..: Nachrichten und Artikel :..

24.7.2003 - 20:27 - On-line chat s tvůrci Želpage

obrazekInternet relay chat - Kvůli stále množícím se stížnostem na funkci IRC brány zde na stránkách jsme se rozhodli umístit sem freeware program mIRC, který slouží jako klient k chatování. Odpadá tím nutnost používat internetovské okno a jeho stabilita je razantně lepší. Po spuštění programu přistupte na náš kanál #zelpage. Pokud se po spuštění objeví nějaký problém, napište ho do návštěvní knihy a my Vám poradíme. Pokud se ale připojíte v pořádku, tak vám většinou stálé osazenstvo na kanále vysvětlí co a jak. Kanál je určen pro chat s příznivci železnice, modeláři, fotografy, cestovateli a prostě všem kdo chodí na tyto stránky. Program stáhněte www.mirc.cz

obrazekPrázdninové cestování - Právě dnes jsem zahájil výletění na týdenní síťovou jízdenku pro první třídu. Zádrhel nastal hned v Praze hl.n., když mi tu síťovku nechtěli vydat se slovy, že neexistuje. Až vytáhnutí mé TR 10 je přesvědčilo, že asi existovat bude. Jedna pokladní radši zavřela pokladnu, druhá se poradila a s dopomocí jízdenku vydala. Nákupem jízdenky jsem se zaobíral od 7:40 do 7:55 (to je ještě slušné). Odjel jsem R 621 směr Kolín (sem pravě přijížděl R 424 s 160 min navíc), dále R 613 Jan Palach do Břeclavi, dále 842 021 021 021 do Znojma (cestou jsme potkali 842 001, 842 002, 842 003 (Os) a Sp Znojmo - Havlíčkův Brod 850 Bmx (v Jihlavě měl vlak -7 minut!!!). Při čekání v Havlíčkově Brodě na R 678 (měl 3 min) se najednou vyřítil OE od Prahy směr Brno... Výlet jsem zakončil na Smíchově a najel sem 651 km. Až na hrozné počasí venku (ve vlacích bylo solidně) a zádrhel ráno, se výlet povedl. Vlaky, kterými jsem jel, měly zpoždění max. 5 minut ...

obrazekRelační sleva - Od 1. srpna, tedy dva měsíce od uvedení v platnost, bude pozměněna nabídka ČD - relační sleva. Bude pozměněno odbavení cestujících a také cestování vlaky EuroCity. Odbavit cestujícího na relační slevu budou moci výhradně pokladny v Praze Smíchově, hlavním nádraží, Holešovicích a Libni a v Brně hl.n. a Králově Poli. Předprodejní doba je nejvýše den předem. Ve vlacích kategorie EuroCity budou muset mít cestující s relační slevou povinně místenku (20 Kč) na vlak, kterým hodlají jet. Toto opatření je z důvodu zachování komfortu cestujících v těchto vlacích. Jízda ve vlacích ostatních kategorií nebude změněna. Relační sleva je vyhlášena na všechny vlaky jedoucí přímo na trase Praha - Brno (přes Č. Třebovou i přes Havlíčkův Brod) a je poskytována pouze ve druhé vozové třídě. Cena relační slevy je 140 Kč.

obrazekPendolino - V mediích probleskla zpráva, že jsou výrazné problémy se zkoušením jednotky řady 680 ČD. Problémy nemá jednotka, ale proces zkoušení. Jednotka má maximální rychlost 230 km/h a Drážní úřad nařídil, že jednotka nebude nasazena do pravidelného provozu, pokud neabsolvuje testovací jízdu při rychlosti 250 km/h. To je ale problém, protože nikde v ČR není možné dosáhnout rychlosti vyšší než 200 km/h. Pro upřesnění: na zkušebním okruhu v Cerhenicích je Vmax 180 km/h za určitých podmínek a za určitých podmínek je možné dosáhnout rychlosti 200 km/h na trati Brno - Břeclav. ČD, dle médií, nyní zvažují, zda pendolino budou zkoušet v cizině a nebo také údajně, zda nezmodernizují nějakou svou trať. Chystáme na toto téma anketu.
Budete včas informováni.

