..: Aktuality a články - Slovensko Košický :..

U 36.003 Katka na Rušňoparádě v Košicích, foto: Thomas Böhme Košice — Při příležitosti velkých železničních oslav Rušňoparáda 2014 ve východoslovenských Košicích byla připomenuta mimo jiné dvě významná jubilea. Při akci, konané o víkendu 26. a 27. dubna 2014, oslavily kulaté narozeniny hned dvě zúčastněné parní lokomotivy, ač každá z poněkud jiné hmotnostní kategorie.

M 131.1125 Magda, foto: Michal Šimek Haniska — Po několika úspěšných akcích jsme přemýšleli kam teď? Návrhů padlo několik a doufáme, že nemálo z nich se nám ještě podaří realizovat. Jako první jsme se rozhodli zrealizovat hned ten nejnáročnější návrh, a to jízdu po jediné širokorozchodné trati v bývalém Československu. Po zjištění dostupného vozového parku na rozchod 1520 mm nám jako jediná schůdná varianta připadalo využití služeb KHKV (Klub historických koľajových vozidel) z Hanisky a jejich Magdy (M 131.1125) s přívěsným vozem Clm. Po několikaměsíčních jednáních jsme se nakonec dohodli na všech detailech, na přepravu do Hanisky a zpět jsme sehnali autobus Škoda ŠL11, jako termín jízdy jsme si dohodli sobotu 27. října a mohlo se začít s prodejem jízdenek. Jízdenky rychle mizely a po nějaké době nastal ideální stav. Měli jsme vyprodáno a věděli, že finance vložené do akce se nám vrátí. Následovalo mimo jiné zajištění občerstvení, lepenkových jízdenek, palubních průvodců a několika dalších věcí. Několik týdnů před akcí se bohužel domluvenému autobusu zhoršil technický stav natolik, že nás nemohl odvézt. Podařilo se nám ale sehnat plnohodnotnou náhradu v podobě Ikarusu 280.08 4082 Dopravného podniku mesta Košice.

Hronská Dúbrava, M131+Cdlm, foto: CzechDavePozvánka: Košice — Normální rozchod nám začal být po několika vydařených akcích úzký. Proto se v sobotu 27. října vydáme zvláštním vlakem z depa Haniska pri Košiciach po širokorozchodné trati do pohraničního bodu Maťovce ŠRT štátna hranica. Jediným majitelem osobních vozidel pro provoz na ŠRT je Klub historických koľajových vozidiel pri RD Haniska pri Košiciach, takže výběr partnera pro zajištění jízdy byl tentokrát jednoznačný. Na výlet se vydáme motorovým vozem M 131.1125 "Magda" s přívěsným vozem Clm 5–2145.

Stanča, foto: Zdeněk ŠindlauerKrabičkový Kodak takříkajíc pro blbé, nejlevnější cívkový film 6×9 a lajdák fotograf, to nebyla zrovna ideální konstelace, takže věřte – nevěřte, kdybych kousek za zastávkou Stanča vyfotografoval rychlostník, stejně by na něm ta elegantně vykroužená číslice 100 vidět nebyla. Zatím bardotka přidělenou sbírku bajek a osmidveřáků rozhýbala a bylo zřejmé, že počínaje 6. zářím 1981 třetí hodinou odpolední získala dráha Michaľany – Medzilaborce kamaráda z druhého konce Československa. Bodejť by ne! Bývalá dvoukolejka, na zvyklosti ČSD veleúchvatný svršek, traťová rychlost 100 km/h s výjimkou několika málo oblouků, v každé stanici alespoň jeden sergej a zčásti sousední širokorozchodnou tratí duněly čtyřtisícitunové rudné vlaky se čtyřmi elektrikami…

24.3.2008 - 13:13 - Výpadek proudu na trati Košice - Žilina (Aktualizace)

Ilustrační obrázekMarkušovce - (13:00) Dle aktuálního pozorování došlo k výpadku napájení měnírny z veřejné sítě na trati 180 ŽSR poblíž Spišské Nové Vsi. Čeká se na opravu, popřípadě příjezd lokomotiv nezávislé trakce, které by provezly soupravy úsekem bez napětí. Ve stanici Markušovce aktuálně čekají vlaky R 421, který již mešká 185 minut, R 601 se 71 minutami, a dnes jistě včas nedojede také Ex 120 Košičan, jehož aktuální zpoždění činí 208 minut v této stanici.

Jak bylo sděleno v několika slovenských médiích, došlo k požárnu elektrické rozvodny u Krompach. Jeho hašení bylo ukončeno až krátce před polednem. Následkem této události zůstalo 22 tisíc domácností na Dolnej Spiši bez elektrické energie. Stejně tak byl zablokován provoz na trati Košice - Žilina. Další katastrofou byl pád vedení vysokého napětí na trolejové vedení ve stanici Krompachy. Následkem toho nebylo možné uvázlé soupravy provést pomocí lokomotiv nezávislé trakce.

(13:15) EC/Ex 120 je prvním vlakem, který zjevně projel kritický úsek a se zpožděním 215 minut staví ve stanici Spišská Nová Ves. Ostatní spoje stále stojí na svých místech. Pro přetah souprav jsou nasazeny záložní lokomotivy řady 731.

(17:30) Zdá se, že provoz na trati je již obnoven. Ex 120 Košičan před chvílí opustil po neobvykle dlouhé zastavení stanici Hranice na Moravě a se zpožděním 224 minut spěchá do své cílové stanice.

Zdroj: autor, aktualne.sk a poloha vlaku (SK)

Ilustrační obrázekZvolen/Košice - Zatímco v živé paměti ještě rezonují příjemné zážitky z vydařené narozeninové jízdy ŽelPage s jediným vážnějším škraloupem v podobě sobotního zpoždění (mimochodem na obratem podanou stížnost na jednání výpravčí žst. Čížkovice České dráhy doposud nijak nezareagovaly) a v redakci se sešly dvě pozvánky na zvláštní vlaky slovenských partnerů. První jízda se koná již 29. března (tedy za 14 dní) pod taktovkou webu RAILPAGE.NET a zvláštní vlak zaveze účastníky ze Zvolena přes Lučenec, Kalondu, Ipolytarnóc, Nógrádszakál a Malé Straciny do Velkého Krtíše a zpět. Druhá akce, na kterou vás dnes pozveme, je již tradiční květnová jízda VLAKY.NET, která vás 3. května doveze z Košic přes Plešivec do Slavošovců.

Ilustrační obrázek Kralupy nad Vltavou - Děkujeme všem, kteří si již rezervovali své místo na výletní jízdu k sedmým narozeninám ŽelPage, na kterou jsme vás nedávno pozvali. Zájem nás mile překvapil, sobotní i přidaná nedělní jízda je již téměř plně obsazena. Pokud ještě s přihláškou váháte, jsou k dispozici poslední volná místa. Další posílení vlaků již není plánováno. Náš tým nyní připravuje průvodce a občerstvení tak, abyste se na akci cítili dobře. Těšíme se naviděnou.

30.6.2007 - 22:00 - Tokajský expres již zítra

Ilustrační obrázekBratislava – ZSSK vypraví zítra, 1.7.2007, mimořádný vlak Tokajský expres z Košic do Borše a zpět. Jízda se koná při příležitosti Tokajského festivalu 2007. Z Košic odjíždí vlak ve 12:30 hod. a v opačném směru vlak odjede z Borše v 18:45 hod. Doprava v obou směrech je bezplatná.

zdroj: ZSSK

ŽelPage - Již podruhé Vám přinášíme pozvánky na cestu Evropou . Mrzí nás, že Vás musíme informovat o zrušení části tohoto projektu z technických důvodů. Konkrétně se jedná o pozvánky po České republice. V dnešním dílu zavítáme tedy pouze do slovenských Košic.

