..: Student Agency míří na železnici :..

Ilustrační obrázekČesko - Společnost Student Agency, která je na českém dopravním poli známa především svými žlutými autobusy a nyní i úmyslem o proniknutí i na železnici, předestřela své plány do blízké budoucnosti. Pokud vše půjde tak, jak doufá ředitel společnosti Radim Jančura, vyjedou na české koleje "žluté vlaky" do tří let. A to na trase Praha – Ostrava, kde v současné působí Pendolina, vlajkové lodě Českých drah. Zde je prý SA "schopna provozovat luxusní vlak bez státních dotací", jak tvrdí Jančura. Student Agency, již Radim Jančura založil, ještě jako student brněnského Vysokého učení technického, plánuje nákup šesti vlakových souprav, řádově za 2 miliardy korun. Jejich výrobcem by měl být buď koncern Siemens, či konkurenční Stadler. Cena jedné soupravy by neměla přesáhnout 330 miliónů korun.

"Na vlaky musíme našetřit v průběhu příštího roku. Nikoliv celé dvě miliardy, ale jen desetiprocentní zálohu, tedy 200 milionů," informoval Jančura. A doplňuje: "Nabídneme ještě větší luxus než autobusech." Vlaky SA by měly být rozděleny na 6 vozových tříd. V úvahu nejvíce připadají soupravy typu Desiro ML za Siemens, jejichž maximální rychlost je 160km/h a za Stadlera různé druhy elektirkých jednotek z jeho nabídky. Reálné jsou i mnohé technické úpravy vybavení a typu dle přání objednatele.

Cestující na prvním místě aneb na co se můžeme těšit

Ilustrační obrázek

Manažeři a obchodní cestující ocení zejména konferenční místnost. "Nejnižší třída bude neporovnatelně kvalitnější, než první třída v Pendolinech či v německých ICE vlacích," slibuje Jančura. Na toto tvrzení ale odpvěděly ČD velice rázně. "Osočování existujícího a úspěšného Pendolina imaginárním projektem není na místě. Stejně tak srovnávání úrovně Pendolina s fiktivním, dosud neobjednaným vlakem se nám nelíbí," tvrdí ředitel marketingu ČD Aleš Ondrůj. "Až budou žluté vlaky opravdu existovat, můžeme srovnávat," říká mluvčí drah Ondřej Kubala. "Pendolino bylo průkopníkem se vším, co s tím souvisí. Vlaky pana Jančury a dalších vstoupí do prostředí, které je příznivě nastaveno zavedení rychlovlaku Českými drahami," doplnil jej Ondrůj. Možným designovým jsou vzorem německé vlaky typu ICE 3 . "Naše služby jsou založeny na kvalitním servisu vůči cestujícím, ve vlaku nabídneme ještě lepší služby, než v našich autobusech. Tedy kromě stewardů, zdarma nápojů, časopisů, novin, sluchátek nabídneme opravdové kino a ještě několik překvapení, které zatím držíme pod pokličkou," uvedl ambiciózní šéf Student Agency. Lze předpokládat, že ve vlacích bude poskytováno i internetové připojení a další nadstandardní služby, které u jiných drah nejsou zvykem.

Dalším projektem na železnici v případě úspěšnosti plánovaných vlaků této společnosti mezi Prahou a Ostravou by byla trať spojující dvě největší metropole Česka, tedy Prahu a Brno. Zákazníky, jenž využívají k cestě z Brna do Prahy právě SA a žluté autobusy, chce Radim Jančura naučit jezdit vlakem."Českým drahám se stěží podaří dostat pasažéry z našich autobusů, pro nás to bude snazší," prohlásil a dodal, že pokud by se tento smělý plán podařilo realizovat, tak SA své autobusy začne z D1 pomalu stahovat a přesouvat je na jiné lukrativní linky. Dle představ a plánů pana Jančury by se cena jízdenky z jihomoravské metropole do Prahy měla pohybovat kolem 230 korun. Tuto částku by však neměla přesáhnout. "Aby byl vlak plný, musí být dostatečně levný pro ty, co peníze nemají a dostatečně dobrý pro ty, co je mají," přemítá Jančura.

České dráhy kontra Student Agency

Ilustrační obrázek

Dle současných cen cesta z Prahy do Brna stojí s Českými drahami bez slev 317 korun. Pokud ale vlastníte In-kartu se zákaznickým jízdným, tak zaplatíte 238 korun. Podle Ondrůje ale České dráhy s Pendolinem nad současnými autobusy Student Agency zatím úspěšně vítězí. Na trase Praha – Ostrava rezervace a jízdenky bývají vyprodané již tři dny předem. Dráhy zde dle něj přilákaly na 30 % nových zákazníků.

Jančura se před vstupem na síť SŽDC obává mimo jiné také obtíží ze strany ČD. "Dá se předpokládat, že se České dráhy budou bránit. Dnes tak již činí skrz ministerstvo dopravy, které se návrhem nového zákona o veřejné dopravě snaží znemožnit náš vstup na koleje. Stát by neměl skrz své dráhy podnikat," tvrdí.

Toto však ČD kategoricky odmítly. "To je nehorázné tvrzení, které nás poškozuje. Dráhy nemohou bránit vstupu žádného dopravce na český železniční trh. Kapacitu dopravní cesty přiděluje Správa železniční dopravní cesty. Státní organizací je právě proto, aby prostor na kolejích rozdělila všem dopravcům spravedlivě," prohlásilo jejich tiskové oddělení. "České dráhy udělají vše proto, aby Student Agency pokořily obchodně," uzavřel Aleš Ondrůj.

Zčásti se to ČD už povedlo, byť ne jejich zásluhou. Student Agency totiž od ledna zdražuje zhruba o deset procent. "Je to způsobeno jednak růstem DPH z pěti na devět procent, jednak zdražováním pohonných hmot," řekl serveru iDNES Jančura.

Související články na ŽelPage:

Zdroje: Aktuálně.cz; Student Agency


Vítek_V Poslat mail autorovi | 29.12.2007 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 ... 3 4 5 6 7 ... 20      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel xyz  mail  
30.12.2007 (11:05)  
Lukess:

No, pokud vím, tak nejeden člověk se z těch přilehlý obcí (jako ten Havířov) dopraví do Ostravy/Prahy vozmo, či jinak podobně, aby nemuseli lézt do vlaku. Pinďa je sice ještě (vzhledem k relativně nedávnému uvedení do provozu) celkem "čistý" (v porovnání se zbytkem ČD), ale (kromě toho, že to časem přejde - vše, co se pořádně neuklízí, časem zajde) jak jsem předpokládal, tak se stalo: sedm kouzelných mašinek nikterak nepřispělo ke zkulturnění osobní železniční dopravy u nás, vyjma několika málo spojů (rozhodně ne Havířov - Ostrava), které ač takový slabší standard jsou prezentovány jako nebetyčný luxus.
30.12.2007 (10:56)  
Lukess: Třeba si taky za 3 roky s Inkartou budeš moct leda tak utřít víš co, vzhledem k ptákovinám, které Černá díra dělá v tarifu 2x do roka... Takže prosím tě přestaň řešit současnou nabídku ČD vs. možnou budoucí nabídku SA. O jevu zvaném inflace ani nemluvě.
registrovaný uživatel Lukess  mail  
30.12.2007 (10:08)  
Zajímavý to pokus od SA, ale asi úspěch moc mít nebudou. Když budu chtít jet třebas z té Ostravy do Prahy, tak si vyberu takový spoj, který mi vyhovuje. A navíc, když do Ostravy dojíždím z Havířova, tak si přece nebudu kupovat lístek do Svinova a ve Svinově lístek do Prahy. Kdybych chtěl pokračovat do Plzně, tak bych si musel koupit lístek ještě z Prahy do Plzně, takže to jsou již 3 lístky. A výsledná cena? S In-kartou In-junior: Hav.>Svin. 17kč, Svin.>Praha 230kč, Praha>Plz.73kč tj. 320kč. Kdybych si to koupil na jeden lístek, zaplatil bych 297kč a navíc s e-liškou 157kč (vč. Pendolina 243kč) - tj. polovic než s použitím SA.
Takže je tu několik otázek a to, odkuď kam mám namířeno, v jaký čas (SA může jezdit i v tu nejnevhodnější dobu třebas 10 minut za Pendolinem a ani Pendolino nejezdí v nejvhodnější čas) a jestli jsem pravidelný cestovatel vlakem (vlastním in-kartu a slevy jsou obrovskéééé).
registrovaný uživatel Jabkin  mail  
30.12.2007 (4:51)  
M: Nebudu se o to přít, je mi to celkem jedno. Že je to upraveno legislativně na 130 vím, ale když jsem po některých cestách SA upozornil emailem, že ne vždy jedou podle rychlostních pravidel, objevilo se údobí, kdy přes 100 u této společnosti nejel nikdo. Ono nejde jen o dálnice, pro průjezd obce je většinou padesát a když se autobus řítí mimo dálnice stále sto,tak asi bude někde chyba. A zastavit kolosy SA z 50,100,130 je trochu rozdíl.
Web: Jistě, vše je o nabídce a poptávce, ale ne vždy to tak funguje. Z některých článků má člověk pocit, že SA chce železnici spasit, nicméně je otázka jak to bylo řečeno a jak je to prezentováno. Těžko ve stejný čas pojede vlak ČD,SA a dalších dopravců a aby to nakonec nedopadlo tak,že příchodem jednoho ostatní uhnou a počet přepraveného obyvatelstva se nezmění, přestože poptávka po spojích bude. A vím, jak diskuze vypadají po zveřejnění návrhu jízdního řádu. Lidu se nikdo neptá, případně není vyslyšen a pak každý druhý tvrdí, že se těší až na železnici vstoupí SA. Upřímně, jde mi o to se přepravit z A do B nebo o to, jestli budu sedět na lepších sedačkách za méně peněz? Proč třeba u MHD,nejedou zasebou tři busy,když by to každý chtěl? Poptávka je, ale město ji nemůže dát nabídku nebo ani nechce,protože na to nejsou peníze a aby se spoje uhradily z jízdného, musela by jízdenka stát x-krát víc. Pokuď jde o dotace, těžko říct kde je pravda a co by mělo jak být,ale ČD přestože jsou akciovka stále patří státu, tak by bylo divné, kdyby si ji stát nepodporoval a nechal to jen na nabídce a poptávce a celkově je jedno jestli se to platí z daní. To bych mohl nadávat proč policie zasahuje tam a tam, proč se svítí v ulicích ve kterých nikdo nechodí atd.
registrovaný uživatel Web 
30.12.2007 (1:03)  
Blbnu, nebo jsem byl chvíli na studentské pobyty starej a už zas nejsem? :) Se mi ulevilo, zas můžu na Zéland pro Eura :)
registrovaný uživatel M 
30.12.2007 (0:14)  
Web - ne to je program MSMT - kazda Au-Pair na Novym Zelande dostava 5000 euro v ramci pomoci... nevim cemu, ale dostava to:-))
PS: K jeho otazce se pripojuji, zajima mne co jsem prosvihl...
registrovaný uživatel Web 
30.12.2007 (0:11)  
pekař: Vy nespíte? Tak to asi hledáte ten článek o dotacích pro "studijní" pobyty, že? Víte co bych tipoval? Že nějaký "expert" (vy jste na to přecijen chytřejší) si spojil "studijní pobyty" a socrates/erasmus a pak to k nějakému bojovnému proti SA článku přifařil v diskusi. No a jak to je dál vidíte, teď už to bude X lidí papouškovat jako jistou věc :)

Jabkin: Pokud bude zájem zákazníků, bude se na lince jezdit víc, pokud ne, nebude. To je snad logické, ne? Alespoň v systému bez dotací, v systému s dotacema se jezdí samozřejmě pokud je zájem u úředníka MD :)
registrovaný uživatel M 
30.12.2007 (0:10)  
BigDye - no, mozna mas pravdu, ale Jancura proste trh rozhybal (a to nevidane). A neni nic horsiho nez falesna skromnost...

Georgo - to zni dobre, uz si nebudu rikat, ze su tlustej, jsem jenom "anatomicky anomalni":-))
Jinak Praha-Belgie busem je dost sebetryzneni. Za mladych chudych let jsem byl busem v Londyne. Za jedinou vyhodu povazuju, ze vim, jakej je to opruz a kdyz o tom mluvim, tak mam vlastni zkusenost:-)

Jabkin - jeste jednou - aby bus mohl 130, tak na to nemusi mit vzadu krouzek. Je to proste tak, ze vetsina lidi (bez ohledu na to, jestli maji nebo nemaji ridicak) si mysli, ze maximalka busu je 100, ale legislativne je to 130. Za to kilo to vetsinou haze technicak
registrovaný uživatel Jabkin  mail  
29.12.2007 (23:46)  
Pěkně se ta diskuze během dne rozjela. K té max rychlosti na dálnici, neříkám, že je špatná, ale mám pocit, že na zadní části busu SA těch 130 kmh není a jelikož si sedám dopředu, tak již při 100 kmh u tachometru svítí červené světlo. Nedávno jsem využil služeb SA na trase Praha - Košice,abych stihl ranní vlak směr Miskolc a bus, který měl být v Košicích cca ve 4:00 tam již byl po půl čtvrté - jistě super,ale k čemu je pak jízdní řád? To se bude společnost být v prsa,že to stihla o třicet minut rychleji? A co teprve padesát přes obec, když autobus jede 100 kmn? To mají vyjímku? Pokuď jde o trasu Praha - Ova, je mi jedno kdo bude dopravce,zajímá mě pohodlí,rychlost a jako poslední bude cena. A otázečka na závěr, rozšíří se případným příchodem nového dopravce nabídka spojů nebo zůstane úplně stejná s tím, že na nové spoje se všichni nedostanou poněvadž přepravní kapacita se nezmění či případně i sníží?
registrovaný uživatel pekař 
29.12.2007 (23:32)  
Georgo: na 20hodin je lepší ubytovací vůz, ale dráhy to kazí cenou. Jinak o těch dotacích jsem to četl, ale opravdu odkaz nemám, takže chápu, že je to jen výkřik.
  1 ... 3 4 5 6 7 ... 20      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko