..: Články :..

ikonka nostalgie – barevnáČesko – Pokud ještě nemáte jasno, co s velikonočními svátky, dovolujeme si nabídnout několik železničních akcí, které připravily spolky železničních nadšenců prakticky po celé republice.

Černá jízdenka - exkluzivně, u revizora!, foto: Martin Sojka Curych - Švýcarské spolkové dráhy denně přistihnou 1000 černých pasažérů, jejich počet ale klesá. Od roku 2006 dráhy společně s dalšími poskytovateli služeb veřejné dopravy a dopravními svazy vedou registr černých pasažérů. Všudypřítomná žlutá cedulka "s okem" na, dle naší terminologie samoobslužných či specifických tratích, vysvětluje progresi. Při prvním přistižení zaplatíte 80 CHF, při druhém 120 CHF, při třetím 150 CHF. Nezaplatíte-li na místě, zaplatíte ještě 20 CHF poplatek za zpracování.

Alex před Lindau, foto: Ladislav DoškářCurych - Praha - Jsem nyní několik měsíců ve Švýcarsku a tak mne před vánoci čekala cesta domů a po nich jsem se opět podobnou cestou vracel. Jelikož bylo na cestu relativně dost času, vybral jsem si spojení denní, i když se v tomto smyslu skutečně jedná o celodenní program. „Normálního“ cestujícího taková jízda dost možná nikdy nepotká, neboť může dát přednost nejen individuální dopravě, ale v podstatě za podobných nákladů jako s využitím nejlevnějších nabídek drah pro denní spojení může cestovat letecky (např. nabídka společnosti SWISS na lety do Bazileje za 1000 Kč) nebo nočními spoji (nabídky SparNight). V obou případech ale musí cestu plánovat a rezervovat tím dříve, čím spíše se trefí do silného období. A tím vánoce bezesporu jsou, takže když jsem se rozhoupal, byly výhodné (akceptovatelné) nabídky vyprodány. Mé poznatky a zkušenosti s úrovní služeb z této cesty shledávám ale nakonec takové povahy, se kterou se lze setkat běžně i za normálnějšího používání vlaků, a proto bych se o ně přecijen chtěl podělit.

přejezd Velká Británie – Na ostrovech se nyní žije přejezdy. Podle vyjádření Network Rail bylo vloni na 7600 přejezdech zjištěno přes 3400 nebezpečně a nezákonně jednajících chodců a motoristů, což je čtyřleté maximum. Každý týden průměrně 3 motoristé a 5 chodců vlaku těsně unikne, vlaky jsou zpožděny v úhrnu o 55 dní a správci infrastruktury Network Rail vzniká škoda okolo 1,8 mil. liber – a to bez započtení nákladů na opravu vozidel, kolejí a pracovní dobu zaměstnanců.

ikonka nostalgie - barevnáV přehledu železničních akcí najdete nově informace o zvláštních a historických vlacích, které jednotliví organizátoři naplánovali na letošní rok. ŽelPage tak i letos pomáhá šířit informace o železničních akcích. Údaje jsou zpracovány na základě informací od jednotlivých spolků a z publikace Nostalgie 2009, kterou České dráhy v těchto dnech distribuují.

PF 2009, foto: Martin Grill Praha – Brzo to bude již 8 let, co jsme v neustálém provozu a vývoji. Přišla opět vhodná doba oslovit nové tváře a nechat nahlédnout do kuchyně. Za těch osm let jsme díky snaze sunout se neustále dál a nestavět na jednotlivcích, ale na nápadech, dokázali překonat řadu výzev dnes již neexistujících projektů a získat si srdce mnoha čtenářů. Těší nás, že jsi mezi nimi.

19.12.2008 - 0:00 - PF 2009

PF 2009, foto: Martin GrillPraha - Jako již každým rokem, jsou naše schránky závěrem roku přeplňovány přáním všeho nejlepšího do toho příštího. Upřímně za tato přání děkujeme. Abyste se z došlých přání mohli těšit všichni, připravili jsme i letos výstavku došlých PF 2009. Pokud nám chcete pomoct ve snaze omezit ne vždy žádoucí výskyt novoročních přání v emailech mezi každodenní agendou a rádi byste nejen nám, ale i ostatním čtenářům poslali své PF, vložte ho, prosím, přímo do připraveného formuláře. Pokud si s ním nevíte rady, použijte pro tento účel dočasně dostupný email pf@zelpage.cz.

Za tým připravující ŽelPage přeji klidný zbytek adventu a hodně radosti nad došlými zdravicemi.

12.12.2008 - 13:30 - Weißeritztalbahn znovu ožije - aspoň v části

Ilustrační obrázek, 99749, foto: topičDrážďany - Opraveno - Nejstarší provozní úzkokolejka v Německu se po povodních v roce 2002 konečně dočkala. 13. prosince bude znovu zprovozněn asi 15 kilometrů dlouhý úsek Freital-Hainsberg - Dippoldiswalde. Složitá obnova tratě byla započata právě po tragických povodních. Již dříve jsme Vás informovali, že úzkokolejka měla být provozní již v roce 2005. Trať vede z předměstí Drážďan přes městečko Dippoldiswalde až do lázní Kurort Kipsdorf v Krušných horách pod hraničním přechodem Cínovec, kde obnova teprve proběhne. Objednatel VVO a provozovatel SDG vypraví v tento den hned devět párů spojů, oproti pravidelně plánovaných šesti. Pokud ještě nemáte plán na víkend, můžete se k Drážďanům vydat a okusit romantiku předvánočního svezení po úzké. Na místě na Vás bude čekat bohatý doprovodný program včetně občerstvení.

Zdroj: VVO

Ilustrační obrázekPraha - Nedávno uplynuly dva roky od spuštění eshopu na stránkách ŽelPage. Vznikl krátce po vzniku sdružení v srpnu 2006 jako nezbytný distribuční kanál pro nově vydaný první nástěnný kalendář ŽelPage. V tuto chvíli si zde můžete objednat již jeho třetí vydání. Za ty dva roky prošlo eshopem 281 kalendářů, 286 CD s jízdními řády, 241 DVD nosičů, 76 knih a 64 vest a triček a pro naše sdružení se tak stal rozhodujícím zdrojem prostředků pro provoz webu.

Esko 2009, foto: ČDPraha - "Zjednodušeně řečeno, všechny kraje potvrdily objednávky z loňska, vyjma Středočeského, kde dochází k nárůstu," prohlásil na včerejší tiskové konferenci Českých drah k novému jízdnímu řádu ředitel KCOD Praha Alois Kašpar. Cestující ve středních Čechách pocítí zásadní změnu, železniční doprava od prosince totiž posílí až o 30 procent. A to bez masivního navýšení nebo modernizace parku kolejových vozidel a bez výraznějších úprav zastaralé infrastruktury - snad s výjimkou Nového spojení. V rozsahu jde bezesporu o přinejmenším evropský unikát, ale nejspíš i slabé místo tohoto projektu.

Variace na Knedlo-Vepřo-Zelo podávaná v ICE, foto: Zdeněk Michl Bramboračka podávaná v ICE, foto: Zdeněk Michl Frankfurt - Jídelní lístek v BordRestaurantech vlaků InterCityExpress během října ovládla česká kuchyně. Deutsche Bahn totiž v tomto měsíci nabízí hladovým zájemcům variace na tradiční českou kuchyni. Houbovo-bramborová krémová polévka, vepřová plec se zelím a bramborovými knedlíky nebo králičí ragů s knedlíky a kapustou, to vše si můžete dopřát alespoň během těchto týdnů i na nezvyklém místě.

Ilustrační obrázekLausanne - V Lausanne o uplynulém víkendu proběhly prezentační jízdy na lince M2 zdejšího metra. Jde o první metro bez řidiče ve Švýcarsku, dvouvozové jednotky navíc jezdí po pneumatikách na kovových pásech; systém kolo-kolejnice totiž slouží jen ke směrovému vedení a případnému nouzovému dosednutí soupravy. Soupravy se pohybují na trati o maximálním spádu 12 % (průměrně 5,7 %) a zvládaly jízdu i plně obsazené obecenstvem, které si prišlo poprvé užít jízdu bez řidiče a čekalo v kordonech na vstupu do stanic i několik desítek minut.

Ilustrační obrázekZdice - Poslední fotosoutěž nás měla zavést na oslavy do Zdic za dvěma parními lokomotivami. Shodou nešťastných náhod došlo nejprve k technické poruše plzeňské Šlechtičny 475.111, jejíž jízda z Plzně byla nahrazena autobusem RTO, navíc následně prakticky celý den propršel. Jízdní řád se tak stal bezcenným kusem papíru, na nádražích v deštivém až podzimním dni zůstaly stát desítky potenciálních cestujících a podél trati pár skalních fotografů. Jejich vlak ale nepřijel. Nepřízeň počasí pak poznamenala i atmosféru ve vlastní oslavující výtopně, která působila až poněkud ponuře. Přesto se našlo pár jedinců, kteří vlaky zachytili a do předem vyhlášené soutěže přispěli. Jejich úlovky nyní přinášíme.

Ilustrační obrázekZdice - O nejbližším víkendu se koná akce v areálu výtopny Zdice připomínající 80 let od položení základního kamene výtopny. Do Zdic se vydají dvě parní lokomotivy, plzeňská Šlechtična 475.111 a zlíchovská Dvoustovka 213.902. Vlaky vyjedou z Plzně a Prahy do Zdic a během dne zavítají až do Březnice na trati 200. Ve spolupráci s organizátorem oslav, nakladatelstvím SAXI, jsme pro naše čtenáře připravili další minifotosoutěž.

Pardubice - Vlak EC 174 dnes odpoledne strhl trolejové vedení na hlavním tahu mezi Pardubicemi a Přeloučí v trati 010 a to v obou kolejích. Během odpoledních hodin byla zprovozněna 1.traťová kolej. Vlaky jsou tak z tohoto důvodu vedeny jen po ní. Díky tomu zde budou až do večerních hodin vznikat zpoždění v řádu desítek minut, než bude provoz obnoven v plné míře.

Praha, trať 171 – Problémy postihly i příměstskou trať 171 z Berouna na Prahu. Z důvodu poruchy na trolejovém vedení všechny vlaky, včetně mezinárodních rychlíků směřujících ze západu Česka do Prahy jsou mimořádně ukončovány ve stanici Praha-Radotín. Trať v úseku Radotín – Smíchov je momentálně neprůjezdná. Ke stržení troleje došlo ve Velké Chuchli s největší pravděpodobností při průjezdu vlaku 9931. Další problémy postihly i nákladní spojku přes Odbočku Tunel do Prahy-Krče. I zde je provoz zastaven. V jednání je zajištění náhradní dopravy autobusy dopravního podniku Hl. m. Prahy. Na svou cestu zpět na západ již vyrazil R 760, který v Radotíně provedl mimořádný obrat. Krátce po něm dorazil i mezistátní rychlík 455, který na okraji Prahy zatím vyčkává. Lze však předpokládat, že i on bude z Radotína výchozí.

« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 6 ... 13 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:57
zapadá v 20:13

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě
Sucho a vysoké teploty sužují celou Evropu a vedra se stále nechýlí ke konci. Vlaky a autobusy se v takových podmínkách dokážou stát pojízdnou výhní, uvnitř které cestující odpočítávají každou minutu, ...

Poslední příspěvek S „Jízdenkou na léto“ po rozpálených kolejích roku 2018 (2)
Druhá část mého putování začíná 23. července jízdou na druhou provozovanou úzkokolejku v České republice, trať Třemešná ve Slezsku - Osoblaha. Ta je spravována státní organizací SŽDC a (nepříliš čilá) ...

Poslední příspěvek Vydajte sa vlakom na Bardejovský jarmok!
V sobotu 25. augusta 2018 o 8:13 hod. odíde z košickej železničnej stanice nostalgický 'Jarmočný vlak' občianskeho združenia Košická detská železnica, ktorého cieľom je Bardejov. Tam na cestujúcich čaká ...