..: Aktuality a články - ČR Jihomoravský :..

754.023, Brno, foto: Puly Brno – V brněnském uzlu se i přes dosavadní neschválení projektu odsunu hlavního nádraží čile staví, což přináší i mnohé výluky. V rámci projektu nového odstavného nádraží je právě dokončována vlaková myčka v Brně–Horních Heršpicích a k ní budován podchod. V rámci rekonstrukce zabezpečovacího zařízení na trati Brno – Břeclav pak dojde k aktivaci nového zabezpečovacího zařízení. Obě výluky, iniciované Správou železniční dopravní cesty, přinesou od 30. října do 6. listopadu 2009 změny do provozu vybraných vlaků Českých drah na trati 240 v relaci Brno – Zastávka u Brna, rychlíků na trase Brno – Jihlava, téměř všech osobních vlaků na této relaci a na trati 244 mezi Brnem a Střelicemi.

V záři zapadajícího slunce před odjezdem do Brna, foto: Rostislav KolmačkaTovačov — O víkendu 17. a 18. října 2009 vypravilo letos počtvrté a zároveň naposledy občanské sdružení Kroměřížská dráha (KMD) zvláštní vlaky na lokálku z Kojetína do Tovačova. Po dvojici květnových akcí (s motorovým vozem M 286.1032 a lokomotivou T 466.0007) objednaných a zaplacených železničními přáteli z Česka, Slovenska a Polska a velmi úspěšných srpnových jízdách na Tovačovský portál a Kojetínské hody s motorovými vozy M 120.417 a M 131.101 to tentokráte byly zvláštní vlaky na tradiční Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově.

MSV_2009_BRNO_06, foto: FilipoBrno — V uplynulých dnech proběhla v areálu brněnského výstaviště jedna z nejdůležitějších letošních železničních akcí: již po jednapadesáté otevřel návštěvníkům své brány Mezinárodní strojírenský veletrh, jenž v minulosti často představoval první šanci vidět na vlastní oči novinky dopravního průmyslu z celého bývalého Československa. Nejinak tomu bylo i letos, kdy v rámci sesterského veletrhu Transport a logistika prezentovalo své nejnovější produkty hned několik výrobců. Po železničně slabším loňském ročníku tak letos opět bylo co vidět: ŽOS Vrútky zde představily nový přírůstek vozového parku ČD, bistrovůz ARmpee, zatímco maďarské dráhy se pochlubily novou verzí velkoprostorové 1. třídy a několik zajímavých exponátů předvedly i výrobci lokomotiv. Vedle vozidel však mezi novinkami nalezneme i nový systém řízení provozu na vedlejších tratích od AŽD Praha nebo univerzální řešení bezdrátové datové sítě firmy ČD-Telematika. Pojďte se podívat.

Blansko, foto: Václav Růžek Blansko — Zatopený lom, čistá voda, v letních měsících lákající ke koupání — mnohým lidem se okamžitě vybaví poměrně známá destinace u trati 260 nedaleko Blanska, ze které se v létě stává vyhledávané místo pro odpočinek u vody. Jedná se ovšem také o místo s hustou železniční dopravou a přestože v lomu platí zákaz koupání, zdržuje se v blízkosti tratě běžně množství lidí, kteří se vystavují nemalému nebezpečí od projíždějících vlaků. Situace došla až tak daleko, že bylo rozhodnuto celý areál lomu oplotit.

T466.0007, Os 14909, Rožná, 6.7. 2009, foto: Josef Petrák Nedvědice — Po vydařeném setkání parních lokomotiv 2’ D 2‘ ve dnech 27. a 28. června 2009 v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka mohla další prodloužený víkend 4. až 6. července následovat další velká železniční akce. Tentokrát se centrem dění stala Vysočina a konkrétně trať 251 Žďár nad Sázavou – Tišnov zvaná „Stará Tišnovka“. V Nedvědici se totiž konaly každoroční Slavnosti Pernštejnského panství.

Rájec-Jestřebí - Tříhodinové přerušení provozu na 1. tranzitním koridoru si dnes krátce před polednem vyžádala kuriózní mimořádnost nedaleko stanice Rájec-Jestřebí na Blanensku. Souprava vlaku EC 174 Jan Jesenius bez cestujících se po krátkodobém odstavení ve stoupání nečekaně dala do pohybu a urazila přibližně 300 metrů, než ji zatažením záchranné brzdy zastavil pravděpodobně duchapřítomný vlakvedoucí. Souprava německých vozů se neplánovaně rozjela v 11:55 poté, co byl vlak na místě odstaven kvůli poruše lokomotivy a cestující přestoupili do jiného spoje. Přesná příčina incidentu zatím není známa. V průběhu uzavření tratě 260 byly spoje mezi Brnem a Prahou vedeny odklonem přes Havlíčkův Brod.

T 478.1001 + T 478.1004, Nedvědice, foto: Šlechtična Bystřice nad Pernštejnem - Již posedmé se o prvním prodlouženém červencovém víkendu bude na trati číslo 251 odehrávat železniční část akce s názvem „Slavnosti pernštejnského panství”. V posledních letech se tato nostalgická akce těší velkému zájmu nejen železničních fandů, ale i široké veřejnosti a stala se již v tomto kraji tradicí. Pokud se ohlédneme za předchozími ročníky akce, měly vzestupnou tendenci a loňský ročník proběhl ve znamení setkání všech čtyř provozních „kulatých zamračených“ – tedy lokomotiv T 478.1001 a 1002 zastupujících prototypy a dále 751.004 a 749.006 z ověřovací série, což spolu se setkáním dvou parních lokomotiv řady 475.1 bylo skutečnou lahůdkou. Proto se pojďme seznámit s tím, co organizátoři akce připravili na letošní červenec.

Přibice Brno - Jihomoravský kraj připravuje obnovení železniční trati Hrušovany u Brna - Židlochovice, kde byl provoz zrušen už před 30 lety. O obnovení této asi 3 km dlouhé trati usiluje tamní radnice už léta. Podle starosty města Vlastimila Helmy by se jí lidé mohli dočkat nejpozději v roce 2015. Jedním z nutných kroků Židlochovických je získání územního rozhodnutí a uvolnění cesty. Na místě, kde se má vystavět nová nádražní budova, odkoupilo město v dražbě nemovitost. Nyní se čeká na povolení k demolici.

Taurus Satov, foto: kubamZnojmo, Šatov - Rekonstrukce a elektrifikace trati č. 248 v úseku Šatov - Znojmo zdárně pokračuje a všechny práce, včetně těch na znojemském nádraží, pomalu ale jistě nasvědčují, že velice náročná stavba, zahrnující i výměnu znojemského viaduktu, spěje ke svému závěru. Pojďme se tedy společně podívat co bylo naplánováno, co z toho se již zrealizovalo a co nás čeká v nejbližších měsících.

nostalgie Sezóna nejrůznějších nostalgických jízd se nám zdárně rozbíhá a po vydařeném prvním májovém víkendu přichází druhý, podobně jako ten uplynulý plný nepřeberných možností na nostalgické a fotografické akce. Tři volné dny jsou tak skvělou příležitostí vyrazit ven a nadýchat se čerstvého voňavého vzduchu jarní přírody a ještě voňavějšího (alespoň pro některé) kouře parních lokomotiv.

Galerie7, foto: Jindřich BřezinaŽeleznice je pro někoho zaměstnáním, pro někoho koníčkem a pro někoho trnem v oku. Já patřím do druhé skupiny, a jak čím dál více propadám tomuto koníčku, tak stoupá i moje touha účastnit se železničních akcí. Jelikož mým dalším koníčkem je amatérské fotografování, zvolil jsem pro uspokojení svých přání Jarní fotojízdu po lokálkách Jižní Moravy, kterou pořádal 4. dubna Klub přátel kolejových vozidel Brno. Předem bych rád upozornil, že článek je pojat jako pohled mýma očima a ne faktografický výčet zastávek na focení a jiných reálií. Součástí článku je fotogalerie.

Hevlín Hevlín - Starostové ze Znojemska, ale i části Brněnska a Dolního Rakouska sepsali memorandum, v němž požadují, aby provoz na trati Hrušovany nad Jevišovkou - Hevlín zůstal zachován. Podle rozhodnutí kraje by totiž na této jednokolejce měly vlaky přestat jezdit v létě 2010. Představitelé obcí a měst v okolí se proti takovému postupu bouří s tím, že ukončení provozu osobních vlaků bude znamenat konec funkčního železničního propojení regionu. Krajský úřad ale argumentuje tím, že úsek již pro své cesty využívá jen hrstka cestujících a nevyplácí se.

681 005-5, Brno, foto: Miloš Brno - Zřejmě díky nepozornosti strojvedoucího došlo v pátek 10. dubna kolem 12:30 v Brně Horních Heršpicích k neobvyklému incidentu, kdy pendolino projelo návěst 'Stůj' a zkomplikovalo tak provoz v brněnském uzlu. Média si události všimla až včera na základě výpovědi svědka na internetu, načež ji potvrdily i samotné České dráhy. Vlak SC 14 Smetana z Vídně do Prahy měl při vjezdu do nádraží Horní Heršpice návěst 'Výstraha'. Podle ní měl strojvedoucí poznat, že do brněnského uzlu zatím nemůže vjet a má se připravit na zastavení před dalším oddílem. Narušení zabezpečení vlakových cest si vyžádalo sérii zpoždění a odřeknutí postiženého spoje ve zbytku trasy.

4.4.2009 - 8:45 - V Brně opět vykolejil vlak

Brno - Uplynuly pouhé tři dny od předchozí nehody (viz zprávu Vykolejení soupravy v Brně způsobilo škodu za milion korun) a situace se opakuje - souprava pro EC 71 Gustav Mahler při přestavování z odstavného nádraží A k nástupištím vykolejila.

Provoz mezi brněnským hlavním a heršpickým nádražím je omezen, vlaky využívají pouze druhé traťové koleje, což krom kapacitního hrdla na trati znamená, že vlaky od Střelic mohou být vedeny pouze do „velkých” nástupišť, kusé koleje jsou zatím nedostupné.

zdroj: SMS z místa dění od Luboše_čt - děkujeme za aktuální postřeh

Vykolejení EC 173 Kolín, foto: Lukáš Kohout Brno - Vedle vesměs aprílových zpráv ve velké části českých médií dnes Drážní inspekce potvrdila informace o vykolejení soupravy osobních vozů na železničním nadjezdu nedaleko stanice Brno hl.n. Incident se odehrál v 7:02 hodin při sunutí prázdné soupravy, která měla již za několik minut nastoupit na pravidelný spoj EC 71 Gustav Mahler do Vídně. Při vykolejení nebyl nikdo zraněn; poškozeny jsou tři vozy řady Bmz, přičemž celková škoda podle odhadů dosahuje hodnotu 990 tisíc Kč. Pravděpodobnou příčinou nehody byl lom jazyka výhybky. Provoz ve vícekolejném úseku nebyl zásadním způsobem zdržen; viditelným důsledkem situace jsou však chybějící vozy v jedné z elitních souprav, na které se jako náhrada vyskytly rychlíkové vozy řady B.

« Novější zprávy | 1 ... 3 4 5 6 7 ... 21 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:51
zapadá v 16:36

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek K minulosti a súčasnosti trate Dessau - Wörlitz
22. septembra roku 1894 bola v Sasku-Anhaltsku otvorená súkromná trať Dessau – Wörlitz, ktorú 7.10.1934 predĺžili ďalej do Gohrau-Rehsen. Okrem toho zo stanice Oranienbaum odbočovala dnes už úplne zaniknutá ...

Poslední příspěvek Pozvánka na výstavu železničních modelů v Chrudimi
Chrudimští železniční modeláři připravili svou tradiční, každý druhý rok se opakující velkou výstavu kolejišť, železničních modelů a fotografií se železniční tématikou, tentokrát na oba poslední únorové ...

Poslední příspěvek Za úzkokolejkami do Szobu a pohoří Börzsöny
V horách rozkládajících se podél slovensko-maďarských hranic v minulosti existovaly desítky lesních železnic. Některé se dochovaly dodnes a v následujícím příspěvku se podíváme na tři z nich – v Nagybörzsöny ...