..: Vývoj synchronizovaného řízení pohonů tramvaje 15T ForCity :..

tram 15TPardubice — V roce 2014 byla pražskému dopravnímu podniku dodána firmou Škoda Transportation již stá tramvaj 15T ForCity. Tramvaj 15T představuje z řady hledisek zcela nové řešení v technice kolejových vozidel pro MHD. Jako nejvýznamnější změnu, oproti předcházejícím typům tramvajových vozidel lze vyzdvihnout 100% podíl nízké podlahy a zároveň otočnost všech podvozků. Toto řešení bylo sledováno především kvůli předpokladu menšího opotřebení kolejnic v projížděných obloucích. V mírně pozměněné verzi provozuje tento typ také dopravní podnik v lotyšské Rize.

Tramvaj 15T je prvním plně nízkopodlažním tramvajovým vozidlem vyrobeným v ČR. Nejvíce konstrukčních novinek je soustředěno v podvozku a to jak v jeho mechanické, tak i v elektrické části. Celý podvozek představuje komplikovaný konstrukční uzel díky kombinaci 100% nízkopodlažnosti, možnosti natáčení podvozku a integraci pohonných jednotek. Aby nebylo nutné zvětšovat výšku podlahy v oblasti náprav podvozku, byla zvolena beznápravová koncepce s nezávisle otáčivými koly, která jsou poháněna individuálně čtveřicí trakčních motorů. Popsané unikátní řešení bylo realizováno bez použití převodovek při přímém pohonu jednotlivých kol. Bezpřevodovkové uspořádání vyžaduje použití vysokomomentových pomaluběžných trakčních motorů. V omezeném zástavbovém prostoru trakčních motorů bylo jedinou cestou použití rozměrově příznivých mnohapólových synchronních motorů s permanentními magnety s vodním chlazením. Použití tohoto typu motoru na kolejovém vozidle představuje v podmínkách ČR rovněž premiéru.

Jízdní vlastnosti podvozku kolejového vozidla s nezávisle otáčivými koly jsou odlišné od vlastností klasických podvozků s pevnými nápravami, zejména pokud se týká absence příčného sinusového pohybu dvojice protilehlých kol v kolejové dráze, především v přímé trati a v obloucích s malými poloměry. Individuální pohony kol v podvozku představují významný potenciál ke zlepšení jízdních vlastností při vhodném synchronizovaném řízení.

Tramvaje 15T jsou v Praze i v Rize již několik let nasazeny v běžném provozu s cestujícími, avšak žádné algoritmy synchronizovaného řízení individuálních pohonů nezávisle otáčivých kol v podvozku nejsou použity a jednotlivé trakční motory pracují s identickou momentovou žádostí.

Technologická agentura České republiky podpořila v letech 2011 až 2014 iniciativu Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a firem VÚKV a Škoda Electric (VÚKV se významně podílel na konstrukci mechanické části podvozku pro tramvaje 15T, Škoda Electric je producentem trakčních výzbrojí tramvají 15T), přidělením prostředků v programu Alfa. Iniciativa je věnovaná výzkumu, vývoji a implementaci metod synchronizovaného řízení individuálních pohonů v podvozku kolejového vozidla s nezávisle otáčivými koly. Výzkum probíhal ve čtyřech úrovních: teoretické práce, výzkum pomocí simulačních modelů, experimentální výzkum na experimentálním vozidle a výzkum přímo na tramvaji 15T.

Hlavním cílem výzkumu bylo nalezení a odladění vhodné metody synchronizovaného řízení individuálních pohonů nezávisle otáčivých kol v podvozku tak, aby se zlepšily jízdní vlastnosti, snížilo se opotřebení kol i kolejnic a zvýšila bezpečnost proti vykolejení. Vyvinutá metoda zajišťuje řízení pohonů jednotlivých kol v podvozku s individuálně nastavenými momentovými žádostmi tak, aby se podvozek pohyboval v přímé trati ve středu kolejové dráhy s minimálními dopady na opotřebení kol a kolejnic, v obloucích probíhá rozvážení momentů pohonů jednotlivých kol tak, aby se zmenšily vodicí síly zejména nabíhajícího kola opět s pozitivními dopady na opotřebení kol a kolejnic. Vzhledem k tomu, že algoritmy synchronizovaného řízení jsou jiné pro přímou trať a jiné pro oblouk, bylo nutno rovněž vyvinout metodu pro indikaci charakteru trati oblouk/přímá trať. Tato informace je vyhodnocena z okamžitých hodnot otáček jednotlivých kol v podvozku, které se od sebe mírně odlišují v závislosti na charakteru trati a na poloze podvozku v kolejové dráze.

