..: Aktuality a články - Reportáže - ČR Královéhradecký :..

754.012 b, foto: Raven Tak trochu pohádkově působící nadpis uvozuje nejen dnešní tématický den v galerii, ale také krátké ohlédnutí za jednou malou „mimořádností“ loňského léta, která na pár dní zpestřila každodenní modrošedý život na východočeských kolejích a bezpochyby udělala radost nejednomu milovníkovi kulatých okýnek z blízkého i širokého okolí.

RegioPanter 441.009 při prezentační jízdě ve stanici Řečany nad Labem, foto: Matouš Danielka Pardubice/Hradec Králové — Vůbec první cestující měli možnost vyzkoušet novou elektrickou jednotku Škoda 7Ev pojmenovanou Českými drahami jako RegioPanter. Vozidlo bylo nasazeno ve středu 26. září na spoji Os 6213 z Jaroměře s pravidelným odjezdem v 11.01 do Pardubic. Jednotka nahradila klasickou soupravu v řazení zpravidla 163 + 3x Bdmtee. Překvapeným cestujícím premiérového spoje s novou jednotkou bylo navíc nabídnuto občerstvení, které v hojném počtu zbylo po předcházející prezentaci s medii, a tak si cestující s menší nadsázkou mohli připadat jako v jiném světě. Snad jen dosud nespuštěná palubní wi-fi síť, která je proklamována piktogramy, ubírala spoji punc „dokonalosti“.

Hurvínek ve stanici Račice nad Trotinou, foto: Matouš Danielka Jaroměř — Přibližně po roce, v sobotu 19. listopadu ráno, se opět vracíme do Jaroměře, abychom se odtud vypravili na další zajímavé putování s historickým motorákem „hurvínek“. Dnes nemíříme do Otovic zastávky a Žacléře, ale vypravíme se na cestu po tratích Královéhradeckého a Pardubického kraje, z nichž dvě jsou již bez pravidelné osobní i nákladní dopravy a jedna obsluhovaná pouze jedním párem osobních vlaků denně. Hlavní cíle naší cesty jsou koncové stanice Prachovice a Dobruška, jež jsou od sebe po kolejích naší trasy vzdáleny přibližně 83 kilometrů.

M 131.1441 + M 131.1081 ve stanici Trutnov střed 20.11.2010, foto: Matouš Danielka Žacléř — Je sobota 20. listopadu 2010. Probouzím se do chladného rána a dívám se na budík: 3.30. Přestože čas na něm nastavený mi dopřává ještě nějakou tu minutu odpočívat, vstávám a chystám si snídani. Hlavou se mi honí myšlenky, jak celá dnešní akce ŽelPage proběhne a především zda se na nás usměje počasí, protože v předcházejících dnech za moc nestálo. Úderem čtvrté hodiny ranní se za svitu pouličních lamp vydávám vstříc železniční stanici Beroun, odkud vyrazím prvním víkendovým osobním vlakem Os 8803 do Prahy. S dostatečným časovým předstihem přicházím k jediné otevřené pokladní přepážce a kupuji jízdenku. Ta díky In–kartě nestojí žádnou závratnou částku – vzdálenost z Berouna do Jaroměře je celých 186 kilometrů, já ale platím pouhých 88 korun. Nasedám do příjemně vytopené jednotky CityElefant, zazní zvuk píšťalky průvodčího a vlak se rozjíždí…

Ministr dopravy Vít Bárta na tiskové konferenci v Pardubicích 17.9.2010, foto: Matouš Danielka Pardubice — Dne 17. září 2010 proběhlo v prostorách krajského úřadu v Pardubicích pracovní jednání k dopravní problematice kraje, jež bylo součástí cest ministra Bárty po všech krajích Česka. Návštěvě Pardubic ještě předcházela ten den zastávka v Hradci Králové a následovala cesta do Chrudimi, kde ministr dopravy zakončil putování po Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Ale vraťme se zpět do Pardubic. Od 13.30 do 14.15 probíhalo v prostorách krajského úřadu pracovní jednání k dopravní problematice kraje a později i tisková konference. Za priority označil Bárta dostavbu rychlostní silnice R35 a výstavbu obchvatů, ovšem Chrudim si prý na svůj obchvat bude muset ještě chvíli počkat. Ze staveb na železnici se počítá, s notnou dávkou odstupu, se zdvoukolejněním trati 031 Pardubice – Hradec Králové, která je považována za jedinou výdělečná trať v Pardubickém kraji.

Klub železniční modelářů Hradec Králové, foto: WalkerHradec Králové — Již týden probíhá na královehradeckém hlavním nádraží Výstava modelů železnic, kterou pořádá Klub železničních modelářů Hradec Králové. Využijte tento víkend poslední možnost shlédnout letošní expozici, neboť trvá pouze do neděle 18. října. Největší vystavovanou dominantou je klubové kolejiště ve velikosti TT, které je po celou dobu v provozu. Mimo něj můžete ale také shlédnout další tři provozní kolejiště různých velikostí nebo využít návštěvy k nákupu modelů a doplňkových předmětů. Nemáte–li již tento rok možnost výstavu navštívit, přinášíme vám z ní alespoň pár fotografií a informací.

464.202, Mostek - Bílá Třemešná, 2.5.2009, foto: Raven Jaroměř — První květnový víkend letošního roku patřil na severovýchodě Čech příznivcům železniční nostalgie všech věkových kategorií. Nadšenci ze Společnosti železniční Výtopny Jaroměř, o.s., uspořádali ve spolupráci s partnery a za podpory sponzorů opravdu důstojné oslavy 150. výročí zahájení provozu na posledních úsecích tzv. Pardubicko–liberecké dráhy. Po dobu tří dnů tak mohli železniční fandové i široká veřejnost obdivovat v akci celkem 6 parních lokomotiv, které spolu s legendárními motorovými vozy M 131.1 „Hurvínek“ odvezly v průběhu oslav bezmála 90 zvláštních vlaků! Kromě toho byl pro návštěvníky v téměř všech velkých stanicích na jubilujících tratích připraven bohatý doprovodný program. Oslavám po celý víkend přálo slunečné počasí.

cedule, foto: flegis Plotiště nad Labem — Původně samostatná obec, od roku 1971 severozápadní částí statutárního města Hradce Králové. Tak bychom mohli označit městskou části Plotiště s více než 1 800 obyvateli. Celé území má charakter především příměstské zástavby spolu s tradiční zemědělskou činností, zejména pěstováním zeleniny. Jediným významným průmyslovým podnikem v této oblasti je společnost BEZ MOTORY SERVICES, s.r.o. – bývalé ČKD. Městskou část Plotiště obsluhují celkově tři linky MHD a vlaky. Zdejší železniční zastávku Vám nyní představím.

Všestary, foto: flegisVšestary - obec rozprostírající se přibližně šest kilometrů severozápadně od Hradce Králové se skládá celkem z šesti místních částí: Bříza, Chlum, Lípa, Rosnice, Rozběřice a Všestary. Každá z místních částí je znázorněna i na obecním znaku obce a to dělovými koulemi. Dělové koule mají připomínat válečné události z roku 1866 (Prusko-rakouská válka), které se v blízkosti obce odehrály. V současné době žije na území obce přibližně 1 600 stálých obyvatel. Všestary jsou zřizovatelem základní devítileté školy, jejíž součástí jsou i dvě mateřské školky. Na území obce nenajdeme žádné větší průmyslové podniky, pouze zemědělské družstvo. Za zmínku jistě stojí, že v této obci sídlí celkem známá prodejna modelové železnice. Převážná většina obyvatel této destinace za prací dojíždí do nedalekého Hradce Králové. Obyvatelům se nabízí možnost spojení s okolními obcemi veřejnou dopravou. Využít mohou dopravu autobusovou a železniční.

Hradec Králové hl.n.Hradec Králové - metropole Královéhradeckého kraje, ležící na soutoku Labe a Orlice. Město Hradec Králové je jedno z najvýznamnějších turistických a kulturních center Královéhradeckého kraje. Na území města a v jeho přilehlém okolí žije zhruba 95 tisíc obyvatel. Je zřejmé, že takovéto město vyžaduje kromě jiného i kvalitní dopravní infrastrukturu, do které neodmyslitelně patří i železniční síť. Je však nutno hned na úvod poznamenat, že Hradec Králové není tak významným železničním uzlem jako například sousední Pardubice. Na samotném území Hradce Králové můžeme najít 3 větší vlakové stanice. Největší a nejvýznaměnjší ja samozřejmě Hradec Králové hl.n., dalšími nádražími spíše maloměstského, menšího typu, ovšem nezanedbatelného významu pro obyvatele jednotlivých městských částí Hradce Králové, jsou Hradec Králové-Slezské předměstí a Hradec Králové-Kukleny. Dále jsou na území města i 2 menší zastávky - Plotiště nad Labem a Hradec Králové zastávka. Tento článek je zaměřen především na stanici Hradec Králové hlavní nádraží.

Ilustrační obrázekBroumov - Stanice ležící na trati 026 Meziměstí - Otovice zastávka se staniční budovou v 10. kilometru trati. Stanice má 4 dopravní koleje, 3 manipulační. Ze 2. staniční koleje odbočuje nepoužívaná vlečka do VEBY ale na její části je používaná část koleje k vykládce uhlí pro uhelné sklady. Délka dopravních kolejí dosahuje až 500 metrů. Ve stanici jsou dvě stavědla. Zabezpečovací zařízení ve stanici je zastoupeno: ručně ovládané vyhýbky na klíče, světelné návěstidla (odjezdová pouze skupinová), od listopadu 2007 je v provozu elektronický dopravní deník. Ve stanici pracují tři železniční zaměstnanci: výpravčí, pokladní a dozorce vyhýbek. Hlavními přepravci v nákladní dopravě jsou: Diakonie, uhelné sklady, Veba a občas Lesní společnost. V současné době je na části druhé staniční koleje odstaveno 28 vozů, které čekají na svůj další osud, před opravou 9.koleje v Meziměstí stály naproti St. 2 v žst. poblíž depa. Většina vlaků přijíždí a odjíždí z 1. koleje, náklad přijíždí a odjíždí ze 3. koleje. Z části druhé koleje se zajíždí do uhelných skladů a na zbytku koleje je 28 odstavených vozů, na 4. koleji vykládá Diakonie, na 6. koleji nakládá STEF železo a na 8.koleji nakládá Diakonie.

Ilustrační obrázekAdršpach - Dopravna D3 ležící na trati 047 s budovou v Km 24.7 trati Trutnov - Teplice nad Metují. Dopravna má v současnosti 3 koleje z toho jedna je průjezdná, druhá (blíže k budově) se skladištěm. Tato kolej slouží výjimečně k nakládce dřeva, ale častěji k objíždění souprav vlaků, které zde končí. Nakonec třetí kolej je na tom asi nejhůře, je zarostlá trávou a nepoužívá se. Hlavní význam stanice je vidět v letním období, protože v bezprostřední blízkosti stanice je známé Adšpašsko-Teplické skalní město. Někdy ani soupravy složené s motorového vozu 810 a přívěsného 015 mají co dělat, aby všechny cestující převezli. Ve stanici od května do září pracuje pokladní. V nejbližší době by se mělo celé nádraží opravit ale zatím se nic neděje. Měla by se odstranit první kolej se skladištěm a opravit druhou a třetí kolej, mezi kterými vznikne moderní nástupiště. Dále by měla být stanice vybavena samovratnými výhybkami s ohřevem na plyn a obec Adršpach by měla upravit přednádražní prostor. Zní to jako hezká budoucnost této malé staničky, uvidíme co z toho bude pravda.

Ostroměř - budova nádraží Ostroměř - Vítězem 1. ročníku soutěže o nejkrásnější nádraží České republiky, a tedy nejkrásnějším nádražím roku 2007, je nádraží Ostroměř u Hořic. Leží na křižovatce tratí Jičín – Hradec Králové a Trutnov - Chlumec nad Cidlinou. Těsné druhé místo zaujaly nedaleké Smiřice. Zvláštní ocenění získávají nádraží Děčín, Bohumín, Teplice, Železná Ruda – Alžbětín, Horní Planá u Lipna, Vrané nad Vltavou, Václavice u Náchoda, Cebiv u Konstantinových Lázní, Poláky a Želina u Kadaně. Vítěze vyhodnotili zástupci vyhlašovatelů z návrhů zaslaných veřejností.

Ilustrační obrázekBohuslavice nad Metují - Dne 16.6. jsem navštívil železniční stanici Bohuslavice nad Metují na trati Týniště nad Orlicí - Meziměstí. Stanice má dvě dopravní koleje s délkou necelých 600 metrů a je zde ještě jedna manipulační kolej se skladištěm, u nějž jsou deponovány nákladní vozy a z Opočenského zhlaví odbočuje vlečka.

745.501 u Veltrub, autor: RailmanVšestary - Ve dnech 12. a 13.5.2007 se ve Všestarech nedaleko Hradce Králové, kde sídlí prodejna železničních modelů Deltax, konal již 8. ročník TT víkendu. Jednalo se o výstavy a prodejní miniburzu železničních modelů ve velikosti TT. V tamní školní tělocvičně bylo možné shlédnout velké modelové kolejiště spolku Zababov.

1 2 | Staršie správy »    
ŽelPage - elektronický magazín o dráhach
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Verejné použitie obsahu bez výslovného súhlasu autora nie je dovolené.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Prihlásenieopen/close
 
 
  
 
Zabudnuté heslo   
Zaregistrovať sa   
:. Poloha vlakov CZopen/close
Poloha vlakov CZ
 
:. Vyhľadávanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pre fotografovopen/close
Informácie o podmíenkach
na fotenie v ČR

Slnko
vychádza v 06:04
zapadá v 20:00