..: Hadi na kolejích – RegioSnake (663 a 863) :..

panťák, foto: Miloš Vize autora - Skupina jednopodlažních nízkopodlažních vozidel RegioSnake je určena pro příměstskou a regionální dopravu. Hnací vozy řady 663 a 863, vozy řady Bmpvee a ABmpvee i řídicí vozy řady ABfmpvee jsou mezi sebou kompatibilní, vzhledově i technicky co nejvíce sjednocené, jak jen to bylo možné při zachování dobrých vlastností. Konstrukční rychlost všech vozidel je 200 km/h, u hnacích vozů je maximální rychlost při jízdě vlastní silou omezena na 160 km/h. Při testech se však předpokládá jízda bez rychlostního omezení za účelem ověření technických vlastností při rychlostech kolem 200 km/h a možného pozdějšího zvýšení maximální rychlosti. To především s výhledem do budoucnosti, kdy by na některých tratích mohla být zavedena traťová rychlost právě 200 km/h, například v úseku Brno – Břeclav či Praha – Pardubice – Choceň.

Řazení souprav
Elektrické soupravy663 + ŘV (146)
663 + VV + ŘV (239)
663 + 3× VV + 663 (401)
Motorové soupravy863 + ŘV (146)
863 + VV + ŘV (239)
863 + 3× VV + 863 (401)
Hybridní soupravy663 + 863 (122)
663 + VV + 863 (215)
VV - vložený vůz, ŘV - řídicí vůz, v závorce počet míst

Uspořádání vozu, foto: Vít Burian Vozidla mohou spolu jezdit v jakékoliv kombinaci, komunikace probíhá přes WTB sběrnici. Vozy řady Bmpvee, ABmpvee a ABfmpvee jsou schopny jezdit i v klasických soupravách tažených lokomotivou – všechna vozidla jsou společně spojena běžnou šroubovkou. V tom spočívá další výhoda – soupravy složené z vozidel RegioSnake jsou jednoduše rozpojitelné a počet vozů soupravy se dá jednoduše měnit, na rozdíl od pevně spojených jednotek. Výrobce bude nabízet jak celé soupravy, tak jednotlivá vozidla samostatně. Dopravce pak může případně zakoupit pouze soupravu bez hnacího vozu či jednotlivé vozy jako „náhradní díly“. V nabídce budou tyto předem nakonfigurované soupravy (vratné soupravy si zákazník volí sám podle svých požadavků). Nakonec bych chtěl poznamenat, že byl vymyšlen nový design, ze kterého budu v budoucnu s úpravami vycházet do doby, než vzejde další „generace vozidel V.Burian Design“. Tyto vozy bych osobně zařadil do 2. generace.

Samotné ucelené soupravy mohou být spojovány do dvojic a trojic v rámci vícečlenného řízení. Vozidla série RegioSnake jsou určena pro příměstskou a regionální dopravu na osobních i spěšných vlacích, případně i pro delší trasy.

Výhody souprav RegioSnake

  • vysoká flexibilita a kompatibilita
  • pohodlná sedadla, nízká hlučnost, „maloprostorové“ uspořádání (sedadla po třech řadách naproti sobě v jednom oddíle)
  • podíl nízké podlahy až 70 %
  • technická kvalita (dobré jízdní vlastnosti, vozidla vhodná pro trakčně náročné tratě, vysoká maximální rychlost)
  • univerzální použití (vhodné pro příměstskou, regionální i dálkovou dopravu)

Elektrický vůz řady 663

Elektrický dvousystémový vůz řady 663 je nástupcem v České i Slovenské republice velmi rozšířených elektrických jednotek řady 460 a 560 a jednotek ř. 451/452. Tyto jsou již velmi zastaralé a rozhodně nedělají příměstské dopravě v ČR a SR dobrý obrázek. Dále by měly být silnou konkurencí jednotkám 7Ev RegioPanter společnosti Škoda Vagonka (u ČD řady 440, 640, 650). Oproti nim vynikají vyšší flexibilitou (díky spojení vozů klasickou šroubovkou). Budou se vyrábět v dvou, tří a nebo pětivozové verzi nebo ve vlastní konfiguraci zákazníka, anebo si zákazník může koupit jeden díl samostatně. Počet míst k sezení je 61.

RegioSnake 663, foto: Vít Burian 663.0, foto: Vít Burian 663 v Najbrtu, foto: Vít Burian 663.0 v Najbrtu, foto: Vít Burian

Nízkopodlažních je 70 % cestujícím přístupných míst. Vůz má jedno WC ve dveřním oddíle v zadní části vozu. Je klasické konstrukce pro vozíčkáře. Podlaha je ve výšce 585 mm nad TK. K nástupu i výstupu je k dispozici strojvůdcem ovládaný výsuvný stupínek (použitelný ve stanicích, kde jsou třeba sypaná nástupiště), pro vozíčkáře je k dispozici elektricky ovládaná plošina. Otevírání dveří je ručně-elektrické pomocí výklopky na vnější i vnitřní části vozu. Vyklopením výklopky dojde k odjištění dveří a elektricky poháněnému otevření. V případě poruchy pohonu dveří lze dveře otevřít vlastní silou jako u klasických vozů, např. řady Bdmtee. Samozřejmě, že při rychlostech nad 5 km/h jsou dveře centrálně blokovány.

Technické parametry vozu ř. 663
Délka26 370 mm
Šířka2 950 mm
Výška4 320 mm
Výkon1 800 kW
Maximální rychlost160 km/h
Hmotnost56 t
Míst k sezení60 (z toho 12 sklopných)

Výkon jednoho hnacího dílu je 1800 kW. Podvozky jsou klasické konstrukce Bo’Bo’. Maximální rychlost je omezena na 160 km/h, konstrukce vozu umožňuje rychlost až 200 km/h. Předností vozu by měla být vysoký koeficient zrychlení a výkonné brzdy, aby se docílilo co nejnižší jízdní doby. K dispozici je, mimo jiné, také ERB – elektrická rekuperační brzda (u vozu 863 EDB – elektrodynamická brzda) a kolejnicová brzda. Hmotnost bude asi 56 t, tedy hmotnost na nápravu je 14 tun.

Skříň je lehké hliníkové konstrukce, ale dobře odhlučněna jak odspodu, tak i z boku. Čela jsou neprůchozí, vzadu jsou pro přechod gumové měchy/polštáře, které do sebe po spojení dokonale zaklesnou. Přechodové dveře jsou jednokřídlé, zvukotěsné a elektricky (i ručně) ovládané, posuvné. Veškeré dveře ve voze jsou elektricky i ručně posuvné, dveře do strojovny a vchod na stanoviště jsou klasické konstrukce. Vchod na stanoviště je z venku z obou stran nebo přes strojovnu. Ve strojovně je hlavní elektrická výzbroj, ostatní součásti jsou buď ve strojovně, nebo ve „vanách“ nad nízkopodlažním oddílem (prostor mezi střechou a stropem nízkopodlažní části). Vozidlo je vybaveno jedním pantografem pro tratě v ČR a SR (délka lišty 1950 mm). Vozidlo je dvousystémové (3 kVss; 25 kV, 50 Hz). Výhodou je přechodnost na oba systémy.

Samozřejmě, že v případě zájmu zákazníka z jiných zemí mohou být tyto systémy i jiné drobnosti změněny, ale to jsme již v jiné kategorii. Tento text se týká čistě vozu 663.

Motorový vůz řady 863

Dieselový motorový vůz řady 863 je vůz pro neelektrizované tratě, které jsou delší a kapacitně náročnější. Tedy ty, kde jezdí na vlacích „hydry“ 854, „kvatra“ 842 a 843 a na spěšných vlacích či dokonce rychlících lokomotivy „brejlovci“ 750.7 a 754, případně dnes již dosluhující „bardotky“ 749. Právě na těchto výkonech chybí moderní stroje – moderní rychlíkové motorové vozy, které by byly schopny nahradit nevhodné soupravy o 3, 4, a 5 vozech s lokomotivou. Když už tyto nějaké vhodnější stroje jsou, tak to jsou 854 s hydrodynamickým přenosem výkonu, který u nich není takový, jak by měl být. Vozy 842 a 843 jsou vozy pro kratší jízdní doby, nejsou svým komfortem zase až tak vhodné (například rychlíky v okolí Liberce vedené vozy 843). Jinak jsou to samozřejmě vozy spolehlivé a kvalitní (843 – elektrický přenos výkonu), ovšem nejsou z výroby určeny pro tak dlouhé trasy – viz debata zde: debata o vozech 843 na rychlících Pardubice – Liberec.

RegioSnake 863, foto: Vít Burian 863.0, foto: Vít Burian 863 v Najbrtu, foto: Vít Burian 863.0 v Najbrtu2, foto: Vít Burian
Technické parametry vozu ř. 863
Délka26 370 mm
Šířka2 950 mm
Výška4 320 mm
Výkon600 kW (CAT C18)
Maximální rychlost160 km/h
Hmotnost56 t
Míst k sezení60 (z toho 12 sklopných)

Motorový vůz řady 863 je tedy v podstatě univerzální motorový vůz – vhodný jak pro rychlíky a spěšné vlaky, tak i pro vlaky osobní – regionální.

Skříň vozu je v podstatě stejná jak u elektrických vozů 663. Vnitřní uspořádání je taktéž stejné. Liší se ovšem po stránce stroje jako takového. V strojovně se nachází dieselový motor firmy CATERPILLAR, model CAT C18 o výkonu přibližně 600 kW. Na motor je napojen alternátor, který pohání čtyři trakční asynchronní motory v podvozcích. Přenos výkonu je tedy elektrický AC/AC a podvozky v uspořádání Bo’Bo’. Z toho vyplývá, že vůz se od řad 854 liší především elektrickým přenosem výkonu, nízkopodlažností a především modernější konstrukcí vozu. Vůz bude spojován taktéž do jednotek výše uvedených, dvouvozových (600 kW), třívozových (600 kW) a pětivozových, u kterých bude motor na obou stranách a výkon jednotky bude zhruba 1200 kW. Hmotnost tohoto vozu bude někde mezi 52 – 56 tunami. Podvozky mají rozvor 2400 mm, sekundární vypružení je jako u řady 663 vzduchové. Vůz je také klimatizovaný. Naftová nádrž je ve vaně nad stropem nízkopodlažní části.

Vozy Bmpvee a ABmpvee

Vozy Bmpvee a jejich modifikace ABmpvee jsou vozy určeny primárně pro regionální dopravu (vlaky Os, Sp, případně kratší R). Budou se vyrábět ve dvou verzích – nízkopodlažní Bmpvee a vysokopodlažní Bmpvee či ABmpvee. Jsou to klasické vozy, které se dají řadit do klasických souprav s lokomotivami, designově jsou však sjednocené a primárně určené k provozu s vozy řad 663 a 863. Nízkopodlažní má jedno prvenství: jedná se o první jednopodlažní a zároveň nízkopodlažních vůz na území ČR, který se dá řadit do klasických souprav. Vysokopodlažní vůz je klasické vozové konstrukce, jeho modifikace s první třídou má určeno první třídě jeden oddíl o 24 sedadlech. Všechny vozy jsou sjednocené délky 26 370 mm a ostatní rozměry taktéž sjednoceny s řadou 663/863, aby spojené soupravy vypadaly prostě "dobře" a ne jak cirkus.

N063 - firma N063 - Najbrt, foto: Vít Burian V063 - firma, foto: Vít Burian V063 - Najbrt, foto: Vít Burian

Uspořádání vozu N, foto: Vít Burian Uspořádání vozu V, foto: Vít Burian Nízkopodlažní vůz řady Bmpvee má 93 míst k sezení. Vysokopodlažní ABmpvee a Bmpvee mají 93 míst k sezení. Všechny vozy mají jedno WC uzpůsobené pro vozíčkáře. Ve vysokopodlažních vozech je toto WC pro invalidy jen jako rezerva, je tam plošina pro vyzvednutí invalidy do výšky podlahy.

