..: Aktuality a články - Stavby a projekty - ČR Jihočeský :..

Ilustrační obrázek Strakonice - Nejpozději v roce 2010 začne přestavba vlakového nádraží ve Strakonicích, vůbec poprvé v téměř jeho 150 letech existence. SŽDC ve Strakonicích už chystá rekonstrukci. „V jejím rámci dojde k zásadní přestavbě celého kolejiště,“ uvedl náměstek ředitele pro techniku Jan Veselovský. Kromě modernizace nejrůznějších technologických zařízení bude pro cestující nejpodstatnější zejména výstavba dvou nástupních ostrůvků, které budou mít délku kolem 200 m a výšku přes 0,5 m.

Ilustrační obrázekLipno - Zatímco Ústecký kraj odmítá vlakové spoje a desítky jich ruší, na jihu země se intenzívně chystá nová železniční trať, první větší česká novostavba po desítkách let. Projekt se neobejde bez peněz z evropských fondů, zda v roce 2015 vyjedou vlaky podél lipenské přehrady, tedy projednával jihočeský hejtman Jan Zahradník s viceprezidentem Evropské komise Jacquesem Barrotem. "Pan komisař, odpovědný za dopravu, projekt už před dvěma roky viděl a líbil se mu. Včera jsme o projektu mluvili v souvislosti s olympiádou v Česku. Železnice by měla řešit, jak se dostat za sporty na Lipně," komentoval Zahradník.

Ilustrační obrázekPlzeň - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypracuje do září letošního roku Strategický obchodní plán železniční dopravy, který nejméně na 15 let stanoví základní potřeby železniční infrastruktury v ČR. Po konzultaci se všemi kraji zahrne dvousetstránkový materiál dlouhodobé přepravní potřeby obyvatel a firem využívajících železnici. Podobný dokument, který zahrne požadavky krajů, je v ČR zpracováván poprvé, řekl dnes ČTK Ivan Doležal z pražské SŽDC.

Ilustrační obrázek Tábor - Trať Horní Cerekev – Tábor prošla v uplynulých měsících poměrně zásadní rekonstrukcí, zaměřenou především na racionalizaci provozu. Traťový úsek o délce 69 km je vybaven staničním zabezpečovacím systémem ESA 11, který s nadstavbou DOZ 1 umožňuje řídit provoz dálkově z jednoho dispečerského stanoviště. Řídicím centrem se stala železniční stanice Pelhřimov, kde je vybudováno jednotné obslužné pracoviště JOP.

Ilustrační obrázekPelhřimov - Cestující po železnici na Pelhřimovsku se musí od počátku tohoto týdne potýkat s několika výlukami. Všechny mají jediný důvod, automatizaci zabezpečovacího zařízení. Z nejmenších zastávek totiž během několika týdnů zmizí obsluha. Výhybky, světelnou signalizaci a další úkony už budou provádět zaměstnanci přímo z pelhřimovské stanice.

Ilustrační obrázekTábor - Výstavba čtvrtého železničního koridoru si od letoška vynutí na trati 220 rozsáhlé výluky a zavádění náhradní autobusové dopravy na Táborsku. Nejvýrazněji zasáhnou do provozu na přelomu března a dubna, zopakují se počátkem května. Traťový úsek Tábor - Doubí u Tábora se totiž během příštích tří let dočká zdvoukolejnění a kompletní rekonstrukce, trať však bude vedena převážně ve stávající stopě.

Ilustrační obrázekČeské Budějovice - 90 milionů korun budou stát bezpečnější železniční přejezdy v Jihočeském kraji. Málo výrazné informační kříže vystřídají světelné semafory. Železniční přejezdy totiž představují stálé nebezpečí pro nepozorné řidiče. Některé z nich nezastaví ani závory. Od roku 1995 do roku 2005 se stalo v jižních Čechách na přejezdech 27 nehod. Z celkem 959 událostí na přejezdech bylo 584 na přejezdech s kříži a 245 na přejezdech se světly. 50 lidí zemřelo, škody dosáhly 100 milionů korun.

Ilustrační obrázekTábor - Cestování po Táboře by mělo být jednodušší. V souvislosti s připravovanou stavbou IV. železničního koridoru bude nově zřízena vlaková zastávka v lokalitě Čápův Dvůr. Používat ji budou nejen cestující po železnici, ale i lidé využívající jízdenek IDS. „O zřízení zastávky jsme usilovali již několik let. Pro rozvoj dopravní obslužnosti má zásadní význam. Spojí totiž střed města se Sídlištěm nad Lužnicí, kde žije 10 tisíc lidí, což je třetina obyvatel města. Navíc se v okolí nachází obchodní zóna, na níž jsou umístěné všechny supermarkety,“ vysvětlila význam zastávky místostarostka Tábora Zuzana Pečmanová. Zdůraznila, že zastávka dá další impuls pro rozvoj zdejší lokality, a to jak po stránce případného nového bydlení, tak i obchodních aktivit.

RegionovaSlavonice - Jihočeské Slavonice zatím marně usilují o železniční spojení s dolnorakouskou obcí Fratres. Brzdou tohoto projektu jsou peníze. Podle vyjádření jihočeských starostů se obnova trati odkládá kvůli Rakousku, a to již poněkolikáté.

Ilustrační obrázekČeské Budějovice - SŽDC chce v rámci stavby IV. koridoru zbourat most v Českých Budějovicích. Jde o starou stavbu na okraji města, ale jedinou možnost jak se vyhnout frekventované silnici v centru města. Obyvatelé tvrdí, že by omezení dopravy pouze na jedno místo způsobilo dopravní kolaps. Z těchto důvodů nepovolila radnice investorovi mostní těleso zbourat.

České Velenice - Na začátku listopadu Vás ŽelPage informovala o projektu elektrizace železniční trati vedoucí z Českých Budějovic přes České Velenice až po hraniční most přes řeku Lužnici. Podle aktuálních informací byly již práce na stavbě zahájeny, termín dokončení první etapy však byl posunut až na rok 2008. Včetně projektu cena první etapy dosáhne zhruba 980 milionů korun. V roce 2008 by na ni měla navázat výstavba napájecí stanice a úprava železniční stanice v Českých Velenicích, díky čemuž by město mělo získat nové elektrické vedení. Cílem je zabránit opakování situace z letošní zimy, kdy Velenice kvůli sněhové kalamitě na několik dní ochromil výpadek proudu.

zdroj: Profit

KoridoryBenešov - Letošní rozhodující stavební práce na budování železničního koridoru, jinak také nazývané jako optimalizace tratě, mezi Benešovem a Prahou, se pomalu chýlí ke konci. Dlouhodobá výluka traťové koleje mezi Senohraby a Strančicemi skončí příští víkend a naplánované přípravné práce mezi Benešovem a Čerčany, především betonování a osazování patek pro nové sloupy trakčního vedení, také nyní končí. Přípravné práce na stavbě z Benešova do Strančic, kterou provede firma Skanska, začaly 1. října. "Příští rok začne rekonstrukce stanice Benešov a pětikilometrového úseku obou traťových kolejí do Čerčan," připomněl mluvčí investora. Protože celý mezistaniční úsek měří devět kilometrů, vznikne u Bedrče provizorní výhybna, která umožní v opravovaném úseku plynulejší provoz vlaků z obou směrů po jedné koleji. Souběžně se začne předělávat kolejiště v Senohrabech. "Za předpokladu, že bude zajištěné plynulé financování, bude celá trať mezi Benešovem a Prahou dokončená do srpna 2010," konstatoval Jiří Šťastný. Letos se prostavělo 1,1 miliardy korun.

pracJižní Čechy - Prakticky každý vlak, který dorazí z Prahy do jižních Čech po železniční trati do Českých Budějovic, nedodržuje zhruba poslední rok jízdní řád. Už v Táboře mívají některé rychlíky zpoždění deset až patnáct minut. Stejně tak na cestu z jihočeského regionu do Prahy si pasažéři vlaků musí vyhradit více času. Důvodem je už loni zahájená výstavba nové železnice, kterou odborníci nazývají IV. železniční koridor. Výstavba se loni posunula od Prahy až k Benešovu.

"Vážení cestující, omluvte, prosím, zpoždění vlaku," oznamuje pravidelně hlas v jihočeských stanicích z reproduktorů.
Dopravní poradce jihočeského hejtmana Ivan Študlar vysvětlil, že za zdržením "jihočeských" vlakových spojů stojí práce na koridoru mezi Říčany a Stránčicemi,kde je teď v provozu jen jedna kolej. Stavba IV. železničního koridoru se s prvními jarními měsíci roku 2007 dostane i do jižních Čech, konkrétně do úseku Doubí u Tábora - Tábor. Budovat se začne druhá kolej takzvaně na zelené louce hned vedle současné osy tratě. Státní fond dopravní infrastruktury tu počítá s masivní investicí 1,5 miliardy korun. lesÚřady už na tento úsek přes Planou nad Lužnicí vydaly stavební povolení, České dráhy předaly staveniště vybrané firmě. "V prosinci dohodneme harmonogram prací, budou známy i rozsáhlejší výluky vlaků," uvedl nejvyšší zástupce ČD v Jihočeském kraji Jiří Kafka, který podotkl, že jízdní řády na příští rok zohlední vliv stavebních prací.

