..: Den otevřených dveří v jablunkovském tunelu :..

Ilustrační obrázekMosty u Jablunkova - Dne 17. listopadu 2007 byl v Mostech u Jablunkova zpřístupněn veřejnosti jeden ze dvou zdejších železničních tunelů. Jednalo se o tunel na 2. traťové koleji trati 320, který byl pro železniční dopravu od tohoto dne uzavřen. Naskytla se tak ojedinělá příležitost projít tunel pěšky a prohlédnout si jej v původní podobě.

Celou akci organizovaly České dráhy a.s. – Správa dopravní cesty Ostrava ve spolupráci s uzlovou žst. Český Těšín. Vzhledem k bezpečnosti návštěvníků bylo okolí obou portálů tunelu uzavřeno a přístup k němu zajišťoval motorový vůz 810.088-5, pendlující v půlhodinovém taktu mezi Mosty u Jablunkova a severním portálem tunelu v době od 9:00 hod. do 14:00 hod. Návštěvníci poté mohli projít celou délku tunelu pěšky a prohlédnout si jeho oba portály, způsob uchycení trolejí, odvodnění atd. Samotný tunel je 608 m dlouhý a v původní podobě sloužil železniční dopravě více než 80 let.

Součásti akce byla výstava v místní sokolovně na téma „Historie a budoucnost železničního tunelu“. Zájemci zde nalezli historické i současné fotografie, stavební plány a nákresy budoucí podoby tunelu. Možnost prohlédnout si tunel na vlastní oči využilo kromě mne mnoho dalších lidí – železničních fandů, turistů i místních obyvatel. Zejména v dopoledních hodinách jezdil motorový vůz zcela přeplněný. Při své poslední jízdě toho dne 810 088-5 vykonala i s cestujícími průjezd tunelem po celé délce tam i zpět, a stala se tak posledním vozidlem, které tunelem projelo s cestujícími před jeho rekonstrukcí.

V souvislosti se stavbou III. železničního koridoru v úseku Dětmarovice - státní hranice SR bude tunel 2. traťové koleje v nejbližších dvou letech rekonstruován a zdvoukolejněn. Od ukončení provozu v listopadu byl již snesen železniční svršek po celé délce tunelu, bylo odstraněno trolejové vedení a pokračuje se v dalších přípravách na ražbu nového profilu tunelu. Tunel 1. traťové koleje nyní slouží jako obousměrný; po rekonstrukci bude částečně zasypán a bude sloužit pouze jako úniková štola.

Severní portál tunelu 2.TK Vůz 810 088-5 čeká na návštěvníky tunelu Požární a evakuační plán Pohled do tunelu Detail odvodnění Jižní portály obou tunelů Budoucí podoba jižního portálu tunelu Budoucí podoba severního portálu tunelu Současná podoba tunelu s nákresem nového profilu Aktuální stav k 29.12.2007

Autoři fotografií: Otmar Humplík, Zdeněk Bajtek


Otmar Humplík Poslat mail autorovi | 5.1.2008 (15:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty

Další z regionu ČR Moravskoslezský


06.01.2008 (19:07)  
Zničit všechno, co má nějakou historickou cenu a postavit samé hnusné krabice, betonové roury a chobotnice.
06.01.2008 (12:07)  
Diky za zajimavy clanek ;-) Mel bych prosbicku, nebyla by detailni fotografie puvodniho uchyceni troleje v tunelu, precejen jeho soucasny profil je pomerne stisteny a zajimalo by me technicke reseni.
registrovaný uživatel Lukess  mail  
05.01.2008 (17:35)  
Já se nikde nenašel :-P
05.01.2008 (16:50)  
Dostalo se mi té cti být jedním z mála cestujících, kterým se podařilo projet tunel v obou směrech při poslední jízdě motorového vozu.

Řada však návštěvníků pro návrat volila i osobní vlaky z Čadce, protože to měli blíže na zastávku "Mostu u Jablunkova zastávka", než tunelem k motorovému vozu.

Na doplnění : v úseku Mosty u Jablunkova - státní hranice ČR / SR je zřízena odbočka Šance (podle názvu obce nad tratí, vpravo ve směru jízdy na Slovensko - byl tam silniční hraniční přechod Šance - Milošová) takže v úseku odbočka Šance - Čadca ŽSR je dvojkolejný provoz, v úseku odbočka Šance - Mosty u Jablunkova se jezdí po jedné koleji.
registrovaný uživatel Přema 
05.01.2008 (16:28)  
Škoda toho tunelu, jinak pěkný článek Otmare!
registrovaný uživatel Pjetro 
05.01.2008 (16:24)  
pěkná reportáž, díky
editor nebo admin ŽP Vlad  mail  
05.01.2008 (16:13)  
Hezké počtení, díky.
05.01.2008 (16:10)  
na DODu jsem byl taky...tam byli tisice lidi, aj obcerstveni, klobasky..no vsechno, jakoby to byl jarmark:d
05.01.2008 (15:52)  
Tak to jsem ještě neslišel, za chvíli se bude říkat: "Den otevřených tunelů".
registrovaný uživatel Vítek_V  mail  
05.01.2008 (15:08)  
Velmi pěkné a zajímavé počtení. Byl jsem minulý rok na DOD Nového spojení v Praze, kde bylo ale neskutečně moc lidí. Raději mám komornější akce, jako tato.. Díky;-)

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko