Jména vlaků

Jízdní řády, aktuality a mnoho dalšího

Příspěvekod EC171-Hungaria » 18.10.2004 - 18:18:21

Mě se ještě nelíbí ,že je bez názvu EC 174 a 175 mohli by se jmenovat třeba Csardás, Comenius, Mathias Corvinus zkrátka jméno, které se již na tomto spoji objevilo.
A dále(ale to je už jen můj pocit) se nemůžu vyrovant, že Bečva jezdí už asi 3x rok jen do Vsetína, já jí mám zafixovanou,jako mezistátní rychlík.
Tolik názvu co bylo dříve a dali by se klidně použít: Slovan, Porta Bohemica, Karlex, Karlštejn, Javořina, Vlára, Janáček, Saxonia, Metropol, atd. :(
Zrušit jméno vlaku, je jako vygumovat kus historie
EC171-Hungaria
staniční dělník

Příspěvekod EC171-Hungaria » 18.10.2004 - 18:25:31

a ještě jedna věc mě pobouřila a to dost silně. Náš první Eurocity Antnín dvořák přestane existovat, ještě nedávno zde byl v návrhu a je mu konec. Bohužel nechápu, proč onen název byl vyškrtnut. Myslím, že by se v této souvislosti dali přeznačit EC Vyšehrad na EC 76/77 a Slovenská Strela na EC78/79
Když už si někdo dal tu práci a vyštípal jména Antonín Dvořák, Csardás a Comenius. Tohle mi hrozně mrzí a vadí mi to. :cry: :cry: Vim, že jsem Vám asi k smíchu, ale mně se tyhle názvy hrozně líbily, když měl vlak jméno, měl svoje kouzlo a klasická jména nám vymírají.... :cry:
EC171-Hungaria
staniční dělník

Názvy

Příspěvekod EC171-Hungaria » 18.10.2004 - 22:25:23

Tady jsou jména z grafikonu 93-94
dřívější název - součastnost, jméno zůstalo pokud není jinak uvedeno
(pouze co by mohli použít ČD)

EC 8/9 Antonín Dvořák - bude zrušen(EC 70/71 Antnín Dvořák)
Ex 120/121 Thermal (Košice-Karlovy Vary) - zrušen
IC 174/175 Porta Bohemica (Praha-Hamburg) - zrušen název
R 366/367 Karlex (Praha-Lipsko) - zrušen
R 574/575 Krušnohor (Cheb-Bratislava) - zrušen
R 576/577 Brněnský drak (Karlovy Vary-Brno) - bude zrušen
R 606/607 Janáček (Bohumín-Plzeň) - zrušen
R 612/613 Dyje (Děčín-Znojmo) - zrušen
R 674/675 Podlužan (Frant. Lázně-Štúrovo) - zrušen
R 756/757 Metuje (Meziměstí-Františkovy lázně) - zrušen

A tady jsou názvy, které by se daly opět obnovit z novodobé historie:
CZ: Karlštejn, Mojmír, Rastislav, Chomutovský expres, Hradišťan, Comenius, Egrensis, Franz Kafka, Antonín Dvořák

Názvy, které by se daly použít se Slovenskem:
Istropolitan, Slovan

Názvy, které by se daly opět použít s Maďarskem:
Csardás, Mathias Corvinus, Saxonia

Názvy, které by se opět daly použít s Německem:
Metropol, Sanssouci, Albert Einstein, Carl Maria von Weber, Progres, Goethe, Heinrich Heine

Názvy, které by se daly opět použít s Polskem:
Baltic

Názvy směr Balkán:
Balt-Orient expres, Meridian, Nesebar

Vím, že jsem naivní, ale vždyť všechny ty názvy jsou hrozně hezký. A ty co u nás by se daly použít, neváhal bych ani moment, třeba na delší rychlíky nebo vlaky vyšší kvality. Vždyť je to škoda yto jména mají větší nebo menší historii. Takže by bylo moc hezké kdyby názvy některých vlaků byly obnoveny. To je ode mne asi vše, stejně páču na nesprávnym hrobě. :cry: :cry:
EC171-Hungaria
staniční dělník

Příspěvekod EC171-Hungaria » 18.10.2004 - 22:33:28

A ještě pár mých názvů:
Máme přece tolik historických osobností.

Carolius (Karel IV.), Jan Hus, Božena Němcová, Alois Jirásek,...

nebo zeměpisné názvy:
Svitava, Radbuza,..

nebo názvy jiné:
Prazdroj, Orlík, Zlínčan, Vranov,...

:)
EC171-Hungaria
staniční dělník

názvy

Příspěvekod stranger » 19.10.2004 - 16:47:18

Ještě k těm názvům - je to určitě úžasná věc, ale zkuste si říci Antonín Dvořák v němčině...
stranger
přednosta stanice

Příspěvekod Návštěvník » 19.10.2004 - 18:55:51

úplně jednoduše [Ka:rl Dfo:`rak]

omlouvám se za napsání "f", nemám v PC program na fonetický přepis
:D
Návštěvník

Příspěvekod MirekM » 19.10.2004 - 19:32:30

Dvořák je světoznámá osobnost a když si s tím poradí Američané (kteří ho prý považují za svého skladatele), tak proč ne Němci (Rakušané), když je jejich abeceda mnohem podobnější naší než anglická (co se výslovnosti týče). Přečetlo by se to asi Antónýn Dvórak. (Jestli v nebo f, to nevím, ale pokusím se zeptat rodilého mluvčího.)
Lokálky mají také svůj smysl, ale jen pokud jsou konkurenceschopné (tedy minimálně dostatečná rychlost a "častost" spojení).
stranger: Ten obrázek je 380? Pokud ano, jsou to nové oficiální barvy, nebo vlastní modifikace?
MirekM
generální ředitel

Příspěvekod stranger » 19.10.2004 - 20:20:40

MirekM píše:Dvořák je světoznámá osobnost a když si s tím poradí Američané (kteří ho prý považují za svého skladatele), tak proč ne Němci (Rakušané), když je jejich abeceda mnohem podobnější naší než anglická (co se výslovnosti týče). Přečetlo by se to asi Antónýn Dvórak. (Jestli v nebo f, to nevím, ale pokusím se zeptat rodilého mluvčího.)

Já jsem to myslel jen jako ilustraci; přeci jen mi přijde, že takový vlak, který jede třeba až do Berlína/Vídně, by měl mít název významný pro všechny země kterými projíždí - a nejenom kvůli tomu, že jede přes ČR, aby se jmenoval Božena Němcová (NAPŘÍKLAD)
Jak jsem napsal níže, nejenom pro zapamatování vlaku je to úžasná věc (taky jsem svého času pravidelně používal "Šohaje"), ale trochu soudnosti při vymýšlení těch názvů...
stranger
přednosta stanice

Re: názvy

Příspěvekod Návštěvník » 19.10.2004 - 23:09:27

stranger píše:Ještě k těm názvům - je to určitě úžasná věc, ale zkuste si říci Antonín Dvořák v němčině...
No a co?? Proč furt lízt Němcum do .... . Vždyť pokud jede naše souprava, tak to může bejt jedno, teoreticky, hele 10 let to nikomu nevadilo.
Návštěvník

Příspěvekod EC171-Hungaria » 19.10.2004 - 23:12:34

stranger píše:
MirekM píše:Dvořák je světoznámá osobnost a když si s tím poradí Američané (kteří ho prý považují za svého skladatele), tak proč ne Němci (Rakušané), když je jejich abeceda mnohem podobnější naší než anglická (co se výslovnosti týče). Přečetlo by se to asi Antónýn Dvórak. (Jestli v nebo f, to nevím, ale pokusím se zeptat rodilého mluvčího.)

Já jsem to myslel jen jako ilustraci; přeci jen mi přijde, že takový vlak, který jede třeba až do Berlína/Vídně, by měl mít název významný pro všechny země kterými projíždí - a nejenom kvůli tomu, že jede přes ČR, aby se jmenoval Božena Němcová (NAPŘÍKLAD)
Jak jsem napsal níže, nejenom pro zapamatování vlaku je to úžasná věc (taky jsem svého času pravidelně používal "Šohaje"), ale trochu soudnosti při vymýšlení těch názvů...
Jaký soudnosti??? Já s timhle nesouhlasim, to jako proto, že se Dvořák psal ze Ř ho nemůžeme použít jako světoznámou osobnost??? Jednoho z našich Velikánů kvůli tomuto?? Dost primitivní názor. Csardás se taky čte Čardáš a nikomu to nedělá problémy. Jak asi zní v Moskvě Vltava, pokud vim, tak ten název by měl fungovat i v Rusku!!!
EC171-Hungaria
staniční dělník

Příspěvekod stranger » 20.10.2004 - 12:26:21

EC171-Hungaria píše:Jaký soudnosti??? Já s timhle nesouhlasim, to jako proto, že se Dvořák psal ze Ř ho nemůžeme použít jako světoznámou osobnost??? Jednoho z našich Velikánů kvůli tomuto?? Dost primitivní názor. Csardás se taky čte Čardáš a nikomu to nedělá problémy. Jak asi zní v Moskvě Vltava, pokud vim, tak ten název by měl fungovat i v Rusku!!!

Ach jo...tak znova. Treba uz konecne bud pochopen.
Antonina Dvoraka jsem bral jen jako PRIKLAD (ted zjistuju, ze asi jako dost nevhodny, hlavne pro nekoho; rozhodne bych nechtel nijak zlehcovat jeho veliky nejen kulturni prinos - btw...patri jeste tohle do zeleznicni diskuse?)
Mel jsem na mysli predevsim jine navrhy - vemte to z druhe strany, co kdyby k nam jezdil rakousky vlak o jehoz nazvu nebudeme mit ani predstavu (TREBA Karl Renner); budete z toho porad tak nadseni?

A pro priste bych docela uvital, abyste si moje prispevky radeji dvakrat precetl a nez je oznacite jako "primitivni", radeji se trochu uklidnil... Myslim, ze to prospeje nejen diskusi. Dekuji.
stranger
přednosta stanice

Příspěvekod MirekM » 20.10.2004 - 15:18:49

Rozhodně většina lidí pojede raději Rennerem než třeba 162/163. Strangere, možná jsi to přehlédl, ale ptal jsem se tě na ten tvůj obrázek. Mohl bys mi prosím odpovědět?
MirekM
generální ředitel

Příspěvekod stranger » 20.10.2004 - 15:26:44

MirekM píše:Rozhodně většina lidí pojede raději Rennerem než třeba 162/163. Strangere, možná jsi to přehlédl, ale ptal jsem se tě na ten tvůj obrázek. Mohl bys mi prosím odpovědět?

Omlouvam se, skutecne jsem to prehledl. Porche navrhlo dve barevne verze pro 109E (neboli taky 380) - jedna cela stribrnem a druha takto v tmavem. Takze by to mely byt oficialni barvy od vyrobce...
stranger
přednosta stanice

Příspěvekod MirekM » 20.10.2004 - 15:36:05

Zatím jsem všude viděl jen tu celošedivou verzi. Tohle je přece jen trochu lepší...
MirekM
generální ředitel

Příspěvekod EC171-Hungaria » 20.10.2004 - 16:20:47

stranger píše:
EC171-Hungaria píše:Jaký soudnosti??? Já s timhle nesouhlasim, to jako proto, že se Dvořák psal ze Ř ho nemůžeme použít jako světoznámou osobnost??? Jednoho z našich Velikánů kvůli tomuto?? Dost primitivní názor. Csardás se taky čte Čardáš a nikomu to nedělá problémy. Jak asi zní v Moskvě Vltava, pokud vim, tak ten název by měl fungovat i v Rusku!!!

Ach jo...tak znova. Treba uz konecne bud pochopen.
Antonina Dvoraka jsem bral jen jako PRIKLAD (ted zjistuju, ze asi jako dost nevhodny, hlavne pro nekoho; rozhodne bych nechtel nijak zlehcovat jeho veliky nejen kulturni prinos - btw...patri jeste tohle do zeleznicni diskuse?)
Mel jsem na mysli predevsim jine navrhy - vemte to z druhe strany, co kdyby k nam jezdil rakousky vlak o jehoz nazvu nebudeme mit ani predstavu (TREBA Karl Renner); budete z toho porad tak nadseni?

