..: Články :..

Vizualizace, foto: Siemens Londýn — Ministerstvo dopravy po pěti letech nabídkového řízení konečně oznámilo, že byla uzavřena dohoda ohledně dodávky nových souprav pro Thameslink s konsorciem Siemens. Kromě smluvních partnerů – Siemens a Cross London Trains – jsou na dodávce zainteresovány společnosti Siemens Project Ventures, Innisfree a 3i Infrastructure. Dodáno bude 1140 nových vozidel Desiro City, soupravy budou v osmivozovém nebo dvanáctivozovém provedení. Elektrické komponenty budou vyrobeny v továrně Siemensu v anglickém Hebburnu, vozy budou kompletovány v továrně v německém Krefeldu a testovány v Německu. První vlaky by měly být dodány v prosinci 2015, poslední pak do konce roku 2018. Pro Siemens je to historicky největší objednávka ze Spojeného království a řadí se mezi ty největší v celosvětovém měřítku. Součástí smlouvy je také dlouhodobá údržba ve dvou depech – Three Bridges a Hornsey. Hodnota uzavřeného kontraktu je 1,6 miliardy liber šterlinků.

TE33A, foto: LKZ Tallin — Estonian Rail Services (E.R.S.) obnovuje svůj vozový park a doplní ho o 15 nových diesel-elektrických lokomotiv Evolution TE33AC od kazašské společnosti Lokomotiv Kurastyru Zauyty (LKZ). Jednání se vedou od roku 2010, v prosinci 2011 byl na dobu pěti měsíců výrobním závodem zapůjčen stroj č. 80 k provozním testům. Smlouva o dodávce byla uzavřena letos v květnu. Lokomotivy budou dodány v průběhu let 2013 až 2014.

Heathrow Express, Paddington, foto: Keith Edkinsem Londýn — Heathrow Express (HE), dceřiná společnost BAA (správce letiště Heathrow), zajišťuje přepravu cestujících mezi centrem Londýna (nádraží Paddington) s největším londýnským letištěm Heathrow. Nasazovány jsou soupravy řady 322, které mezi pátou hodinou ranní a půlnocí jezdí v patnáctiminutovém intervalu. První spoj vyjel 23. června 1998. Patnáct let provozu tedy stálo za to oslavit. Ve stanici Paddington začal pod rukama 15 cukrářů vyrůstat velký dort (1,5 x 2 x 4 m) ve tvaru vlakové soupravy. Cestující mohli pozorovat, jak postupně vniká, děti ho podrobněji zkoumaly. Cukráři během své práce použili přes 15 hlavních ingrediencí, základem bylo 80 plátů dortového piškotového korpusu – kdybyste je naskládali za sebe, byly by delší, než olympijský bazén. Na spojení se použilo přes 60 kg máslové polevy, 3 kg královské polevy a 200 kg fondánu. Na zdobení – zejména popisy, stěrače… – bylo použito přes 5 litrů čokolády. A nakonec jím byli pohoštěni i cestující. V době oslav platilo tři dny pro všechny cestující speciální výroční jízdné – cena byla symbolických 15 liber.

Ilustrační foto, foto: Tomáš Kubovec Livermore/Praha — Chodíte někdy po trati? Rozmyslete si to! V kalifornském městě Livermore to zkusila místní občanka Laura Reslink – přešla trať v místě, kde není zřízen přechod, ale místní si tak pravidelně zkracují cestu do tamějšího supermarketu. Jenže, na rozdíl od mnoha jiných, ji zastavil pracovník Union Pacific, upozornil ji, že porušuje zákon státu Kalifornie a Laura se následně ocitla před soudem. Očekávala pokutu ve výši jednoho až dvou set dolarů. K jejímu zděšení ji soudkyně odsoudila k pokutě ve výši 6 tisíc dolarů. Dáma se velmi divila, neboť netušila, že chůze po trati je zakázaná, nikde prý ani neviděla zákazové tabule ve španělštině. Navíc se incident stal 7. června 2012, kdy byl Mezinárodní den povědomí o přejezdech (u nás ho známe pod označením Mezinárodní den bezpečnosti na železničních přejezdech), takže i proto se soudkyně přiklonila k exemplární výši pokuty. Inu, neznalost předpisů neomlouvá – a ne všude musí být zákazové cedule.

EN57-2053, Milówka, foto: Szymon Czarkowski Berlín/Bydhošť — Německé zdroje uvedly, že DB Arriva vyhrála ve veřejné soutěži novou smlouvu na regionální železniční dopravu v severopolském vojvodství Kujavsko-pomořském. Provoz bude zahájen 15. prosince 2013 a smlouva je uzavřena na dva roky, dotována částkou 22 milionů eur. Arriva Polska tak rozšiřuje své obchodní působení v Polsku o čtyři elektrifikované trasy, které bude obsluhovat 12 jednotek. Tím stoupnou dopravní výkony Arrivy o 67 % na zhruba 4,1 milionu kilometrů ročně. Arriva působí ve vojvodství Kujavsko–pomořském od roku 2007 v oblastech okolo měst Toruň (205 tisíc obyvatel) a Bydhošť (362 tisíc obyvatel) a nasazuje 21 dieselových jednotek. Stávající i nové dopravní výkony budou mít společné vedení.

433.002, foto: Petr Borženský Velké Karlovice — Začátek prázdnin je ve znamení relaxace, her, dobrodružství, volání dálek. Symbolem toho všeho je houkání parní píšťaly v údolí, sykot páry a supění lokomotivy při zdolávání kopců. Toho všeho v míře vrchovaté se Vám může dostat, když se v sobotu 13. července vypravíte parním vlakem z Rožnova pod Radhoštěm přes Valašské Meziříčí a Vsetín do Velkých Karlovic. Parní lokomotiva 433.002 „Matěj“ a historické vozy „rybáky“ vás dovezou z „civilizace střední Evropy 21. století“ přímo do lůna valašské přírody, kde na vás bude čekat romantika divokého západu, ržání koní, svist bičů a třeskot zbraní. Jste zváni na již 29. Formanský den.

Las Vegas Monorail v blízkosti konferenčního centra Las Vegas, foto: Michael Dorausch Las Vegas — Las Vegas – město hazardu. Tak ho mají zafixováno mnozí, i ti, kteří ho dosud nenavštívili. Začněme tedy letošní prázdniny malou procházkou (a projížďkou) po centru tohoto centu hazardu, zábavy, nakupování, ale třeba i dobrého jídla. Bulvár Strip (Las Vegas Blvd.) je mezi návštěvníky asi nejpopulárnější, protože se na něm nachází řada těch nejznámějších kasín – tedy spíše hotelů s kasíny. Na jedné straně se dá začít ve Stratosphere a skončit můžete v Madalay Bay. Procházka je to dlouhá, protože kromě kasín lákají návštěvníky jednak luxusní nákupní galerie, ale mnohé hotely nabízejí i něco navíc – různé atrakce, které můžete (zpravidla ve večerních hodinách) zhlédnout bezplatně, nebo se vypravit na nějaká představení do velkých hotelových sálů. Pokud se vám už nechce moc chodit (po Stripu), začnete pátrat po nějaké hromadné dopravě. Na výběr máte mezi autobusy, pozemními lanovkami nebo monorailem.

JR East E259 series EMU on a Narita Express limited express service, foto: 名無し野電車区 Tokio — East Japan Railway Company provozuje od roku 1991 železniční spojení mezi Tokiem a letištěm Narita. Dřívější soupravy řady E 253 byly průběžně od roku 2009 nahrazovány a od roku 2010 jsou na všechny spoje nasazovány úzkorozchodné (1067 mm) šestivozové elektrické jednotky řady E 259. Ty, při maximální rychlosti 130 km/h, urazí cestu mezi letištěm a centrem Tokia za necelou hodinu. Jednotky bývají zpravidla ještě spojeny a každá ze souprav končí v jiné destinaci (Jokohama, Shinjuk…) Interval ve špičce je 30 minut, v sedle pak až hodinu. Letos v březnu dopravce přivítal na palubě miliardtého cestujícího.

220.020-2, Rentis bridge/Athens, foto: BillG Athény/Moskva — Řecko, aby naplnilo své závazky vůči věřitelům – Mezinárodnímu měnovému fondu, Evropské centrální bance i Evropské unii – postupně zahajuje privatizaci mnohých státních firem. Přesto, že se předpokládalo, že se na privatizaci budou zejména podílet společnosti z Evropské unie, zdá se, že investice do Řecka přitečou z úplně jiných stran. Mezi privatizovanými podniky jsou řecké státní dráhy OSE, ale i společnost ROSCO, která zajišťuje údržbu kolejových vozidel a železničního zařízení. Dalším neméně zajímavým podnikem je pro některé investory přístav v Soluni.

2.7.2013 - 8:00 - Bombardier získal v Polsku další kontrakt na ERTMS

285.130-1, Opole Główne - Opole Zachodnie, foto: Piotr Kozlowski Varšava — Bomabardier v průběhu 26 měsíců vystaví v úseku Legnica – Wrocław – Opole INTERFLO 450 ERTMS 2. úrovně a naváže tak na již rozpracovanou zakázku na úseku Legnica – Węgliniec – Bielawa Dolna (trať E 30), který byl pilotním projektem ERTMS 2. úrovně v Polsku a kde Kapsch instaluje systém GSM-R. V rámci zakázky provede Bombardier dodávku, montáž, testování a uvedení do provozu. Hodnota uzavřeného kontraktu se blíží 35 milionům zlotých (8 milionů eur). Jedná se o modernizaci Panevropských železničních koridorů. Je to již třetí kontrakt této firmy v Polsku – technologie ERTMS je rovněž na trati 65 mezi Varšavou a Gdyní.

Zdroje: ERTMS, Railway Technology, Rynek Kolejowy

Hala havířovského vlakového nádraží, foto: Podzemnik Havířov — Delší dobu se vedou diskuze jak dál s havířovským nádražím. Zda stavbu projektovanou v letech 1964-1969 architektem Josefem Hrejsemnou ve výrazné spolupráci se sochařem Václavem Urubou zachránit a nebo zda ji nahradit novým dopravním terminálem. O jeho záchranu bojovalo i občanské sdružení Důl architektury. Snaha o prohlášení stavby kulturní památkou ale vyzněla do ztracena, Ministerstvo kultury žádosti nevyhovělo. „Je velká škoda, že si zastupitelé města si neváží toho, co v Havířově mají. Cenných staveb tu není mnoho a nádražní hala si přes svou zchátralost z posledních let zachovává své hodnoty,“ míní Adam Guzdek z občanského sdružení. Investorovi tedy již téměř nic nebrání uskutečnit jeho plány – zbourat nyní neútulnou nádražní budovu.

Murmansk - přístav, foto: Tom Thiel Moskva/Pečora/Murmansk — Ruský státní železniční dopravce RŽD nenápadně poodhaluje své investiční plány do budoucna. V současné době probíhají jednání se zahraničními partnery ze skandinávských zemí. Do roku 2018 až 2020 by se mohl ruský Murmansk propojit železnicí s Norskem a Finskem, zejména s jejich přístavy. Na to by mohlo navázat napojení ruské republiky Komi, ležící západně od Uralu. Dále by mohly být napojeny regiony Archangelský a Permský. Projekt označený Belkomur, který vznikl již v závěru minulého století a dosud nebyl realizován, by se mohl dočkat realizace, neboť zájem finančně se na něm podílet projevila i státem vlastněná China Civil Engineering Construction Company (CCECC). Projekt s předběžně kalkulovanými náklady okolo 15 miliard amerických dolarů by pomohl výrazně zkrátit spojení mezi Uralem a severozápadem Ruska.

