..: All news and reports :..

Talent 2 pro s-Bahn Mitteldeutschland, foto: Zdroj: Wikimedia CommonsBerlín - Výrobce kolejových vozidel Bombardier Transportation získala v průběhu letošního března v Evropě hned tři zakázky o celkovém finančním objemu přes 200 milionů EUR. Největší březnovou zakázkou je objednávka Deutsche Bahn pro svou dceřinnou společnost S-Bahn Mitteldeutschland. Její flotila stříbrných Talentů 2 se od roku 2016 rozroste o šestnáct třídílných a deset pětidílných vlaků, za které dopravce zaplatí celkem 146 milionů EUR. Nové jednotky jsou určeny pro vozební ramena z Halle/Saale a Gaschwitz do Dessau-Rosslau a Lutherstadt Wittenberg novým tunelem pod centrem Lipska. Klimatizovaný interiér souprav bude mimo klasických sedadel a multifunkčních prostorů obsahovat i klubový oddíl pro čtrnáct cestujících. Výroba souprav proběhne tradičně v závodě v Hennigsdorfu poblíž Berlína.

Pozvánka, foto: Görlitzer Modelleisenbahnverein e.V.Löbau — Letos je pořádána již po čtrnácté tradiční akce zhořeleckých modelářů – výstava modelů, a to nejen železničních. Letos se uskuteční od pátku 17. ledna 2014 do neděle 19. ledna 2014. Pro tento ročník pořadatelé rozhodli, že se výstava uskuteční v Löbau, důvodem pro jsou zejména větší kapacity tamního výstavního areálu. Návštěvníkům tak bude k dispozici přes tisíc parkovacích míst (zdarma) a přes 3 500 čtverečních metrů výstavní plochy, na nichž bude k vidění celkem 35 modelových kolejišť o velikostech N až H0/H0e. Akce se již tradičně účastní i letečtí, lodní a automobiloví modeláři, kteří vystaví své výtvory v měřítkách 1:400 až 1:8, k vidění budou i dálkově ovládané modely. Občerstvení návštěvníků bude rovněž zajištěno. Vstupné činí 7 eur pro dospělého, děti od čtyř do čtrnácti let zaplatí 2 eura. Kdo se rozhodne vycestovat s rodinou, má k dispozici rodinnou vstupenku (dva dospělí se dvěma až třemi dětmi) za 16 eur. Čísla vstupenky slouží současně jako los do tomboly se zajímavými cenami.

Pesa Dart, foto: PESA Bydgoszcz Varšava — Jak jsme Vás již před časem informovali v závěru tohoto článku, vyhlásil dopravce PKP Intercity tendr na dodávku dvaceti elektrických jednotek s maximální rychlostí vyšší než 160 km/h. Jednotky jsou určeny pro vozební ramena Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/Lublin a Białystok/Lublin – Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice – Bielsko Biała. Do tendru se přihlásili dva výrobci kolejových vozidel: konsorcium Stadler/Newag a polský výrobce Pesa Bydgoszcz.

19.9.2013 - 13:00 - Další patrové soupravy pro DB Fernverkehr

Vizualizace Twindexx IC, zdroj: Bombardier TransportationBerlín — Společnost Bombardier Transportation získala v pořadí druhou zakázku na poschoďové soupravy pro DB Fernverkehr. Německý národní dopravce si objednal celkem sedmnáct vratných souprav z rodiny Twindexx, za které zaplatí dohromady 293 milionů eur. Nové vlaky mají být od roku 2017 v provozu převážně na vozebním rameni Stuttgart – Zürich. Tato dodávka navazuje na 27 již objednaných pětivozových souprav, které mají být podle posledních informací výrobce nasazeny do provozu od léta 2014. Jako zajímavost lze uvést, že pro nové vaky se nepočítá s další sérií lokomotiv řady 146.2, nýbrž s jejich následovnicemi, které mají být pořízeny jako další objednávka z rámcové smlouvy na 450 strojů.

Zdroje: Handelsblatt, dmm.de 

PESA Link pro DB, foto: PESA Bydgoszcz - Polský výrobce kolejových vozidel PESA získal první zakázku z rozsáhlé rámcové smlouvy na motorové jednotky Link, určené pro DB Regio. Německý národní dopravce vyhrál výběrové řízení na provozování osobní dopravy na tratích v regionu Sauerland, položeného na pomezí spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Hesensko. DB má v dané oblasti zajišťovat osobní dopravu na neelektrizovaných tratích od prosince 2016.

Stadler Flirt, foto: Stadler Varšava — 30. srpna 2013 byl oficiálně oznámen vítěz výběrového řízení na dodávku dvaceti elektrických jednotek pro polského státního dopravce PKP Intercity. Požadavkem byla nejenom výroba a dodávka vlaků, ale rovněž jejich údržba po dobu nejméně patnácti let. Soutěže se účastnily celkem čtyři firmy.

2.9.2013 - 6:00 - Třetí kontrakt na Twindexxy

Vizualizace nových Twindexxů, foto: Bombardier Transportation Berlín/Mnichov — Společnost Bombardier Transportation získala další, v pořadí již třetí zakázku na poschoďové soupravy Twindexx Vario. Vlaky z prvních dvou objednávek jsou určeny pro severní Německo a pro oblast mezi Frankfurtem a Würzburgem. Tato dodávka míří do Bavorska, konkrétně na vozební ramena Augsburg – Treuchtlingen – Nürnberg a Treuchtlingen – Ingolstadt – München. Hodnota zakázky se pohybuje kolem 216 milionů eur. Za tuto cenu obdrží DB Regio tři čtyřvozové a patnáct šestivozových elektrických jednotek. Každou z nich tvoří dva čelní hnací vozy a dva, případně čtyři vložené. Maximální rychlost činí 160 km/h. Zakázka je součástí rámcové smlouvy z roku 2008, podobně jako obě předchozí - celkový počet objednaných patrových vozů se tak zvýšil na 392 kusů. Jednotky budou nasazeny do provozu od prosince 2016, tedy ve stejnou dobu jako nové vratné soupravy, dodané Škodou Transportation.

Zdroje: Bombardier Transportation, Augsburger Allgemeine

Pendolino PKP Intercity, zdroj: Wikipedia Wrocław — 12. srpna 2013 bylo na wrocławském hlavním nádraží veřejnosti poprvé představeno Pendolino PKP Intercity. Jednotka ještě týž den večer odjela na zkušební okruh v nedalekém Żmigrodě, kde bude podrobena zkouškám, potřebným pro schválení tohoto typu vozidla pro provoz na polské železniční síti. Smlouva mezi PKP Intercity a Alstom Transport v hodnotě 664 milionů eur (2,64 miliardy zlotých) byla podepsána 30. května 2011 a zahrnuje nejen dodávku dvaceti sedmivozových elektrických jednotek, ale rovněž výstavbu provozního centra ve Varšavě a údžbu vozidel po dobu 17 let. Pondělní prezentace se zúčastnilo přes čtyři tisíce lidí.

Electrostar, zdroj: Wikipedia Derby — Společnost Bombardier Transportation získala zakázku na dodávku 116 elektrických jednotek Electrostar pro britského dopravce Southern Railway. Jednotky jsou určeny pro provoz na 225 km dlouhé trati Thameslink. Později budou jednotky nasazovány i na dalších tratích, na kterých Southern Railway provozuje osobní dopravu. Součástí objednávky je i dodávka náhradních dílů, aby byl zajištěn bezproblémový provoz jednotek v prvním období jejich nasazení. Kontrakt má hodnotu 180 milionů liber, tedy asi 206 milionů eur. Součástí kontraktu je rovněž opce na dalších 140 jednotek, která může navýšit celkový objem zakázky až na 385 milionů liber (441 milionů eur). Zakázka bude realizována v závodě v anglickém Derby, který tak byl zachráněn před zavřením; to mu hrozilo poté, co Siemens vyhrál výběrové řízení na dodávku 1140 vozidel. Dodávky nových Electrostarů se rozběhnou od roku 2015.

Talent 2 S-Bahn MD, foto: DB Halle/Leipzig — Se začátkem platnosti nového jízdního řádu, tedy od 15. prosince 2013, vstoupí na německý železniční trh další dopravce – S-Bahn Mitteldeutschland, dceřiná společnost koncernu DB. Dopravce bude zajišťovat regionální železniční dopravu v širším okolí Lipska. Pojďme si jej trochu blíže představit.

Flexity Swift ET 2010, foto: Bombardier Transportation Karlsruhe — 8. července se ve vozovně Ost v Karlsruhe konalo slavnostní představení nové generace dvousystémových tramvají, určených pro provoz na tramvajové síti v Karlsruhe a na železničních tratích kolem tohoto města. Dopravci VBK a AVG si v roce 2009 objednali celkem 30 nových vozidel, za něž zaplatili celkem 129 milionů eur.

7.5.2013 - 7:00 - Je znám dodavatel nových elektrických lokomotiv pro DB

Traxx 187 AC, foto: Bombardier Transportation Berlín – Deutsche Bahn ve čtvrtek 2. května oznámily výherce výběrového řízení na dodávku celkem 450 lokomotiv pro různá provozní určení. Vybraným dodavatelem je společnost Bombarider Transportation. Lokomotivy budou objednávány postupně a v různých konfiguracích v rozsahu rámcové smlouvy (podobně jako v případě motorových jednotek PESA LINK). Celkový objem zakázky činí cca 1,5 miliardy eur. Výrobce dodá v první fázi celkem 130 lokomotiv z rodiny TRAXX. 110 z nich bude určeno pro dceřinou společnost DB Schenker Rail, zaměřující se na nákladní dopravu. Zbývajících 20 strojů má posílit lokomotivní park pro vozbu regionálních vlaků. Lokomotivy z první dodávky mají být v provozu od roku 2015. Rámcová smlouva bude podepsána v červnu a má běžet až do roku 2023. Lokomotivy budou vyráběny v závodě v Kasselu, na výrobě se jako obvykle budou podílet i závody v německém Siegenu (podvozky), polské Wroclawi (svařované hrubé stavby a rámy podvozků) a švédském Västerasu (elektrická výzbroj).

Zdroj: Hessische Allgemeine, Stuttgarter Zeitung

Nové jednotky TWINDEXX Vario, foto: Bombardier TransportationBerlín/Frankfurt - Společnost Bombardier Transportation získala další kontrakt na čtyřvozové patrové jednotky TWINDEXX Vario. Tentokrát jde o dodávku dvanácti souprav pro provoz mezi Bambergem, Würzburgem, Aschaffenburgem a Frankfurtem. Zakázka je součástí rámcové smlouvy mezi Bombardierem a DB AG, uzvřené v roce 2008. Hodnota této zakázky činí cca 113 milionů EUR. Dodávky budou realizovány ve druhé polovině roku 2015 a naváže na již dříve objednanou sérii šestnácti jednotek pro severní Německo.

Bombardier Talent 2 - vizualizace, foto: Bombardier Transportation Essen — Společnost Abellio Rail NRW, stejně jako česká Abellio CZ součást koncernu Holandských drah (NS), rozšiřuje své aktivity na poli německé železniční osobní dopravy. Jmenovaná společnost provozuje od roku 2007 osobní dopravu na železniční síti v okolí Essenu a Bochumi a dále na jih do Siegenu a Iserlohn. V říjnu 2012 tento dopravce zvítězil v tendru na provozování osobní dopravy na elektrizovaných tratích v oblasti, která je označována jako Saale - Thüringen - Südharz (zkráceně STS).

logo, foto: Jiří Bajer Bautzen — Ve svém prvním opravdovém článku na stránkách ŽelPage bych Vám všem rád přiblížil historii jednoho závodu, který je poměrně úzce spjat se železniční dopravou v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Konkrétně jde o vagónku v Bautzen, v současnosti vlastněnou koncernem Bombardier, který vlastní mj. dva další nedaleké závody - vagónku v České Lípě a vagónku v Görlitz.

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni | Forum
© 2001-2015 ŽelPage, o. s.
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Current train position - Slovakiaopen/close
Current train position - Slovakia
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
» Add a new link
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:44
sets at 18:30

meteo meteo
:. Current discussions
Poslední příspěvek Řazení spěšných vlaků na trati 011 od 3.3.2015
Lehy  - 25.2. (15:28)
Ahoj, nevíte prosím někdo, jaké bude řazení vlaků Sp 10430 - Sp 10435 ...

Poslední příspěvek Re: Otázky - odpověz, kdo víš a znáš
chovanecm  - 7.2. (17:41)
Je nutno v pokladně ZSSK nebo na jejich webu stáhnout příslušný formulář, ...

Poslední příspěvek Studenti z ČR na Slovensku zdarma?
baalast  - 18.1. (21:19)
Mám trvalé bydliště v ČR a studuji v ČR, na několika webech, že se i ...

Poslední příspěvek Re: Vzkazy redakci
Zdeněk Michl  - 11.1. (23:56)
Dobrý večer, díky za zájem, náprava je v jednání s poskytovatelem dat. Věříme, ...

Poslední příspěvek Re: Vzkazy redakci
kevin  - 7.1. (10:36)
Zdravím,zprovozní se sekce "výluky tratí"?Děkuji, poměrně čast ...

Další diskuze >>>
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek Čelákovice a odklony
Železnica dorazila do Čelákovic v roku 1873 s výstavbou trate Lysá – Praha (dnes číslo 231). Povodne jednokoľajná trať bola neskor zdvojkoľajnená a elektrifikovaná. V roku 1883 boli do prevádzky ...

Poslední příspěvek Plauen in Vogland: železničné zaujímavosti
Malebné mesto Plauen sa nachádza na západe spolkovej krajiny Sasko v Krušných horách, ktoré bolo založené v 12. storočí Polabskými Slovanmi. V 19. storočí sa po stavbe železnice stalo centrom ...

Poslední příspěvek Plauen in Vogtland: železničné zaujímavosti
Malebné mesto Plauen sa nachádza na západe spolkovej krajiny Sasko v Krušných horách, ktoré bolo založené v 12. storočí Polabskými Slovanmi. V 19. storočí sa po stavbe železnice stalo centrom ...