezi Prahou a Brnem se vejde obrovské množství autobusů, které se můžou libovolně předjíždět a zastavovat naprosto kdekoliv, u vlaků to tak samozřejmě není, ty si nemůžou zastavovat kde chtějí a předjíždět se jak chtějí, tudíž konkurence na železnici je nesmysl. Jediné, kde má o konkurenci smysl uvažovat jsou ta výběrová řízení na obsluhování jednotlivých tratí, nicméně za současného stavu (jízdenky prodává ČD, nádraží vlastní ČD, vlakovou cestu řídí ČD a ostatní přidružená infrastruktura je taky ČD) by to akorát přineslo víc škody než užitku.
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
