..: Jak ovlivní českou železnici Koncepce nákladní dopravy? :..

123.003-6, Rudoltice v Čechách – Třebovice v Čechách, foto: JirkaŠ Praha — Vláda na svém jednání dne 25. ledna schválila materiál Koncepce nákladní dopravy pro období 2017–2023 s výhledem do roku 2030. Tato koncepce analyzuje současnou situaci v nákladní dopravě a navrhuje její řešení pro krátkodobý a střednědobý výhled, nedílnou součástí jsou samozřejmě i opatření týkající se železnice, na něž se především zaměříme. V tzv. Bílé knize dopravní politiky z roku 2011 je definován cíl převést 30 % silničních přeprav délky nad 300 km právě na železnici, a to do roku 2030; do roku 2050 by to mělo být dokonce 50 %. Současná česká železnice však tohoto cíle dosáhne jen stěží – tratě nejsou dostatečně kapacitní, trakční soustava dostatečně výkonná, nákladní vlaky jsou často vedeny zastaralými lokomotivami o malém výkonu. Přesunu nákladu ze silnice na koleje tak musí předcházet řada kroků.

Napříč Evropou

V rámci Evropy je definováno celkem devět železničních nákladních koridorů (RFC – Rail Freight Corridors), přes Českou republiku procházejí čtyři z nich:

  • RFC 5 – Baltsko-jadranský (Gdyně/Svinoústí – Ostrava – Vídeň – Koper/Benátky),
  • RFC 7 – Orientální/Východostředomořský (Praha – Břeclav – Budapešť – Atény/Burgas/Konstanca),
  • RFC 8 – Severomořsko-baltský (Amsterdam/Antverpy/Hamburk – Berlín – Praha/Kaunas/Terespol),
  • RFC 9 – Česko-slovenský (Praha – Ostrava/Valašské Meziříčí – Žilina – Košice – Maťovce/Čierna nad Tisou).

Železniční nákladní koridory (RFC – Rail Freight Corridors), foto: RailNetEurope (RNE) Mezi cíle RFC patří nejen propojení členských zemí napříč Evropou, důležité je i zajištění dostatku tras pro nákladní dopravu, a to v požadované kvalitě. Hlavním nástrojem pro zvýšení konkurenceschopnosti se mají stát tzv. předpřipravené trasy, které poskytnou rychlý průvoz nákladních vlaků s minimem počtu zastavení. Tyto trasy by měly být garantovány i v případě výlukové činnosti tak, aby rychlé nákladní vlaky nebyly v případě dočasného omezení kapacity infrastruktury výrazně omezeny.

Ke zvýšení propustnosti koridorů přispěje zavedení evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS. Jeho výhody však mohou být plně využity pouze na tratích s výhradním provozem vozidel s tímto systémem, a tudíž je nutné co nejvíce zkrátit migrační období. Při implementaci ETCS musí být jasně deklarován cíl zvýšení propustnosti tratí a železničních stanic oproti dnes používanému zabezpečovacímu zařízení. Toho lze dosáhnout zkrácením provozních intervalů a následných mezidobí mezi vlaky.

Dobudování železniční infrastruktury

Nedokončené stavby na tranzitních železničních koridorech (ke konci roku 2016), foto: SŽDC Schválená Koncepce nákladní dopravy uvádí železniční stavby, které by měly být přínosem zejména pro nákladní dopravu. Dosud nebyla dokončena výstavba čtyř tranzitních železničních koridorů (TŽK), jak se můžete přesvědčit v přiložené mapě.

Na I. tranzitním koridoru zbývají následující stavby: Děčínské (1) a Nelahozeveské (2) tunely, žst. Kralupy nad Vltavou (3), žst. Pardubice hl.n. (4), Choceň – Ústí nad Orlicí (5), žst. Česká Třebová (6) a železniční uzel Brno (7).

Na II. tranzitním koridoru nebyly dosud modernizovány železniční uzly Hranice na Moravě (8) a Ostrava (9).

III. tranzitní koridor se potýká s dosud nezmodernizovanými úseky Praha – Beroun (10) a Cheb – státní hranice (– Marktredwitz) (11).

A konečně IV. tranzitní koridor není doposud dokončen v úsecích Nemanice – Ševětín (12), Sudoměřice – Votice (13) a Soběslav – Doubí (14).