Řídicí vozy ABfmpvee

Řídicí vozy řady ABfmpvee mají konstrukci téměř shodnou s vozy 663/863, ovšem místo strojovny mají oddíl první třídy o 24 místech sezení a do kabiny strojvůdce nejsou vchody z ven, nicméně jsou tam jedny dveře z oddílu první třídy. Celý vůz má tedy celkově 85 míst k sezení.

963.0, foto: Vít Burian 963.0 v Najbrtu, foto: Vít Burian 963.0 v Najbrtu, foto: Vít Burian 963.0 v Najbrtu2, foto: Vít Burian 

Autorský text.


Vít Burian | 20.10.2013 (8:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Vozidla Fikce a vtipy

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel 55p 
20.10.2013 (15:38)  
Ale tak jako jo, proč ne.
Osobně si ale myslím, že by (obecně) železnice měly mít k dispozici samostatný elektrický motorový vůz (zjednodušeně "854/843 se sběračem"), k němu nějakou sadu přívěsných vozů a vozů řídících. A to ideálně v takové konfiguraci, aby bylo možné počet vložených vozů v cílové stanici měnit dle potřeby.
A pokud by to bylo identické v elektrické i motorové verzi, proč ne, jen dobře. Jen si nejsem jist, zda je nyní pro takovéto hrátky nakloněná doba. Tlak na nejnižší cenu je a bude.
registrovaný uživatel Moony 
20.10.2013 (15:37)  
nydroš- na otázku zda jezdí v zahraničí více trakcí dohromady musím odpovědět ANO a je to tam běžné asi tak jako plecháč na brněnském nádraží....např.: v Rakousku je k vidění řidičák lasičky a za ním 5 dvoupatrových vozů na konci s 1116....koncovky vlaku se však nachází jednou tak daleko, protože za 1116 je další řidičák a patrové lasičky, ale na konci je 2016....tyto soupravy spolu komunikují a obě lokomotivy vezou zmíněnou soupravu.....potom přijedou do stanice kde se mají dělit a dál si jede každý svojí cestou...co se rychlosti týče tak u nás bude potřeba jenom 160 (a to ještě ve výjimečných případech, ale až udělá SŽDC plánované rekonstrukce tratí tak se 200 bude hodit), ale nedovedu si představit kdyby si to objednalo například OBB mělo to jezdit na tratích Wien-St. Polten.....tam se jezdí plných 200....prostě si nedovedu představit jak by to tam jezdilo.....vlastně by to tam ani nepustily....
Wabun: došel nám mejl od S. s návrhem na výlet....tak si to taky přečti, jestli jsi to ještě neudělal...a jinak článek se ti povedl, máš to dobře vymyšlené a zeptám se tě jestli jsem tě neinspiroval s mým vlakem co skládám dohromady pro kategorie EC,EN,Ex,REx,IC,CNL, a mnoho dalších dálkových spojů (určitě víš že je také hybrid a zastaví ho pouze poctivě vytrhané koleje od některých našich občanů)
dopisovatel nebo člen ŽP Hawkey  mail  
20.10.2013 (15:22)  
No je to docela zajímavé čtení, nicméně je tam několik věcí, dnes už překonaných a které bych já řešil jinak a pak pár věcí, které mi nejsou zcela jasné..

Asi tou věcí, která kazí dojem je strojovna, proč není využito zařízení na střeše či pod podlahou?

Jak je distribuovaný pohon? Po celé soupravě nebo nej v hlavových vozech ?

Dále šroubovka .. no upřímně, u jednotek je výhodnější využití poloautomatického spřáhla a mezi vozy semipernamentího spojení.

Vkládání dalších vozů do soupravy, trošku to degraduje právě tu krásnou vlastnost ucelených jednotek, kdy jsou určitá zařízení a systémy rozloženy po celé soupravě, zjednodušeně řečeno, že není třeba na všech vozech vozit vše..

Jakým způsobem jsou řešeny mezivozové přechody?
20.10.2013 (14:24)  
Děkuji za pěkný článek. Pro mě jako laika to vypadá věrohodně, článek je psaný čtivě. Osobně se mi líbí design vašich vozů, mám jen několik poznámek: Vůz vychází uspořádáním z Bdmtee (přičemž často slyším, jak si lidé stěžují na malé rozteče v Bdmtee. Je to způsobeno jen sedadly, anebo by byla situace ve vašich vozech stejná?) Dále mi přijde zbytečné ve vysokopodlažních vozech WC pro vozíčkáře, raději zmenšit tak, aby tam bylo dostatek místa pro kola a zároveň pro výstup. Stran rychlosti - je nutná u regionálních vlaků rychlost 200 km/h? Domnívám se, že nikoliv. A konečně jeden dotaz: je v zahraničí běžné, že jezdí soupravy závislé a nezávislé trakce dohromady a řídí se z jediného stanoviště?
20.10.2013 (12:37)  
Freeman: Uvažoval jsem též o použití motoru CAT C27, který dává výkon 708 kW. Tento motor je ovšem větší než zmíněný CAT C18 (18 znamená objem 18 litrů, C27 má tedy objem 27 litrů)

http://www.railvolution.net/czechraildays/2009/seminare/kv09.pdf
registrovaný uživatel Freeman  mail  
20.10.2013 (12:09)  
Vypadá pěkně. Jen možná pár rad do dalších slibných projektů: Nádrž pod střechou bude mít kromě nepříjemných následků v případě nehody vliv i na těžiště vozu. Výkon motorového vozu je docela malý pro dosažení 160 km/h i bez vozů, s vozy tu rychlost nedosáhne ani s větrem v zádech. Vozy na "lokálky" by mohly být o něco kratší, 843 nemá ani 20 metrů na délku.
Jen tak dál :)
registrovaný uživatel rpet  mail  
20.10.2013 (11:58)  
prijde mi divny cpat sedacky do prostoru, kde je WC. nejenom kvuli pripadnemu zapachu, ale i - pravdepodobne - kvuli psychologickemu efektu (M151 a jeji sklapecky u hajzliku...).

jinak jakkoliv si vazim snahy autora "delat aspon neco" (urcite lepsi, nez brat drogy a denne chlastat v hospode...), taky se priznam, ze dizajn me nejak neoslovil, technicky parametry at diskutuji ti, co tomu rozumi...
registrovaný uživatel stoupa  mail  
20.10.2013 (11:46)  
Pro Radek Papež:

iDnes si už drbe hlavu, že ŽP "to" zase má dřív tak jen klíďo doplní vysvětlení, že je schváleno k realizaci, neb ministr "Koniáš" má nového, zahraničního poradce (Wabun přece česky není, že), novou koncepci DISREG akceptoval a jedniný problém je, že s ohledem na raketový nárůst výroby v Královopolské starosta KrPole neví, zda čestné občanství Wabunovi, nebo ministrovi - v Žabinách se proslýchá, že to dostanou oba. :-)
editor nebo admin ŽP RaPa  mail  
20.10.2013 (11:24)  
Redakce >>
Článek byl označen jako „vize autora“, tak doufejme, že to jistý redaktor iDNES nepřevezme jako „horké novinky u ČD“. ;)
registrovaný uživatel Liška 
20.10.2013 (11:23)  
Ahoj, Tvé vize mě velmi zaujaly a fandím jim. Od předchozích příspěvků je to značný posun vpřed. Velmi rád bych bych tyto jednotky viděl v provozu.
Jenom bych rád věděl, co by bezpečáci řekli na umístění naftové nádrže do stropu nad cestujícími (zvláště v případě možné havárie by to asi bylo drsné). Také umístit (byť sklopnou) sedačku na stěnu WC tak, aby sedící musel vstát pokaždé, když chce někdo projít do oddílu nebo ven z něj, je diskutabilní. :-)
  1 2 3 4 5 6      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko