..: Polsko se připravuje na ME ve fotbale v roce 2012 :..

Ilustrační obrázekPolsko - Mistrovství Evropy ve fotbale v Rakousku a Švýcarsku je na spadnutí. Tamější dráhy (ÖBB, SBB) přichystaly cestujícím mnohé zvláštní nabídky pro cesty vlakem. Pořadatelskou štafetu dalšího šampionátu poté převezme Polsko s Ukrajinou. Polsko tak již přemýšlí, jak co nejlépe využít svou železniční síť. Polské dráhy (PLK) by chtěly do roku 2012 pořídit do svého vozového parku nové vysokorychlostní soupravy, čímž by nalákaly veřejnost k cestě na utkání a využití železniční dopravy. Nutné by však byly i mnohé rekonstrukce, modernizace a výstavby tratí.

Očekává se, že na přelomu jarních měsíců dubna a května tohoto roku vyhlásí slezské dráhy několik výběrových řízení na přípravu, vypracování projektů a dokumentace na výstavbu nových železničních tratí. Dle mluvčího PLK v Katowicích Jaceka Karniewskiho jsou již nyní v plánu kontrakty na modernizaci železničního provozu. Po nových tratích budou vlaky jezdit rychlostí až 200 km/h. Do roku 2012, kdy bude Polsko s Ukrajinou šampionát pořádat, je odhadováno, že se zrekonstruuje a vystaví na 1500 km kolejí. Zhruba 650 km z toho budou spojovat jednotlivé dějiště zápasů a přilehlá města. S tím jsou spojené další rozsáhlé rekonstrukce železničních stanic. Přepravci již zveřejnili informace o vypsání tendrů na nové lokomotivy a osobní vozy. Polsko se tak inspirovalo situací, kdy mistrovství světa ve fotbale pořádalo v roce 2006 Německo. Tamní Deutsche Bahn (DB) v té době přepravily řádově až o 15 milionů cestujících navíc vůči běžnému provozu.

Z těchto kontraktů má dle mluvčího Jaceka Karniewskiho absolutní přednost vlakové spojení Katowic s veřejným letištěm v Pyrzowicích. Náklady na celý projekt a výstavbu jsou odhadovány na 320 milionů euro. V plánech je stavba 5 stanic, mezi nimiž vlaky pojedou rychlostí až 160 km/h. Dále také komplexní přestavba hlavního nádraží v Katowicích. Spojení a cesta by tak na letiště trvala necelých 30 minut. Počítáno je i s dalšími modernizacemi železničních stanic v Gliwicích, Zabrze, Śwętochowicích a Chorźowě Batory. Polské ministerstvo pro regionální rozvoj tento projekt zařadilo do projektu Infrastruktura a prostředí na léta 2007 – 2013.

Do roku 2012 je možné, že na polských (pravděpodobně i českých příhraničních) kolejích uvidíme několik moderních lokomotiv s novými vozy pod vlajkou společnosti PKP InterCity, která již dala najevo zájem o nákup nových vozidel. První z moderních vlakových souprav by měly vyrazit do provozu již za dva roky.

Zdroj: server Businessinfo.cz


Vítek_V Poslat mail autorovi | 29.2.2008 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci Stavby a projekty

Další z regionu Polsko


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
03.03.2008 (17:29)  
M (29.02. 13:50) : na stojáka se jezdí v rychlících Brno - Wien v úseku Brno - BV, čtou pořádně … nikoli v Potěmkinech
registrovaný uživatel M 
01.03.2008 (19:11)  
Heh, no nekdy mam svetlou chvilku:-)
01.03.2008 (15:46)  
pekar: nevim kdo tu plka ale ja si myslim ze to M shrnul docela presne
registrovaný uživatel M 
01.03.2008 (11:18)  
zigzaja - tys byl nekdy v Kataru? Jako to, ze je to muslimska zeme, jeste neznamena, ze je nebezpecna. Beztak je tam vic hinduistu nez muslimu:-)

all - ja nekde psal, ze je Polsko nebezpecna zeme? Jedine, co jsem napsal bylo, ze kdyz JAR stihne MS, tak Polaci a Ukrajina ME stihne v pohode (a opravdu si nemyslim, ze by tyhle dva staty az tak zaostavaly za tim Portugalskem, kde jedno z mest byla spis vesnice, stadion stal 15 km za ni nekde v polich a ve meste byly "3" hotylky - kazdopadne to nebylo zadne z mest, se kterymi se pocita v POL+UKR)

tenzor - ja vcera jen v mlze za deste po dalnici 140+ kmh (omlouvam se:-). Plyne z toho snad, ze je to bezpecne? Nicmene jeste jednou, o Polsku jsem nikdy nic nepsal. Druha vec je, ze mah ma urcite pravdu s tema mestama (coz ale asi plati vsude, v Barcelone se nebezpecne muzete citit 150 metru od hlavni turisticke ulice ve meste)

pekar - jestli plkam ohledne toho, ze v Portugalsku pulku veci nestihli dostavet, tak jsem mel asi deja-vu... Jestli plkam ohledne toho, ze jsem ve vlaku do Vidne nevidel nikoho na stojaka, tak neni moje chyba, ze chteli vsichni sedet... Ze mi JAR nepripada jako bezpecna zeme, tak za to nemuzu, ten ranking neni stazeny z meho webu, kde bych zfalsoval realitu. Jiste, VIP budou v pohode, ale ja bych byl jen divak...
registrovaný uživatel pacholicek  mail  
29.02.2008 (21:46)  
Co se týče bezpečnosti, s hrúzou se vždycky vracím odněkud zpět do ČR, nikdy jsem neměl zatím žádný problém. Připadá mi, že se nejvíc krade u nás v porovnání se zbytkekm Evropy. Jinak Polsko to určitě nestihne.
registrovaný uživatel tenzor 
29.02.2008 (21:24)  
Já jsem procestoval Polsko 3x a ani jednou se mi nestalo, že bych se dostal do vyloženě nebezpečné situace a to jsem byl s přítelkyní i blízko běloruských hranic (kde jsme popíjeli s místními v jedné skoro zemljance a všichni tam uměli rusky i bělurusky :) ). Přišlo mi naopak, že je tam bezpečněji než u nás nebo na Slovensku (kde jsme byli okradeni), lidé byli přátelštější a otevřenější. Jedině z Varšavy jsme s hrůzou prchali, když nás hned po příjezdu začali otravovat hordy důchodců a studentů, lákající nás do jejich skvělých hotelů (3 000 Kč/noc), jinak to bylo všude fajn, ať už na východě, západě, u Baltu nebo třeba v Krakowě. Jinak první rok jsme jeli stopem a některé hlavní tahy byly v daleko lepším stavu než naše dálnice, to jen tak mimochodem.
registrovaný uživatel Martin Š.  mail  
29.02.2008 (19:55)  
M: Podle té vaší tabulky, kde kolik zavraždí lidí, tak nejbezpečnější země je podle vašich tabulek Katar & Saudská Arábie, což mi jako moc bezpečné země nepříjdou.
A doufám, pokud polské dráhy budou kupovat nová vozidla, tak by se do konkrurzu mohla přihlásit i Škoda.
registrovaný uživatel pekař 
29.02.2008 (18:31)  
vy tu plkáte všichni
registrovaný uživatel mah 
29.02.2008 (18:21)  
pekar: ohledne ceho M plka? ohledne toho, ze polsko neni bezpecny stat? tak to tedy neplka. poslko je bezpecne (podle polaku) pro toho, kdo vi kam smi a kam nesmi chodit. kdyz jsem byl naposled ve varsave, bylo mi durazne nedoporuceno navstivit nektere casti mesta, ktere jsem si chtel prohlednou, stejne je to dle mych polskych kolegu v celem polsku (ve mestech)
registrovaný uživatel pekař 
29.02.2008 (17:30)  
M: ty zas plkáš...
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko