..: Aktuality a články :..

obrazekOstrava - Od středy do soboty (18. - 21.6.2003) se konal veletrh Czech Raildays v komerčním obvodu Ostravy hlavního nádraží. Před výstavou se předpokládalo, že se bude účastnit několik horkých novinek, ale některé nedorazily. Mezi největší lákadla měla patřit jednotka řady 680 ČD, ale kvůli protáhlému období zkoušek přijelo do ČR pozdě. Dále se neúčastnila novinka firmy ŽOS Vrútky jednotka 840 ZSSK (typ GTW 2/6 od firmy Stadler).

obrazekPendolino - V úterý 24.6.2003 bude v Praze hl.n. oficiálně představeno první české pendolino. Od 10:00 bude výstava pro vedení ČD (možná i státu) a po jejich prohlídce teprve lidé.
Na Želpage se v poslední době objevilo pár článků. Aby to bylo přehledné, udělal jsem souhrnný článek, který se skládá z fotografií z Itálie, VIDEA, a screenů z videa a nově též informace a zajímavosti, které se zatím v souvislosti s pendolinem staly.

obrazekLos Angeles - Osmnáct z třiceti vagónů nákladního vlaku se stavebním dřívím se v pátek utrhlo během přepojování a po 43 kilometrech nekontrolované jízdy vykolejilo na předměstí Los Angeles. Vagóny nakonec vylétly z trati a dopadly na tři obytné domy. V troskách domů zasypaných dřívím bylo nalezeno třináct zraněných včetně tří dětí.

obrazekTraťový radiový systém TRS - České dráhy v průběhu 90. let výrazně zvýšily pokrytí svých tratí radiovým systémem, který umožňuje komunikaci mezi strojvedoucími vlaků navzájem i s výpravčími a dispečery. V současnosti je pokryto různými radiovými systémy asi 50 procent tratí v České republice, kde doplňují běžné zabezpečovací zařízení a zvyšují tak bezpečnost železniční dopravy. Nejrozšířenější systém je v Česku vyvinutý tzv. traťový radiový systém TRS. Vybaveny jsou jím tratě od Ústí nad Labem přes západní a jižní Čechy až na Moravu a síť železnic ve východních Čechách. České dráhy s cílem minimalizovat rizika srážky dvou vlaků např. v případě neuposlechnutí návěsti stůj strojvedoucím nebo při chybě výpravčího na tratích s nižším stupněm zabezpečení, nechají zařízení TRS upravit pro jednoduchou a rychlou obsluhu tlačítka STOP, kterým může výpravčí ze stanice zastavit všechny ohrožené vlaky vybavené příslušnou radiostanicí. Prototyp upraveného zařízení by měl být hotov do září, v průběhu října a listopadu se uskuteční testování ve stanici Heřmanův Městec ve východních Čechách. V případě úspěšného odzkoušení a schválení upraví České dráhy v průběhu roku 2004 i všechna ostatní zařízení traťového radiového systému TRS. TRS je český národní radiový systém, který se využívá na všech typech tratí.
Zdroj: České Dráhy , AŽD

obrazekHradec Králové - Navštívili jsme muzeum sdělovací a zabezpečovací techniky ČD v areálu společnosti Signalmont v Hradci Králové. Pavel s Ondrou udělali fotoreportáž. Je to taková pozvánka na příjemné strávení volného času. Naše prohlídka trvala téměř čtyři hodiny a to za pouhých 20 korun.

obrazekHradec Králové - Jedna zapomenutá fotoreportáž ze dne dětí s pojišťovnou. Tato akce se konala 24.5.2003 a pořídil ji Petr Čeřovský.

19.6.2003 - 23:04 - Průjezd pendolina Prahou hl.n. zachycen na video

obrazekPendolino - Po technických problémech s grabováním videa VHS do digitální podoby se konečně povedl šestimegový soubor, který opravdu stojí za to stáhnout. Je zachycen celý průjezd hlavním nádražím. Souprava jela přesně podle depeše 20 km/h. Záznam trvá přesně 56 sekund a je to opravdu krása. Pár údajů - formát MPEG 1 a je to bez zvuku - stejně by nebylo nic slyšet. Autorem je Hawkey, kterému velice děkuji za tuto skvělou nahrávku.
Pořízeno na VHS kameru přibližně ve čtyři ráno dne 19.6.2003.

video

19.6.2003 - 17:22 - Pendolino (řada 680 ČD) je již v ČR, ale je poškozené

obrazekPendolino - Tak nakonec ještě včera se v Horním Dvořišti ukázala jednotka řady 680 ČD. Z Rakouska přijela otočená, zřejmě, aby nebylo vidět poškození, které bylo způsobeno na ÖBB. V Rakousku bylo pendolino přepravováno přímo jako součást nákladního vlaku, ale někde se vlivem prudšího brždění vyháklo převodní spřáhlo a jeden vůz prorazil jednotce čelo nárazníky. Z Českých Budějovic vyjelo v 22:46; u Prahy Měcholup se ukázalo v 3:21 a poté jelo do Prahy Hostivaře a dále neplánovaně přes Malešice - Libeň a hlavní nádraží do Vršovic. Původně mělo jet do Vršovic přímo, ale někdo nakonec rozhodl, že pojede přímo do ONJ bez úvratě. Bohužel ve tři ráno nepracujeme a tak se nám nepodařilo pendolino vyfotit. Ale náš kamarád Hawkey ve čtyři ráno přijel z Ostravy z veletrhu a natáčel si své spolucestující, ale najednou uviděl pendolino a začal jej natáčet. Pokud se vše povede, večer bude tady k mání video z průjezdu této jednotky Prahou hl.n. od Hawkeye!!! Pro začátek tu máme pár screenů z videa.

obrazekSprejerství - nedávno jsem si přečetl článek na serveru parime.cz kde je popis takzvané sprejerské akce za účelem počmárání vlaku či jiné věci. Ale skupinka byla zastavena pochůzkaři police čr jak to dopadlo a jak to asi ve většině případů dopadá si můžete přečíst zde.

obrazekPendolino - Dnes mělo do České republiky přijet první pendolino Českých drah. Byla vydána depeše a povolení od URMIZY (Ústřední registr mimořádných zásilek), z Prahy odjela na přípřeži rychlíku 633 lokomotiva 362 164, ale pendolino zatím nedorazilo ani do Horního Dvořiště. Důvodem zpoždění, které bude opravdu závratné je roztržení vlaku v Rakousku. Jen upřesním, že souprava jede ve složení vlaková lokomotiva 4 ochranné osobní vozy jednotka řady 680 ČD. Z Horního Dvořiště do Českcý Budějovic pojede zamračená z Budějovic do Vršovic pojede ESO. Vlak pojede na českém území jako 1. násled vlaku 272 (Služebně Sv 1. Nsl 272). O cestě pendolina Vás budeme průběžně informovat.

obrazekHradec Králové - Královéhradecká rada města odsouhlasila pořízení pomníčku, který bude u železničního přejezdu v Hradci Králové - Březhradě připomínat oběti srážky autobusu MHD a osobního vlaku. Tragédie se stala začátkem dubna a zahynuli pří ní čtyři cestující z autobusu. Dodnes lidé nosí na místo havárie květiny a černý den zde připomínají i dřevěné křížky. Schválili jsme záměr na pořízení pomníčku a hlavní architekt má za úkol vybrat vhodné místo pro jeho umístění. Rovněž bude zadáno vypracování studie architektonického návrhu jeho podoby, potvrdil náměstek hradeckého primátora Josef Malíř. Zatím není rozhodnuto o tom, jak vysokou částku město na pomník vyčlení.K havárii došlo tak, že autobusový spoj MHD, vyjíždějící pravidelně z Březhradu do centra krátce před šestou hodinou ranní, vjel po několika desítkách metrů na přejezd bez závor. Právě v té chvíli se přiřítil asi pětaosmdesátikilometrovou rychlostí osobní vlak, jedoucí z Pardubic do Jaroměře. Lokomotiva zasáhla zadní část autobusu, v němž sedělo osm lidí. Řidič a trojice cestujících zemřeli na místě, čtyři další lidé utrpěli různě vážná zranění.Vyšetřování příčin není dosud ukončeno. Policie stále nemá výsledky analýz drážního zabezpečovacího zařízení a technického stavu autobusu, uvedla mluvčí hradeckých policistů Anna Pešavová. Pitva řidiče prokázala, že neměl v krvi alkohol a v době střetu byl zcela zdráv.
Podrobnosti o nehodě si můžete vyhledat vyhledáváním nebo přečíst článek na serveru novinky.cz a to zde
Zdroj: novinky.cz

17.6.2003 - 21:44 - Přehled nostalgických jízd také na ŽelPage

obrazekPraha - Občas nám chodily dotazy, zda budeme také zpracovávat seznam nostalgických akcí, že na ŽelPage dosti chybí. Toto jsme si uvědomovali i my proto jsme toto začali řešit. Zkoušeli jsme dělat seznam vždy na aktuální víkend, ale moc se nám to nevedlo. Jednoho dne se ale ozval Zdeněk Michl - místopředseda Klubu železničních cestovatelů a nabídl nám spolupráci. Tu jsme nemohli odmítnout a výsledkem bude, že budeme mít možnost čerpat z jejich databáze nostalgických jízd. Velice KŽC děkujeme. Věříme, že tato novinka přispěje k rozšíření informací získaných z našich stránek. Nostalgii najdete v menu skutečná železnice.

obrazekLiberec - Dne 8. června pořádal Mladoboleslavský železniční spolek dopravně-nostalgickou akci "Za tramvajemi do Liberce". Šlo o akci vskutku všeobecně - dopravní, protože v programu nebyla jen jízda vlakem, ale (především) historickými vozidly MHD - tramvají a autobusem. Odjezd historického motorového vozu M131.1081 byl plánován z mladoboleslavkého hlavního nádraží v 8.35; vzhledem k čekání na příjezdy a odjezdy všech pravidelných vlaků jsme vyjeli krátce před devátou hodinou ranní.

obrazekobrazekPraha hl.n. - Jan Linger předevčírem navštívil hlavní nádraží za účelem pořízení dalších fotek rekonstrukce severního zhlaví žst. Praha hl.n. Stavba opět pokročila hodně dopředu. Již je zbourán jižní pilíř, který bude posunut na jih a budovy, místo kterých bude širší silnice. My Vám nabízíme fotky.

Během focení objevil také, že se děje něco zvláštního na prvním a druhém nástupišti. Našel zde filmaře, kteří proměnili Prahu hl.n. na nádraží Paris Est.

15.6.2003 - 15:15 - Czech Raildays 2003 v Ostravě již od této středy

informaceOstrava - Letos se koná již čtvrtý ročník mezinárodního veletrhu Czech Raildays - Dny kolejové dopravy Ostrava. Výstava se koná v blízkosti ostravského hlavního nádraží v komerčním obvodu. Na výstavě bude k vidění drážní technika, vozidla drážní ale také něco z městské hromadné dopravy. Veletrh se koná od středy do soboty (18.-21.6.2003), ale v sobotu bude přístupná pouze venkovní část expozice. Redakce Želpage zde zřejmě nebude, ale možná, že se zde něco z této akce objeví díky kamarádům :)

« Novější zprávy | 1 ... 496 497 498 499 500 ... 502 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:12
zapadá v 21:03

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek Vlaky ZSSK v novom šate
Tlačová konferencia na uvedenú tému aj s ukážkou nových vozňov sa konala v utorok 17.júla 2018 na prvom nástupišti a v prezidentskom salóniku na bratislavskej Hlavnej stanici. Železničná spoločnosť Slovensko ...

Poslední příspěvek Ne zcela všední dopoledne na hradecké stanici i ulici
12.7.2018 byl sice úplně normální všední den, ale nikoliv pro každého. Zvláště ne pro dvojici reportérů VLAKY.NET, jež si předsevzala zachytit cosi z provozu na královéhradeckém hlavním nádraží, postiženém ...

Poslední příspěvek Prázdninový motoráčik odvezie turistov aj pútnikov
Občianske združenie Veterány.EU a obec Lednické Rovne pozývajú širokú verejnosť na jazdy historickým motorovým vlakom z Trenčianskej Teplej na Lednické Rovne, ktoré sa uskutočnia v sobotu 28. júla 2018 ...