ZSSKKošice - Rychlík 380/381 Cracovia (Hidasnémeti - Košice - Plaveč - Krakov) bude jezdit až do soboty 1.7.2006 odklonem přes Plaveč - Poprad-Tatry - Kysak, protože v úsecích Kysak - Drienovská Nová Ves a Plaveč - Lipany probíhají výlukové práce. Vlaky přijedou do cílových stanic zpožděné. Ostatní vlaky (Os, R) jsou v dotčených úsecích nahrazeny autobusy.

zdroj: Tisková zpráva ZSSK

InfoZvolen - ZSSK oznamují, že od úterý 9.5.2006 bude R 803 Gemeran nově zastavovat i ve stanici Haniska pri Košiciach. Odjezd vlaku ze stanice je v 18:38 hod., o 10 minut později přijede vlak do Košic. Tato změna platí do 2. změny JŘ.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK

Městský znak KošicKošice - Sezóna úzkorozchodné Dětské železnice v Košicích začne v sobotu 22.4.2006. Slavnostně bude zapálen oheň pod kotlem parní lokomotivy Katka a bude probíhat výstava lokomotiv a kolejových vozidel. Ve dnech 22.-23.4.2006 bude mezi žst. Košice a lokomotivním depem jezdit motorový vůz M 131.1125, z Prešova a Trebišova budou do Košic jezdit parní vlaky.
Parní lokomotiva Katka byla vyrobena v roce 1884 lokomotivkou Hagans v Erfurtu, do roku 1965 byl stroj v provozu. Po generální opravě se lokomotiva Katka dostala v roce 1991 do Košic.
V sobotu 22.4.2006 bude v Košicích probíhat výstava kolejových vozidel, restauračních a společenských vozů, představí se lokomtivy na točně, přijede historický vlak z Maďarska, v areálu lokomotivního depa bude jezdit Katka s přípojnými vozy, vyhodnocena bude soutěž Dětské kresby a soutěž ve vařeni - národní kuchyně zúčastněných restauračních vozů. Méně akcí podobného rázu se uskuteční v neděli 23.4.2006.
Parní vlaky budou jezdit na trase Prešov (8:30) - Košice (9:26 - 15:25) - Prešov (16:30) a Trebišov (8:22) - Košice (9:25 - 15:20) - Trebišov (16:22). Motorový vůz bude odjíždět z žst. Košice vždy v 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15 a 16 hod., z depa o půl hodiny později. Provoz na úzkorozchodné Dětské železnici bude zahájen 1.5.2006.

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK, a. s.

strucneBratislava - Dnes ráno v 5:27 hod. spadl na lokomotivu rychlíku 613 Zemplín z Bratislavy do Košic kus ledu. Ten se uvolnil z větrací šachty v Bujanovském tunelu mezi Margecanami a Malou Lodinou. Díky této události měl R 613 zpoždění 170 minut. Následně byl zpožděn také vlak IC Gerlach z Košic do Bratislavy (33 minut).

Zdroj: Tisková zpráva ZSSK

požár - ilustrační fotoKošice - V pátek 2.12. došlo okolo 17. hod. v žst. Čaňa k požáru pantografové jednotky řady 460.036 + 460.035. Při požáru vyhořel celý elektrický vůz 460.036. Ke zraněním nedošlo, cestující byli včas evakuováni.
Požár hasilo 8 hasičských jednotek, pravděpodobnou příčinou požáru byl zkrat v rozvodné skříni.

Ilustrační foto

Zdroj : STV.sk
VLAKY.net - diskuzní forum (v diskuzi jsou i fotografie)

Ilustrační foto - vůz MDDlm pro přepravu automobilů

Košice - Od 28.2.2004 jezdí mezi Košicemi a Prahou vůz pro přepravu automobilů na R 422/423 Cassovia ve vybraných dnech. V roce 2004 bylo z Košic do Prahy přepraveno 124 automobilů, z Prahy do Košic pak 147 aut. V letošním roce do 30.4.2005 bylo přepraveno z Košic do Prahy už 122 aut, v opačném směru o 7 aut víc.

Od 10.5.2005 mohou cestující, kteří nastupují a vystupují v žst.Košice, ihned po nákladce automobilu nastoupit do lůžkového vozu přímo v areálu nakládací rampy v Bencúrovej ul. ŽSSK, Wagon Slovakia a žst. Košice se snaží zkvalitnit cestování autovlaky. Nakládka a vykládka či nástup a výstup cestujících v žst. Praha hl.n. se nemění.

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:47
zapadá v 16:00
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...