A pro priste bych docela uvital, abyste si moje prispevky radeji dvakrat precetl a nez je oznacite jako "primitivni", radeji se trochu uklidnil... Myslim, ze to prospeje nejen diskusi. Dekuji.
Já nechtěl urazit. Moc se omlouvám. Takhle jsem to nemyslel, když já mám pocit, že ty jména jsou hrozně osobní pro ten vlak. Je to jen vlak, ale když má jméno a nejen číslo, tak je to hezčí. A pak mě štve, proč lízt do... furt Němcum a Rakušákum, vždyť kdyby jezdil ten Karl Renner, furt je to lepší než jen číslo. a ještě jendou přijmi(přijměte) moji omluvu. Ale já s těma názvama mám spojený ranný dětství, vždycky se mi líbily jména u vlaků, je to kouzelný názvy jako Cassovia, Slovenská strela, Hungaria, Bečva, Vsacan, Detvan, Devin, Krakonoš jsou hrozně hezký. jsem asi sentimentální
EC171-Hungaria
staniční dělník

Bečva

Příspěvekod Petr Dungl » 20.10.2004 - 18:41:42

Když se řekne Bečva,vybaví se mi cesty na severní moravu,Orlice cesta do Prahy,Galán do Přerova,Svitava do Brna atd...Prosím,nerušte ta nádherná jména!!!
Petr Dungl
staniční dělník

Re: Bečva

Příspěvekod EC171-Hungaria » 20.10.2004 - 22:50:41

Petr Dungl píše:Když se řekne Bečva,vybaví se mi cesty na severní Moravu,Orlice cesta do Prahy,Galán do Přerova,Svitava do Brna atd...Prosím,nerušte ta nádherná jména!!!
Souhlas, jen poopravím Bečva snad nikdy nejezdila úplně na severní moravu, jen do hranic na moravě a přes vsetín do Žiliny nebo Košic až
EC171-Hungaria
staniční dělník

Příspěvekod EC171-Hungaria » 21.10.2004 - 19:33:06

Tak mám pocit, že nám zrušili i rychlík Bém. Ach jo
EC171-Hungaria
staniční dělník

Bém

Příspěvekod Petr Dungl » 21.10.2004 - 20:05:05

Ano,přesně tak,Bém už jezdit BOHUŽEL nebude.
Petr Dungl
staniční dělník

Re: Bém

Příspěvekod EC171-Hungaria » 21.10.2004 - 23:09:53

Petr Dungl píše:Ano,přesně tak,Bém už jezdit BOHUŽEL nebude.
Tohle mi fakt vadí, tady totiž železnice evidentně nemá budoucnost, já taky radši sednu do auta, když vidim co ČD nabízej. BTW:
v poslednmím fedrálním GVD jede přes brno v noci X mezinárodních rychlíků(Petrov, Panonnia, Amicus, Krušnohor, Metropol, Horehronec, Saxonia směr východ a na západ jely Horehronec, Saxonia, Amicus, Odra, Krušnohor, Metropol, Petrov) Dnes?? jen Panonnia a nově Devín. Nemyslím si, že by bylo vhodné tolik spojů,ale myslím si, že kurzy(moje představa pokud se nelíbí, klidně mi ji vytkněte)s kvalitními lůžkovými vozy by se uživily takto:
R 374/375 Panonnia (Bucuresti-Budapest-Bratislava-Praha a zpět)
R 376/377 Devín (Fr. Lázně-Plzeň-Praha-Brno-Bratislava-Štúrovo)
R 378/379 Metropol (Berlin-Praha-Č. Třebová-Brno-Wien) v Brně by si předaly vozy s Pannonií Kurzy Berlin-Budapest-Bucuresti(1xlůžko +-) Je to jen představa
EC171-Hungaria
staniční dělník

Další

Zpět na Provoz