..: Aktuality a články - Jízdní řád :..

Logo MÁV, foto: MÁVMaďarsko — Od 6. června 2020 vstoupila v platnost úprava jízdního řádu v Maďarsku, která změnila podobu provozu na nejméně vytížených lokálních tratích. Dopravce MÁV se v souvislosti s epidemií nového koronaviru rozhodl pro změnu organizace osobní dopravy na celkem 34 lokálních tratích. Důvodem dle dopravce je masivní úbytek cestujících až 70 %, proto bylo přistoupeno k redukci železničního provozu a uspořené finanční zdroje využít k posílení provozu na páteřních tratích. Vzhledem k velmi slabému využití těchto lokálních tratí by tyto rozsáhlé změny organizace dopravy měly postihnout pouhé 4 % cestujících.

Logo HSH, foto: HSH Albánie - V časech koronavirové epidemie přichází drobná pozitivní zpráva z exotické Albánie. Dne 10. července 2020 byla po dlouhých osmi měsících reaktivována osobní doprava. Více poví přiložený jízdní řád níže. Ten obsahuje dva páry vlaků v trase Durrës – Elbassan a dva páry Durrës – Kashar na předměstí Tirany. Vlaky jezdí pod hlavičkou albánských železnic HSH (Hekurudhat Shqiptare).

810.408, 12.10.2019, Hodonín zastávka, foto: Petr Jetelina Hodonín — Pokud pravidelně sledujete dění na železnici, jistě vám neunikla provozní zajímavost na jižní Moravě. V období 22. 7. 2019 až 31. 10. 2019 byl pro osobní dopravu po více než 14 letech reaktivován dlouhodobě uzavřený hraniční přechod mezi moravským Hodonínem a slovenským městem Holíč. Stalo se tak kvůli rekonstrukci mostu přes říčku Výtržina a následnému uzavření silnice první třídy I/51 mezi těmito městy. Tato komunikace jako jediná přímo spojuje obě města a objízdná trasa přes Skalicu a Sudoměřice je trojnásobně dlouhá. Situace byla vyřešena pomocí náhradní vlakové dopravy. O tu se postarala řada 810 Českých drah z Veselí nad Moravou. Červeně zbarvený vůz tak evokoval časy pravidelného provozu.

Bmeer / logo ZSSK, Blonski nátěr, foto: GeorgoVýchodní Slovensko – S příchodem měsíce června přichází každoroční velká změna grafikonu vlakové dopravy, která na Slovensku přináší tradičně zásadnější novinky než samotný nový grafikon, který vstupuje v platnost v prosinci. Výjimkou není ani letošní rok. V následujícím textu si představíme nejvýznamnější změny, které vstoupily v platnost ode dne 9.6.2019. Na začátek můžeme uvést, že půjde o obnovení pravidelného provozu na hned třech tratích, jednom hraničním přechodu a již dříve avizované zavedení nových mezistátních rychlíků na Ukrajinu. Cestující z Čech do Bratislavy pak získají zcela nové rychlé spojení, které především v posledních letech velmi chybělo.

812.047, 4.8.2018, Šahy, foto: Petr JetelinaŠahy — S příchodem nového grafikonu vlakové dopravy na Slovensku se po téměř šestnácti letech vrací osobní doprava na 74 km dlouhou trať číslo 153 v úseku Zvolen – Šahy. Pět párů osobních vlaků bude vypraveno v pracovní dny mezi stanicemi Zvolen a Šahy, které doplní další tři páry osobních vlaků v úseku Zvolen – Krupina a dva páry mezi stanicí Šahy a lázeňským městem Dudince. Vlaky vyjedou 2. ledna 2019 a budou vedeny motorovými jednotkami řady 813. Více prozradí jízdní řád, který byl čerstvě zveřejněn na webových stránkách ŽSR.

628, 26.2.2018, Bratislava Petržalka, foto: Petr Jetelina Bratislava – Po letech stagnace osobní dopravy se v roce 2018 dostává stanice Bratislava-Petržalka pomyslně opět na železniční mapu Slovenska. S druhou změnou grafikonu vlakové dopravy pro rok 2018 dne 10.6.2018 byla v rámci posílení role železnice v příměstské dopravě v okolí Bratislavy reaktivována osobní doprava mezi stanicemi Bratislava-Nové Mesto a Bratislava-Petržalka. Vlaky jezdí v pracovní dny v intervalu 60 minut až do stanice Senec. Jsou vedeny elektrickými jednotkami řady 671 „Jánošík“, které byly staženy z tratě Trnava – Galanta (kam se následně musely vrátit nemodernizované klasické soupravy v čele s Laminátkami). Rozsah dopravy ukazuje aktuální jízdní řád tratě 132. Reaktivace osobní dopravy proběhla po dlouhých sedmi letech. Spolu s těmito spoji byly nově zavedeny také osobní vlaky v relaci Bratislava-Nové Mesto – Trnava, které jsou provázány s vlaky z/do Petržalky. Dohromady jde až o 56 nových vlaků denně. Tato výrazná změna grafikonu neproběhla na začátku jeho platnosti v prosinci 2017, nýbrž v polovině jeho platnosti v červnu 2018. Tento postup je na Slovensku poměrně běžný.

240.145, R 374 Pannonia, Bratislava-Petržalka, foto: Josef Petrák Bratislava — V souvislosti s příchodem nového GVD v neděli 10. 12. 2017 se na slovensko-maďarský přechod Rusovce – Rajka vrací osobní doprava. Slovenský dopravce ZSSK bude ve spolupráci s maďarsko-rakouským dopravcem GySEV provozovat celkem pět párů osobních vlaků, v neděli pak o jeden méně. Vlaky pojedou v relaci Hegyeshalom – Bratislava-Petržalka a budou nasazena zelenožlutá vozidla maďarského dopravce. Budou využita vozidla, která již zajišťují vozbu do Rajky. 1. 8. 2017 již proběhla testovací jízda k zácviku strojvedoucích. Co se týče tarifu, nebyly dosud zveřejněny žádné informace.

 2640.003, 9.4.2017, Priština/Prishtinë, foto: Petr Jetelina Priština — Kosovo je jedním z nejmenších států Evropy nacházející se na Balkáně a zároveň i nejmladším, který vyhlásil svou jednostrannou nezávislost na Srbsku 17. února 2008. Do povědomí světa se země, bohužel, dostala kvůli krvavé nacionalistické válce plné nenávisti na obou válčících stranách. Přesto i zde po válce začala opět fungovat železniční doprava, která na tom v tomto roce není příliš dobře. Pokud jste pravidelnými čtenáři ŽelPage, jistě jste zahlédli cestopis Navštivte Kosovo, který popisoval aktuální situaci železniční dopravy v dubnu 2017. Od té doby však nastalo několik nepříliš radostných změn.

Jeďte se Švejkem na Slovensko!, foto: Przewozy Regionalne (PolRegio) Medzilaborce/Zohor — Po dlouhých sedmi letech od zastavení osobní dopravy se na mezistátní trať Medzilaborce – Łupków vrací osobní vlaky. Jeden pár vlaků vyjede v období od 1. července do 3. září 2017 v sobotu a neděli mezi Řešovem, sídlem Podkarpatského vojvodství, a stanicí Medzilaborce s příjezdem v 10.24, respektive odjezdem zpět do Polska v 17.48. Jízdní řád na polské straně nebyl dosud zveřejněn, odjezd z Řešova by však měl být v 5.54 a příjezd ve 22.54. Celková doba jízdy bude přibližně 4,5 hodiny. Oba vlaky budou mít návaznosti směrem z/do Humenného a Košic. V sobotu doplní nabídku jeden pár vlaků Medzilaborce – Sanok, který však v Polsku ani na Slovensku nebude mít dobré přípoje. Město Sanok je u nás známo díky Osudům dobrého vojáka Švejka, který má ve městě svoji sochu.

Szynobus Sa134-022 na konečné v Łupkowě., foto: Petr Jetelina Łupków — Po dlouhých pěti letech se do známé polsko-slovenské pohraniční stanice Łupków opět vrací osobní doprava, a to z polské strany. První spoje vyjely o polském prodlouženém víkendu 30. 4.–3. 5. 2016, další spoj do Łupkowa zamíří 26. května. Jediný pár vlaků vyjíždí v 5.42 ze stanice Rzeszów Główny přes Jasło, Krosno, Sanok a Zagórz, do stanice Łupków přijíždí v 10.21. Zpět z Łupkowa vyjede v 15.58 s příjezdem v 20.16 do Rzeszowa. Spoje se těší velkému zájmu cestujících, hlavním cílem byla stanice Komańcza, kde se nachází známý dřevěný klášter. Vlaky dále pojedou v době letních prázdnin, od 2. července do 25. září každou sobotu a neděli. Odjezd z Rzeszowa je posunut na 6.30, zpáteční vlak vyrazí z Łupkowa v 17.32 (přesný jízdní řád bude ještě zveřejněn). Na zavedení těchto spojů má velký podíl sdružení Kocham Kolej snažící se o návrat vlaků do regionu Bieszczady.

Motorový vůz MBxd2-216 ve stanici Pleszew Miasto (19.9.2015), foto: Petr Jetelina Pleszew — Po třech letech od zastavení posledního pravidelného provozu se v Polsku opět vrací vlaky na úzký rozchod. Dne 4. dubna 2015 se znovu rozjely na Pleszewskej Kolei Lokalnej mezi stanicemi Pleszew Miasto a Pleszew Wąskotorowy, kde úzkokolejka tvoří přípoje na osobní vlaky společnosti Przewozy Regionalne. Dopravcem na trati je společnost SKPL Cargo. Funkčních úzkorozchodných tratí sice zůstalo v Polsku zachováno více, ve všech případech se však jedná pouze o letní turistické provozy.

Upoutávka dopravce Przewozy Regionalne, foto: Przewozy Regionalne Komańcza — Po čtyřech letech od zastavení provozu se na trať Zagórz - Łupków opět vrací osobní vlaky. Jeden pár vlaků vyjede každou sobotu a neděli od 1. 8. do 27. 9. 2015, nedojede však až do Łupkowa, nýbrž svoji jízdu ukončí již ve stanici Komańcza, blízko níž se nachází známý dřevěný klášter. Vlaky jsou objednány na žádost maršálka Podkarpatského vojvodství, resp. místním organizátorem dopravy, dopravcem jsou Przewozy Regionalne.

Stanice Głuchołazy, foto: Petr Jetelina Głuchołazy — Po čtyřech letech se do pohraniční stanice Głuchołazy opět vrací osobní vlaky z polského vnitrozemí. Od 14. prosince, kdy v rámci Evropské unie vstupuje v platnost nový jízdní řád, se polské Opolské vojvodství rozhodlo objednat dva páry vlaků mezi stanicemi Nysa a Głuchołazy Miasto. Nové vlaky však nepojedou denně, ale pouze každou sobotu, neděli a ve vybrané polské státní svátky. Spoje budou zajišťovat „autobusy szynowe“ (v doslovném překladu kolejové autobusy) Opolského vojvodství.

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:08
zapadá v 19:57