..: Fotogalerie - detaily fotografie 31WE :..
 

31WE


31WEInformace o fotografii:
 - Úsek: Zebrzydowa - Bolesławiec (Obchvat města, ulice Walerego Wróblewskiego)
 - GPS: 51°15'59.32"N, 15°33'2.762"E  »  Mapy.cz Google mapy
 - Datum: 26.3.2016
 - Autor: NIcKON  Poslat email autorovi
 - Pozn.: Newag na spoji RR 69541
přejíždí nejdelší
polský železniční most a
začíná brzdit do
Bolesławce
 - Zobrazeno: 4673x
 - Detailní EXIF informace »
 - Rating od autorů:   
 10
 - Rating od uživatelů:
 8

   
 
Abyste mohli hodnotit, musíte se přihlásit
 

  1 2      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel stoupa  mail  
Počet komentářů uživatele3450 »fotek 0
28.04.2016 (18:28)  
a zase pro NIcKON:

No to je pecka, ale verim Ti. Zazil jsem Jeleni Goru (Hirschberg), Kowary a severni Podkrkonosi vubec v hlubokem totalismusu. Pozdeji, blize ke "zmene" jsem jel pres "cerny trojuhelnik" gumokolem z Liberce do Görlitz. Zazitek byl tak velice hluboky, ze jsem se tam jet po pravde znovu neodvazil. Co nezustalo po Nemcich, proste nebylo. Umosneno praci ve sjednocenem Berline, m.j. s panem Hrabetem (skutecny Graf, jmeno si ponecham), ktery mel maderske a kanadske obcanstvi, ale pozemky a ex panstvi (opakovane znarodnovano) kdesi ve Slezsku. Byl tam, fotky ukazoval. Kdo malinku zna historii uzemi (nasi) k.u.k. Monarchie, asi se nad tim vsim nepozastavi.
28.04.2016 (18:05)  
Pokud se tam něco změnilo výrazně, tak je to o tisíc procent lepší kvalita silnic a velký kus práce na obnově měst - většina center je čistá, omítnutá a udržovaná. Staré fabriky z velké části buď zmizely, nebo našly nové využití - i když taková Leśna je pořád neuvěřitelným továrním skanzenem. Tristní je stále vzhled většiny předměstí stejně jako neudržovaná veřejná zeleň, posetá odpadky. Zcela v plenkách je turistický ruch - systematické značení místních pamětihodností či zajímavostí neexistuje, stejně jako možnost se cokoliv v tomto duchu snadno dozvědět na webu či veřejných prostranstvích. Naštěstí se s většinou lidí snadno a přátelsky domluvíte (oni rozumějí velmi dobře česky a vám jsou ochotní donekonečna opakovat, dokud neporozumíte) a dostanete řadu dobrých rad. Co se asi nezměnilo, je vynikající a pro nás levné jídlo v restauracích i obchodech - nabídka tamějších supermarketů je kvalitativně vysoko nad tou naší a výběr i kvalita masných, mléčných a zeleninových výrobků jsou pro nás oslnivé, stejně jako ceny (v pozitivním slova smyslu). Pravdou ale je, že venkov stále vypadá jako zamrzlý v 50. letech (ovšem bez životem kypících státních statků) a pohraničí, zejména to s Českem, evokuje 19. století.
28.04.2016 (16:43)  
Fotka krasna, ale kdyz uz tu rozebirate Dolny Slask, tak tam jsem parkrat byl, bohuzel ale mezi roky 2002-2005, zpocatku uplne bez fotoaparatu a zastrene si to pamatuju jako myticke prumyslove a cihlove prostredi zastaveneho casu. Jenze to v onom "futuristickem" roce 2000 byla s puncem opryskane vychodni Evropy i Praha - stala Ringhofferka, Karlin byl uplne jiny, stary a sedivy a tolik se toho za tech par let znicilo, leccos opravilo k lepsimu, ale mnohy genius loci zanikl.
A tak si pamatuju, ze nekde kolem Bytomi slo z auta pozorovat prastarou tramvajovou trat s litinovymi secesnimi stozary jak se propleta kolem monumentalnich zacernalych fabrik, pak vedle polorozpadlych cinzaku s hurtowniami a pote vjela do parku s pokroucenymi stromy co mohly pamatovat druidy.
Cestou z Rud Kozlowskich jsme dokonce jeli podel zjevne neprovozni, ale prekvapive dochovane uzkorozchodky i se stanicemi. Nu mnohe z toho asi take vzalo za sve.
registrovaný uživatel stoupa  mail  
Počet komentářů uživatele3450 »fotek 0
28.04.2016 (12:05)  
Pro NIcKON a jeho pisici predchudci:

Pokud vim a daval jsem ve skole pozor, Slezko skutecne nikdy k Polsku nepatrilo. Patrilo dokonce "nasim" historickym zemim, zili a minoritne tam jeste ziji Slezane a nase cisarova Marie Therezie (tehdy tehotna) Slezsko prohrala za 1. Prusko-Rakouske valky, kdy utocnikem byl Friedrich Veliky (Hohenzollern), ktery (jak sami domorodci uvadi) vyuzil prave tehotenstvi Marusky-Terezky (dum Habsburg)- Uklidnil "to" az nas regent, pak i cisar Josef II na strane nasi a Napoleonovo tazeni skrz Prusko ku Slavkovu (Austerlitz). Slezsko se vsak stalo a zustalo Pruskym - (viz dolozitelne Vratislav - Breslau - Wroclaw).
27.04.2016 (22:24)  
Máte samozřejmě pravdu. Jenže Poláci tam hospodaří už 70 let, tedy poctivé tři generace. Podobně jako naši Slezané v Hlučínsku, které nám rovněž předtím nepatřilo. A v případě Polska je velice specifické určit, kteréže území je vlastně ryze polské. Ani metr půdy Polákům nepatřil bez velkých přestávek. Časy existence suverénního Polska jsou historicky dokonce v menšině. Takže v Dolním Slezsku jsou podle mě Poláci doma ve velice podobné míře jako jinde. Ostatně v předválečných dobách se hranice nebraly tak vážně a polský živel zanechával stopy i v Niederschlesien.
registrovaný uživatel IvaA 
Počet komentářů uživatele47 »fotek 0
27.04.2016 (21:21)  
To Nickon: aniž bych chtěla vylávat flamewar, či jitřit bolestivé stránky historie, cítím se nucena zmínit, že Dolní Slezsko (např. zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Doln%C3%AD_Slezsko) je s Polskem spojitelné jen velce specificky a zmíněná argumentace je využitelná extrémně limitovaným způsobem
27.04.2016 (18:20)  
Brussion néééé, to je Brusio, vždyť je to v "Itálii" i když té švýcarské. :-)
27.04.2016 (14:57)  
stoupa: Klidně, tohle místo je navíc kousek od hranic :)
registrovaný uživatel stoupa  mail  
Počet komentářů uživatele3450 »fotek 0
27.04.2016 (14:29)  
pro NIcKON:

Budu se s Tebou moset poradit, a nasledne konzultovat s Rabinem. Zatim mam odebranou "Vyjezdni dolozku" :-)
27.04.2016 (14:16)  
Ty jsi nám to Brussion na RhB hodně napřímil, hory a kamenná pole v okolí vyretušoval, :-).
  1 2      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- akreditovaný fotograf nebo člen ŽP, - správce galerie nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci - otázky a odpovědi


Info
informacni okenko