obrazekHof - Dne 12.7.2003 jsme s Michawelem navštívili Německo a hlavně jejich dráhy v regionu Egrensis. V Německu jsme se rozhodli použít jízdenku přátelství. Do Chebu jsme jeli na KMB vlakem IC 152 Egrensis. V Chebu jsme si koupili zpáteční skupinovou jízdenku Cheb - Cheb st.hr. a vyrazili jsme na nástupiště, kam za chvíli přijela jednotka řady VT 642 DESIRO společnosti Vogtlandbahn GmbH. V 10:23 přesně se vlak rozjel směr Marktredwitz a jízda nás příjemně překvapila.

obrazekDuhová lokomotiva - Jak jsme Vás již informovali, dne 10.6.2003 uplynul rok od uzavření smlouvy mezi Českými drahami a ČEZem na reklamní nátěr lokomotivy 151 001-5, která si vysloužila přezdívku "duhová lokomotiva." Po dohodě mezi ČD a společností ČEZ nebyla smlouva prodloužena, takže dne 10.6.2003 mel být nátěr již navrácen do původního stavu, ale ČD vyjednaly, že lokomotiva může mít i na dále modrou barvu s blesky, jen budou odebrána loga ČEZ a Duhová energie. České dráhy reklamní nátěr ale nechaly o šest týdnů déle jako náhradu za občasné poruchy. Těchto šest týdnů vyprší 22.7.2003, kdy by mělo být jasné, co se s touto lokomotivou stane. Podle posledních informací od společnosti ČEZ se nyní jedná o pronájmu této lokomotivy od 1.1.2004. foto -jl-

obrazek Na železničních přejezdech došlo v Česku za letošní první pololetí již ke 117 dopravním nehodám, při nichž zahynulo dvacet tři lidí. Přitom za celý rok 2002 si srážky aut s vlaky vyžádaly dvacet čtyři obětí na životech. Drtivou většinu těchto tragických případů zavinili nedodržením pravidel silničního povozu řidiči automobilů, potvrdil Právu generální ředitel ČD Petr Kousal. Dráhy chystají ve spolupráci s kraji opatření, která by bezpečnost provozu na přejezdech zvýšila. V některých krajích již k tomu byly ustaveny společné pracovní skupiny.K vážné nehodě na nechráněném přejezdu došlo i o tomto víkendu. U Rokytnice v Orlických horách se v sobotu ráno srazil motorový osobní vlak s nákladním autem. Podle ČTK byl řidič náklaďáku těžce zraněn, a jedenáct cestujících ve vlaku utrpělo lehká zranění. Příčinu nehody, která na sedm hodin zablokovala železniční trať z Doudleb do Rokytnice a silnici mezi Pěčínem a Rokytnicí, vyšetřuje policie.
novinky.cz a

obrazek Koncem května se v Glucholazech konala schůzka mezi zástupci Olomouckého kraje a představiteli Polských drah (PKP) a vlády včetně polského ministra dopravy. podle slov šéfa dopravního odboru Olomouckého kraje Zdeňka Kocourka polský ministr přislíbil, že trať z Glucholaz do Nysy, na které bylo původně navrženo zastavení veškeré dopravy, se rušit nebude a provoz na ní zůstane zachován. Tímto rozhodnutím vyhověl protestům obcí z obou stran hranic, kterých by se omezení železničního provozu zásadně dotklo. Hejtman Olomouckého kraje Jan Březina dodal, že doufá, že slib bude platit i když rozhodnutí stále ještě není na papíře. Spolu s předsedou Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomírem Žmolíkem kritizovali již dříve polské vládní úřady za to, že chtějí rušit příhraniční a přeshraniční železnice v době, kdy obě země stojí před vstupem do EU a začíná se mezi nimi rozvíjet slibná spolupráce.
Obzor a

obrazek810 se srazila s tatrou - V Rokytnici v Orlických horách se srazil vlak s nákladním autem. Souprava po srážce vykolejila. Devět lidí je v nemocnici. Řidiče tatry odvezl s otřesem mozku vrtulník do Hradce Králové. Trať je uzavřena a na místě zasahují hasiči. V úseku nahrazují vlakovou dopravu autobusy.Tatrovka se s motorovým vlakem srazila krátce po půl deváté ráno. Auto přejíždělo nechráněný přejezd s výstražnými kříži.Ve vlaku jelo patnáct cestujících a dva zaměstnanci železnice. Na místo přijeli hasiči s těžkou technikou. Jeřábem musí vrátit vlak zpět na koleje a odtáhnout pryč.Na dvacetikilometrové trati z Rokytnice do Doudleb nad Orlicí zatím dopravu nahrazují autobusy.Bezpečnostní inspektor Českých drah agentuře ČTK řekl, že úsek je v místě nehody přehledný a řidič auta jel zřejmě nepřiměřeně rychle.
Zdroj: idnes.cz; foto je pouze ilustrační.

obrazekJablonecko - Na nechráněném železničním přejezdu v obci Proseč na Jablonecku se včera srazila osmsetdesítka (810 242) a Btax s osobním automobilem, stříbrné barvy, značky Škoda Fabia. V automobilu cestovala rodina s malou dcerou a naštěstí vyvázli jen s lehkým zraněním. Cestující vlaku nebyli zraněni vůbec. Přejezd byl nezabezpečený a řidič zřejmě přehlédl přijíždějící vlak. Vlaková doprava byla na tři a půl hodiny vyloučena a nahrazena autobusy.

informace1. železniční koridor - Blíží se zatěžkávací a dynamické zkoušky na nové estakádě mezi Dlouhou Třebovou a odbočkou Parník, která leží na trati Praha - Česká Třebová a je součástí 1 koridoru. Provoz na této estakádě ve druhé traťové koleji má být podle harmonogramu zahájen 24.7. a vše nasvědčuje tomu, že to bude včas. Zkoušky budou zahájeny 21.7., kdy proběhne zatěžkávací zkouška - tentokrát ne parní lokomotivy, ale nákladní automobily plné štěrku, další den by měla být provedena dynamická zkouška (elektrická lokomotiva s vozy bude přejíždět most rychlostí 5 - 120 km/h a bude se sledovat chování mostu) a další den bude proveden poslední test. Pokud vše bude v pořádku, další den, bude na mostě zahájen pravidelný provoz. Na zprovoznění druhé traťové koleje naváže výluka první traťové koleje, která potrvá asi do 4.9., kdy se na novou estakádu přesune i 1. TK. Stávající těleso bude zřejmě opuštěno. Pokud se podaří vše dobře naplánovat, měly by se na našich stránkách objevit fotky z některého z rušných dnů (21. - 24.7.).

obrazekTuchoměřice - Ano, je tomu již třicet let, co se na našich železnicích objevily pojmy jako RO-LA, kontejnerová doprava, ale i doprava izotermických vozů, přepravujících potraviny podléhající zkáze. V minulosti samozřejmě existovalo velké množství takovýchto ucelených vlaků, které přepravovaly různé druhy ovoce, zeleniny a potravin od výrobců do velkoskladů. I dnes se na našich kolejí s několika vlaky setkáme a to především v kategorii NEx - tedy nákladní expres. Zřejmě nejzajímavější z nich - "banánový expres" se na našich kolejích pohybuje již od počátku dopravy izotermických vozů u nás, tedy více než 30 let. Historie, současnost i budoucnost tohoto vlaku bude hlavním tématem dnešního článku.

9.7.2003 - 20:25 - Sedmdesátitisící návštěvník, děkujeme Vám

informace70000 - Dnes v 19:13:08 byl počítadlem zaznamenán návštěvník s pořadovým číslem 70000 od založení webu Želpage (18.2.2001). Velice vám děkujeme za skvělou návštěvnost. My se na oplátku budeme snažit Želpage stále vylepšovat, ale během prázdnin moc aktualizací nebude. Někteří členové jsou na dovolené, někteří mají brigádu a někteří různě lenoší, ale od září budou opět pravidelné aktualizace. Děkujeme za pochopení...

bleskovkaSrážka rychlíku s traktorem - Včera, před 19. hodinou, došlo nedaleko železniční zastávky Lučivná, nacházející se 8 km od žst. Štrba, ke srážce vlaku R 609 Spišan s malotraktorem, který se na trať zřítil z patnáctimetrového svahu. Vlak měl namířeno z Bratislavy do Košic, kam však nedojel. Po srážce vykolejila vlaková lokomotiva 362.001 RD Bratislava hlavné, která tlačila traktor ještě asi 300 metrů před sebou, což mělo za následek mj. i vážné poškození železničního svršku na 1. traťové koleji. V okamžiku srážky projížděl po vedlejší koleji také nákladní vlak, který místo nehody projel bez vážnějších problémů. Při srážce nebyl nikdo zraněný.

obrazekAnketa - Dneska vyhlašujeme novou anketu. Bude na téma Hodnocení pendolina známkami jako ve škole.
Výsledky staré ankety "Co by měli České dráhy nakoupit nejnutněji?":
Elektrické jednotky ve velkém počtu 47;Třísystémové lokomotivy 85;Motorové vozy (např. typu DESIRO/GTW) 95;Nové osobní vozy pro dálkovou dopravu 17;Nové osobní vozy pro regionální dopravu 40. Celkový počet hlasujících: 284. Děkujeme za Vaše názory. A těšíme se na další...

« Neuere Nachrichten | 1 ... 491 492 493 494 495 ... 499 | Ältere Nachrichten »    
ŽelPage - Elektronisches Eisenbahnmagazin
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Öffentliches Ausnutzung ohne klaren Genehmigung des Autors nicht gestattet.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2017 Spolek ŽelPage
:. Anmeldenopen/close
 
 
  
 
Vergessenes Passwort   
Registrieren   
:. eShop Angebotopen/close
:. Aktuelle Zugposition CZopen/close
Aktuelle Zugposition CZ
 
:. Suchenopen/close

 
   
 
 
   
 
» Link beitragen
:. Info für Fotografenopen/close
Bedingungen zum Fotografieren
in der CZ

Sonne
geht auf um 07:51
geht unter um 16:00

meteo meteo
:. Aktuell auf VLAKY.NET
Poslední příspěvek Detské (pionierske) úzkorozchodné železnice v Maďarsku I: Nagycenki Széchenyi Múzeumvasút
V prvej polovici 19. storočia žil v kaštieli u obce Nagycenk neďaleko mesto Sopron významný uhorský gróf a politik Széchenyi István, ktorý navrhol položiť základy železnice v Uhorsku.

Poslední příspěvek Mimořádná návštěva ve Vysokém Mýtě
Každý rok kolem Mikuláše zavítá na trať Choceň – Litomyšl Mikulášský vlak vedený parní lokomotivou. V minulých letech to nejčastěji byla letohradská Líza (423.009) vyrobená v roce 1922. I letos byla na ...

Poslední příspěvek Naše téma: Zabezpečený úrovňový přechod na nástupiště
Nové zabezpečovací zařízení má upozornit cestující světelnou i zvukovou signalizací u přechodu přes koleje od staniční budovy k nástupišti, že se blíží vlak a že nemají přecházet. Funguje v podstatě jako ...