..: Články - Služby :..

Plně obsazený oddíl 2. třídy jednotky Railjet ve stanici Budapest-Keleti pu., foto: Martin Kóňa Salcburk — Plný vlak, sen každého dopravce, se stává noční můrou pro Rakouské spolkové dráhy (ÖBB). Situaci nijak nezlepšila minulá sobota, kdy si železničáři na uvolnění přeplněné soupravy railjet zavolali policii, díky čemuž se na jejich hlavu snesla nejostřejší kritika za uplynulých několik měsíců. V reakci na pichlavé články nakonec dráhy reagovaly přes svou facebookovou stránku s odkazem na další skutečnosti, jež nešťastné události prvního prázdninového víkendu daly do pohybu. Nepřímo se tak na stůl opět dostává nekonečná diskuse o povinných rezervacích a posilování souprav, která v pravidelných intervalech plní i české a slovenské internetové diskuse.

ZSSK a IIHF 2011, foto: převzato a upraveno z public domain zdrojeBratislava — Tisíce domácich fanúšikov a ďalšie tisíce zahraničných návštevníkov v pohybe – to je len jeden z dôvodov, vďaka ktorým sú tohtoročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji zároveň aj logistickou udalosťou roka na Slovensku. Zápasy šampionátu, ktorý začal včera a potrvá nasledujúcich 15 dní, sa totiž budú odohrávať v dvoch najväčších slovenských mestách, ktoré však oddeľuje vzdialenosť 313 km – a to vzdušnou čiarou, ktorú však pri reálnej kapacite leteckého spojenia Bratislavy a Košíc využije z hráčov a fanúšikov len málokto. Kým organizátori hokejové majstrovstvá pripravovali niekoľko rokov, národný železničný dopravca vstúpil na hraciu plochu len nedávno, a navyše s jednou korčuľou obutou naopak. Napriek tomu sa ZSSK medzinárodnej blamáže neobáva a tvrdí, že bezprecedentný nápor cestujúcej verejnosti zvládne. Budú ale „operatívne posilnené spoje“, Wi-Fi hotspoty na staniciach a mladé stewardky v uniformách stačiť?

Koláž 380 a průvodci, foto: Aleš Petrovský, ČD, ZSSK, ÖBB, DB ČR — Pokud jste někdy využili vlak vyšší kvality, či rychlík na trase Plzeň-Most nebo Pardubice-Liberec, určitě dobře znáte papírové letáčky s jízdním řádem vlaku a dalšími informacemi – vlakové (palubní) průvodce. Náhodně jsem vylosoval jeden exemplář od Českých drah (Ex|ALX 354/357 Franz Kafka), jeden od dopravce Železničná společnosť Slovensko (Ex 128 Hradčany), další od Österreichische Bundesbahnen (EC 72 Smetana), a poslední od Deutsche Bahn (EC 379 Carl Maria von Weber). Spolu s deseti kolegy z Dopravní fakulty Jana Pernera v Pardubicích jsme tyto průvodce ohodnotili v několika kategoriích – jízdní řád, řazení vlaku, jazyk, informace o dopravci, vysvětlení symbolů a poznámek, rozsah komerční reklamy, vzhled a, v neposlední řadě, informace nad rámec průvodce. Po úspěšné zkoušce ze základů technologie řízení dopravy jsem přiměl některé ze studentů – osm mužů a dvě ženy – k debatě o kvalitě vylosovaných palubních průvodců.. V následujících řádcích se proto na jednotlivé průvodce podíváme podrobněji a podrobíme je důslednému hodnocení.

Pendolino Ministr dopravy Vít Bárta v minulých týdnech při svých cestách po České republice přislíbil zrealizovat některé projekty, které by se měly stihnout za jeho působení na ministerstvu dopravy. Prvním slibem z 10. září bylo snížení jízdní doby mezi Prahou a Českými Budějovicemi ze současných více než 2,5 hodiny na 1 hodinu a 50 minut. Jen o několik týdnů později pak vyvolal velké diskuze slib, na spojení Prahy s Mnichovem za dobu 3 hodiny a 9 minut. Nakolik se tyto sliby v budoucnu stanou skutečností zatím nevíme, ale při bližším prozkoumání se ukazuje, že tyto dva projekty mohou znamenat budoucnost, pro vysokorychlostní jednotky řady 680 Pendolino Českých drah. Ukážeme si varianty možného budoucího nasazení nejen jednotek řady 680, ale i dalších nových vozidel v dálkové dopravě. Hned na začátku je ale třeba upozornit, že se jedná jen o hrubé odhady, které jednak vycházejí z dlouhodobého pozorování nejen u nás, ale i v zahraničí a také se snaží nebýt nijak megalomanské. Pro začátek bude třeba rozebrat současnou situaci a také nejbližší budoucnost, kdy by se na dálkových linkách v České republice měli objevit první skuteční konkurenční dopravci Českých drah.

kd-sa135, foto: Aleš Svoboda Legnica - V prvním dílu minisérie o novém polském dopravci jsme Vás seznámili s obecnými zásadami a principy nového dopravce, ve druhém dílu pak o minulosti i současnosti provozu na trati Kłodzko – Wałbrzych. Ve třetím a závěrečném pokračování se společně podívame na pozadí vzniku a zaměříme se především budoucí plány nově založené společnosti.

Vzorová jízdenka zakoupená přes internet, foto: eshop.cd.czPraha - V závěru ledna přinesly České dráhy dvě novinky pro zákazníky využívající elektronický obchod. Nejdříve přišla poměrně špatná zpráva; doposud bývala při internetovém nákupu vnitrostátní jízdenky poskytována zároveň i bezplatná rezervace místa k sezení (s výjimkou produktu SC Pendolino). Počínaje čtvrtkem 22.1.2009 však již za místenku zaplatíte téměř tolik, co na pokladně.

Před týdnem naopak ČD oznámily o něco lepší zprávu. Od pátku 30.1.2009 se rozšířila nabídka mezinárodních jízdenek v eShopu o dvě destinace ve spolkové zemi Bavorsko. Oba nově zavedené eTikety zároveň nahrazují původní tarifní nabídky "München Special" a "Nürnberg Special". Zároveň došlo i k další úpravě týkající se poskytování místenek v eShopu.

Jednotka SA135 KD, foto: Koleje Dolnośląskie (www.kolejedolnoslaskie.eu)Legnica - Během uplynulého roku jsme Vám na ŽelPage přinášeli zpravodajství o reformě PKP, vedoucí k převzetí regionální dopravy jednotlivými vojvodstvími, ale také k výrazným zásahům do tarifního systému. Poněkud stranou pozornosti však zůstali dopravci, zřízení na popud samotných vojvodství. Nejznámějším jsou Koleje Mazowieckie, které již 4 roky zajišťují dopravu v okolí polského hlavního města. V závěru roku 2008 o sobě daly vědět zejména nepříliš vydařenými výběrovými řízeními na nákup vratných souprav a lokomotiv.

Druhým nejvýznamnějším dopravcem je akciová společnost Koleje Dolnośląskie. Její historie je o poznání kratší: provoz na trati Legnica - Świdnica - Kłodzko - Międzylesie zahájila teprve s příchodem GVD 2008/09. Ovšem již po několika týdnech se síť provozovaných spojů dále rozšířila. Od 5.1.2009 tak můžeme její služby využít na čerstvě reaktivované trati Wałbrzych - Nowa Ruda - Kłodzko, která prochází na více místech ve vzdálenosti 2 - 3 kilometry od hranice s ČR. Do budoucna chystá nejen obnovení provozu na dalších polských tratích, ale i expanzi do Saska a ve spolupráci s Viamontem také do Hradce Králové a na Liberecko.

ČD Lounge ČR - V souvislosti se zavedením vlaků kategorie SuperCity Pendolino na české koleje byly ve vybraných železničních stanicích, kde tyto vlaky zastavují, otevřeny nové čekárenské zóny zvané ČD Lounge. Jde o čekárny inspirované koncepcí některých jiných evropských zemí, např. Německa a Rakouska, kde tato zařízení fungují již řadu let. Výraz „lounge“ pochází z angličtiny a lze jej přeložit několika způsoby, zejména jako „salónek, válenda, lenošení, odpočinek“ atd. Čekárny ČD Lounge se nacházejí v železničních stanicích Praha hl.n., Brno hl.n., Ostrava hl.n., Ostrava-Svinov, Olomouc hl.n. a Pardubice hl.n. Podívejme se nyní na komplexnější informace o čekárnách ČD Lounge.

Jídelní a lůžkové vozy - výročí 50 let, foto: Jídelní a lůžkové vozy (www.jlv.cz)Praha - Na počátku týdne jsme pro vás připravili článek shrnující nedávné změny v oblasti gastronomických služeb poskytovaných v jídelních vozech ČD. Ačkoliv se článek společnosti Jídelní a lůžkové vozy přímo netýkal, v následné diskuzi se opakovaně objevovaly názory negativně hodnotící cenu jejích služeb v mezinárodních vlacích. Krátce na to JLV pružně zareagovaly a upozornily na svém webu na slevu "happy hour".

Ilustrační obrázek - restaurační vůz WR Košice - V závěru června 2008 proběhlo kompletní stažení jídelních vozů z vnitrostátních dálkových vlaků spojujících Prahu s Luhačovicemi, Vsetínem či Zlínem. Po deseti letech jsme se tak rozloučili s gastronomickými službami, které ve spojích ČD zajišťovala firma Urblík. Někteří z původních dodavatelů ovšem projevili zájem o pokračování spolupráce s drahami; ty se však individuálnímu uzavírání smluv s jednotlivými posádkami vytrvale bránily. Živnostníci se proto sjednotili pod hlavičkou Silvie Denkové a již po třech týdnech (20.7.2008) se mohla menší část jídelních vozů vrátit na své pravidelné spoje.

Již před zahájením platnosti GVD 08/09 však bylo z více různých zdrojů hlášeno, že "hradecké jídelní vozy" jsou ze svých oběhů opět stahovány. Důvodem bylo jejich čištění, a hlavně příprava na přechod k novému provozovateli, kterým se stala nově založená společnost Wagon Slovakia CZ.

Wi-fi připojení k internetu, foto: Vítek_VInternet ve vlaku - Jelikož jsem často na cestách a má profese programátora to vyžaduje, rozhodl jsem se vás seznámit se zkušenostmi používání připojení k Internetu ve vlaku. Výsledky jsou to více než zajímavé, ale i trochu zarážející. Nepůjde o popis připojení přes Wi–Fi v čekárnách ČD Lounge, ale o připojení ve vozech a za pohybu vlaku do cílové stanice. Používat budeme připojení služebního notebooku DELL Latitude D530 pomocí mobilních technologií CDMA a GPRS/EDGE integrovaných v zařízeních Axesstel MV110L (CDMA) a BlackBerry 8800 (GPRS/EDGE). Operační systém na notebooku je Windows Vista Business, zařízení byla připojena pomocí USB kabelu.

Ilustrační obrázek DB AG - Sedmého června startuje jedna z nejočekávanějších sportovních akcí tohoto roku - EURO 2008, jehož pořádání se letos zhostily železniční mocnosti Rakousko a Švýcarsko. O polepených taurech se na ŽelPage napsalo mnohé, proto se dnes zaměříme na různé slevy, které můžete pro cesty nejen za fotbalem do těchto zemí použít.

Ilustrační obrázek "In–Karta je v pořádku, ale copak to máte na lístku?", táže se nevěřícně průvodčí cestujícího na důvod, proč má nápisem znehodnocený lístek. "Víte, to jeden váš kolega byl zmatený a myslel, že je karta padělaná …", obhajuje platnost svého řádně zakoupeného jízdního dokladu cestující na palubě vlaku InterCity. Průvodčí chápe a odchází dál konat svou povinnost. Po chvíli se však se smíchem přiřítí zpět a prosí o zapůjčení dokladů. "Tohle musím ukázat kolegovi!" Cestující i průvodčí jdou do služebního kupé, kde je druhý člen vlakové čety vyzván k vyzkoušení karty příruční pokladnou. "V pořádku, že? A teď podívej na lístek!" Když druhý průvodčí zří "POZOR! Karta", začne se popadat smíchy za břicho.

Praha - České dráhy od 1.6.2007 nabízejí dokoupení aplikací In-Gold, In-Zákazník, In-Junior a In-Senior na již existující kartu. U okénka však můžete narazit na problém. "In-Gold? Na týden? Nevím jak se to dělá, musím se jít s někým poradit," uslyšíte u pokladny. Zatímco v zákulisí bude probíhat živá diskuze zdánlivě technického rázu, lidé ve frontě za vámi začnou být nervózní a postupem času až nepříčetní. V takovém případě je nejlehčí cestou podat prodavači pomocnou ruku a říct, já vím jak na to.

Mají všichni cestující správné informace?Česká republika - Od úterý 12.12. do neděle 17.12.2006 provedli redaktoři ŽelPage opět průzkum ČD center. První průzkum ČD center probíhal od 9. do 16.4.2005 a oslovena byla všechna ČD centra. Ve druhém průzkumu však byla vybrána pouze krajská ČD centra, i když původní záměr byl koncipován tak, že navštívíme všech 14 krajských ČD center osobně. Z časových důvodů jsme se nakonec rozhodli zopakovat průzkum pomocí e-mailu. Již připravujeme další průzkumy z oblasti železniční dopravy, které budou probíhat v roce 2007 a budou zaměřeny nejen na ČD centra, ale i na další služby poskytované na železnici. Výsledky právě dokončeného průzkumu ČD center přinášíme v článku.

« Novější zprávy | 1 2 3 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:58
zapadá v 20:11

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě
Sucho a vysoké teploty sužují celou Evropu a vedra se stále nechýlí ke konci. Vlaky a autobusy se v takových podmínkách dokážou stát pojízdnou výhní, uvnitř které cestující odpočítávají každou minutu, ...

Poslední příspěvek S „Jízdenkou na léto“ po rozpálených kolejích roku 2018 (2)
Druhá část mého putování začíná 23. července jízdou na druhou provozovanou úzkokolejku v České republice, trať Třemešná ve Slezsku - Osoblaha. Ta je spravována státní organizací SŽDC a (nepříliš čilá) ...

Poslední příspěvek Vydajte sa vlakom na Bardejovský jarmok!
V sobotu 25. augusta 2018 o 8:13 hod. odíde z košickej železničnej stanice nostalgický 'Jarmočný vlak' občianskeho združenia Košická detská železnica, ktorého cieľom je Bardejov. Tam na cestujúcich čaká ...