Průměrná doba jízdy mezi Prahou a Českými Budějovicemi se protáhne na dvě hodiny 45 minut. Současný průměr činí dvě hodiny 30 minut. Nové železniční spojení se stošedesátikilometrovou rychlostí vlakových souprav mezi hlavním městem a jihočeskou metropolí má být hotovo do roku 2016. "Takové je vládní usnesení z prosince roku 2001," uvedl Študlar, který podotkl, že stále ještě zbývá určit vedení tratě kolem Hrdějovic u Českých Budějovic. Zatímco ministerstvo dopravy se přiklání k východní trase blíže k budově Makra, obec a kraj upřednostňují variantu, kdy koleje obkrouží Hrdějovice západním směrem v místě tamního lomu s využitím výhybny Nemanice na plzeňské trati.

zdroj: Českobudějovický deník

362Hluboká nad Vltavou - Železniční stanice u trati č. 190 vedoucí z Českých Budějovic do Plzně má od včerejška změněnou "fazónu". Na první pohled je nová jen plocha před budouvou a pár stožárů s elektrickým vedením. Opak je pravdou, modernizace za téměř 100 milionů korun se týkala hned několika zásadních částí. "Cílem tohoto projektu bylo udělat takové úpravy železniční stanice, které umožní zvýšení rychlosti při průjezdu vlakových souprav. Dále tato stavba zapadá do celkové modernizace trati z Českých Budějovic do Plzně, kde bychom mohli docílit zkrácení jízdy o třicet minut," naznačil včera generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek. Na rekonstrukci hlubockého nádraží se podílely také granty z Evropské unie. V rámci Operačního programu infrastruktury "spolkla" železnice přes padesát milionů korun.

zdroj: Českobudějovický deník - 1.11.2006

Ilustrační foto, ÖBBČeský Krumlov - Železniční koridor z Českých Budějovic do hornorakouského Lince, který se řadí mezi 30 prioritních staveb Evropské unie v oblasti dopravy, nepovede přes Český Krumlov. Projektanti i zástupci kraje se 17.10.2006 shodli na tom, že koleje povedou okolo Kaplice. Rozhodujícím faktem pro zvolenou variantu byla o 11 miliard korun nižší cena, neboť tato trasa je o 5 km kratší. Navíc obce v okolí Krumlova proti zamýšlené trase protestovaly. "Realizace koridoru do Rakouska připadá v úvahu až po roce 2016," uvedla tisková mluvčí Ministerstva dopravy ČR Marcela Žižková. Původně měla být stavba koridoru v úseku mezi Budějovicemi a Lincem zahájena v roce 2010. Vlaky zde po modernizaci tratě budou moci jezdit rychlostí až 160 km/h.

V Jihočeském kraji se nachází 248 železničních stanic a zastávek na 880 km železniční sítě. Právě mezi Českými Budějovicemi a Lincem vedla první koněspřežná železnice na evropském kontinentu. Z historického pohledu došlo k útlumu železniční dopravy v jižních Čechách mezi Českem a Rakouskem po roce 1948, kdy byly provozovány 2 hraniční přechody - zejména kvůli nákladní dopravě - Horní Dvořiště a České Velenice. Přechod Slavonice - Fratres byl uzavřen. Osobní vlaky strávily kvůli kontrolám na hranicích více jak dvě hodiny a četnost spojů byla velmi nízká. Na přechodu Horní Dvořiště - Summerau jezdil jeden pár osobních vlaků, na přechodu České Velenice - Gmünd mezinárodní rychlík Vindobona a noční rychlík Sanssouci. Po roce 1989 se hranice otevřely a začal stoupat i počet železničních spojů pravidelných, sezónních i mimořádných. Zavedl se rychlík do Benátek a do Vídně. Od loňského prosince jezdí přes hraniční přechod Horní Dvořiště - Summerau nově vlak Ex/EC 100/101 Jože Plečnik na rameni Sever - Jih v relaci Praha - Lublaň.

zdroj: ČT 24, Proměny železnice v regionech, ČD

« Novější zprávy | 1 2 3 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01