..: Aktuality a články - Jízdní řád :..

Děčínský rychlík, Ústí nad Labem hlavní nádraží, foto: Matouš Vinš Praha — Neděle 30. března bude mít jen 23 hodin, protože ve dvě hodiny v noci si budete muset posunout své hodinky na hodinu třetí. Středoevropský čas (SEČ) se opět změní na středoevropský letní čas (SELČ). Tato změna se dotkne 13 dálkových vlaků Českých drah, regionální vlaky, které vyjíždějí až kolem čtvrté hodiny, nebudou touto změnou dotčeny. Stejně tak se změna času nedotkne vlaků RegioJet a LEO Express. Se zpožděním budou muset ale počítat cestující EN 456 Phoenix, i když těch se změny dotknou na cestě až mimo území naší republiky.

809.398-1, Opava východ, foto: Payus Opava — Opava byla hlavním městem rakouského Slezska (po prohrané válce v r. 1742, kdy byla větší část Slezska postoupena Prusku). Až do vzniku země Moravskoslezské v roce 1928 byla sídlem zemských úřadů. Na přelomu 19. a 20. století se Opava stala významným železničním uzlem, byť jen lokálního významu. Trať z Ostravy do Opavy byla stavěna jako odbočná dráha společnosti Severní dráha císaře Ferdinanda a byla oficiálně dána do provozu 17. prosince 1855. V roce 1892 přibyla trať do Horního Benešova. V roce 1895 došlo k propojení nádraží Opava východ a Opava západ – tam od roku 1872 končily vlaky z Krnova a Olomouce. Od roku 1895 byla zahájena doprava mezi Opavou západ a Kravařemi ve Slezsku, v roce 1913 byla trať prodloužena až do Hlučína a v závěru roku 1933 začaly vlaky z Hlučína zajíždět na nádraží Opava východ. V roce 1905 ještě přibyla trať do Hradce nad Moravicí. V současné době se začíná psát další kapitola – místo budování se bude možná rušit. Ve čtvrtek 13. února 2014 proběhlo jednání náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a životní prostředí Daniela Havlíka se starosty obcí ležících okolo železniční tratě 314 spojující Opavu s Jakartovicemi. Výsledkem tohoto jednání je pro některé poměrně smutná zpráva: pravidelné osobní vlaky se s největší pravděpodobností po 122 letech na tuto trať 6. dubna 2014 vydají naposledy.

D1 Express (fotomontáž), foto: Matouš Vinš Praha – Aktualizováno 24. 5. ve 14.00 h – Oprava naší nejdůležitější dopravní tepny – dálnice D1, řidiči také přezdívané jako „tankodrom“ či „hopsaštráse“, měla začít již v minulém roce. Rekonstrukce dálnice byla však díky značným problémům s výběrovými řízeními Ministerstvem dopravy odkládána. Svá staveniště si stavbaři nakonec převzali až počátkem května 2013. Protože se s opravou naší nejvytíženější dálnice očekávaly značné problémy, přišly České dráhy s nabídkou nových přímých vlaků D1 Express, spojujících Prahu a Brno většinou bez zastavení. A jejich provoz zahájily již 4. října 2012, kdy mělo původně stavební šílenství vypuknout. V únoru zredukovaly počet spojů.

EP09-011, Łuczyce - Baranówka, foto: Piotr Kozlowski Varšava — Polské Ministerstvo dopravy, výstavby a námořního hospodářství (MTBiGM) připravuje razantní změnu u mezinárodních spojů, jejichž provoz je financován státem. Ty v současnosti zajišťuje PKP Intercity. Ministerstvo dopravy prodloužilo s dopravcem rámcovou smlouvu. Pro sestavení jízdního řádu pro období 2014/2015 bude mezinárodní doprava dočasně zadávána podle stávajících pravidel – tedy formou přímého zadání. Ale od jízdního řádu 2015/2016 by měly na trať vyjet vlaky osobního dopravce, který bude vybrán ve výběrovém řízení, což by mohlo znamenat „malou revoluci“ na polských kolejích a je možné, že se objeví i zcela nový dopravce.

X60 SL, Stockholm Central, foto: Martin Válek Stockholm — Švédský správce dopravní cesty Trafikverket zahájil přípravy ke kompletaci jízdního řádu pro příští období, který by měl začít platit od 15. prosince 2013. Od dopravců obdržel celkem 46 požadavků na přidělení dopravní cesty, 27 operátorů chce zajišťovat osobní přepravu, 13 operátorů se bude věnovat dopravě nákladní. Zbytek je pro údržbu a další práce.

Železniční doprava ve Švédsku je deregulována a všechny subjekty, které splňují bezpečnostní požadavky a ekonomickou životaschopnost, mohou požádat o přístup k síti. Překročí-li počet žádostí kapacitu dopravní cesty, pak bude Trafikverket upřednostňovat ty subjekty, které vykazují největší ekonomický přínos. Nebude to jednoduché rozhodování, protože v některých časech požadavky převyšuji kapacitní možnosti.

163.046-6, Bohumín, R 201 Silesia, foto: Duhy Praha — Každoročně v závěru března u nás dochází k posunu času středoevropského (SEČ) na čas letní středoevropský (SELČ), což pro všechny zúčastněné znamená, že si v noci ze soboty 24. března na neděli 25. března musí posunout své hodinky ve dvě hodiny ráno o hodinu kupředu — na hodinu třetí. Tou dobou křižuje síť Správy železniční dopravní cesty 14 osobních dálkových vlaků, u kterých proto můžete počítat až s hodinovým zpožděním. Ponechme stranou úvahy o tom, proč tento projekt sociálního inženýrství i nadále přežívá, jestli opravdu něco pozitivního přináší, zda opravdu šetří energie, ale seznamme ty, kteří v dané době budou na cestách, co je čeká a jak si mohou naplánovat přestupy.

M 262.1002, Červený Potok - Podlesí, foto: Jan MácaOlomouc — Doplňme seriál informací o změnách jízdních řádů pro období 2011 – 2012, které vstoupí v platnost 11. prosince 2011, o rekapitulaci, co vše čeká v regionální dopravě cestující v Olomouckém kraji. Největší změny pocítí uživatelé vlaků tam, kde tratě přecházejí z Olomouckého kraje do kraje Pardubického. Pardubický kraj výrazně změnil organizaci dopravy, objednal méně vlakových spojů, resp. nedošlo k dohodě mezi oběma kraji, takže provoz na trati 024 Štíty – Ústí nad Orlicí bude pouze po stanici Moravský Karlov (Pardubický kraj). Úsek Moravský Karlov – Štíty (Olomoucký kraj) zůstane bez železniční dopravy, stejně tak jako trať 025 Hanušovice – Dolní Lipka, kde kraji nebyla objednána žádna přeprava. Dopravu cestujících v těchto lokalitách plně převezmou autobusy. Obdobně bude doprava vedena jen po hranice Olomouckého kraje na trati 271 Prostějov 271 Prostějov - Chornice: všechny vlaky z Prostějova dojedou pouze do stanice Dzbel.

754.086-7, Frenštát pod Radhoštěm - Kunčice pod Ondřejníkem, foto: Martin Grill Ostrava — Představme si změny v regionálních vlakových jízdních řádech pro následující období, které objednatelé a dopravci připravili v Moravskoslezském kraji. Regionální vlaky ujedou po kraji 6 960 171 vlakokilometrů a pro nejbližší období se nepočítá s žádnými dramatickými změnami. V pracovní dny České dráhy vypraví 15 spěšných vlaků a 686 osobních vlaků, o víkendech pak 17 spěšných a 563 osobních vlaků. VIAMONT Regio pak vypravuje 16 osobních vlaků v pracovní dny a 14 osobních vlaků o víkendech. Část vlakových linek je vedena jako „Esko“ a zapojena do integrovaného dopravního systému (ODIS).

M 262.0209, Bělušice - Sinutec, 5. 6. 2010, foto: Chary Praha — V závěru loňského roku rozbouřila zdejší vody informace, že Ministerstvo dopravy zahájilo z podnětu Správy železniční dopravní cesty řízení o rušení sedmi lokálních tratí. Dnes můžeme hovořit o malém úspěchu pro zájemce o zachování provozu na těchto tratích. Drážní úřad nevyhověl podání navrhovatele a odmítl formálně zastavit dopravu na třech tratích: z Mostu do Lovosic, z Čelákovic do Mochova a z Bošic do Bečvár. Podle Drážního úřadu není možno formálně zastavit dopravu na tratích, na kterých se počítá alespoň se sezónním provozem. Toto rozhodnutí poněkud zaskočilo SŽDC. Drážní úřad totiž respektuje tu skutečnost, že i když na tratích není pravidelný denní provoz, kdokoli se na ně může po splnění určitých podmínek vydat. Pouze sezónní provoz není tedy důvodem k zastavení dopravy. Tratě jsou zahrnuty v Prohlášení o dráze pro grafikon 2010/2011 a tudíž musí být ze zákona dostupné k provozu.

   
ŽelPage - elektronický magazín o dráhach
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Prihlásenieopen/close
 
 
  
 
Zabudnuté heslo   
Zaregistrovať sa   
:. Poloha vlakov CZopen/close
Poloha vlakov CZ
 
:. Vyhľadávanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pre fotografovopen/close
Informácie o podmíenkach
na fotenie v ČR

Slnko
vychádza v 06:04
zapadá v 20:00