Dopravní infrastrukturu je však zapotřebí rozvíjet i mimo tranzitní koridory. Například technický stav tzv. pravobřežní trati Kolín – Lysá nad Labem – Ústí nad Labem-Střekov – Děčín je mírně řečeno špatný. Na trati jsou zaváděny četné výluky a pomalé jízdy, dle ministerské koncepce dokonce dochází k poškozování vozidel a zásilek. Plánovaná optimalizace trati má zahrnovat i přepnutí trati na střídavou trakční soustavu (25 kV / 50 Hz), což by mělo umožnit i levnou elektrifikaci odbočných tratí (např. Nymburk – Mladá Boleslav – Česká Lípa) napájených z trakčních napájecích stanic na hlavní trati.

Pro nákladní dopravu je rovněž významná trať Velký Osek – Hradec Králové – Choceň, která má být zmodernizována včetně zdvoukolejnění. Mimoúrovňové zapojení do tzv. pravobřežní trati zajistí libická spojka. Případná změna trakční soustavy na střídavou by opět umožnila elektrifikaci odbočných tratí (např. z Jaroměře do Trutnova nebo z Týniště nad Orlicí do Solnice a Letohradu). Trať by po modernizaci měla převzít část zátěže z přetíženého úseku I. TŽK Kolín – Choceň.

Nákladní dopravu v ČR výrazně ovlivňuje výrobce osobních automobilů Škoda Auto, jeho současné napojení na železniční infrastrukturu je však naprosto nedostačující. Modernizace tratí Nymburk – Mladá Boleslav a Týniště nad Orlicí – Častolovice – Solnice zvýší jejich kapacitu, plánována je i elektrifikace – s největší pravděpodobností střídavým systémem.

Úsek I. tranzitního koridoru z Chocně do Ústí nad Orlicí dosud nebyl modernizován. Z důvodu zajištění dostatečné kapacity trati se má jednat o výstavbu nové trati se zachováním stávající trati pro regionální (obsluha Brandýsa nad Orlicí) a nákladní dopravu. Po dokončení stavby Velký Osek – Hradec Králové – Choceň se budou v Chocni stýkat dvě dvoukolejné tratě vedoucí od západu, a tak je jejich kapacitní pokračování východním směrem nezbytné.

Z navržených opatření lze ještě zmínit modernizaci tratí Plzeň – Domažlice – Česká Kubice st.hr. (– Furth im Wald), Cheb – Cheb st.hr. (– Marktredwitz), Praha – Lysá nad Labem, Ostrava-Kunčice – Valašské Meziříčí (včetně elektrifikace) a výstavbu propojení levobřežní a pravobřežní trati v oblasti mezi Mělníkem a Lovosicemi. Tato spojka má vytvořit nákladní obchvat Prahy i pro vlaky jedoucí po levobřežní trati např. z důvodu obsluhy terminálu kombinované dopravy v Lovosicích.

Obecně lze říci, že konkurenceschopná trať pro nákladní dopravu musí být alespoň dvoukolejná a v případě smíšeného provozu (s vysokým podílem osobní dopravy) je nutné vhodně řešit předjízdné stanice či úseky tak, aby oba dva druhy dopravy mohly být provozovány v zájemném souladu. Například současný stav na trati Kolín – Česká Třebová je již za hranicí únosnosti.

Přechod na jednotnou trakční soustavu

Na tratích se stejnosměrným trakčním systémem o napětí 3 kV vyvstává problém se zajištěním dostatečného příkonu pro vozidla elektrické trakce. Ten lze řešit buď posílením napájení stávajícího systému, tedy výstavbou nových měníren, nebo konverzí na střídavý systém o napětí 25 kV a frekvenci 50 Hz. Nedávno dokončená studie, která měla posoudit oba způsoby a vybrat vhodnější z nich, doporučila právě postupné sjednocení trakční soustavy na střídavou trakci na celém území České republiky.

Systém 25 kV / 50 Hz má přinést výrazné úspory energie, které jsou dle citovaného materiálu zapříčiněny hned třemi vlivy: nižšími ztrátami při přenosu energie z napájecí stanice k vozidlu, nižšími ztrátami při zpětném přenosu rekuperované energie a též vyšší účinností rekuperačního brzdění. Dle koncepce je střídavý systém s vyšším napětím rovněž odolnější vůči působení ledovky, běžným provozem lze trakční vedení udržet sjízdné. Dále též oproti stejnosměrnému systému o napětí 3 kV není střídavý systém limitující z pohledu elektrických následných mezidobí.

Změna trakční soustavy má nejdříve proběhnout na tratích Nedakonice – Říkovice (II. tranzitní koridor) a Kutná Hora – Kolín – Lysá nad Labem – Děčín.

