..: Články :..

Počitadlo TopListu, foto: ŽelPageŽelPage - Nezávislý neziskový internetový magazín zůstává i nadále nejčtenějším českým serverem s železniční tématikou. I bez reklamy se počty návštěv za měsíc stabilně drží nad hranicí 300 tisíc návštěv a průměrná denní návštěvnost málokdy klesá pod deset tisíc. K očekávanému dnešnímu významnému jubileu jsme pro vás přichystali malou soutěž.

Sudoměřice, 13.1.2008, foto: Drážní inspekce ČR Sudoměřice, 13.1.2008, foto: Drážní inspekce ČR Táborsko, Přerovsko – Zatímco většina se do dnešního rána probudila s šokem a obavami, kdy se spustí generální stávka dopravních odborových svazů a doprava bude kolabovat, českou železniční síť postihly komplikace provozní. První z nich byla mimořádná událost ve stanici Sudoměřice u Tábora. Nákladní vlak, který ve stanici měl stát, částečně zasahoval do průjezdného profilu traťové koleje a následně došlo ke střetu posledního vozu s projíždějícím rychlíkem 632 do Prahy. Podle Drážní inspekce nedošlo k zraněním, ale poškození lokomotivy a pět vozů rychlíkové soupravy, poslední vůz nákladního vlaku vykolejil. Nehoda měla vliv na dopravu - generovaly se až hodinová zpoždění, a to včetně EuroCity do Salcburku. Doprava byla obnovena 5 minut před desátou hodinou dopolední. Přinášíme fotografie z místa nehody.

21.12.2008 - 17:47 - Trať 171 neprůjezdná

ikona ŽP, foto: CSPSV Praha–Radotín – Jak informoval náš spolupracovník Vítek Voráček, dopravě na trati 171 hrozí kolaps. Trať je v úseku Dobřichovice až Praha–Radotín neprůjezdná. Městská část Radotín se tím dostala do částečné izolace vzhledem k faktu, že autobusy byly s příchodem nového JŘ nahrazeny právě vlakovými spoji. Cestující do centra odvezl mimořádně zastavující rychlík z Plzně.

16:38: Jak uvedl server Novinky.cz, „starší žena zemřela odpoledne v Černošicích po střetu s vlakem.“ V současné době je provoz přerušen, probíhá vyproštění osoby a ohledání místa činu.

17:04: podle informací z provozu je provoz obnoven v jedné traťové koleji.

Kolem 17:30 by měl být obnoven provoz v obou traťových kolejích. Souprava inkriminovaného Os 8839 již skoro dorazila do cíle své cesty.

Zdroj: ŽelPage, babitron, Novinky.cz

ikona ŽP, foto: CSPSV Praha, Zürich, Žilina - Dobré jitro, dnes v noci jste se patrně stali majiteli několika set gramů starého papíru, který se kdysi nazýval jízdním řádem. K čemu všemu jej použijete, je už jen na vás (a že toho jde s papírem z jízdního řádu dělat hodně...), možná by ale byla škoda jej vyhodit. Nikde totiž není psáno, že na GVD 2008 a 2009 nebudeme vzpomínat jako na éru největšího kvantitativního rozsahu železniční dopravy v českých dějinách. Tak jako tak, vítejte železničním roce 2009.

14:20 - Každá silvestrovská oslava musí jednou skončit a stejně tak končí i naše zpravodajské oslavy tohoto železničního Nového roku. Přinesli jsme vám více než 24 hodin kontinuálního zpravodajského toku, který se pokusil zprostředkovat nejvýraznější derniéry, premiéry i mimořádnosti tohoto víkendu. Snad jsme vás ani příliš nenudili či nenaštvali případnými nepřesnostmi, které se v takovém objemu textu musí nutně vyskytnout. Za celou redakci se s vámi loučí editoři Juraj Kováč a Jan Beránek, kteří s vámi strávili poslední hodiny tohoto přenosu. Ať je váš železniční rok 2009 minimálně tak bezproblémový, jak se zatím zdá být jeho první den!

Credits: Editorská služba: Juraj Kováč (Georgo), Jan Beránek (JTB), Martin Jarath (340.055). Zpravodajství z terénu: Josef Petrák - Slovensko, Vít Voráček - trať 171, Jan Dvořák - trať 120, Martin Jarath - České Budějovice, Jan Beránek - Praha, Petr Chvátal, Filip Štajner - trať 200, Tomáš Kamenár - Slovensko. Zpravodajství navíc průběžně rozšířila také řada z vás, našich čtenářů, kterým děkujeme. Podklady a časový rozpis: Juraj Kováč, Jan Beránek, Josef Petrák, Vít Voráček, Petr Chvátal. Technical support: Zdeněk Michl, Lukáš Kohout. Autorský text, (c)2008 ŽelPage.

stanice Chabařovice, foto: prumysl.unas.czChabařovice - Jedno ze stále řešených dilemat při plánování jízdního řádu je zcela typické - mám tu zastavit nebo projíždět? Kritickým se toto rozhodnutí stává v okamžiku, kdy už nejde jen o dilema neprodlužovat kvůli obsluhovaným jednotlivcům cestovní dobu většině a nesrážet tak časovou atraktivitu spojení, ale když je cílem spolehlivě spojit dva přestupní uzly a jízdní doba neúprosně tlačí k projíždění. A to se často stává například v Ústeckém kraji, jak ukazuje tento příspěvek.

Ilustrační obrázekLovosice - První sezona muzejního provozu na trati číslo 113 byla úspěšná. Alespoň to tvrdí organizátoři, kteří za deset prázdninových sobot napočítali přes 900 cestujících. Každou sobotu celé letní prázdniny ukrajoval "hurvínek" M 131.1280 své kilometry při vozbě osobních vlaků z Lovosic do Mostu a zpět po trati, jíž se stále častěji říká Švestková dráha. Tyto turistické vlaky si u Zubrnické museální železnice, jíž dotyčný motorový vůz patří, objednal Svazek obcí Integro sdružující většinu obcí a měst podél Švestkové dráhy. Ačkoliv motoráček jezdil teprve prvním rokem, setkal se s organizátory nečekanou odezvou.

Ilustrační obrázekKomerční sdělení - Muž, který mě očekává na peroně, mi podává oranžovou vestu s logem Švýcarských spolkových drah. Bez ní do vlaku nesmím nastoupit. Budu totiž pasažérem na lokomotivě. Očima strojvůdce poznám jednu z nejkrásnějších švýcarských tratí, legendární Gotthardskou dráhu, jež loni oslavila 125. narozeniny.

Mísilo se ve mně nadšení s obavami. Drážní úředníci mě varovali, že ačkoli mě svezou rádi, jinak než italsky si se strojvůdcem cestou z německy mluvícího Arth-Goldau do italsky hovořící Bellinzony určitě nepopovídám. Přičemž moje znalosti italštiny začínají a končí vlakovým hlášením "pressima fermata" čili "příští zastávka".

Ilustrační obrázekKomerční sdělení - Vlak je ve Švýcarsku - navzdory hornatému terénu - nejpřirozenějším způsobem dopravy. Už když do země přiletíte, zjistíte, že obě nejdůležitější letiště v zemi - Curych a Ženeva - mají vlastní nádraží. A když do vlaku nastoupíte, můžete si celkem dlouze vybírat, jakým způsobem si přejete cestovat.

Chcete-li až nadbytek místa pro nohy, široká (v některých vlacích dokonce v kůži vyvedená) křesla a méně spolucestujících, zvolte první třídu. Stačí-li vám prostě jen čisté, klimatizované prostředí a obyčejná čalouněná sedadla, jeďte druhou třídou. I když bývá plná, místo k sezení najdete.

Ilustrační obrázekStudénka (Aktualizace 22:00) - Tragédie těžko uvěřitelných rozměrů se stala dnes dopoledne na 2. koridoru v žst. Studénka. Krátce po 10. hodině totiž na přerovském zhlaví dopadla část opravovaného silničního mostu přímo před projíždějící EC 108 Comenius z Krakova do Prahy. Vlak následně vykolejil. Souprava se v tu dobu pohybovala v úseku s traťovou rychlostí 140 km/h. Podle nejnovějších informací bylo z poškozených vozů vyproštěno 5 mrtvých, dva lidé zemřeli následně po převozu do nemocnice. Dalších nejméně 65 lidí bylo zraněno, z toho 13 těžce. Zraněné cestující rozvezli záchranáři do všech okolních nemocnic. Na místě zasahovalo celkem 20 hasičských jednotek a všechny dostupné vozy záchranné služby. Vyproštování osob ze zničené soupravy je v této chvíli dokončeno a probíhá technická obhlídka místa neštěstí. Škoda se předběžně odhaduje na 121 milionů korun, čtyři osobní vozy jsou zcela zničeny.

Ilustrační obrázekPraha - Platnost jízdního řádu pro rok 2007 se dnes definitivně naplní. Pro železnici a její fandy to znamená řadu méně i více podstatných změn, a tak se redakce ŽelPage rozhodla je v průběhu soboty a neděle podrobně sledovat situaci a přinášet vám aktuální zprávy i fotografie. V terénu budeme mít řadu zpravodajů, ale ve spolupráci nebráníme ani vám. Víte o něčem zajímavém, co stojí za zmínku? Nechte nám vzkaz v komentářích, pošlete mail či kontaktuje zpravodajský velín, který aktuálně spravuje Juraj Kováč. Vaše redakce.

Aktuálně

Pondělí 0:30 - Krizový víkend je u konce a s ním i náš 36 hodin trvající on-line přenos. Po sobotě plné derniér přišla neděle, která měla přinést řadu novinek a zlepšení, jenže místo toho se takřka celá dálková doprava ponořila do pořádného chaosu. Situace se navíc stále ještě zcela neustálila. Babitron v tuto chvíli registruje na tratích 16 rychlíků, jenže přibližně polovina z nich si veze více než desetiminutové zpoždění, 4 z nich dokonce nad 30 minut. Přesto věřme, že se bouřlivá situace s kořeny v dnešním dopoledni ustálí a zítra již pojede provoz na kolejích i v kolejích zaběhaných a bezproblémových. Stejně bezproblémový začátek nového týdne přejeme i našim čtenářům, kteří se svým zájmem o změnu GVD postarali o nový rekord v návštěvnosti ŽelPage, který ode dneška činí více než 13 tisíc přístupů za den. V jednu chvíli dokonce přetížení nevydržel náš server. Za tuto pozornost i vstřícné reakce děkujeme. Ještě větší díky si potom zaslouží ti, kteří se o tento poměrně odvážný a nezvyklý on-line přenos starali, vedeni takřka nespícím editorem Jurajem Kováčem alias Georgem. Nesmíme ale zapomenout i na řadu z Vás, čtenářů, kteří jste přispěli tu dobrou radou, tu postřehem z terénu, jindy zase fotografií.
Za redakci ŽP,

JTB

Credits: Časový rozpis víkendu: Jan Beránek (JTB), Martin Jarath, Juraj Kováč (Georgo), Samir Lepara, Zdeněk Michl, Ondřej Pauza (Andrew33), Josef Petrák a další. Služba na velínu: Juraj Kováč, Samir Lepara, Jan Beránek. Technická spolupráce a připomínky: Administrátoři a redakce ŽP

Nejčastější otázky k eshopu a odpovědi na ně

5.1.2004 - 22:05 - Petice za obnovení názvu vlaků EC 172/173 Vindobona

obrazek Vindobona — Jsou to již dva týdny, co jsme se rozloučili s dlouholetým názvem vlaku, který spojoval Berlín s Vídní později Hamburg s Vídní a jmenoval se Vindobona. Nám není lhostejné, že by tak tradiční název vlaku měl upadnout v zapomnění a tak jsme se rozhodli, že uspořádáme petici, aby se název Vindobona vrátil tam kam patří – k vlakům EC 172/173.

U petice najdete celou historii tohoto názvu a najdete zde i fotografie vozidel, která se pod tímto jménem představila v pravidelném provozu. Děkuji kolegům, kteří se na přípravě petice podíleli. Petici naleznete zde. Děkujeme Vám za každý podpis.

« Novější zprávy | 1 ... 5 6 7 8 9   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:52
zapadá v 20:19

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek Znáte naše „nenárodní“ osobní železniční dopravce?
Na naší železnici se již etablovala řada soukromých železničních dopravců, ať už provozujících osobní nebo nákladní dopravu. V tomto příspěvku se budeme věnovat dopravcům zajišťujícím osobní dopravu a ...

Poslední příspěvek V Praze byla zahájena významná železniční stavba
Budovatelský počin má název Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha hl. n., II. část – Praha Hostivař – Praha hl. n. a její slavnostní zahájení se odehrálo dne 15. srpna 2018 takřka přímo na ...

Poslední příspěvek 15 let estakády u Dlouhé Třebové
Při cestě vlakem z České Třebové do Ústí nad Orlicí bereme dnes úsek trati od odbočky Parník do Dlouhé Třebové již jako samozřejmost. Trať před vjezdovým návěstidlem do Dlouhé Třebové je vedena po estakádě ...