..: Aktuality a články - Francie :..

LAV Madrid - Barcelona - Figueras - Perpignan, foto: ADIFPaříž — Před více než rokem byla s velkou slávou dokončena mezistátní vysokorychlostní trať LGV Perpignan - Figueras, která byla jako vůbec první v Evropě stavěna s přispěním soukromého kapitálu. Investorské konsorcium TP Ferro získalo od Francie a Španělska 50letou koncesi na provozování této trati od roku 2009. Smysluplnost investice je ovšem podmíněna brzkým dokončením zbylého úseku do Barcelony, který umožní zajíždění přímých vlaků z Francie, neboť přechod souprav TGV na konvenční trať není možný z důvodu rozdílného rozchodu. Právě odevzdání posledního chybějícího úseku nejdelší vysokorychlostní tratě světa se ale protahuje, a tak padlo rozhodnutí vést, v rozporu s původním plánem, rychlé mezistátní spoje prozatím alespoň do katalánského města Figueras již od příštího GVD. Bez přestupu se cestující do Barcelony dostanou do 3 až 5 let.

27.11.2009 - 7:00 - Nová lokomotiva Alstom pro Čínu se zkouší na ŽZO

Alstom Prima 6000 pro Čínu, foto: Chary Cerhenice — Francouzský koncern Alstom vyvíjí pro Čínskou lidovou republiku novou šestinápravovou lokomotivu typu HXD2B o výkonu 9600 kW a maximální rychlosti 120 km/h. Této nové lokomotivy, technologicky odvozené z řady Prima 6000 a upravené pro čínské železnice (CNR), vznikne 500 kusů, přičemž prvních sto bude vyrobeno ve Francii a zbylých 400 pak čínskou společností Datong Electric Locomotives. Tato společnost již spolupracovala s Alstomem při výrobě 180 dvoudílných čtyřnápravových lokomotiv HXD2 z roku 2005. Celková cena současné zakázky dosahuje 1,2 miliardy euro, z čehož připadne 300 milionů koncernu Alstom a 900 milionů společnosti Datong Electric Locomotives. Jedna z vyrobených lokomotiv je v současnosti testována i u nás v České republice v testovacím centru Výzkumného ústavu železničního ve Velimi.

Zdroj: Alstom, foto: Chary

Prima II a, foto: Alstom Belfort — 3. června tohoto roku byl představen první "živý" zástupce druhé generace lokomotivní řady Prima, francouzského výrobce Alstom; první zmínku o této řadě jsme přinesli před více než rokem. Její předchůdkyně je k vidění převážně u národního dopravce SNCF, kde plní roli jak v osobní (Transilien), tak nákladní (FRET) dopravě, přičemž k jiným dopravcům se nedostala převážně díky "vlažné" marketingové strategii výrobce. Nový produkt tak jde jinou cestou, o čemž svědčí nejen jeho internetová prezentace. Moderní pracoviště obsluhy vlaku, její zázemí, modularita komponent (například dva typy podvozků – "nákladní" a "osobní verze") a v neposlední řadě atraktivní vnější vzhled, činí z Primy II konkurenta i pro zavedenou německou elitu od firem Siemens a Bombardier. V těchto dnech absolvuje prototyp zkoušky na zkušebním okruhu Siemens Transportation v německém Wildenrathu, přičemž do konce roku 2011 by měl být schválen podle evropských norem.

Logo SNCF, foto: SNCF Doplněno - Dijon - Podle informací našeho čtenáře ve Francii odbory národního železničního dopravce SNCF připravují další stávku, jež by měla začít dnes večer ve 20:00. Vlaky se zastaví až do středečního rána, kdy by měl být v 8 hodin provoz zase obnoven. Vedení francouzských drah již dnes kolem poledne vydalo oficiální upozornění pro cestující i s odkazem na informace o jednotlivých spojích. Narušení provozu postihne všechny sektory osobní železniční dopravy, relativně nejmenší dopad bude mít na mezinárodní spoje do Německa a Belgie. S výrazně redukovanými spoji mohou naopak počítat cestující v regionální dopravě, zejména v síti Transilien, která zajišťuje rychlé železniční spojení v metropolitní oblasti Île-de-France. Odbory stávku odůvodňují neshodou kroků vlády a vedení SNCF s jejich představou opatření proti dopadům světové hospodářské krize. Podle deníku Le Figaro se jedná zejména o rušení pracovních míst na železnici a rozhodnutí nezvyšovat minimální mzdu.

Vesoul - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je v současné době pro své mnohdy odvážné a nekonvenční názory spojován snad se vším, co se v Evropě děje. Některé jeho návrhy se mohou zdát běžným lidem i mnohým ekonomům doslova šílené. To ale neplatí v oblasti infrastruktury. Rozvoj infrastruktury má jednoznačně pozitivní vliv na rozvoj regionů, sídel a zvyšování zaměstnanosti. A to si uvědomuje i francouzský prezident.

Schoenenbourg, Billard T75D, foto: RailfortAlsasko-Lotrinsko - O dráhách budovaných ve tvrzích našeho předválečného opevnění jsem již na stránkách ŽelPage napsal poměrně hodně a další věci chystám. Není tajemstvím, že vzorem pro něj byl systém Maginotovy linie ve Francii. Přesto, že tamější pevnostní dráhy byly vybudovány poněkud velkoryseji, než naše, tak jsem se jimi, až na kratičká srovnání a nějakou tu fotografii, vůbec nezabýval. Nyní bych to chtěl trochu napravit. Za dobu, co se stálým fortifikacím věnuji, se mi podařilo navštívit větší část muzejně zpřístupněných tvrzí vybavených železnicí podél francouzsko-německých hranic. V tomto článku bych Vám rád poskytl stručné technické, historické i turistické informace, neboť prohlídka některých z nich stojí skutečně za to. Bohužel nejsem schopen pojmout do tohoto článku i pevnosti vybudované v Alpách na italských hranicích, protože o nich mám informace jen velmi povrchní. Věřím, že i to jednou napravím.

AGV Sokoleč, foto: Petr LuxLGV Est - Po sérii testů na velimském zkušebním okruhu, se tým zkušebních techniků Alstomu a Eurailtestu přesunul do Francie, na LGV Est. Okruh VÚŽ totiž umožňuje maximum pouze 200 km/h a protože AGV dokáže mnohem více, je do 14. prosince k vidění v těch úsecích francouzské vysokorychlostní tratě, umožňujících jízdu rychlostí 360 km/h. Zkoumá se řada faktorů, jako například chování celé soupravy i jednotlivých podvozků, vlastnosti sběrače (přítlak na trolej či vlastnosti při výbojích), elektromagnetická kompatibilita se zabezpečovacím zařízením, akcelerace a brzdění v různých trakčních podmínkách (např. simulace mokré trati), a v neposlední řadě také hlučnost - AGV by mělo mít při 360 km/h srovnatelnou úroveň hluku, jako současná vozidla při jejich standardní rychlosti, tedy 300 km/h.

logo_sncf_ntv, foto: MGŘím - Nejmladší italský dopravce NTV (Nuovo Trasporto Viaggiatori S.p.a) vybral SNCF, coby technologického partnera pro asistenci při zavádění vysokorychlostních vlaků. Předseda NTV Luca di Montezemolo a prezident SNCF Guillaume Pepy podepsali dohodu, která zajistí francouzskému národnímu dopravci 20% podíl v konsorciu. Na základě smlouvy budou do 14členné výkonné řady NTV jmenováni dva zástupci SNCF. Italové už v září oznámili, že hledají spojence při provádění vysokorychlostních testů, a údajně o tom jednali i s DB.

Ilustrační obrázekPaříž - Když se v roce 1991 objevila v ČR na krátké návštěvě jednotka TGV, její brněnské zastavení mi bohužel uniklo. Protože jsem se ale v průběhu letošního července dostal na delší dobu do Francie, využil jsem tuto příležitost pro bližší seznámení s tamní vysokorychlostní železnicí. Díky časovým omezením jsem nebyl schopen projet všechny úseky LGV a tak je následující řádky třeba brát jako subjektivní pohled příznivce vysokorychlostní železnice na klíčové části francouzské VRT.

Ilustrační obrázekCalais - Ve čtvrtek kolem 15.00 SELČ zachvátil požár soupravu vlaku RORO v tunelu pod kanálem La Manche, který spojuje Británii a Francii. Záchranáři museli evakuovat 32 lidí, z nichž 14 utrpělo lehčí zranění, převážně přiotrávení kouřem. Oheň byl zaznamenán 11 km před výjezdem na francouzské straně, tedy přibližně ve čtyřech pětinách podpovrchové trasy. Přestože se hasičům z oblasti Calais povedlo požár dostat pod kontrolu ještě v odpoledních hodinách, tunel zřejmě zůstane obousměrně uzavřen pro veškerou dopravu. Tisíce cestujících pravidelných spojů mezi Londýnem, Paříží a Bruselem tak uvízly na nádražích, zatímco u nákladních terminálů se vytvořily kolony čekajících kamionů. Nebudou-li zjištěny další komplikace, vrátí se do Eurotunelu vlaky v průběhu pátku.

Ilustrační obrázekPaříž, Praha - Drahá ropa přinesla do světa dopravy, jež je na ni velmi vázán, výrazné změny. Jedním z prvních dopravců, který si toho všiml, jsou francouzské aerolinky Air France. Ty by chtěly ve spolupráci s firmou Veolia začít provozovat rychlovlaky, jež by měly nahradit krátké lety, které se aerolinkám nevyplatí. První vlak by měl vyjet nejdříve v roce 2010, kdy EU úplně otevře mezinárodní železniční dopravu konkurenci.

Bedous - Kdysi slavná trať, spojující Španělsko s Francií přes stanici Canfranc, položenou v nadmořské výšce 1195 m, upadla v 80. letech minulého století téměř v zapomnění. Osobní doprava v úseku Oloron-Sainte-Marie - Canfranc skončila v roce 1980 a o několik let později i doprava nákladní. Od té doby trať chátrá a místy připomíná džungli, některé části infrastruktury byly v průběhu času rovněž rozkradeny. Vyznačuje se četnými viadukty, tunely a sklony místy dosahujícími i 50 promile. Nejvyššího bodu, 1212 m nad mořem, trať dosahuje ve vrcholovém hraničním tunelu Somport, který má délku 7874 m. A ani okolní úseky, které zůstaly v provozu, neodpovídají parametrům 21. století.

Ilustrační obrázek Velim - Na zkušebním železničním okruhu VÚŽ Velim nedaleko Prahy se testuje prototyp rychlovlaku AGV, jež je nástupcem francouzských souprav TGV. V běžném provozu bude jezdit až 360 km/h, výjimečně však může vyvinout rychlost i přes 500 km/h. Výrobcem těchto rychlovlaků je společnost Alstom. Vlak budoucnosti s nezvyklými aerodynamickými tvary bude po okruhu jezdit do září, a to s maximální rychlostí omezenou na 200 km/h.

La Rochelle - Prototyp Automotrice Grande Vitesse (AGV) od Alstomu, pokřtěný "Pégase", se nedávno objevil i na českých kolejích. Od května 2008 se totiž prohání po zkušebním okruhu ve Velimi, na němž se podrobuje zkouškám do 200 km/h. Jsou to poslední testy na okruhu před začátkem zkušebního provozu na běžné infrastruktuře RFF (Francie) a RFI (Itálie). Ve Francii bude na tamních LGV jezdit rychlostí 300 km/h, počátkem roku 2009 až 350 km/h a později i 400 km/h.

Alstom Prima II Belfort - 20. května představil Alstom novou generaci svých lokomotiv, nazvanou Prima II. Lokomotiva bude využívat osvědčenou techniku svých předchůdců, současně ale nabídne nejnovější technologie. Měla by se vyznačovat vysokou modularitou a mírou individualizace pro budoucí majitele. Prvním zákazníkem jsou Marocké národní železnice (ONCF), které obdrží 20 lokomotiv pro osobní i nákladní dopravu.

« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 ... 9 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01