..: Fotogalerie - detaily fotografie Příššští ssstanice, Čássslav :..
 

Příššští ssstanice, Čássslav


Příššští ssstanice, ČássslavInformace o fotografii:
 - Úsek: Třebešice - Čáslav
 - Datum: 29.5.2015
 - Autor: Chary  Poslat email autorovi
 - Zobrazeno: 6771x
 - Detailní EXIF informace »
 - Rating od autorů:   
 10
 - Rating od uživatelů:
 10

   
 
Abyste mohli hodnotit, musíte se přihlásit
 

  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
06.06.2015 (9:02)  
Astrofotografické skládání není jiná liga, to je úplně jiný sport. Nemám takovej ten astrorotátor, takže nějaký takový ty experimenty s expozicema typu 12x20 minut jsem ani nezkoušel, ale jen jsem o tom něco četl.

Ale to právě nemá nic společnýho s takovým typem fotek, pod jakou se teď bavíme. Dokonce bych řekl, že to expozice v řádu jednotek minut na příčetnou hodnotu iso je to nejlepší řešení, protože kdyby to měly být řádově kratší expozice v sérii, tak by musela být i řádově vyšší hodnota ISO, aby se dosáhlo stejného výsledku, ten vlak tam nestojí jako galaxie, na kterou máte celou noc. No a i když je hodnota ISO např. 5000 teoreticky použitelná, tak jen teoreticky. Kvalita jde dolů a s ohledem na požadovaný výsledek je to naprosto zbytečný krok stranou.
05.06.2015 (6:53)  
Jediny duvod, proc se popisovane skladani dela je redukce sumu. Pri astrofotografii konkretnich objektu to pomuze velice i co se tyka ostrosti a zretelnosti, ale to je jina liga.
03.06.2015 (13:40)  
A čeho přesně tím chceš docílit? Jako, co přesně máš za lubem, že to na "klasické" noční fotce na dlouhou expozici nejde?
03.06.2015 (12:10)  
Přesně tak jsem to myslel.Nafotit fotky v rychlé sekvenci a poskládat je na sebe.Existuje software,který si pak poradí s těmi mezírkami ve světelných stopách.Tahle fotka mě na tenhle nápad přivedla a určitě nějaký pokus udělám :-)Zatím jsem to zkoušel jen s noční oblohou,kde je pohyb velmi pomalý.Tam to vypadá velmi dobře.Otázka ale je,jaké to bude při rychém pohybu zdroje světla.
02.06.2015 (20:32)  
Pítrsi, dá se udělat ledasco. Můžeš to nějak rozvinout? Z prvního i druhého čtení jsem to nějak nepochopil zcela, hlavně ta pasáž:

Bylo by určitě zajímavé zkusit to třeba poskládat ze série několika fotek rychle za sebou. Běžně se takhle fotí ultradlouhé noční expozice.

Myslíš jako fotit ten průjezd na sekvenci? Tohle projelo asi za cca 20-25 vteřin celým flekem, takže třeba pět fotek po pěti vteřinách? A složit to na sebe? Vždy bude prodleva mezi fotkami, čili by ta čára vypadala jako kreativní číslice 0 morseovou abecedou (neboli -----), v případě ještě kratších expozic jako série písmen E týmž způsobem (např. ...........).

Na druhou stranu, jestli chceš mít serii krátkých expozic a přitom světlý krajinu tak, jak je světlá teď, budeš muset adekvátně zvednout citlivost a stejně si vypálíš oblohu a světla.

Ztmavit oblohu ovšem lze i jiným způsobem, jestli jde o to.
02.06.2015 (17:28)  
Super nápad a provedení!
Bylo by určitě zajímavé zkusit to třeba poskládat ze série několika fotek rychle za sebou. Běžně se takhle fotí ultradlouhé noční expozice. Určitě by byla na výsledku o dost tmavší obloha a ty světelné efekty nad přesvětleným letištěm by nebyly takové.Dal by se taky perfektně kontrolovat začátek a konec výsledné "expozice" - do sestavy by se prostě nevložily fotky před a po průjezdu vlaku. Ale to je jen takový nápad :-)
02.06.2015 (9:17)  
Chary: To jo, to máš recht. No a jak bys komponoval, kdybys fotil na film? Jedině pak za světla a počkat na tmu...:-)
registrovaný uživatel Nechic  mail  
Počet komentářů uživatele613 »fotek 0
02.06.2015 (8:17)  
Chary: Když se mi nějaká uznatelná fotka povede, tak přidám :)
01.06.2015 (23:13)  
Hele, ale teď si uvědomuju ještě jednu věc.

Kladem těch podle tebe zbytečných experimentů nahraditelných expozimetrem je nástřel kompozice. Když stojíš někde na poli nebo u skály, kde je tma jak v mezi levou a pravou půlkou, tak jak nakomponuješ? Uděláš nastřel s hodnotami ISO4000 F1,4 4 s a hned (čtyři vteřiny) vidíš, jak ta scéna vypadá. Blbě? Tak překomponovat, přenést stativ a zkusi to znova. Flekobod dobrej, ale špatná elevace? Tak přenastavit hlavu a zase... Ono to k něčemu je, si nemyšli! :-)

Jak jinak bys komponoval na tomhle poli, kde byla taková tma, že i s měsíčním svitem nebyly ani vidět sloupy u trati, protože bylo oko oslněný těma lampama u letiště?
01.06.2015 (22:47)  
Chary: Projevuje se spíš u filmů; avšak expozici jsem proti tomu, co ukázal sovětský přístroj mírně protahoval.
Měsíc svítil, třeba zde je jeho světlo patrné, přímo nad zvonicí: http://radovans.rajce.idnes.cz/Vecer_v_Kourimi/#DSC_1190.jpg
Měsíce byla cca půlka, dorůstal. Expoziční čas 55s; ostatně, když rozklikneš dole "Informace o fotce", máš EXIF :)
Zkus, máš-li zbytečných pár stokorun, pořídit expozimetr. Mám zkušenosti, že když je soumrak, příp. tma, tak foťák měří docela blbě, zejména matrix měření.
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- akreditovaný fotograf nebo člen ŽP, - správce galerie nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci - otázky a odpovědi


Info
informacni okenko