..: All news and reports :..

T444.0060, foto: topič Zdice — Brány muzea historické dopravní techniky Výtopna Zdice se veřejnosti znovu otevřou v sobotu 5. dubna 2014. Jak je již tradicí, i letos bude součástí bohatého doprovodného programu jízda zvláštního vlaku z Prahy do Zdic a ze Zdic do Březnice a zpět. Kromě exkurze do březnického pivovaru Herold je připravena také prohlídka unikátního muzea v Rožmitále pod Třemšínem, které dokumentuje minulý i současný život na Podbrdsku. Exkurzi je nutno předem rezervovat. Z areálu zdického muzea vyjede každou hodinu historický autobus, jenž všechny zájemce doveze například do místního Army muzea. Pro potěchu ucha i duše pak zahraje známá poberounská kapela Třehusk.

15.2.2014 - 8:00 - Výtopna Zdice vypraví Novopacký expres

Plakát Novopackého expresu, foto: Výtopna Zdice Zdice — Muzeum Výtopna Zdice vypraví v neděli 23. února 2014 historický vlak pod názvem Novopacký expres. Jak již z názvu vyplývá, hlavním cílem je známý pivovar v Nové Pace z roku 1842. Pro všechny zájemce bude zprostředkována exkurze do prostor pivovaru, kde se seznámí s výrobními postupy a ochutnají také několik druhů piv. Ochutnávat se bude přímo z ležáckého tanku, a to i speciály, jako pivo třešňové, zázvorové či konopné pivo. Odjezd z Prahy hlavního nádraží je naplánován na 6.45 ráno, z Mladé Boleslavi odjede v 9.00. Na zpáteční cestu z Nové Paky se vlak vypraví po patnácté hodině a do Prahy přijede po osmé hodině večerní. Z důvodu omezené kapacity vlaku je nutno se předem přihlásit u organizátora. Kontakty naleznete v kalendáři akcí. Cena zpáteční jízdenky včetně exkurze činí při jízdě z Prahy 349/195 korun a z Mladé Boleslavi 295/150 korun.

Zdroj: Výtopna Zdice

Lokomotiva T 212.0581 s vozem typu Rybák při odjezdu z Litně, 1. 1. 2014, foto: Výtopna Zdice Zdice — Letošní 1. leden byl pro podbrdskou lokálku vedoucí ze Zadní Třebaně do Lochovic, známou také jako „liteňka“, vpravdě významným mezníkem. Poprvé totiž v její sto třináctileté historii vyjel na Nový rok historický výletní vlak. Pro širokou veřejnost, především z řad turistů, jej vypravila Výtopna Zdice, muzeum historické železniční a silniční techniky. Neznalým lidem skrytá, o to však zajímavější rozhledna na Studeném vrchu, jenž je vzdálen od Hostomic pod Brdy jen několik kilometrů, lákala na tradiční novoroční výšlap. Vzdálenost mezi nádražím a rozhlednou však nepředstavovala problém – až pod kopec dovezl všechny cestující historický autobus. Vedle toho byla cestujícím umožněna návštěva Zámeckého dvora Všeradice, skrývajícího kromě muzea M. D. Rettigové či sportovního areálu neméně zajímavý pivovar a útulný hostinec.

Stipendijní program ČéDés, foto: České dráhy Praha — České dráhy vyhlásily již 6. běh stipendijního programu s výstižným názvem ČéDés. Jeho prostřednictvím se největší český železniční dopravce snaží přilákat mladé žáky 9. tříd či studenty vybraných středních škol a reagovat tak na stoupající průměrný věk provozních zaměstnanců, zejména strojvedoucích. Stačí podat řádně vyplněnou přihlášku spolu s motivačním dopisem (nejpozději do 28. února 2014) a absolvovat pohovor včetně zdravotních prohlídek, které uchazeče dostatečně prověří jak fyzicky, tak i psychicky. Těm, kteří ve výběrovém řízení uspějí, je na základě smlouvy přislíbena nejen finanční a materiální podpora, ale také jistota pracovního uplatnění po dobu nejméně pěti let po ukončení studia. Více informací poskytuje web Českých drah v sekci Kariéra.

T212.0581 Výtopny Zdice v úseku Zdice - Lochovice, foto: Radim Říha Zdice — Výtopna Zdice, muzeum historické železniční a silniční techniky, pořádá 1. ledna 2014 novoroční jízdu historickým vlakem ze Zdic do Litně, tedy po známé „liteňce“. Stejně jako při říjnové akci bude vlak složen z lokomotivy T 212.0581, spěšninového vozu Ztr a vozu typu Rybák. Jízda je koncipována jako celodenní výlet s doprovodným programem vhodným pro celou rodinu – na výběr je mezi tradičním novoročním výšlapem na rozhlednu Studený Vrch a návštěvou zámeckého dvora Všeradice. Poukaz na celodenní výlet je nutno rezervovat nejpozději do 29. prosince 2013, kapacita však může být vyčerpána již mnohem dříve a proto se doporučuje včasná rezervace. Více informací na stránkách Výtopny Zdice.

RegioJet stevardka, foto: Josef Petrák Praha — První polovina roku 2013 je dávno za námi. Kalendář ukazuje srpen a ruku v ruce s tím přišly také teploty často atakující hranici čtyřicítky, které by měly vydržet dle posledních prognóz meteorologů až do konce prázdnin. Stejně jako loňský rok se i letos potýká žlutý dopravce RegioJet s častými poruchami klimatizace, v jejichž důsledku není uvnitř vozu dodržena teplotní pohoda. Dopravce se za způsobené nepříjemnosti omlouvá a nabízí finanční kompenzaci v podobě návratku jízdného, ta však není přiznávána ve všech případech. Příčin výpadků klimatizace přitom může být hned několik. RegioJet se k řešení záležitosti postavil čelem až po mimořádném dozoru Drážního úřadu, který nařídil nápravu nejpozději do 20. července.

IC 1353 Leo Express Švýcarská kvalita projíždí zastávkou Pardubice-Svítkov dne 14.11.2012, foto: Matouš Danielka Praha — Konkurenční boj dopravců mezi Prahou a Ostravou nabírá na obrátkách. V těchto dnech navíc do dění poprvé zasáhl soud – Městský soud v Praze vydal předběžné opatření na základě podnětu Českých drah, které si stěžují na nekalé jednání LEO Expressu. Ten poskytuje svým cestujícím slevu z jízdného po předložení zákaznické In–karty ČD. Na první úspěch chtějí České dráhy do konce července navázat řádnou žalobou, na jejímž základě soud vydá definitivní verdikt. Žalobu by mohla odvrátit dohoda obou stran a náhrada škody. Podobný postup může být teoreticky uplatněn i v případě dopravce RegioJet, který svojí podobnou akci ale brání tím, že slevy poskytuje na základě slevy Rail+ a vazba na aplikaci na In-kartě nikdy v tarifu uvedena nebyla. Tvrzení tiskového mluvčího, uvedené nejen v oficiální tiskové zprávě, že akce platí pro všechny držitele „platné In-karty s jakoukoli zákaznickou aplikací“, označil dopravce na sociální síti za nechtěný omyl.

433.002, Kroměříž, 26. 5. 2007, foto: piitr Kroměříž — V loňském roce proběhlo nepovšimnuto již 130. výročí od příjezdu prvního vlaku do Bystřice pod Hostýnem, která se stala na několik let koncovou stanicí dráhy z Kroměříže. V letošním roce si připomínáme 125. výročí prodloužení této trati do Těšína a Bielska v dnešním Polsku. Zároveň došlo k výstavbě nové stanice v Bystřici pod Hostýnem, která lépe vyhovovala potřebám takto prodloužené trati. 125. výročí od zahájení provozu letos oslaví i trať z Kojetína do Kroměříže.

Motorová lokomotiva T 435.003, foto: Miroslav Just Zdice — První dubnový víkend se ve středočeských Zdicích každoročně nese v duchu oslav zahájení turistické sezony v tamním muzeu Výtopny Zdice, a ani letos tomu nebude jinak. Brány známého muzea se otevřou v sobotu 6. dubna 2013 za bohatého doprovodného programu zasazeného do období let socialismu. Z Benešova u Prahy do Zdic pak vyjede tradiční Expres Výtopna Zdice, tentokráte sestavený při příležitosti 40. výročí od první zkušební jízdy autovlaku v režii ČSD také z plošinového vozu, vezoucího dobové automobily. V jeho čele se objeví legendární motorová lokomotiva T 435.003 Hektor. Neváhejte a pojeďte zavzpomínat na doby dávno minulé!

Motorová jednotka řady 814, foto: Raven Praha — České dráhy od března rozšiřují seznam regionálních tratí, kde bude cestujícím automaticky přiznána 25% sleva na jízdném. Cílem je navýšit zájem o cestování vlakem i po těchto tratích, kde je většinou železniční doprava znevýhodněna cestovní dobou nebo silnou konkurencí. Jedná se o celkem 44 tratí po celé České republice, na nichž nejsou vlaky optimálně využívány a v budoucnosti proto může hrozit – vzhledem ke škrtům v krajských rozpočtech – jejich částečný nebo úplný zánik. Na osmnácti tratích, kde akční jízdné v letech 2011 a 2012 platilo, se díky tomu podařilo docílit nárůstu obsazenosti a tržeb.

Bistrovůz ARmpee832, info. systém UniControls, foto: Josef Petrák Praha — Boj o zákazníky na české železnici pokračuje. Změnu ceníku připravily pro své zákazníky jak České dráhy, tak i RegioJet. Třetí dopravce, LEO Express, prozatím zůstává opodál a vynakládá veškeré síly na odstranění všech nedostatků, mezi které dle dosavadních poznatků patří často nefunkční internet, problémový audiovizuální systém či nedostatečné zásobení. Pro zákazníky Českých drah jsou připraveny nové akční jízdenky, s nimiž bude možné levněji cestovat kromě dosavadních relací také do Mostu, Litvínova, Chomutova, Českých Budějovic i Kroměříže. RegioJet sáhl po razantním zlevnění svých jízdenek v tzv. „modrých kupé“ – kupé 2. třídy původně rakouských vozů řad ABmz a Bmz. Kromě avizovaného snížení cen však došlo i ke zdražování, a to u spojů jedoucích ve špičkové časy.

Logo KMD, foto: KMD KroměřížObčanské sdružení Kroměřížská dráha vás tímto zve ve čtvrtek 21. února 2013 od 15 hodin do přednáškového sálu knihovny v Kroměříži (Slovanské nám. 3920), kde seznámí veřejnost se svojí činností, představí obnovu někdejší lesní železnice v Rajnochovicích a také projekt na záchranu jedenáct kilometrů dlouhé železniční tratě Kojetín – Tovačov, tedy známé Tovačovky, před zrušením. Zároveň do konce února probíhá v téže kroměřížské knihovně výstavka prezentující aktivity tohoto sdružení.

GVD 2008: Dav před odjezdovou tabulí, foto: Josef Petrák Praha/Brno — Úderem půlnoci ze soboty 8. na neděli 9. prosince začal platit nový jízdní řád, který ale nepřináší mnoho změn v dálkové dopravě. Žádná z dálkových linek na české síti není stále vysoutěžena a všechny objednává ministerstvo dopravy u Českých drah. Na hlavní use Berlín - Vídeň se nadále čeká na dokončení stanice Wien Hauptbahnhof, které by dovolilo úpravy jízdních dob i časových poloh. Na jediné trase s open access provozem, Praha - Ostrava, dnes začal už třetí dopravce: LEO Express. RegioJet, údajně dočasně, opouští některé nácestné stanice a naopak více spoji pokrývá Třinecko. V průběhu roku se objeví na spojích ČD další modernizované vozy, ale ještě rok si asi počkáme na první soupravu Siemens Viaggio Comfort. Největší novinku tak přináší přímo SŽDC - na trati Břeclav - Přerov - Ostrava od neděle přechází z levostranného na pravostranný provoz.

LEO Express 480.002, Sv 1. nsl 1909, Lichkov, 12. 10. 2012, foto: Josef Petrák Praha — Médii dnes proběhla informace o tom, že nový dopravce LEO Express, který měl dle plánů zítra 7. listopadu 2012 zahájit pilotní provoz s cestujícími na trase Praha – Bohumín, nevyjede. Jeho plánovaná premiéra na českých kolejích tak zřejmě skončí fiaskem. „Chybí jim potřebné průkazy, kterými prokazují technickou způsobilost zabezpečovacího a elektrického zařízení,“ dodává Jiří Karkoš, náměstek technické sekce Drážního úřadu. Dopravce zdůvodňuje zrušení spojů ve svém strohém oficiálním stanovisku nepředložením kompletní dokumentace k jednotkám ze strany Stadleru, kterou Drážní úřad podmiňuje získání povolení k provozu s cestujícími. To sice Drážní úřad vydal již minulý týden, vzhledem k nedodržení podmínek však dosud nenabylo právní moci.

Pohled na nádraží v Krnově, foto: Martin Pitřík Praha — Dlouho očekávané a ostře sledované výběrové řízení Ministerstva dopravy na provozovatele rychlíků mezi Olomoucí, Krnovem a Ostravou se posunuje do fáze finálního výběru nového dopravce. Slovo nový je na místě. Ačkoliv si zadávací dokumentaci vyzvedla desítka zájemců, finální nabídku na linku R27 podaly v úterý 16. října jen dvě společnosti – Arriva vlaky a RegioJet. Mezi soutěžícími tak nejsou mnozí z původních zájemců jako Abellio CZ, spojenci LEO Express a GW Train Regio ve sdružení Ecoflow, JHMD, Veolia Transport a překvapivě ani dosavadní dopravce České dráhy. Ačkoliv zatím nemůže dojít kvůli předběžnému opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k uzavření finální smlouvy, do týdne začne MD vybírat z těchto dvou víceméně rovnocenných nabídek.

1 2 3 4 5 ... 11 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni | Forum
© 2001-2014 ŽelPage, o. s.
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Current train position - Slovakiaopen/close
Current train position - Slovakia
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
» Add a new link
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:54
sets at 20:07

meteo meteo
:. Current discussions
Poslední příspěvek Re: Ze zahraničí
janson  - 30.3. (15:08)
Co mrknout na vagonweb? [link] ... z-7694.php

Poslední příspěvek Re: Ze zahraničí
bures2  - 28.3. (13:05)
Dobrý den, chtěl bych poprosit, zda někdo nemáte fotky interiéru nebo plánem ...

Poslední příspěvek Re: Vlaky do Jihočeského kraje
340.055  - 23.2. (9:47)
Není proč a po čem jezdit více kategoriemi.

Poslední příspěvek Vlaky do Jihočeského kraje
lokoadam  - 22.2. (0:27)
Můžete mi prosím někdo vysvětlit, jak je možné, že do relativně velkého ...

Poslední příspěvek Re: Vzkazy redakci
marek kubík  - 15.2. (17:02)
Prosím o přejmenování z marka kubíka na Marka Kubíka. Důvodem je spávné ...

Další diskuze >>>
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek Nová sezona železničního muzea v Lužné u Rakovníka začala
19. dubna začala nová sezona ČD muzea v Lužné u Rakovníka a já jsem se rozhodoval, zda tam jet nebo zůstat doma. Přemýšlel jsem o prvním parním víkendu, pak jsem si ale uvědomil, že toho ...

Poslední příspěvek Svetelné návestidlá na ŽSR (ČSD) - 11. časť: Nečakané spomienky
Keď som začínal písať seriál o svetelných návestidlách, vobec som netušil, že bude mať 10 častí. Zbežne som len poznal dva typy (SSSR a AŽD 70) a predpokladal nejakú pokusnú prevádzku ...

Poslední příspěvek Preložky na trati č. 112 Zohor - Plavecký Mikuláš
Pred týždňom sme sa pomyselne prechádzali po dvojkoľajnej hlavnej trati Bratislava - Kúty s cieľom hľadať miesta, kde došlo ku preloženiu jej trasy. Pobudnime ešte chvíľu na Záhorí a za ...