..: Aktuality a články :..

Pozor na vlak! (fotomontáž), foto: Petr Lux Praha – Aktualizováno 8. 1. 2012 ve 22.00 – Rok co rok stoupá počet nehod na železnici. K mnoha projektům, které mají upozornit účastníky silničního provozu na jejich nesprávné chování, se v současné době připojila i Nadace BESIP. Ta je hlavním organizátorem v současné době probíhající fotosoutěže zaměřené na bezpečnost silničního provozu. Že jsou podobné akce nutné, o tom svědčí i poslední případ z pondělí 2. ledna, kdy učitelka mateřské školy převáděla malé děti přes trať (Praha – Mělník) mimo přechod a v ten moment přijížděl vlak. Když strojvedoucí uviděl v kolejišti šest dětí a učitelku, začal okamžitě brzdit. Děti stačily v poslední chvíli utéct, jedno, které zakoplo a v kolejišti upadlo, naštěstí zachránila pohotová učitelka, takže hočička skončila jen s drobnými oděrkami.

1.1.2012 - 14:00 - Všechno nejlepší v roce 2012

Dobré ráno…; Kunčice pod Ondřejníkem - Frenštát pod Radhoštěm, foto: Martin Grill Beroun — Milé čtenářky, vážení čtenáři. Chtěli bychom Vám poděkovat za Vaši přízeň a Váš zájem, se kterým sledujete náš internetový magazín o drahách. V právě začínajícím roce Vám všem přejeme pevné zdraví, štěstí a úspěch ve všem, co budete činit. Ať neztrácíte optimismus a úsměv nemizí z Vašich tváří, ač tomu okolní dění někdy zrovna nepřihrává. Budeme se těšit, že se i v tomto roce budeme v tomto virtuálním prostoru potkávat.

Naše poděkování a přání všeho nejlepšího v novém roce patří i celému týmu, který se na chodu portálu podílel – a nebyli to zdaleka jen členové ŽelPage. Vám všem, kteří jste v minulém roce přiložili ruku k dílu, patří velký dík a budeme rádi, pokud si i letos na ŽelPage najdete chvíli času. Pokud byste i Vy ostatní chtěli pomoci, stačí, když se obrátíte na příslušné vedoucí skupin.

Na zdraví Vám připíjí tým redakce.

Jízdní řád 2012 přichází., foto: ŽelPage Beroun — 12.12.2011 0.00 — Vážení čtenáři, vážení kolegové, zazvonil zvonec a on–linu je konec. Během čtyřicet hodin dlouhého nepřetržitého zpravodajství nedošlo na síti SŽDC k žádným vážnějším komplikacím, přechod do nového jízdního řádu se až na drobnosti zdařil. Ze Žiliny vyjel historicky první mezistátní vlak InterCity mezi ČR a Slovenskem čistě v režii soukromého dopravce RegioJet. Všem, kteří se dočetli až sem na konec, děkuji za trpělivost a doufám, že jste byli s prací redakce spokojeni. Za spolupráci děkujeme diskuznímu portálu K-report.net a jeho přispěvatelům, provozovateli jedinečného projektu TV Choceň Ing. Jiřímu Bělohlávkovi, domácímu pivovaru Berounský medvěd za profesionální přístup, skvělé jídlo a WiFi připojení zdarma a v neposlední řadě především vám, vážení čtenáři. Děkujeme za všechny zaslané fotografie, videa a jiné materiály, které jsme v maximální možné míře využili. Těm, na které se nedostalo, se omlouváme. Všem cestujícím přejeme do nového GVD mnoho štěstí, spokojenosti a kilometrů bez nehod a zpoždění!

Jízdní řád 2012 přichází., foto: ŽelPage Beroun — Tradiční „šotosilvestr“ je tady. Obdobně jako v minulých letech se můžete i letos těšit na velkou porci textu ke čtení, doplněného o aktuální postřehy z provozu a fotografie vlaků, které v novém grafikonu končí, nebo naopak začínají. Nový jízdní řád vstoupí v platnost zítra, v neděli 11. prosince. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nově počítá jen s jedinou změnou v průběhu roku, která je plánována na neděli 10. června 2012. Přiložit ruce k dílu můžete i vy, vážení čtenáři, a to například prostřednictvím e-mailové adresy jr2012@zelpage.cz nebo našich stránek na sociálních sítích Twitter a Facebook. Jakékoliv připomínky, náměty, fotografie, videa či jiné materiály, jimiž bychom mohli vysílání obohatit, rádi uvítáme. Za spolupráci děkujeme diskuznímu portálu K-report a provozovateli jedinečného projektu Choceň.TV. Z technických důvodů pokračuje on–line zpravodajství ve druhé části.

830.206 JHMD jako MOs 39658 na Švestkové dráze, foto: karloslt Praha/Most — Portál ŽelPage v tomto roce slaví desáté výročí své existence a pro oslavu volí již tradiční formu zvláštního výletního vlaku. Tentokrát vyjedeme na tratě severozápadních Čech. Motorový vůz číslo 831.167-2 dopravce Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) nás první listopadovou sobotu (5.11.) proveze po zajímavých tratích v okolí Mostu a Kadaně. Projedeme nejprve sjízdnou část Švestkové dráhy, která byla letos neprůjezdná, a kompletní trať Doupovské dráhy. Podíváme se i na další zajímavá místa. Akci navíc můžete zahájit již ráno s Českými drahami, kdy z Prahy můžete přijet jedním z posledních mohykánů Pražsko-Duchcovské dráhy, spěšným vlakem 1712.

12.10.2011 - 17:00 - Podzimní cestovatelská soutěž v Království železnic

Sáňkování v zimním Švýcarsku, Preda-Bergün, RhB, foto: mojesvycarsko.com Praha — Království železnic vyhlásilo již tradiční podzimní vědomostní soutěž pro návštěvníky. Každý návštěvník expozice, který si v období od 8. října do 30. listopadu 2011 zakoupí nebo vyzvedne vstupenku (platí i pro dětské vstupenky zdarma), obdrží soutěžní leták. Za tři správné odpovědi na otázky o Švýcarsku postoupí do druhého kola, které vyhraje nejbližší tip na počet návštěvníků Království železnic v daném období. A ceny jsou letos opět o něco lákavější. První cenou je rodinný lyžařský pobyt v Arose na pět dní, dalšími pak atraktivní volné jízdenky na švýcarské vlaky. Na dalších místech bude rozdáno devět kalendářů ŽelPage na rok 2012. Zpříjemněte si tedy podzimní návštěvu modelové železnice šancí na zajímavou výhru.

Podrobný popis cen a pravidla soutěže: Království železnic

ikonka nostalgie - barevná Beroun — K létu neodmyslitelně patří výlety a k výletům zatím ještě pro mnohé neodmyslitelně patří i železnice nejen jako dopravní prostředek, ale i jako jeden ze samotných cílů výletu. Zatímco v uplynulých letech přebíraly roli integrátora nabídky výletních vlaků České dráhy vydávajíc publikaci Nostalgie, v letošním roce tato v původní formě již nevyšla. V následujícím přehledu jsme se pokusili pro vás sepsat nabídku českých železnic pro vaše červencové cesty o nadcházejících víkendech – nejde jen o vlaky Českých drah, ale i KŽC Dopravy, Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) a další řady malých dopravců a spolků. V úvodu najdete akce ojedinělé, ve druhé části pak rozcestník na akce pořádané zpravidla po celou dobu prázdnin. Nabídku se budeme snažit na našem portále i nadále aktualizovat tak, jak nám to zveřejněné informace a naše možnosti dovolí.

12.7.2011 - 0:00 - Nejkrásnějším nádražím v Česku pro rok 2011 je Uherské Hradiště

nejkrásnější nádraží ČR 2011 - předávání cen, foto: AEFCZ Praha — V pátek 17. června byl završen pátý ročník soutěže o nejkrásnější nádraží ČR. Zástupci loňského vítěze, nádraží v Chocni, předali pomyslné žezlo zástupcům stanice Uherské Hradiště. To nakonec celkově zvítězilo nad Rynolticemi, pro které hlasovala čtenářská obec magazímu ŽelPage. Oceněno nicméně bylo všech deset finalistů, jejichž zástupci se na slavnostní předávání do historických prostor Senátu dostavili a které si po vyhlášení výsledků mohli i prohlédnout. Na závěr slavnostního ceremoniálu vyhlásil pan senátor Petr Šilar další ročník soutěže o titul Nejkrásnější nádraží ČR 2012. Veřejnost bude zasílat návrhy do 8. srpna 2012, pro finalisty bude hlasovat do 9. září 2012 a slavnostní vyhlášení proběhne 10. října 2012 v Senátu. Děkujeme tedy za Vaši účast a Vaše hlasy a prosíme, abyste již nyní vyhledávali, kdo si zaslouží účast příští rok.

Zdroj: Asociace Entente Florale CZ - Souznění, o.s.

Jízdní řád platný od 13. června 2010 Praha — Na stránkách většiny krajských úřadů, které jsou objednateli regionální dopravy v ČR, se již tradičně v uplynulých týdnech objevily první návrhy jízdních řádů pro rok 2012 s výzvou k odeslání připomínek. Ta má v každém kraji jiné termíny (v některých případech již v následujícím týdnu) a jiné podmínky, někde například očekávají připomínky výhradně prostřednictvím obcí, jinde i od občanů. Každopádně ve všech případech je třeba připomínky zaslat příslušnému krajskému úřadu, nikoliv dopravci. S výjimkou Pardubického kraje, kde jsme již informovali o připravovaných rozsáhlých strukturálních změnách v souvislosti se zavedením IDS IREDO, jsou změny v jiných krajích prozatím bez komentáře. Pokud jde o dálkovou dopravu, samo ministerstvo za sebe návrhy nepublikovalo, nicméně mnohé lze vyčíst právě z krajských úřadů. Žádný z dopravců ani správce infrastruktury ani letos návrhy v tomto stádiu příprav nezveřejnil. Nezbývá tedy než ještě jednou varovat — uvedené návrhy jsou podklady k jednání a od konečného jízdního řádu se mohou i výrazně lišit.

Kalendář ŽelPage 2012, foto: Petr Holub Beroun — Vydání kalendáře ŽelPage pro rok 2012, který obsahuje 13 fotografií s železničními motivy, je na spadnutí. Už nyní máte možnost si objednat výtisky v předprodeji, který probíhá až do konce června za zvýhodněnou cenu 119 korun. Budeme rádi, pokud pomůžete s distribucí do míst, kde jsme zatím partnery nezískali – formou odběru balení 20 ks kalendářů za úhrnnou cenu 1999 korun (cena za kus klesá pod 100 korun). Od července budete mít možnost kalendář zakoupit i u tradičních distributorů, jejich seznam v dohledné době zveřejníme. Při objednání přes náš eshop vám do zásilky můžeme přibalit zlevněný kalendář ŽelPage nebo autorský kalendář Bey Želtvayové pro rok 2011 za cenu 49 korun.

Na nedávném veletrhu Czech Raildays jste mohli potkat naše redaktory označené badgees s logem portálu. Pokud o ně máte také zájem, můžete si 24mm placku se špendlíkem objednat. Případnou koupí si nejen uděláte radost, ale podpoříte i sdružení, které tento portál na dobrovolnické bázi provozuje, za což vám předem upřímně děkujeme.

Vectron a 951 ZSSK, Czech Raildays 2011, foto: Josef PetrákAktualizace 23.00 – Ostrava – Letošní Czech Raildays jsou zajímavé i z pohledu otevírání trhu osobní železniční dopravy v Česku. Zatímco RegioJet letos místo účasti na veletrhu upřednostnil technické přípravy na brzký rozběh linky Praha - Havířov (- Žilina), veřejnosti se na samostatném stánku prezentoval druhý adept na ostrý konkurenční boj mezi Prahou a Ostravou, společnost Leo Express. Ta má v současnosti u švýcarského Stadleru objednaných pět elektrických jednotek FLIRT v úpravě pro dálkovou dopravu s třemi cestovními třídami, a po několika měsících sporadického informování teď naplno rozběhla marketingovou kampaň. Kromě provozování komerčních vlakových spojů mezi Prahou, Ostravou, Vídní a dalšími krajskými městy chce investiční skupina Leoše Novotného rozvinout v Česku i další aktivity, včetně leasingu kolejových vozidel. Jako ukázku přivezla skupina Leo Group do Ostravy motorovou lokomotivu Voith Gravita 10BB, jež má v budoucnu tvořit část leasingového portfolia nově vzniklé firmy Leo Pool.

Nehoda 814.065 na Os 18003 v žst. Vodňany (2.2.2011), foto: Drážní inspekce ČRVodňany — Dne 2. února 2010 v 8.14 ráno se ve Vodňanech u železničního přejezdu při výjezdu ze stanice Vodňany ve směru na Číčenice srazil osobní vlak Os 18003 dopravce České dráhy jedoucí z Volar do Číčenic s krátkým manipulačním vlakem dopravce ČD Cargo, vedeným strojem 751.316-1. Na osobním vlaku byla nasazena jednotka Regionova s motorovým vozem 814.065-9, který je také nejvíce poškozen.

Na místě nehody je hlášeno 20 zraněných, z toho jsou tři zranění těžká. 9 lidí bylo převezeno do nemocnice v Českých Budějovicích, převážně s poraněními hrudníku a končetin. Jedna z cestujících, starší paní, svým zraněním na místě podlehla. Na místě zasahují hasiči z Vodňan i Strakonic (některé z cestujících museli z vagonu vynést na nosítkách a kolečkových křeslech) a nejméně šest vozů rychlé záchranné služby. Provoz na trati je přerušen; osobní vlaky jsou v úseku Bavorov – Vodňany – Číčenice vedeny náhradní autobusovou dopravou. Vyšetřování mimořádné události je v začátcích. Po nárazu zůstaly vlaky od sebe vzdálené téměř 50 m, první vůz soupravy osobního vlaku vykolejil a má poničenou přední část.

Kalendář Vlaky-Trains 2011, titulní strana, foto: ŽelPage BerounEshop portálu ŽelPage před Vánoci rozšířil nabídku o DVD partnerského portálu VLAKY.NET. Vydaný titul rekapituluje 5. narozeniny portálu a obsahuje jízdy vlaků vypravených při této příležitosti, fotografie od účastníků a také pohled na trať Čierny Balog – Chvatimech z motorového vozu M 21.004. Během novoročního víkendu jsme zařadili do nabídky eshopu další z produktů našich partnerů – nástěnný kalendář Vlaky | Trains 2011 z vydavatelství Gardenia Publishers a Popradská tlačiareň, vydavateľstvo obsahující fotografie Beaty Želtvayové. Ten podpořil i portál RAILPAGE.NET. ŽelPage zajišťuje distribuci zejména v České republice. Cena byla stanovena na 179 korun. Na Slovensku se prodává za 7 eur. Náhled titulní strany a tiráže prozradí, jaké snímky, povětšinou již z galerie ŽelPage známé, se v kalendáři skrývají.

Srážka Os 19702 s lokomotivou 751.236 ČD Cargo v žst. Kamenné Žehrovice, foto: Drážní inspekce ČRKamenné Žehrovice — Srážka motorové jednotky RegioNova se stojící lokomotivou 751.236 v Kamenných Žehrovicích na Kladensku si dnes ráno vyžádala 13 zraněných, z toho jednoho cestujícího musel transportovat vrtulník LZS do střešovické nemocnice se zraněním hlavy. Provoz na trati 120 byl ochromen poté, co v 8.50 narazila souprava vlaku Os 19702 z Kladna do Rakovníka v rychlosti 28 km/h do lokomotivy ČD Cargo s jedním nákladním vozem. V úseku Kladno - Stochov byla přibližně do poledne zavedena náhradní autobusová doprava. Příčiny mimořádné události se vyšetřují, škoda na vozidlech byla prozatím vyčíslena na 4,1 milionu korun, z toho přibližně 4 miliony na jednotce RegioNova.

On-line zpravodajství, foto: ŽelPage Česko/Slovensko/Evropa/Svět18.15 Vážení čtenáři, zazvonil zvonec a on–linu je konec. Za dvaačtyřicet hodin sledování nedošlo víceméně k žádným vážnějším komplikacím v provozu. Bohužel však byly dnes usmrceny minimálně dvě osoby. V současné době jezdí vlaky na síti SŽDC ne zcela včas, ale stav dopravy je stále uspokojivý. Letošní ročník byl výjimečný – poprvé jste se do on–line zpravodajství výrazně zapojili i vy, čtenáři, za což vám patří obrovský dík. Naopak omluva je posílána těm, jejichž informace nebo fotografie nenašly v textu místo. Za zmínku stojí také spolupráce s VLAKY.NET a portálem K-report. Počet přečtení také není zanedbatelný – dosahuje hranice třiceti tisíc. V poslední aktualizaci mi dovolte doplnit ještě několik posledních informací a také řadu fotografií, které jste nám zaslali. Děkujeme za vaši přízeň! Mnoho kilometrů bez nehod přeje za celou redakci Dominik Jaroš.

Starší zprávy
« Novější zprávy | 1 ... 3 4 5 6 7 ... 9 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 07:12
zapadá v 16:19
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek 120 rokov trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty
Nedávno spomenuté 120. výročie trate Lužianky – Hlohovec – Leopoldov možeme doplniť ďalším, rovnako okrúhlym výročím. S tou traťou totiž súvisí aj trať Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty, ktorá predstavuje ...

Poslední příspěvek Parádní wolsztynská „Parada parowozów 2018“
Mezinárodní setkání parních lokomotiv v místě posledního pravidelného normálněrozchodného parního provozu je tradičním fenoménem. Letos se do polského Wolsztyna vydala i moje maličkost a byla svědkem již ...

Poslední příspěvek ZSSK predstavila 2. zmenu cestovného poriadku
V nedeľu 10. júna 2018 vstúpi do platnosti 2. zmena Cestovného poriadku 2017/2018 (GVD). Vďaka vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú ľudia z okolia hlavného mesta cestovať rýchlejšie, ekologickejšie ...