Vysočinou…

Nákladní dopravci mezi Brnem a Kolínem ve velké míře upřednostňují trasu přes Svitavy a Pardubice, ačkoliv je možné využít alternativu – trať 250/230 přes Havlíčkův Brod. Proč není vysočinská trať více využívána, když je kapacita I. tranzitního koridoru takřka vyčerpaná? Odpověď je relativně jednoduchá – trať vedoucí přes Tišnov a Havlíčkův Brod je sklonově náročná a vyžaduje využití postrkových lokomotiv.

Koncepce nákladní dopravy spatřuje možné řešení v zavedení „státní“ postrkové služby poskytované např. prostřednictvím SŽDC. Variantně se uvažuje o slevě z poplatku za dopravní cestu, která by dopravce motivovala k využití vysočinské trati a kompenzovala jim náklady spojené s použitím vlastního postrku.

Kam dál?

Představená Koncepce nákladní dopravy navrhuje mnohá razantní opatření, která mohou být zejména pro zastánce „tradiční železnice“ nepřekousnutelná. Bez těchto opatření se však česká železnice neposune kupředu a požadovaný cíl přesunu nákladní dopravy na koleje nebude naplněn. Nákladní dopravě mohou však pomoci i další opatření, které koncepce zatím nezmiňuje. Jmenujme například síťovou optimalizaci operativního řízení provozu s predikcí vývoje provozu namísto dnes používaných pravidel přednosti vlaků dle jejich kategorie.

Nejvíce snad železniční nákladní dopravě pomůže společný postup všech zainteresovaných subjektů, které mají na konkurenceschopnosti tohoto oboru zájem. Slibným krokem v tomto směru se jeví v roce 2016 aktivované silně zastoupené sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD, které může být vhodnou platformou.

Odkaz: Koncepce nákladní dopravy pro období 2017 – 2023 s výhledem do roku 2030

Zdroje: Vláda ČR, Rail Freight Corridors, Ministerstvo dopravy


RaPa Poslat mail autorovi | 6.2.2017 (6:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty Nákladní doprava

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 ... 5 6 7 8 9      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel stoupa  mail  
06.02.2017 (17:46)  
ad rail_man a jip:
- A práve v tom rozpocítátní nákladu na vývoj na více výrobku je ono "tajemství" úspechu
- Jednoduchosti Amerických výrobku Evropa nejen ze nedorostla, ale stále se úspesne vzdaluje :-)
06.02.2017 (16:44)  
Je otázka, jestli má smysl jezdit vlakem tam, kde se nezaplní ani dvouvozový panter
Na takové výkony by se hodila třeba taková "tramvaj", kterou vyrobila před léty PESA:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pesa_308B
Samozřejmě upravená na střídavinu, pokud by na ni došlo.
06.02.2017 (16:41)  
Velikost trafa se nezmenšuje úměrně s velikostí vozidla. Čím menší vozidlo, tím větší procento hmotnosti a prostoru zabírá trafo. Na 50Hz to ještě jde, ale při 16a2/3 Hz rozměry trafa neúměrně narůstají. Například v 671 musel výrobce použít 2 menší trafa aby se vůbec mohla realizovat. Jinak to co tady vysvětlujete, vysvětlujte dál, já jsem pracoval jako obsluha měnírny, takže o tom něco vím.

Pokud tady je někdo odborník, tak spočítejte trafo pro 843, mně pořád vychází větší a težší než oba diesly. Pokud by chtěl někdo na bázi 843 vyrobit vozidlo pro přeshraniční styk do Rakouska nebo Německa.
06.02.2017 (16:04)  
M 474 003: 3kV/25kV. U 3kV jsou základním problémem ztráty ve vedení (při 6MW teče trolejí 2000A), což má zásadní vliv na ztráty, ale také na vzdálenost měníren (10km/40km od sebe).
Velká vzdálenost umožňuje umístit měnírny do uzlové stanice a napájet tak několik tratí najednou. 25kV pak potřebuje řádově méně měníren a systém má zároveň řádově menší ztráty. Proto se SŽDC zcela správně rozhodla pro postupný přechod na 25kV.

Trafo je sice potřeba, ale stejnosměrné vozidlo zase potřebuje jenom o něco menší tlumivku, takže to už zas tak velký rozdíl není. Jak již bylo řečeno. Je otázka, jestli má smsl jezdit vlakem tam, kde se nezaplní ani dvouvozový panter.
06.02.2017 (15:52)  
JiP: a o kolik si myslíte, že byl byl "nákladní" Vectron na cca. 120km/h levnější? Skříň, trakční komponenty, kabiny, zabezpečovače... to same. Pojezd by byl možná trošku levnější. Univerzálních lokomotiv se ale prodá vice, což snižuje náklady na vývoj, takže výsledek je +- to samé a proto se zřejmě výrobce rozhodl jít touto cestou.
06.02.2017 (14:05)  
Nějak jsem si nevšiml, že by Regiopanteři na jihu "nabobtnaly" oproti Regiopanterům na severu

Protože to nabobtnání je vidět až na střeše ;-)
registrovaný uživatel JiP 
06.02.2017 (13:12)  
Kdyz ctu tyto texty, tak se vzdy jenom smeju. Takovych zeleznicnich pohadek cernokneznika Zababy bylo jiz napsano a realita je takova, ze schvalit novy typ vagonu trva leta, schvalit lokomotivu trva leta. Ono se to castecne dnes projevuje i u automobilove dopravy, ale zeleznicni je v tomto mnohem horsi. Problem je, ze provoz zeleznice je pretechnizovany, nasledne dosti nespolehlivy a drahy, navic kazdy stat si jdou svou cestou. Koupit kamion je velmi levne, jednoduche, pri zavade snadno nahraditelne a muzete s nim jezdit bez omezeni vsude. Zde je rozil od americke zeleznice, ktera ja urcena v podstate pouze pro nakladni dopravu a podle toho vypada a funguje-je jednoducha a levna. U nas jezdime na kolejich s osobnimy vlaky podstatne vyssi rychlosti s polecne s naklady, ktere se posleze museji tomuto trendu slozite a draze prizpusobovat.
Nakladni zeleznicni doprava v evrope nikdy nebude za takoveho stavu konkurenceschopna.
Na co musim mit TSI vectron na 200 km/h za silenou cenu na vozbu nakladniho vlaku? Vetsina parametru takove lokomotivy je v provozu nevyuzita, presto se musi zaplatit.

Americke zeleznice jsou svoji technickou urovni velmi primitivni jak vozovym parkem tak infrastrukturou a to je to co ji dela konkurenceschopnou a vykonnou. Neaplikuji se a neplati zadne technicke blbosti navic. Navic jsou privatni a zadny urednik si tam nehreje svoji nesmyslnou polivcicku.
06.02.2017 (13:02)  
protože trafo je velké a těžké, tudíž komplikuje konstrukci...

Nějak jsem si nevšiml, že by Regiopanteři na jihu "nabobtnaly" oproti Regiopanterům na severu
registrovaný uživatel Keprt 
06.02.2017 (13:00)  
Přechod na 25kV je myšlenka sice hezká, ale kdo to zaplatí?


Dopravci a daňoví poplatníci, tak jako jiné infrastrukturní akce.

Zajímavé, že kovové zdrže zdrsňují povrch kol, to slyším poprvně...

Pěkně to je slyšet na vlacích, kde jsou vedle sebe vozy takové a makové - třeba některé metransí soupravy.

Zajímavé, že nedávno se nechal někdo slyšet v odborném tisku, že použitím polovodičové regulace se oba systémy stávají rovnocennými.

Doporučuji citovanou studii.

Každopádně při střídavé trakci bude problém s malými vozidly pro regionální dopravu, protože trafo je velké a těžké, tudíž komplikuje konstrukci.

Dvouvozové střídavé jednotky existují, o sólo voze nevím - ale tam je problém spíš v tom, že vozit pár desítek lidí vlakem je nesmysl.

používáním vozidel nezávislé trakce, třeba na Vysočině a v okolí Karlových Varů.

Tam to je hlavně tím, že - přinejměnším investičně - byly ty diesly levnější.

Pak už zbývá jen vozit kamiony po železnici.

To už je mrtvá technologie, snad nejhorší způsob kombinované dopravy.
06.02.2017 (12:51)  
to slyším poprvně,
No, sice pozdě, ale přeci :-)

že použitím polovodičové regulace se oba systémy stávají rovnocennými
Záleží na tom, v čem se stávají rovnocennými.
Pokud v účinnosti vlastního vozidla, tak v podstatě ano.
Pokud v trakční výkonnosti celého systému, tak to nikoliv. SS má velké ztráty ve vedení, omezenou napájecí schopnost a technicky problematickou rekuperaci.

protože trafo je velké a těžké
Pro malá vozidla bude i to trafo malé a lehké.
  1 ... 5 6 7 8 9      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko