..: Aktuality a články - Stavby a projekty - ČR Jihočeský :..

Slavonice - Váznoucí projekt obnovy jednokolejné neelektrifikované železnice mezi příhraniční dolnorakouskou obcí Fratres a jihomoravskými Slavonicemi zatím nemá dořešeno financování. Sdělil to Mario Brunnmayr z tiskového oddělení Rakouských spolkových drah (ÖBB).

V současné době se vyjasňuje financování mezi spolkovou zemí Dolní Rakousy, vládou a spolkovými drahami,“ uvedl Brunnmayr.

Na rakouský úsek tratě má navazovat rekonstruovaná železnice mezi obcí Fratres, Slavonicemi a Kostelcem u Jihlavy. Její obnova se ale odkládá, údajně kvůli Rakousku, které na trať musí vydat podstatně více peněz.

Podle dřívějších prohlášení politiků a Správy železniční dopravní cesty, investora projektu na české straně, měl první vlak přejet hranice již letos. Ministerstvo dopravy ve středu informovalo, že se zahájení prací opět posunulo, a to z letošního podzimu na příští rok. Podle ministerstva je zprůjezdnění trati závislé na postupu prací na rakouské straně. Samotný postup prací k dokončení zbývajících úseků příslušné tratě z dolnorakouského Waldkirchenu však byl podle Brunnmayra projednán spolu s příslušnými českými subjekty.

Hraniční úsek železnice je mimo provoz od roku 1945. Obce u trati požadují jeho obnovení od první poloviny devadesátých let; slibují si od toho i další rozvoj turistického ruchu.

zdroj: Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina

Ilustracni obrazekIV.koridor - V předběžně vyhlášených veřejných obchodních soutěžích (VOS) na zhotovitele se objevila další stavba IV.koridoru. Konkrétně se jedná o v současnosti jednokolejný úsek (Roudná -) Doubí u Tábora - Tábor , který měří cca. 11,7km a zahrnuje stanice Planá nad Lužnicí a Tábor a zastávku Sezimovo Ústí.

Stavba začíná za zastávkou Doubí u Tábora v místě, kde bude končit realizovaná velká přeložka trati (bráno od počátku trati v Českých Velenicích). Celková délka nových kolejnic je 27 678 metrů (úsek bude zdvoukolejněn), dále bude použito 29 výhybek UIC 60 a 14 výhybek S49. Bude rekonstruováno 14 mostů, 5 mostů bude postaveno nově, budou realizována nová nástupiště s podchody a samozřejmě i trakční vedení se dočká rekonstrukce.
VOS na zhotovitele stavby má být oficiálně vyhlášena 15.5.2006, začátek realizace se odhaduje na 15.8.2006 a dokončení do 31.12.2008. Celá stavba bude stát 2 824 213 000 Kč bez DPH.

Podrobný rozpis výluk nejen na IV.koridoru najdete zde.

Ilustrační fotoTábor - Součástí projektu Živá nádraží je i modernizace nádraží v Táboře. Během slavnostního otevření stanice dostalo nádraží i nové jméno - Křižíkovo nádraží Tábor. V rekonstruované stanici bylo otevřeno i 38. ČD centrum v Česku, které je třetím v Jihočeském kraji. Celkové náklady na vybudování ČD centra činily 10,5 mil. Kč, z toho půl milionem přispělo město Tábor.
České dráhy spolu s městem Tábor oficiálně odstartovaly nový koncept spolupráce s jednotlivými městy, kdy vybraná nádraží v České republice dostanou také svůj propagační název – spjatý buď s významnými osobnostmi z příslušného regionu, památkami či krajinnými útvary. Tento název pak bude využit například na propagačních materiálech, v informačních brožurách; samotné nádražní prostory pak doplní zvláštní informační tabulka.

Zdroj: Tisková zpráva ČD, a. s.

451.039IV.koridor - Stavba IV.koridoru se konečně rozeběhla a proto jsem sepsal článek, který bude tvořen průběžně. Jeho náplní je zatím stručný popis první zahájené stavby - Praha-Hostivař - Uhříněves, která se rozjela obrovským tempem. V současné době je v 2.TK kompletně dokončeno bagrování jam pro patky a postupně se díry plní betonem - většína je již hotova. Včera bylo vztyčeno i devět sloupů.

O aktuálních výlukách se dozvíte ve výlukách na koridorech a napěťovky v napěťovkách. Pokud má někdo zájem nám se zpravodajstvím (textovým nebo obrazovým) ze staveb na IV.koridoru pomoci, budu rád, když se mi ozvete na můj e-mail-Děkuji.

Přiložený snímek pořídil Tomáš Bareš dne 7.9.2005. Osobní vlak 9151 (Praha-Benešov) jede po nesprávné koleji mezi stanicemi Hostivař - Uhříněves. Okolí tratě je již teď trochu jiné.

ZávoryVyšší Brod - Společnost AŽD Praha na nově elektrizované trati Rybník - Lipno modernizovala zabezpečovací zařízení a čtyři železniční přejezdy. Více než rok trvající investiční akce si vyžádala přes 32 mil. Kč.
Součástí modernizace byla i změna systému řízení dopravy. Dříve bylo na této trati zabezpečovací zařízení pouze ve stanici Loučovice. Po ukončení nové elektrizace má celá trať jednotné zabezpečovací zařízení, jehož hlavní ovládací stanoviště je ve stanici Rybník. Odtud má dispečer veškeré informace o stavu na trati a provozu a řídí veškerá zabezpečovací zařízení. Původní železniční přejezdy na trati byly všechny nechráněné. Z důvodu zvýšení bezpečnosti provozu jsou nyní přejezdy vybaveny moderním přejezdovým systémem PZZ-RE.
Podle generálního ředitele AŽD Praha Ing. Zdeňka Chrdleho, zařízení typu PZZ–RE, které AŽD Praha na tyto čtyři přejezdy nainstalovala, představuje jeden z nejmodernějších dostupných systémů u nás. Výstražníky jsou vybaveny pozitivní signalizací bílým světlem.
Stavba, jejímž investorem je Správa železniční dopravní cesty, Stavební správa Plzeň, byla financována z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zdroj : AŽD
Související zprávy :
16.6.2005 - V pátek 17. června bude trať Rybník - Lipno opět uvedena do elektrického provozu

340 České Budějovice - Za přítomnosti náměstka pro osobní dopravu generálního ředitele Českých drah Jiřího Koláře, bude tento pátek opět zahájen elektrický provoz na trati číslo 195 – Rybník – Lipno. Dokončením rekonstrukce trakčního vedení na trati Rybník - Lipno je definitivně dokončena také elektrizace trati České Budějovice - Horní Dvořiště (část IV. tranzitního železničního koridoru).
Doposud byla trať Rybník – Lipno elektrifikována již zastaralým trakčním systémem se stejnosměrným proudem o napětí 1500V. 17. června 2005 bude zahájen elektrický provoz pod novou – střídavou - trakční soustavou – 25kV, 50 Hz, která se používá také na trati České Budějovice – Horní Dvořiště a na dalších tratích – především v jižních a západních částech České republiky.
Slavnost uvedení nového trakčního vedení do provozu se odehraje v prostorách cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě s tím, že při této příležitosti bude za účasti náměstka generálního ředitele ČD pro osobní dopravu – Jiřího Koláře – podepsáno Memorandum o spolupráci v železniční dopravě v rámci Jihočeského kraje (vedle Českých drah budou signatáři memoranda ministerstvo dopravy, Správa železniční a dopravní cesty a Jihočeský kraj). V 11.00 hodin pak proběhne pro přítomné novináře v prostorách kláštera ve Vyšším Brodě tisková konference, na kterou naváže v 13.00 hodin zahájení železniční výstavy ve stanici Vyšší Brod Klášter. Ve 13.35 pak z této stanice odjede do stanice Lipno a zpět zvláštní vlak, který budou moci využít zájemci o exkurzi do nové napájecí stanice v Lipně.
Zvláštní vlak bude sestaven z el.dvousytémové lokomotivy ř. 340 a vozů Daak, Ci bufet, Ci
Vyšší Brod klášter (13:35) - Loučovice (13:50) - Lipno nad Vltavou (13:57)
Lipno nad Vltavou (14:30) - Loučovice (14:49) - Vyšší Brod klášter (15:03)
Celá Tisková zpráva ČD

IV. koridor vs. dálnice D3 - Evropská unie dala přednost železnici - III. a IV. koridoru před dálnicí D3. Znamená to, že EU bude přednostně přispívat na stavby III. a IV. koridoru. A příspěvky to nebudou zrovna malé, protože budou dosahovat až 80% nákladů na stavbu, které se v případě IV. koridoru odhadují na cca. 40 miliard korun. To je dáno zejména dlouhými tunely a nutností značnou část trati zdvoukolejnit v odlišné poloze, než vede současná trať.
Po dokončení IV.koridoru, které se plánuje na rok 2014 (včetně uzlů), se výrazně zrychlí spojení z Prahy na jih.
IV. koridor má na našem území dvě základní větvě. První větev vede z Děčína st.hr. přes Prahu, Tábor, České Budějovice do Horního Dvořiště st.hr. a dále pokračuje jako mezinárodní koridor na jih.
Druhá větev vede z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic a dále do Rakouska.
Se zahájením stavebních prací se počítá během příštího roku...
Na přiloženém snímku je stanice Heřmaničky, což je jedna ze stanic, která bude zrušená a nahrazená zastávkou na přeložené trati.

Od včerejšího dne, tedy 29.09.2004, se opět jezdí "pod dráty" v úseku Rybník - Vyšší Brod klášter. Právě skončená celková generální oprava elektrifikace v daném úseku měla za cíl převést původní napěťovou soustavu 1,5kV stejnosměrných na, v místním regionu obvyklých, 25kV střídavých a umožnit tak přímé vlakové spojení mezi městy České Budějovice a Lipno. Podle vyjádření zástupce ČD se jen čeká na vhodné soupravy pro tuto trať. Druhá fáze kompletního přepojení na 25kV je naplánována na rok 2005. V republice nám pak tedy zůstane pouze jediná trať pro 1,5kV z Tábora do Bechyně, zachovaná jako historický exponát. Na snímku Zdeňka Michla můžete vidět původní typickou lokomotivu pro tuto trať 100.003 "Bobinku" ve stanici Vyšší Brod klášter.

« Novější zprávy | 1 2 3   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01