..: Aktuality a články :..

NGT D12LEI na N-Halle, foto: Thiemo Mättig, zdroj: wikipediaBautzen – Dne 24. 9. 2016 v době od 10 do 16 hodin se uskuteční den otevřených dveří v závodě Bombardier Transportation v Bautzenu, Fabrikstraße 41Vagónka totiž letos slaví své 170leté výročí existence a k této příležitosti chce prezentovat své výrobky a výrobní prostory široké veřejnosti. Firma neotevírá své brány pro veřejnost příliš často – minulý den otevřených dveří se konal před deseti lety.

TRAXX pro ISR - vizualizace, foto: Bombardier Transportation Berlín — Společnost Bombardier Transportation podepsala smlouvu na dodávku 62 elektrických lokomotiv TRAXX AC pro Izraelské železnice (ISR). Hodnota této zakázky činí 230 milionů eur, součástí smlouvy je i opce na dalších 32 strojů. Nové lokomotivy s maximální rychlostí 160 km/h budou dodávány od konce roku 2017, přičemž se stanou prvními izraelskými elektrickými lokomotivami. Celá šestisetkilometrová železniční síť má totiž elektrizaci teprve před sebou. První tratí s elektrickým provozem se má stát rychlodráha mezi Tel Avivem a Jeruzalémem, vedená přes letiště Ben Gurion. Pravidelný provoz na této čtyřicetikilometrové trase má být zahájen v březnu roku 2018. Následovat budou další stávající i nově budované tratě, například z Haify ke hranicím s Jordánskem.

Celkový pohled na soupravu, foto: Jiří Bajer Hannover — Se zimní změnou jízdního řádu budou do pravidelného provozu poprvé nasazeny patrové soupravy, které si v počtu 27 kusů objednal dopravce DB Fernverkehr. Premiérovou relací nových pětivozových vlaků bude od poloviny prosince 2015 trasa Norddeich – Emden – Bremen – Hannover – Braunschweig – Leipzig. Od února 2016 pak přibude relace Köln – Hannover – Braunschweig – Dresden, od března i jejich propojení Norddeich – Emden – Köln.

Talent 2 pro s-Bahn Mitteldeutschland, foto: Zdroj: Wikimedia CommonsBerlín - Výrobce kolejových vozidel Bombardier Transportation získala v průběhu letošního března v Evropě hned tři zakázky o celkovém finančním objemu přes 200 milionů EUR. Největší březnovou zakázkou je objednávka Deutsche Bahn pro svou dceřinnou společnost S-Bahn Mitteldeutschland. Její flotila stříbrných Talentů 2 se od roku 2016 rozroste o šestnáct třídílných a deset pětidílných vlaků, za které dopravce zaplatí celkem 146 milionů EUR. Nové jednotky jsou určeny pro vozební ramena z Halle/Saale a Gaschwitz do Dessau-Rosslau a Lutherstadt Wittenberg novým tunelem pod centrem Lipska. Klimatizovaný interiér souprav bude mimo klasických sedadel a multifunkčních prostorů obsahovat i klubový oddíl pro čtrnáct cestujících. Výroba souprav proběhne tradičně v závodě v Hennigsdorfu poblíž Berlína.

Pozvánka, foto: Görlitzer Modelleisenbahnverein e.V.Löbau — Letos je pořádána již po čtrnácté tradiční akce zhořeleckých modelářů – výstava modelů, a to nejen železničních. Letos se uskuteční od pátku 17. ledna 2014 do neděle 19. ledna 2014. Pro tento ročník pořadatelé rozhodli, že se výstava uskuteční v Löbau, důvodem pro jsou zejména větší kapacity tamního výstavního areálu. Návštěvníkům tak bude k dispozici přes tisíc parkovacích míst (zdarma) a přes 3 500 čtverečních metrů výstavní plochy, na nichž bude k vidění celkem 35 modelových kolejišť o velikostech N až H0/H0e. Akce se již tradičně účastní i letečtí, lodní a automobiloví modeláři, kteří vystaví své výtvory v měřítkách 1:400 až 1:8, k vidění budou i dálkově ovládané modely. Občerstvení návštěvníků bude rovněž zajištěno. Vstupné činí 7 eur pro dospělého, děti od čtyř do čtrnácti let zaplatí 2 eura. Kdo se rozhodne vycestovat s rodinou, má k dispozici rodinnou vstupenku (dva dospělí se dvěma až třemi dětmi) za 16 eur. Čísla vstupenky slouží současně jako los do tomboly se zajímavými cenami.

Pesa Dart, foto: PESA Bydgoszcz Varšava — Jak jsme Vás již před časem informovali v závěru tohoto článku, vyhlásil dopravce PKP Intercity tendr na dodávku dvaceti elektrických jednotek s maximální rychlostí vyšší než 160 km/h. Jednotky jsou určeny pro vozební ramena Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/Lublin a Białystok/Lublin – Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice – Bielsko Biała. Do tendru se přihlásili dva výrobci kolejových vozidel: konsorcium Stadler/Newag a polský výrobce Pesa Bydgoszcz.

19.9.2013 - 13:00 - Další patrové soupravy pro DB Fernverkehr

Vizualizace Twindexx IC, zdroj: Bombardier TransportationBerlín — Společnost Bombardier Transportation získala v pořadí druhou zakázku na poschoďové soupravy pro DB Fernverkehr. Německý národní dopravce si objednal celkem sedmnáct vratných souprav z rodiny Twindexx, za které zaplatí dohromady 293 milionů eur. Nové vlaky mají být od roku 2017 v provozu převážně na vozebním rameni Stuttgart – Zürich. Tato dodávka navazuje na 27 již objednaných pětivozových souprav, které mají být podle posledních informací výrobce nasazeny do provozu od léta 2014. Jako zajímavost lze uvést, že pro nové vaky se nepočítá s další sérií lokomotiv řady 146.2, nýbrž s jejich následovnicemi, které mají být pořízeny jako další objednávka z rámcové smlouvy na 450 strojů.

Zdroje: Handelsblatt, dmm.de 

PESA Link pro DB, foto: PESA Bydgoszcz - Polský výrobce kolejových vozidel PESA získal první zakázku z rozsáhlé rámcové smlouvy na motorové jednotky Link, určené pro DB Regio. Německý národní dopravce vyhrál výběrové řízení na provozování osobní dopravy na tratích v regionu Sauerland, položeného na pomezí spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Hesensko. DB má v dané oblasti zajišťovat osobní dopravu na neelektrizovaných tratích od prosince 2016.

Stadler Flirt, foto: Stadler Varšava — 30. srpna 2013 byl oficiálně oznámen vítěz výběrového řízení na dodávku dvaceti elektrických jednotek pro polského státního dopravce PKP Intercity. Požadavkem byla nejenom výroba a dodávka vlaků, ale rovněž jejich údržba po dobu nejméně patnácti let. Soutěže se účastnily celkem čtyři firmy.

2.9.2013 - 6:00 - Třetí kontrakt na Twindexxy

Vizualizace nových Twindexxů, foto: Bombardier Transportation Berlín/Mnichov — Společnost Bombardier Transportation získala další, v pořadí již třetí zakázku na poschoďové soupravy Twindexx Vario. Vlaky z prvních dvou objednávek jsou určeny pro severní Německo a pro oblast mezi Frankfurtem a Würzburgem. Tato dodávka míří do Bavorska, konkrétně na vozební ramena Augsburg – Treuchtlingen – Nürnberg a Treuchtlingen – Ingolstadt – München. Hodnota zakázky se pohybuje kolem 216 milionů eur. Za tuto cenu obdrží DB Regio tři čtyřvozové a patnáct šestivozových elektrických jednotek. Každou z nich tvoří dva čelní hnací vozy a dva, případně čtyři vložené. Maximální rychlost činí 160 km/h. Zakázka je součástí rámcové smlouvy z roku 2008, podobně jako obě předchozí - celkový počet objednaných patrových vozů se tak zvýšil na 392 kusů. Jednotky budou nasazeny do provozu od prosince 2016, tedy ve stejnou dobu jako nové vratné soupravy, dodané Škodou Transportation.

Zdroje: Bombardier Transportation, Augsburger Allgemeine

Pendolino PKP Intercity, zdroj: Wikipedia Wrocław — 12. srpna 2013 bylo na wrocławském hlavním nádraží veřejnosti poprvé představeno Pendolino PKP Intercity. Jednotka ještě týž den večer odjela na zkušební okruh v nedalekém Żmigrodě, kde bude podrobena zkouškám, potřebným pro schválení tohoto typu vozidla pro provoz na polské železniční síti. Smlouva mezi PKP Intercity a Alstom Transport v hodnotě 664 milionů eur (2,64 miliardy zlotých) byla podepsána 30. května 2011 a zahrnuje nejen dodávku dvaceti sedmivozových elektrických jednotek, ale rovněž výstavbu provozního centra ve Varšavě a údžbu vozidel po dobu 17 let. Pondělní prezentace se zúčastnilo přes čtyři tisíce lidí.

