..: Rétská dráha :..

Morteratsch - Bernina Suot, foto: Tomáš Kubovec Rétská dráha — německy Rhätische Bahn, ve zkratce RhB, je železniční společnost provozující svojí síť ve Švýcarsku. Její úzkorozchodné železniční tratě o rozchodu 1000 mm dosahují délky 384 km a cestujícím nabízí krásné výhledy, které do této části Švýcarska přitahují turisty z celého světa. Tento železniční dopravní podnik přepravuje každý rok se švýcarskou přesností téměř 11 milionů cestujících. Vedení traťových úseků ve vysokých nadmořských výškách s řadou umělých staveb je ukázkou umu stavebních inženýrů a stavitelů.

Rétská dráha, plán železniční sítě Typické úzké červené vlaky dokonale zapadají do švýcarské krajiny, koleje vedou velkolepě skrz hory, podél průzračných řek, kvetoucími loukami a světlými lesy, v zimě často mezi vysokými sněhovými závějemi. Na tratích se nachází na 115 tunelů a 592 mostních objektů. Většina tratí se nachází v kantonu Graubünden v jihovýchodní části Švýcarska, malá část pak také na území sousední Itálie.

Mezi nejznámější části železniční sítě rétské dráhy patří úsek vedený v oblasti sedel Albula a Bernina, typický velkým množstvím smyčkových tunelů a umělých staveb, kdy maximální sklon tratě dosahuje až 70 ‰ aníž by byla použita ozubnice. V roce 2008 byly tratě Albula a Bernina v úseku Thusis - Filisur - St. Moritz - Tirano zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Na těchto traťových úsecích jsou provozovány známé vlaky kategorie Bernina Express, Glacier Express, který bývá označován jako nejpomalejší expresní vlak na světě. Největší atrakce na železniční trati Bernina Expressu je především Landwasser viadukt, smyčkové, točité tunely mezi Bergünem a Predou, stanice Ospizio Bernina, stanice Alp Grüm, Piz Palü a ledovec Morteratsch, Lago Bianco, Poschiavo, kruhový viadukt u Brusia, a další. Některá uvedená místa, objekty můžete shlédnout v následujícím videu.

Kompletní informace o RhB můžete shlédnout v krátkém dokumentačním videu:

Rhätische Bahn 1/2

Rhätische Bahn 2/2

Fotografie z RhB

Alvaneu - Filisur, foto: Tomáš Kubovec Alvaneu - Filisur, foto: Richard Weber Celerina, foto: Martin Válek Ospizio Bernina - Alp Grüm, foto: zirecek Klosters Dorf - Klosters, foto: Richard Weber
Ospizio Bernina - Alp Grüm, foto: Tomáš Kubovec Muot - Bergün/Bravuogn, foto: Richard Weber Tirano - Campocologno, foto: Tomáš Kubovec Bergün/Bravuogn - Muot, foto: GBOAC

Na závěr proto přijměte pozvání do fotogalerie na tématický den věnovaný dalším snímkům z Rétské dráhy…

Zdroj: Rhätische Bahn AG; Wikipedie (Rhétská dráha) 


zirecek | 20.11.2012 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Pozvánky

Další z regionu Švýcarsko


  1 2      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel Tomáš Mach  mail  
20.11.2012 (18:02)  
Pěkný článek o jedné z nejkrásnějších železnic v Evropě. Letos v létě jsem měl tu čest jet na týden do městečka Celerina poblíž St.Moritz a vnímat život na této železnici, díky kartičce, která nám umožňovala se po regionu pohybovat vlakem a autobusy zadarmo. Turistická sezona byla v plném proudu a tak byl každý osobáček (jezdili přibližně 10ti vozové a v hodinovém taktu) velmi slušně obsazen. I ty nejstarší vozy byly na jízdu velmi příjemné. By jsem tou železnicí okouzlen a přestože jsem tam byl jednou, tak ji mohu všem fotografům, nebo obyčejným turistům jen a jen doporučit. :)
20.11.2012 (17:55)  
Vlak na kruhovém objezdu? Paráda!
  1 2      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko