..: Aktuality a články - Francie :..

BB 9300 (109330), Collioure, foto: Rail-2005 Paříž — Francouzské státní dráhy SNCF ohlásily smělý záměr obměnit v letech 2015 až 2025 celou flotilu meziměstských vlaků Intercity (trains d’équilibre du territoire). Již v letošním roce by mělo být vypsáno první výběrové řízení v objemu asi 500 milionů eur. Další pak bude navazovat v roce 2015, kdy budou poptávány vozy s dodávkou v letech 2018 až 2019. Prioritu tak pro příští období získává spíše konvenční doprava oproti vysokorychlostní. Faktem je, že provoz meziměstských vlaků na všech 38 linkách je ztrátový. I když vlaky denně použije asi 100 tisíc pasažérů, jsou služby Corail, Intercités, Téoz a Lunéa, sdružené pod značkou Intercity, dotovány ročně částkou 210 milionů eur.

Bombardier Omneo, foto: Bombardier Crespin — Společnost Bombardier představila veřejnosti nové dvoupodlažní jednotky Omneo. Jedná se o modulární článkovou elektrickou jednotku, která je nabízena jako příměstská, regionální nebo meziměstská, a to v délkách – podle počtu vložených vozů (4 až 8) – od 81 po 135 m. Kapacita se pohybuje od 350 do 600 sedadel a pro pohodlí cestujících v interiéru je nová jednotka o něco málo širší než její předchůdci. Regionální varianta nabízí maximální rychlost 160 km/h, dálková pak až 200 km/h. První série vlaků je určena pro francouzského dopravce SNCF, šest francouzských regionů – Akvitánie, Bretaň, Centre, Nord-Pas de Calais, Provence-Alpes-Côte d'Azur a Rhône-Alpes – objednalo zatím celkem 129 souprav v různých konfiguracích. Rámcová smlouva mezi dopravcem a Bombardierem pak předpokládá výrobu celkem 860 vlaků.

Lokomotiva společnosti Eurotunnel, foto: Groupe Eurotunnel Paříž — Společnost Eurotunnel, která zajišťuje provoz v tunelu spojujícím Spojené království s Francií, se rozhodla po dobu jednoho roku finančně podpořit dopravce, aby v maximální možné míře využívali tunelu pod Lamanšským průlivem k přepravě nákladů. Přeprava nákladů v poslední době klesá. Vrcholu dosáhla v roce 1998, kdy se přepravilo 3,1 miliónu tun, v loňském roce to ale bylo jen 1,23 miliónu tun, což je oproti předchozímu roku další pokles o 7 %. Prognózy ale přitom počítají s přepravou až 10 miliónů tun zboží v roce 2030, převažovat by měla intermodální doprava (až 90 %). Společnost Eurotunnel již v minulosti představila několik opatření – Open Access, evropské standardy interoperability – TSI. Nyní spouští projekt ETICA1, systém finanční podpory pro železniční operátory.

Thalys PBKA, Ruisbroek, foto: Rail-2005 Brusel — Společnost Thalys International byla založena v roce 1987 třemi železničními společnostmi s různým podílem obchodních práv: 62 % SNCF, 28 % MMBS/SNCB a 10 % Deutsche Bahn. Nizozemské NS byly od počátku pouze partnerem a ani do budoucna na tom nehodlají nic měnit. V současné době probíhají jednání, která by měla vést k transformaci Thalys na zcela samostatnou a nezávislou společnost. Obchodní podíl SNCF by měl klesnout na 60 %, ale podíl MMBS/SNCB by měl narůst na 40 %. Německá společnost Deutsche Bahn se od doby vzniku Thalys de facto stala konkurentem, protože nasazuje na spoje po západní Evropě své vlastní vysokorychlostní vlaky. To vedlo vedení DB k rozhodnutí, že se svého podílu vzdá a nebude do budoucna obchodním společníkem. Ke změnám by mělo dojít k 1. lednu 2015, neboť se čeká na vyjádření evropských orgánů. Nové vedení společnosti pak bude sedmičlenné. Čtyři místa v něm obsadí Francouzi, včetně místa generálního ředitele, tři místa připadnou Belgičanům.

TGV R Duplex, Villefranche-sur-Mer, foto: AK Paříž — Francouzská železniční společnost SNCF potvrdila v průběhu letošních prázdnin objednávku na 10 dvoupodlažních souprav Euroduplex od společnosti Alstom. V roce 2007 obě společnosti uzavřely rámcovou smlouvu na dodávku 55 vlakových souprav s opcí na dalších 40. 30 souprav v rámci opce bylo objednáno již v březnu 2012, takže touto objednávkou byla rámcová smlouva bezezbytku naplněna. Soupravy z této objednávky by měly být dodávány v průběhu let 2015 až 2019. Za 10 Euroduplexů bude zaplaceno 300 milionů eur. Při využití opce se vedení společnosti Alstom rozhodlo stáhnout žalobu na Eurostar, který před časem objednal nové jednotky Siemens Velaro u konkurenční německé společnosti, což se Francouzům nelíbilo.

Motorový vůz Micheline, foto: C.Recoura, CdTMulhouse — Léto je už za námi, ale stále ještě je čas příznivý pro různé cesty za hranice všedních dnů. Možná je i lepší cestovat na podzim, zejména pokud někomu vadí horko a davy turistů. V tomto článku bych vás rád pozval do opravdového ráje všech železničních fandů. Mým cílem bude Cité du Train v alsaském Mulhose, největší železniční muzeum na světě a současně podnikové muzeum francouzských státních drah SNCF. Představíme si nejzajímavější exponáty, které jsou zde k nalezení, a doplníme i stručné rady na cestu.

TGV Duplex, Port-la-Nouvelle, foto: Tomáš Kubovec Paříž — Pondělí 26. srpna 2013 se zapíše do historie nádraží Freiburg im Breisgau – od tohoto dne sem začalo pravidelně zajíždět TGV z Paříže, provozované SNCF. Do Freiburgu budou zajíždět spoje, které doposud končily v Mylhúzách. Spojení bude v letošním jízdním řádu 6x týdně, denně mimo sobotu. Vzdálenost 495 km překonají vlaky za 3 hodiny 47 minut. Na spoje jsou nasazeny nové soupravy TGV 2N2 Euroduplex, které jsou schválené pro provoz na podstatné části evropské vysokorychlostní sítě (třísystémové napájení, ERTSM). Jednotka má kapacitu 509 cestujících a v každé soupravě jsou dvě místa pro vozíčkáře (prostor pro ně vyhrazený je vybaven zásuvkami, lampičkami pro čtení, skládacími stolky, sedadly s nastavitelnou výškou sezení, bzučákem pro přivolání vlakové obsluhy, prostorem pro uložení skládacího invalidního vozíku, rovněž snadný přístup na bezbariérovou toaletu je samozřejmostí).

Alstom Regiolis 84503, ŽZO Cerhenice, foto: Louis Armstrong Bordeaux — Přesto, že můžete v těchto dnech vidět francouzskou soupravu Coradia Polyvalent, jak krouží po zkušebním okruhu v Cerhenicích při závěrečných testech, odehrála se 4. července v Bordeaux malá slavnost. Za přítomnosti regionálního prezidenta Akvitánie Alaina Rousseta, generálního ředitele SNCF Guillauma Pepyho a prezidenta společnosti Alstom Transport Henriho Poupart-Lafarge byla představena první souprava v barvách francouzského dopravce SNCF. Akvitánie by měla být jedním z prvních regionů, v němž bude nová Coradia po schválení nasazena do pravidelného provozu na regionálních linkách.

12.7.2013 - 19:32 - Železniční neštěstí ve Francii

Bretigny-sur-Orge — Sedmivozový vlak jedoucí z Paříže do 350 km vzdáleného města Limoges vykolejil na nádraží ve městě Bretigny-sur-Orge, které se nachází asi 40 km od začátku trasy vlaku. Vlak do stanice přijel, zatím z neznámého důvodu, vysokou rychlostí. Vlak se podle prvotních informací z neznámého důvodu rozpojil, čtyři ze sedmi vozů skončily bokem na nástupišti.

První zprávy zatím hovoří o osmi obětech tohoto vlakového neštěstí. Mnoho cestujících je ještě stále ve vlaku a tak přesné informace o počtu mrtvých zatím nejsou, bohužel, konečné. Počet zraněných zatím není možno ani odhadnout. Doprava je v místě zastavena.

Aktualizace 22:30

Vlak SNCF Intercité Téoz 3657 z pařížského nádraží Austerlitz do města Limoges v 17:15 vjížděl do nádraží podle svědků vysokou rychlostí. Na začátku nástupiště došlo k roztržení vlaku. Přední část vlaku, lokomotiva a tři vozy, pokračovala dál, zbylé čtyři vozy vlaku pak skončily na nástupišti, které vážně poškodily.

Podle nově zveřejněných informací je potvrzeno nejméně šest mrtvých a desítky zraněných. Těžce zraněných osob je minimálně 22, v ohrožení života je 9 cestujících.

Fotografie z místa nehody lze najít na webu francouzského internetového deníku Le Parisien.

Další podrobnosti zjišťujeme a budeme nadále informovat.

Zdroj: iDNES.cz

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Paříž — Úterý 2. dubna bylo malým mezníkem ve francouzské železniční dopravě – vyjel první vlak společnosti Ouigo – nízkonákladové společnosti provozující dvě linky: Marne-la-Vallée – Marseille and Marne-La-Vallée – Montpellier, na které jsou nasazeny jednotky TGV Duplex. Pro provoz jsou zatím připraveny čtyři soupravy. Před nedávnem již zástupci SNCF ohlásili, že během jednoho měsíce prodali přes 300 tisíc jízdenek. Jen jejich webové stránky navštívilo přes 6 milionů zájemců. Guillaume Pépy, ředitel SNCF, připouští, že jejich projekt vidí jako velmi úspěšný a nevylučuje možnost, že by jeho rozsah mohl být využit také v zahraničí.

EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg, foto: Fanny Schertzer Saint Louis — Francouzská železniční společnost Réseau Ferré de France zahájila v loňském roce veřejné slyšení o připraveném projektu – napojení letiště společného pro tři města – Basilej, Mulhouse a Freiburg – na železniční síť. Jednalo by se o šestikilometrovou odbočku ze současné trati spojující Štrasburk s Basilejí. Prvotní finanční odhad hovoří o pořizovacích nákladech ve výši 220 milionů eur. Investor ale zatím nemá zajištěno plné finanční krytí stavby. Pokud by byl úspěšný, dočkalo by se letiště napojení na železnici v letech 2018 až 2020.

18.4.2013 - 7:00 - Francouzští železničáři ztratili 150 vagonů

La BB.26105 en tête d'un train de marchandise au nord de Lyon, foto: JulienSNCF Paříž — Francouzské dráhy (SNCF) oznámily, že ztratily desítky vagonů. Některé zdroje uvádějí počet až 150. Zmizení je tak velkolepé, že nikdo neví, zda byly vozy ukradeny a nebo se jen „zaběhly“ v nepořádku, který u SNCF panuje. Francouzští železničáři dostali seznam a nový úkol – hledat na 30 tisících kilometrech tratí ztracené vagony. Jde převážně o vagony nákladní. „Lov“ může probíhat i v pracovní době, pracovníci ale nesmí zanedbávat své denní služební povinnosti, za což by jim hrozil postih. Šedesát tisíc železničářů má nabídnutou prémii 80 eur za každý nalezený a vyfocený vagon. To ale není jediná ztráta se kterou se potýká francouzský dopravce. V poslední době se rozmáhají ztráty měděných kabelů na infrastruktuře, což je dáno vysokou výkupní cenou mědi. Škody za poslední dobu již přesáhly 30 milionů eur.

Zdroje: Fret SNCF, Kurier kolejowy, RTL, SNCF, Wikimedia Commons

TGV Duplex OUIGO, foto: OUIGO (Facebook) Lyon — Francouzské dráhy SNCF v uplynulém týdnu představily projekt OUIGO, kterým chtějí nabídnout nízkonákladové, a tedy i levné cestování vysokorychlostními vlaky na území Francie. Cestující tak nově dosáhnou na nebývale atraktivní ceny jízdného, ovšem výměnou za řadu zásadních omezení. Tento nápad přitom zdaleka není prvním pokusem o nízkonákladovou železniční alternativu na evropských železnicích; z dosud avizovaných a realizovaných projektů se ale nejvíce přibližuje modelu levných aerolinek – zcela nepochybně také proto, že na trase Paříž - Marseille vlakům silně konkurují Air France i dravý Ryanair. SNCF proto vyhradila několik dvoupodlažních jednotek TGV Duplex 760, opatřila je novým tyrkysovým lakem s rudým logem OUIGO, vyměnila sedadla za model používaný v příměstských vlacích TER, zrušila první třídu a zavedla atraktivní tarif s neatraktivními poplatky a přepravními podmínkami. Boj o cestující může začít.

TGV 2N2 na LGV Rhin-Rhône, foto: RFFMulhouse — Ve Francii byla po více než 5 letech výstavby a náročných testů do provozu uvedena nová vysokorychlostní trať LGV Rhin-Rhône. Ačkoliv bylo 11. prosince 2011 uvedeno do provozu pouze 140 km z celkových plánovaných 190 km, jedná se o historický milník, který změní vnímání železniční dopravy v jižním sektoru východní Francie, navíc s obrovským potenciálem pro budoucnost v širším mezinárodním kontextu. Od druhé prosincové neděle roku 2011 se radikálním způsobem mění jízdní řády v relacích Paris - Dijon - Mulhouse - Švýcarsko a Strasbourg - Mulhouse - Lyon - jižní Francie.

TGV v Praze-Holešovicích, foto: G-BOACFrancie — Dnes uplynulo přesně 30 let od zahájení provozu nejslavnější evropské sítě vysokorychlostních tratí. Šedo-oranžovo-bílá souprava TGV (Train ? Grande Vitesse) se rozjela po lince Paříž-Jihovýchod mezi Paříží a Lyonem. Tehdy ještě nejvyšší rychlostí "pouhých" 270 km/h. Kromě výkladní skříně výrobce Alstom a francouzského strojírenství obecně se TGV staly faktickým likvidátorem letecké dopravy v daných relacích a také politickým symbolem. Ve stejném roce totiž nastoupil levicový prezident François Mitterrand a rychlovlaky "pro každého" se staly jednou z tváří tzv. mitterrandismu, tedy silných socialistických tendencí ve francouzské společnosti. TGV je historicky čtvrtým systémem rychlovlaků (třetím na normálním rozchodu), přičemž není bez zajímavosti, že jej, kromě prvního Šinkansenu a třetího Intercity 125 (hlavní tratě ve Velké Británii), předstihl i tehdejší Sovětský Svaz s expresem Moskva - Petrohrad (tehdy Leningrad).

« Novější zprávy | 1 2 3 4 5 ... 9 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01