Snímače pro srovnávací měření polohy podvozku v kolejové dráze na experimentálním úzkorozchodném vozidleSnímače na podvozku tramvaje 15T - měrné kolo s tenzometrickými snímači a kameraPohled na vyhodnocovací pracoviště měření v kabině tramvaje, na podlaze je patrné ložení odpovídající maximálnímu zatížení tramvaje 8 osob/m2

Výsledky výzkumu synchronizovaného řízení pohonů v podvozku tramvaje s nezávisle otáčivými koly spolu korespondují v etapách teoretických i experimentálních. Z rozboru výsledků je zřejmé, že synchronizovaným řízením lze dosáhnout nezanedbatelného efektu v redukci vodicích sil a tím i v redukci opotřebení kol a kolejnic až o desítky procent. Aplikace synchronizačních algoritmů do řízení experimentálního úzkorozchodného vozidla umožnila jejich detailní vyladění v podmínkách tohoto vozidla, v podmínkách tramvaje 15T byla na základě uskutečněných testů ověřena funkčnost řízení a potenciál významných efektů při snižování opotřebení kol a kolejnic. Určení dalšího postupu vývoje je především v kompetenci firem skupiny Škoda, jako výrobce vozidla, případně v kompetenci provozovatelů a zákazníků.

Experimentální úzkorozchodné vozidlo vyvinuté v rámci popisovaného výzkumu bylo realizováno na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice. Experimentální úzkorozchodné vozidlo je využíváno i v rámci zapojení studentů do vědecké a výzkumné činnosti na oboru Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě zajišťovaného Katedrou elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě.

Možnosti vysokoškolského studia v oboru Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě

Zapojení studentů oboru Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě do výzkumné činnosti na experimentálním úzkorozchodném vozidle Tento obor mají zájemci možnost studovat v bakalářské i v magisterské formě. Na katedře probíhá rovněž studium doktorandské v oboru Dopravní prostředky a infrastruktura.

Studium zajišťované v prezenční i kombinované formě pokrývá problematiku dopravního elektroinženýrství v předmětech orientovaných především na elektrickou trakci, konstrukci elektrických a elektronických výzbrojí vozidel, drážní napájecí systémy, dopravní zabezpečovací a sdělovací systémy, řídící a mikroprocesorovou techniku, autoelektriku a autoelektroniku. Příležitost k detailnější odborné orientaci studentů do některé ze jmenovaných oblastí představuje jednak systém volitelných předmětů a také téma bakalářské a diplomové práce.

Výuka je na Katedře elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky orientována ve velké míře prakticky, důraz je kladen na laboratorní a projektové formy realizované v malých skupinách studentů. To je možné díky širokému laboratornímu zázemí katedry zaměřenému jak na slaboproudé, tak na silnoproudé, trakční, energetické a automobilní disciplíny.

Během celé bakalářské i magisterské etapy studia jsou do programu výuky zařazeny četné přednášky odborníků z renomovaných firem z oboru a exkurze do průmyslových i dopravních společností. Tím dochází k přirozenému kontaktu studentů s jejich možnými budoucími zaměstnavateli téměř po celou dobu studia. Díky tomu je standardní praxe taková, že si uchazeč vybírá z více nabídek zaměstnavatelů často ještě před svojí promocí.

Další informace pro zájemce o studium oboru Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě na Dopravní fakultě Jana Pernera v Pardubicích je možné získat na následujících odkazech www.elektrickatrakce.cz, nebo www.upce.cz/dfjp/keez.html


Láďa Mlynařík Poslat mail autorovi | 4.1.2015 (8:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Vozidla

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 6 7      Zpráv na stránku:   
08.01.2015 (12:11)  
Ne vždy mají docenti na škole pravdu. Na Strojárně v Brně se traduje, že jistý docent vyhazoval žáky od zkoušky, když mu řekli, že hliník svaří. Protože hliník svařovat nejde a nikdy nepůjde. Prý dost řval. Dotyčný totiž uznával jen a pouze podnikové normy 1. Brněnské strojírny a cokoliv jiného mělo shořet na hranici. (nikdy se to tak nedělalo)
Co na tom, že tou dobou ve Vagónce vesele vyráběli Ešusy.
08.01.2015 (8:12)  
Ad Honza:
A co teda vlastně máte tím "nákolkem" na mysli? Pouze jízdní plochu kola? Obruč v případě obručových (nebo skládaných) kol? Anebo věnec kola v případě monoblokových kol?
registrovaný uživatel Honza  mail  
08.01.2015 (1:01)  
Nás na to ve škole chytali, "okolek", "nákolek". Okolek je okolo kola a nákolek je na kole. Kdyby někdo řekl docentu Pohlovi, že okolo kola je nákolek, který vede dvojkolí, tak by byl snad schopen zpětně zneplatnit zkoušku z UDMT :-)
07.01.2015 (15:53)  
Ad Honza:
...nákolek, respektive jeho kuželový tvar má zajistit, že v oblouku každé kolo opisuje jinou dráhu a nedochází ke smyku...
Když pominu to terminologicné nedorozumění "okolek-nákolek-jízdní plocha" (pozn.: u nás se používá "jízdní obrys", který se skládá z "jízdní plochy" a "okolku"), tak čistě kuželovitý tvar se už dneska na železnici v podstatě nepoužívá (používají se křivkové jízdní obrysy) a mimo to tenhle diferenciální efekt dokáže být účinný pouze do určitého poloměru oblouku. V menších poloměrech to nestačí, jak je např. na vlnkách u Blanska velmi dobře slyšet. To jen tak na okraj... ;-)

Ad Jiří Bajer:
Rozchod dvojkoli je 1426 mm...
Jen si dovolím upřesnit Tě! :-) Těch 1426 mm je jmenovitý rozchod dvojkolí s kuželovým jízdním obrysem; normálněrozchodné dvojkolí s jízdním obrysem UIC-ORE (S1002) má jmenovitý rozchod 1425 mm. Každopádně by se rozchod dvojkolí neměl dostat mimo interval 1410 až 1426 mm. A když ještě vezmeme v úvahu, že rozchod koleje se může za určitých podmínek dostat až na 1451 mm, tak ten volný kanál koleje může být i mnohem širší... ;-)

Ad Láďa Mlynařík:
Sakra, budu se muset za váma do toho Mladějova taky konečně dojet podívat. Až na jaře zase vozidlo předislokujete z VVCD na trať, tak dej vědět... :-)
registrovaný uživatel JB 
07.01.2015 (12:56)  
Taky jsem se setkal s tím, že výraz "nákolek" byl prosazován pro jízdní plochu kola (ne za studií).
07.01.2015 (11:35)  
Honza: Slang je často zrádný a pak z toho vznikají takováto nedorozumění. Ale díky za věcnou diskuzi;-).
07.01.2015 (10:26)  
Nakolek a okolek je oznaceni pro jedno a totez, nakolek je jen starsi termin. Jizdni plocha je a byla jizdni plochou.

Rozchod dvojkoli je 1426 mm, rozchod koleje 1435 mm, je zde tedy vule 9 mm, tato je oznacovana jako volny kanal koleje. U tramvaji to je trochu jinak, nebot kazde mesto ma jiny jizdni obrys kola.
registrovaný uživatel Honza  mail  
07.01.2015 (0:47)  
Jenže okolek není nákolek. Nákolek je jízdní plocha železničního kola, okolek je ten prstenec, ve který jízdní plocha vybíhá a slouží k vedení vlaku.
06.01.2015 (23:19)  
No asi jsem mimo, tady píšou úplně něco jiného: http://cs.wikipedia.org/wiki/Okolek
registrovaný uživatel Honza  mail  
06.01.2015 (22:16)  
Jack Jag: nákolek, respektive jeho kuželový tvar má zajistit, že v oblouku každé kolo opisuje jinou dráhu a nedochází ke smyku, tedy styčná plocha mezi temenem a nákolkem se mění podle poloměru (je to v podstatě diferenciál).
  1 2 3 4 5 6 7      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko