..: Aktuality a články :..

ŽelPage online_ankety, foto: Vítek_VŽelPage - Během prosince 2008 jsme vám přinesli mnohé zajímavé informace, obsáhlé rozbory a články na téma grafikon 2008/2009. V nich jsme se Vám snažili jak nastínit problematiku kolem samotné změny vlakového jízdního řádu, tak i enormní rozvoj tzv. linek S, především v okolí hlavního města Prahy. Jelikož je tato problematika hodně diskutovaná, připojili jsme i anketu, kde jste se mohli vyjádřit právě k otázce vlakových linek S. Nyní přinášíme vyhodnocení a její výsledky. Od dnešního rána byla aktivována anketa nová.

Počitadlo TopListu, foto: ŽelPageŽelPage - Nezávislý neziskový internetový magazín zůstává i nadále nejčtenějším českým serverem s železniční tématikou. I bez reklamy se počty návštěv za měsíc stabilně drží nad hranicí 300 tisíc návštěv a průměrná denní návštěvnost málokdy klesá pod deset tisíc. K očekávanému dnešnímu významnému jubileu jsme pro vás přichystali malou soutěž.

Sudoměřice, 13.1.2008, foto: Drážní inspekce ČR Sudoměřice, 13.1.2008, foto: Drážní inspekce ČR Táborsko, Přerovsko – Zatímco většina se do dnešního rána probudila s šokem a obavami, kdy se spustí generální stávka dopravních odborových svazů a doprava bude kolabovat, českou železniční síť postihly komplikace provozní. První z nich byla mimořádná událost ve stanici Sudoměřice u Tábora. Nákladní vlak, který ve stanici měl stát, částečně zasahoval do průjezdného profilu traťové koleje a následně došlo ke střetu posledního vozu s projíždějícím rychlíkem 632 do Prahy. Podle Drážní inspekce nedošlo k zraněním, ale poškození lokomotivy a pět vozů rychlíkové soupravy, poslední vůz nákladního vlaku vykolejil. Nehoda měla vliv na dopravu - generovaly se až hodinová zpoždění, a to včetně EuroCity do Salcburku. Doprava byla obnovena 5 minut před desátou hodinou dopolední. Přinášíme fotografie z místa nehody.

21.12.2008 - 17:47 - Trať 171 neprůjezdná

ikona ŽP, foto: CSPSV Praha–Radotín – Jak informoval náš spolupracovník Vítek Voráček, dopravě na trati 171 hrozí kolaps. Trať je v úseku Dobřichovice až Praha–Radotín neprůjezdná. Městská část Radotín se tím dostala do částečné izolace vzhledem k faktu, že autobusy byly s příchodem nového JŘ nahrazeny právě vlakovými spoji. Cestující do centra odvezl mimořádně zastavující rychlík z Plzně.

16:38: Jak uvedl server Novinky.cz, „starší žena zemřela odpoledne v Černošicích po střetu s vlakem.“ V současné době je provoz přerušen, probíhá vyproštění osoby a ohledání místa činu.

17:04: podle informací z provozu je provoz obnoven v jedné traťové koleji.

Kolem 17:30 by měl být obnoven provoz v obou traťových kolejích. Souprava inkriminovaného Os 8839 již skoro dorazila do cíle své cesty.

Zdroj: ŽelPage, babitron, Novinky.cz

ikona ŽP, foto: CSPSV Praha, Zürich, Žilina - Dobré jitro, dnes v noci jste se patrně stali majiteli několika set gramů starého papíru, který se kdysi nazýval jízdním řádem. K čemu všemu jej použijete, je už jen na vás (a že toho jde s papírem z jízdního řádu dělat hodně...), možná by ale byla škoda jej vyhodit. Nikde totiž není psáno, že na GVD 2008 a 2009 nebudeme vzpomínat jako na éru největšího kvantitativního rozsahu železniční dopravy v českých dějinách. Tak jako tak, vítejte železničním roce 2009.

14:20 - Každá silvestrovská oslava musí jednou skončit a stejně tak končí i naše zpravodajské oslavy tohoto železničního Nového roku. Přinesli jsme vám více než 24 hodin kontinuálního zpravodajského toku, který se pokusil zprostředkovat nejvýraznější derniéry, premiéry i mimořádnosti tohoto víkendu. Snad jsme vás ani příliš nenudili či nenaštvali případnými nepřesnostmi, které se v takovém objemu textu musí nutně vyskytnout. Za celou redakci se s vámi loučí editoři Juraj Kováč a Jan Beránek, kteří s vámi strávili poslední hodiny tohoto přenosu. Ať je váš železniční rok 2009 minimálně tak bezproblémový, jak se zatím zdá být jeho první den!

Credits: Editorská služba: Juraj Kováč (Georgo), Jan Beránek (JTB), Martin Jarath (340.055). Zpravodajství z terénu: Josef Petrák - Slovensko, Vít Voráček - trať 171, Jan Dvořák - trať 120, Martin Jarath - České Budějovice, Jan Beránek - Praha, Petr Chvátal, Filip Štajner - trať 200, Tomáš Kamenár - Slovensko. Zpravodajství navíc průběžně rozšířila také řada z vás, našich čtenářů, kterým děkujeme. Podklady a časový rozpis: Juraj Kováč, Jan Beránek, Josef Petrák, Vít Voráček, Petr Chvátal. Technical support: Zdeněk Michl, Lukáš Kohout. Autorský text, (c)2008 ŽelPage.

stanice Chabařovice, foto: prumysl.unas.czChabařovice - Jedno ze stále řešených dilemat při plánování jízdního řádu je zcela typické - mám tu zastavit nebo projíždět? Kritickým se toto rozhodnutí stává v okamžiku, kdy už nejde jen o dilema neprodlužovat kvůli obsluhovaným jednotlivcům cestovní dobu většině a nesrážet tak časovou atraktivitu spojení, ale když je cílem spolehlivě spojit dva přestupní uzly a jízdní doba neúprosně tlačí k projíždění. A to se často stává například v Ústeckém kraji, jak ukazuje tento příspěvek.

Ilustrační obrázekLovosice - První sezona muzejního provozu na trati číslo 113 byla úspěšná. Alespoň to tvrdí organizátoři, kteří za deset prázdninových sobot napočítali přes 900 cestujících. Každou sobotu celé letní prázdniny ukrajoval "hurvínek" M 131.1280 své kilometry při vozbě osobních vlaků z Lovosic do Mostu a zpět po trati, jíž se stále častěji říká Švestková dráha. Tyto turistické vlaky si u Zubrnické museální železnice, jíž dotyčný motorový vůz patří, objednal Svazek obcí Integro sdružující většinu obcí a měst podél Švestkové dráhy. Ačkoliv motoráček jezdil teprve prvním rokem, setkal se s organizátory nečekanou odezvou.

Ilustrační obrázekKomerční sdělení - Muž, který mě očekává na peroně, mi podává oranžovou vestu s logem Švýcarských spolkových drah. Bez ní do vlaku nesmím nastoupit. Budu totiž pasažérem na lokomotivě. Očima strojvůdce poznám jednu z nejkrásnějších švýcarských tratí, legendární Gotthardskou dráhu, jež loni oslavila 125. narozeniny.

Mísilo se ve mně nadšení s obavami. Drážní úředníci mě varovali, že ačkoli mě svezou rádi, jinak než italsky si se strojvůdcem cestou z německy mluvícího Arth-Goldau do italsky hovořící Bellinzony určitě nepopovídám. Přičemž moje znalosti italštiny začínají a končí vlakovým hlášením "pressima fermata" čili "příští zastávka".

Ilustrační obrázekKomerční sdělení - Vlak je ve Švýcarsku - navzdory hornatému terénu - nejpřirozenějším způsobem dopravy. Už když do země přiletíte, zjistíte, že obě nejdůležitější letiště v zemi - Curych a Ženeva - mají vlastní nádraží. A když do vlaku nastoupíte, můžete si celkem dlouze vybírat, jakým způsobem si přejete cestovat.

Chcete-li až nadbytek místa pro nohy, široká (v některých vlacích dokonce v kůži vyvedená) křesla a méně spolucestujících, zvolte první třídu. Stačí-li vám prostě jen čisté, klimatizované prostředí a obyčejná čalouněná sedadla, jeďte druhou třídou. I když bývá plná, místo k sezení najdete.

Ilustrační obrázekStudénka (Aktualizace 22:00) - Tragédie těžko uvěřitelných rozměrů se stala dnes dopoledne na 2. koridoru v žst. Studénka. Krátce po 10. hodině totiž na přerovském zhlaví dopadla část opravovaného silničního mostu přímo před projíždějící EC 108 Comenius z Krakova do Prahy. Vlak následně vykolejil. Souprava se v tu dobu pohybovala v úseku s traťovou rychlostí 140 km/h. Podle nejnovějších informací bylo z poškozených vozů vyproštěno 5 mrtvých, dva lidé zemřeli následně po převozu do nemocnice. Dalších nejméně 65 lidí bylo zraněno, z toho 13 těžce. Zraněné cestující rozvezli záchranáři do všech okolních nemocnic. Na místě zasahovalo celkem 20 hasičských jednotek a všechny dostupné vozy záchranné služby. Vyproštování osob ze zničené soupravy je v této chvíli dokončeno a probíhá technická obhlídka místa neštěstí. Škoda se předběžně odhaduje na 121 milionů korun, čtyři osobní vozy jsou zcela zničeny.

Ilustrační obrázekPraha - Platnost jízdního řádu pro rok 2007 se dnes definitivně naplní. Pro železnici a její fandy to znamená řadu méně i více podstatných změn, a tak se redakce ŽelPage rozhodla je v průběhu soboty a neděle podrobně sledovat situaci a přinášet vám aktuální zprávy i fotografie. V terénu budeme mít řadu zpravodajů, ale ve spolupráci nebráníme ani vám. Víte o něčem zajímavém, co stojí za zmínku? Nechte nám vzkaz v komentářích, pošlete mail či kontaktuje zpravodajský velín, který aktuálně spravuje Juraj Kováč. Vaše redakce.

Aktuálně

Pondělí 0:30 - Krizový víkend je u konce a s ním i náš 36 hodin trvající on-line přenos. Po sobotě plné derniér přišla neděle, která měla přinést řadu novinek a zlepšení, jenže místo toho se takřka celá dálková doprava ponořila do pořádného chaosu. Situace se navíc stále ještě zcela neustálila. Babitron v tuto chvíli registruje na tratích 16 rychlíků, jenže přibližně polovina z nich si veze více než desetiminutové zpoždění, 4 z nich dokonce nad 30 minut. Přesto věřme, že se bouřlivá situace s kořeny v dnešním dopoledni ustálí a zítra již pojede provoz na kolejích i v kolejích zaběhaných a bezproblémových. Stejně bezproblémový začátek nového týdne přejeme i našim čtenářům, kteří se svým zájmem o změnu GVD postarali o nový rekord v návštěvnosti ŽelPage, který ode dneška činí více než 13 tisíc přístupů za den. V jednu chvíli dokonce přetížení nevydržel náš server. Za tuto pozornost i vstřícné reakce děkujeme. Ještě větší díky si potom zaslouží ti, kteří se o tento poměrně odvážný a nezvyklý on-line přenos starali, vedeni takřka nespícím editorem Jurajem Kováčem alias Georgem. Nesmíme ale zapomenout i na řadu z Vás, čtenářů, kteří jste přispěli tu dobrou radou, tu postřehem z terénu, jindy zase fotografií.
Za redakci ŽP,

JTB

Credits: Časový rozpis víkendu: Jan Beránek (JTB), Martin Jarath, Juraj Kováč (Georgo), Samir Lepara, Zdeněk Michl, Ondřej Pauza (Andrew33), Josef Petrák a další. Služba na velínu: Juraj Kováč, Samir Lepara, Jan Beránek. Technická spolupráce a připomínky: Administrátoři a redakce ŽP

Nejčastější otázky k eshopu a odpovědi na ně

5.1.2004 - 22:05 - Petice za obnovení názvu vlaků EC 172/173 Vindobona

obrazek Vindobona — Jsou to již dva týdny, co jsme se rozloučili s dlouholetým názvem vlaku, který spojoval Berlín s Vídní později Hamburg s Vídní a jmenoval se Vindobona. Nám není lhostejné, že by tak tradiční název vlaku měl upadnout v zapomnění a tak jsme se rozhodli, že uspořádáme petici, aby se název Vindobona vrátil tam kam patří – k vlakům EC 172/173.

U petice najdete celou historii tohoto názvu a najdete zde i fotografie vozidel, která se pod tímto jménem představila v pravidelném provozu. Děkuji kolegům, kteří se na přípravě petice podíleli. Petici naleznete zde. Děkujeme Vám za každý podpis.

« Novější zprávy | 1 ... 5 6 7 8 9   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:46
zapadá v 19:03

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek Tokajský expres vás odvezie nielen za vínom
Pozývame vás na už tradičnú nostalgickú jazdu do východoslovenského Čerhova za tohtoročným Tokajským vinobraním. Odchádzame v sobotu 29. septembra o 9:30 z hlavnej železničnej stanice v Košiciach. Cestovné ...

Poslední příspěvek Ukrajinské elektrické lokomotivy
Jeden ingot jako druhý, chtělo by se říci při spatření ukrajinských elektrických lokomotiv, charakteristických svým mohutným vzhledem a bočnicemi s prolisy. I u Ukrajinských železnic (Ukrzaliznycja) však ...

Poslední příspěvek Uplynulý rok na železnici v okolí Regensburgu
Blízkost města schovaného za šumavským hřebenem ilustruje dosah platnosti jízdenky Celodenní+Německo. Pojďme se podívat, v jakém stavu je železnice v jeho okolí a dotkněme se i jejího vývoje během uplynulého ...