Motorová drezína Tatra 15/30, foto: Dr. Killer Praha — Služební potřeba inspekční a traťmistrovská vyžadovala pojížďky po tratích nezávisle na vlakové dopravě. Přitom řada míst nebyla po silničních komunikacích dostupná. V roce 1924 vypsalo Ministerstvo železnic ČSR soutěž na vhodné motorové vozidlo. Řešení přinesla firma Tatra v Kopřivnici – pod vedením šéfkonstruktéra Hanse Ledvinky vyvinula, nabídla a posléze dodávala motorovou drezínu označenou Tatra T 15. Vozilo bylo odvozeno z osvědčeného automobilu Tatra 11. Karosérie byla posazena na rámu, odpružení listovými, poloeliptickými péry, ložiska naklápěcí, valivá, dvouřadová ve dvou tuhých nápravách. Brzdy byly mechanické (lanové), přičemž nožní působila na přední a ruční na zadní nápravu. Karoserie byla buď otevřená (Cabrio), nebo limuzína s odnímatelnou střechou a konečně čtyřmístná limuzína s pevnou střechou. Typický byl vzduchem chlazený protiběžný (boxer) motor Tatra, v původním provedení T 11 (1056 ccm, 12 PS), od roku 1927 motor T 12. V těchto provedeních bylo dodáno do roku 1932 celkem 71 kusů drezín.

Autoportrét v Kodani, 1909, olej na plátně, 100 x 110 cm, foto: Edvard Munch Oslo — Zazní-li jméno Edvard Munch, vybaví se některým jeho obraz Křik. Ten byl sice namalován autorem ve čtyřech různých, mírně se lišících provedeních, ale hodně ho „zpopularizovali“ před pár lety lupiči. V roce 1994 odcizili jednu verzi obrazu z Národní galerie, v roce 2004 pak další verzi z Munchova muzea. Současně byl ukraden i další obraz – Madona. K loupeži došlo v přítomnosti řady návštěvníků, mezi kterými propukla panika. Munchovo muzeum v Oslu bylo po krádeži deset měsíců zavřeno a věnovalo tuto dobu důkladné modernizaci svého bezpečnostního zajištění. Muzeum obrazy po roce marného policejního pátrání oželelo. Obrazy se ale podařilo muzeím znovu získat. Přesto, že byl Křik zloději poškozen, už je znovu vystaven. Výčet ukradených Munchových děl je ale delší, občas se zlodějům podařilo ukrást jen kopie..Další verze Křiku pak byla prodána v loňském roce prostřednictvím aukční síně Sotheby´s za závratných 119 milionů amerických dolarů. Přitom před aukcí se očekávala cena kolem 80 milionů dolarů. Co má ale Munch společného s železnicí? Společnost Flytoget, která provozuje expresy mezi centrem hlavního norského města a letištěm Oslo, vyzdobila dvě ze svých souprav prvky z Munchova nejznámějšího obrazu – „Křik“.

Fyra V 250, Deurne - Horst, foto: Arnold de Vries Brusel / Amsterdam — Provoz vysokorychlostních vlaků Fyra V250, které byly nasazovány na spoje mezi Amsterdamem a Bruslem, resp. Amsterdamem a Bredou, neměl dlouhého trvání. Podle smlouvy z roku 2004 měly být jednotky dodány v roce 2007, první cestující se s nimi ale svezli až v závěru roku 2012. Nizozemci své soupravy vyřadili z provozu již 17. ledna 2013. Následovala je i SNCB, která 24. ledna dala výrobci 3 měsíce na sjednání nápravy. Nizozemská vláda odsouhlasila rozhodnutí státem vlastněného dopravce NS odstoupit od smlouvy se společností AnasldoBreda na dodávku 16 vlakových souprav V250. Nizozemsko následoval belgický státem vlastněný dopravce SNCB, který odstoupení od smlouvy na dodávku tří souprav V250 ohlásil počátkem června.

« Novější zprávy | 1 ... 8 9 10 11 12 ... 15 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:50
zapadá v 20:11