Electrostar, zdroj: Wikipedia Derby — Společnost Bombardier Transportation získala zakázku na dodávku 116 elektrických jednotek Electrostar pro britského dopravce Southern Railway. Jednotky jsou určeny pro provoz na 225 km dlouhé trati Thameslink. Později budou jednotky nasazovány i na dalších tratích, na kterých Southern Railway provozuje osobní dopravu. Součástí objednávky je i dodávka náhradních dílů, aby byl zajištěn bezproblémový provoz jednotek v prvním období jejich nasazení. Kontrakt má hodnotu 180 milionů liber, tedy asi 206 milionů eur. Součástí kontraktu je rovněž opce na dalších 140 jednotek, která může navýšit celkový objem zakázky až na 385 milionů liber (441 milionů eur). Zakázka bude realizována v závodě v anglickém Derby, který tak byl zachráněn před zavřením; to mu hrozilo poté, co Siemens vyhrál výběrové řízení na dodávku 1140 vozidel. Dodávky nových Electrostarů se rozběhnou od roku 2015.

Talent 2 S-Bahn MD, foto: DB Halle/Leipzig — Se začátkem platnosti nového jízdního řádu, tedy od 15. prosince 2013, vstoupí na německý železniční trh další dopravce – S-Bahn Mitteldeutschland, dceřiná společnost koncernu DB. Dopravce bude zajišťovat regionální železniční dopravu v širším okolí Lipska. Pojďme si jej trochu blíže představit.

Flexity Swift ET 2010, foto: Bombardier Transportation Karlsruhe — 8. července se ve vozovně Ost v Karlsruhe konalo slavnostní představení nové generace dvousystémových tramvají, určených pro provoz na tramvajové síti v Karlsruhe a na železničních tratích kolem tohoto města. Dopravci VBK a AVG si v roce 2009 objednali celkem 30 nových vozidel, za něž zaplatili celkem 129 milionů eur.

7.5.2013 - 7:00 - Je znám dodavatel nových elektrických lokomotiv pro DB

Traxx 187 AC, foto: Bombardier Transportation Berlín – Deutsche Bahn ve čtvrtek 2. května oznámily výherce výběrového řízení na dodávku celkem 450 lokomotiv pro různá provozní určení. Vybraným dodavatelem je společnost Bombarider Transportation. Lokomotivy budou objednávány postupně a v různých konfiguracích v rozsahu rámcové smlouvy (podobně jako v případě motorových jednotek PESA LINK). Celkový objem zakázky činí cca 1,5 miliardy eur. Výrobce dodá v první fázi celkem 130 lokomotiv z rodiny TRAXX. 110 z nich bude určeno pro dceřinou společnost DB Schenker Rail, zaměřující se na nákladní dopravu. Zbývajících 20 strojů má posílit lokomotivní park pro vozbu regionálních vlaků. Lokomotivy z první dodávky mají být v provozu od roku 2015. Rámcová smlouva bude podepsána v červnu a má běžet až do roku 2023. Lokomotivy budou vyráběny v závodě v Kasselu, na výrobě se jako obvykle budou podílet i závody v německém Siegenu (podvozky), polské Wroclawi (svařované hrubé stavby a rámy podvozků) a švédském Västerasu (elektrická výzbroj).

Zdroj: Hessische Allgemeine, Stuttgarter Zeitung

1 2 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2016 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:48
zapadá v 16:00

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek České dráhy představily jízdní řád na období 2016 - 2017
Jak je tradicí internetového magazínu VLAKY.NET, také letos přináší souhrnný článek o prezentaci novinek v jízdním řádu našeho národního železničního dopravce na následující rok. Obvyklých tiskových konferencí ...

Poslední příspěvek Chemnitz, jeho vlakotramvaje a podivné směřování veřejné dopravy v Sasku
Saská Kamenice (Chemnitz), čtvrtmilionové město na severním úpatí Krušných hor, již od roku 2002 buduje svoji síť vlakotramvají. 10. října 2016 se dostaly i na čistě železniční úseky. Kromě toho v bývalém ...

Poslední příspěvek V Chotěboři peklo, v Sobíňově nebe
Pozvánek na mikulášské jízdy se letos na VLAKY.NET sešlo několik. Já si vybral tu akci, kterou mám blízko a také s jejímiž pořadateli jsem již navázal kontakt asi před půl rokem. Milovníkům reportáží ze ...