..: Herkules poprvé v ČR s nákladním vlakem. Možná ne naposledy. :..

ER 20-013 Praha-Radotín, autor: Vítek_VPraha - Bezmála rok uběhl od homologace lokomotiv řady ER20 (řada 2016 ÖBB), známějších jako Herkules, pro provoz na českých kolejích. Na vážnější nasazení ale stále čekaly a krom několika zvláštních vlaků pro německé turisty vezla tato řada jen osobní vozy do opraven v Českých Velenicích. To bylo léto 2007. S nákladem však vyjel Herkules na české koleje až letos 3. července.

ER 20-013 Dlouhá Třebová, autor: Jan Flieger

Pro svůj zkušební kontejnerový vlak mezi terminály v Praze-Uhříněvsi a slovenskou Dunajskou Stredou si společnost RailTrans vybrala lokomotivu ER 20-013 společnosti MRCE Dispolok. Tuto lokomotivu má pronajatou společnost IGE Bahntouristik. "Od ledna 2008 si IGE pronajalo ještě jednu lokomotivu tohoto typu a IGE tedy nabídla společnosti RailTrans možnost využívání této původní lokomotivy," řekl ŽelPage jednatel RailTransu Petr Šimral. "Při jednání se společností Metrans jsme nabídli zkušební vlak. Navržena byla relace Praha Uhříněves - Dunajská Streda a zpět a domluvena zátěž 1400 tun," dodal Šimral.

ER 20-013 Břeclav, autor: Milan Vojtek

V soupravě byla pro jistotu zařazena i další vypůjčená německá lokomotiva 202 269 (východoněmecká řada V100). V ČR totiž s lokomotivou RE 20 na těžkém nákladním vlaku nebyly zkušenosti a příprava jízdy proběhla pouze na základě zátěžových tabulek. Výkony Herkula nakonec očekávání nezklamaly, naopak.

"Vlak o hmotnosti 1450 tun a délce 650 metrů dokázal jet na rovině rychlostí 100 km/h a i v kritickém stoupání mezi Ústím nad Orlicí a Opatovem či Devínskou Novou Vsí a Bratislavou Lamač neklesla rychlost pod 46 km/h, což bylo o 8 km rychleji než vypočtená hodnota," přiblížil Šimral. Možné ale je i to, že případné opakování kontejnerových vlaků RailTransu už bude v režii jiných lokomotiv.

ER 20-013 na MIQ, autor: Jik

Stroje řady ER 20 (ÖBB 2016, výrobce Siemens) patří k nejmodernějším dieselovým lokomotivám v Evropě. Jedná se o čtyřnápravové lokomotivy s elektrickým přenosem výkonu. Svou maximální rychlostí 140 km/h a výkonem 2000 kW jsou použitelné jak v osobní, tak i nákladní dopravě. Díky modernímu řídícímu systému je samozřejmostí možnost spojit lokomotivy do vícečlenného řízení, stejně jako možnost ovládání z řídicího vozu. Asi největší zastoupení mají u rakouských ÖBB, kterým bylo v letech 2002-04 dodáno 100 kusů těchto lokomotiv. Donedávna jsme se s nimi mohli setkat na vlacích Znojmo-Vídeň. V současné době pravidelně zajíždějí do Bratislavy na vlacích REx Vídeň-Marchegg-Bratislava. Ze soukromých dopravců jmenujme například společnost LTE, která s těmito lokomotivami zajíždí do slovenského Žiaru nad Hronom v čele ucelených nákladních vlaků.

ER 20-013 na MIQ, autor: Josef Petrák ER 20-013 Praha-Radotín, autor: Vítek_V ER 20-013 Praha-Uhříněves, autor: Láďa ER 20-013 Praha-Uhříněves, autor: Láďa ER 20-013 Praha-Uhříněves, autor: Láďa

Zdroj: vlastní pozorování, Petr Šimral. Text: JTB, Nick.

Autoři fotografií: Vítek_V, Jik, Josef Petrák, Jan Flieger, Milan Vojtek, Láďa Minaříková


Nick Poslat mail autorovi | 7.7.2008 (22:07)
Related newsopen/close

More on Dopravci

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 8      Zpráv na stránku:   
Registered user Petr Šimral  mail  
09.07.2008 (20:40)  
ad Ziki: proboha, 10 litrů na 1000 tkm néééééé. Není to ani polovina.
ad Waszyn: koeficient za motorovou loko je 1,075. U lokomotiv splňující nějakou UIC se nevybírá.

Je pravdou, že trakční elektřina se platí paušálem a stojí přibližně polovinu toho, co jízda dieselem.
09.07.2008 (19:11)  
sames1: Ano, Rusko nepřekvapuje. :)
09.07.2008 (18:19)  
Vousáč : někdy ve druhé polovině 70. let minulého století byla doba, kdy se na laminátkách zapisovala spotřeba elektrické energie do "naftěnky". Takže odtud vím, že na nich byl elektroměr. Zřejmě to byla jedna z metod ověření statistického sledování spotřeby elektrické energie a reality.

sames1 : já jsem to napsal, elektrická lokomotiva, bez ohledu na to o jakou se jedná řadu, papá 25 kWh/1000 tkm, v osobní dopravě se do papání bobinky či peršinka připočítává to co se zkonzumuje ve vagónech v podobě topení. Elektrické lokomotivy papají stejně, protože pro všechny elektromotory platí stejné P=U×I bez ohledu na to, jak se jede rychle;
Podobně motorová trakce papá kolem těch 10 l nafty / 1 000 tkm. Spotřeba vlastního spalovacího motoru se uvádí v gramech na kWh. Jenže tohle je technický údaj týkající se běhu spalovacího motoru na plný výkon.
Mašinky, které jezdí rychle s velkou zátěží po rovinatých tratích mají spotřebu vyšší, zato mašinky jezdící na kopcovitých tratích mají spotřebu menší, zejména když se jedná o těžké vlaky, protože "dole kopcom" se jede jenom výběhem a spalovací motor je na volnoběhu. Jízda "hore kopcom" spotřebu příliš nezvyšuje. Může se vám to zdát divné, ale statistika spotřeby u jednotlivých vozidel to potvrzuje.

bugear : tímhle se zabývala jedna z českých televizí a jak jsem koupil, tak jsem prodal...
Registered user Bartisko  mail  
09.07.2008 (17:48)  
Jojo, viděl sem ho v Břeclavi. Škoda, že sem neměl foťák..:(
Registered user sames1 
09.07.2008 (17:26)  
Franta Plášek : Von ten monopol je bran na okruh OKD tady jim to nedotahne nikdo levneji ... v tom vidim monopol... taky mi muzete tvrdit ze CD maji monopol na osobni dopravu (neberu v podtaz par snazicich se soukromnicku ...) Ale celoevropsky CD monopol nemaji. Jezisi ja vim ze tu je vice spolecnosti jak ceskych tak zahranicnich. Ted se trochu proborily prave hranice a doufam ze DE OBB atd budou konkurovat aspon ze zacatku dalkovym spojum s taury. Ale doufam ze nebudou s Herkulema jezdit z rakouska jen proto ze na preshranicni casti je par Km neelektrifikovanych ... (A nemluvim o trati z Vidne do Prahy!) Na ten kousek by si i OBB Najali nejkeho brejlouna (nebo jeho ekvivalent v Rakousku)

Frantisek : jedna se u tech prepoctu prave na ohled toho jak je vyuzivana ...pokud maji zatrolejovane koleje muze tam jet jeden nebo dvacet vlaku a cena za nakdy do ele. jsou stejne ...elektrarna to tam pere porad. Ale se zvysujicim se poctem naftaku roste i spotreba dalsiho paliva na stejen koleji. Nakonec by se nemely propocitavat spotreba a vyhodnost eklologicke zaticenosti na strojich , ale prave na usecich. Nemluve o nekolikrat omyvane rekuperaci kterou pochybui ze maji OKDckovsky Brejlovci

Duke123 : http://spz.logout.cz/album/ru/ru_rzdsmv.html tady je mozne vsechno.
09.07.2008 (15:36)  
Frantisek: Baterie se k tomuto účelu nevozí, je to zbytečná hmotnost, která sama o sobě spotřebuje více nafty, než ušetří. V podstatě je možnost použití pulsního usměrňovače, kde by to fungovalo tak, že alternátor by roztáčel spalovací motor, tudíž by byla možná 0 spotřeba, tak jako v autě se zařazenou rychlosti. Ale úspory jsou tak malé (oproti volnoběžné spotřebě), že nezaplatí cenu měniče. S nasazením alternátoru s permanentními magnety se dočkáme aplikace pulsního usměrňovače. Sběrač se nepoužívá, protože by bylo potřeba provést napěťové přizpůsobení troleji, což je zase hmotnost navíc. I když jsem někde četl, že dieslové lokomotivy absolvují cca 30% výkonu pod trolejí, nevyplatí se to. Uvědomme si jednu zásadní věc. Spalovací motor je prakticky nepřetižitelný, tudíž jakákoliv hmotnost navíc se okamžitě projeví na jízdních vlastnostech vozidla.
09.07.2008 (15:02)  
@bugear:

@Franta Plášek: Zřejmě nebyl zájem. Příležitostí byl dostatek, a někteří (ODOS, SŽDS) je i využili.

...myslím, že to je přesněji zformulováno, o čem se tady (O-F) bavíme....nejen ekonomická/obchodní nabídka, ale také využití příležitosti......

@sames1:

...Pokud by Detmarkam nabydl nekdo uhli stejne kvalvitni a z dostatecne rentabilni vzdalenosti a po kolejich by to dovezl pod draty (tydis levneji) urcite by ohrozil OKD. Tim by tu vznikla konkurence. necetl jsem moc o tom ze by Nase elektrarny menily casto dodavatele...

Neznám samozřejmě všechny dodavatele do všech elektráren a tepláren v ČR..ale např. z vlastního pozorování vím, že třeba teplárna ve Zlíně uhlí od OKD nebere (nebo alespoň bere i od jiných...). Určitě nebude jediná. Nemáme jen OKD, taky třeba MUS, Sok.uhelná,......
09.07.2008 (13:24)  
To Kocourek: No když už počítáte skoro celou cestu u elektřiny chtělo by to přepočítat kompletní cyklus u všeho. Od vytěžení, přes zpracování, po užití. A třeba i ekologickou zátěž celého cyklu, případně náklady na celý cyklus, kde u jaderné energie se započítává i likvidace odpadu, kdežto u uhelek regeneraci oblastí po těžbě zacvaká často stát. Nekteré organizace to počítají a zjišťují občas zajímavá čísla. Nicméně ať je účinnost jakákoliv, podstatná pro dopravu v reálném světě je cena, tedy ekonomické ukazatele.
09.07.2008 (11:22)  
Je možné, že elektřina včetně přenosu je za určitých podmínek ekologicky náročnější než nafta včetně převozu. Ale jak je to u dieselelektrických lokomotiv s možností rekuperace? Mají tyto lokomotivy akumulátor na schraňování energie vzniklé při brždění, nebo aspoň sběrač, kterým by ji mohly dodávat do sítě na elektrifikovaných tratích?
09.07.2008 (7:31)  
Vousáč: O "klasickém" elektroměru nebyla řeč. To je jasné. Nicméně já jsem přesvědčen, respektive vím alespoň o jednom, který je dokonce určený pro vícesystémové lokomotivy, tzn. měří jak =, tak stř., včetně rekuperace. Jmenuje se to LEM EM4T (http://www.lem.com/hq/en/content/view/280/219/)
Kocurek Jiří: S účinnosti u lokomotívních dieselů bych šel ještě kousek výš. Používají se totiž pomaloběžné motory, ty se dost liší od těch v autech. Běžně se používají tzv. lodní speciály (v podstatě lze říct, že v lokomotivách a malých lodích se používají stejné motory jako primární zdroje).
  1 2 3 4 5 ... 8      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2024 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko