..: Aktuality a články - Reportáže :..

Dálkový osobní vůz Bmpz ZSSK, foto: Juraj KováčBerlin — Uplynulo bezmála jedenáct let, co jsme poprvé viděli novostavbu osobního vozu u ZSSK. Na podzim 2007 představila firma ŽOS Vrútky svůj nejnovější model na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, čímž započala dodávka tolik potřebných modernějších vozů pro slovenské železnice. Navenek skoro identický vagon jsme viděli v Berlíně i letos – výrobce zůstal stejný, koncepce vozu také, nějaké změny však pozorujeme. Tomu ostatně nasvědčuje i nové označení řady: Bmpz 22-70. Je tedy na místě otázka: co vlastně nový počin ZSSK a ŽOS Vrútky nabízí? A co přinese cestujícím na valašských expresech, kde ho cestující budou potkávat v novém jízdním řádu? Podívejte se.

Škodovácký push-pull pro NIM Express se konečně představuje osobně, foto: Juraj KováčBerlín — Měl tady být už před dvěma lety, ale nepovedlo se. Průtahy ve výrobě i ve schvalovacím procesu způsobily, že dvoupodlažní netrakční jednotku NIM-Express od Škody Vagonka na berlínském InnoTransu vidíme až letos. Výrobce zde vystavuje zkrácenou podobu jinak šestivozové soupravy, jež by do reálného provozu měla zasáhnout v roce 2019, tedy přibližně dva roky po původně předpokládaném termínu. Ve výrobním programu vítkovické vagonky představuje tato řada nástupce slovenských push-pull souprav řady 951, které zase koncepčně vycházejí z českých elefantů a odvozených elektrických jednotek. Je tady ale vůbec nějaká podobnost? Dostaly České dráhy a ZSSK od Škodovky skutečně to nejnovější, co Vagonka umí vyrobit? A jak vypadá interiér bavorských turboosobáků naživo?

InnoTrans 2018, foto: Juraj Kováč Berlin — Dvanáctý InnoTrans vypukne zítra – a nutno říct, že letošní ročník největšího dopravního veletrhu světa je správně německý: ačkoliv je principiálně pořád stejný, v detailech přeci jen je změny vidět. Letos bude k vidění opět víc železničních exponátů, zároveň ale akce přibrala i úplně nový segment: elektrobusy. Jinak je ale vše při starém: ucelené jednotky kralují osobní dopravě, tramvaje z celého světa se designově stále víc přibližují a železniční cargo zažívá obrovskou renesanci. Co se tedy změnilo? Přibyla nová výstavní hala, která nehezky vrhá stín na první řadu vystavených vlaků, a zkazí tak nejednomu fotografovi tradiční přehledový záběr. Co tedy ve stínu nové haly uvidíte? Škodovácký NIM-Express v celé své kráse, novou soupravu berlínského S-Bahnu od Stadleru, novou motorovou jednotku pro Trenitalii od japonského Hitachi nebo třeba hybridní Cityjet Eco od Siemensu pro rakouské ŐBB. Přinášíme první fotky z Berlína.

Bombardier Twindexx Vario pro DB – nástupce klasických IC vozů na InnoTrans 2014, foto: Juraj KováčBerlín — Klasiky jsou mrtvé, řekly si Německé dráhy. Co zbývá z kdysi všudypřítomné řady Bimz? Dnes jezdí na lowcostových spojích Berlín – Hamburk a běžné RIC vagony už mají své dny rovněž sečteny. V roce 2010 Deutsche Bahn rozhodly, že vrstvu dálkové dopravy, která nezapadá do vysokorychlostní sítě ICE, převede na netrakční jednotky, konceptuálně podobné rakouským railjetům. V situaci, kdy původně plánované vlaky ICx nebyly dostupné včas, nakonec Německé dráhy v lednu 2011 podepsaly kontrakt na 27 vratných souprav, složených z lokomotivy Bombardier TRAXX P160 AC2 a netrakčních patrových souprav TWINDEXX Vario. A právě tyto jednotky mají na berlínském InnoTransu premiéru.

Innotrans 2014: Astra Bmpz RegioJet velkoprostor, foto: Josef Petrák Berlin — Čtyři roky čekání, spekulací a vášnivých konspiračních debat jsou u konce. RegioJet, společně s výrobcem Astra Vagoane Călători a interiérovým studiem Clagi-Coplass, představil na berlínském InnoTransu první ze slibovaných novostaveb velkoprostorového vozu 2. třídy řady Bmpz 20-90 pro rychlost 200 km/h. Žlutý vagon sice parkuje na celkem nenápadném místě, mezi vystavenými exponáty ale velmi zásadně vystupuje z řady – a mezi těmi několika málo klasickými vozy zde nemá konkurenta. I přes klasickou konfiguraci 2+2 cílí komfortem spíše o třídu výše, což podtrhují i sedadla Grammer ICE 3000, známá z 1. třídy railjetů ČD. K veškerým standardním funkcím ale navíc nová řada jako první v Česku (i v širším regionu) nabídne systém individuální palubní zábavy a další drobné vychytávky.

Patrové bombardiery: francouzské Omneo a německý Twindexx, foto: Juraj KováčBerlín — Když v roce 1996 skupinka zájmových sdružení poprvé na berlínském výstavišti organizovala malý železniční veletrh, patrně ani nedoufali, že už při 10. ročníku budou mít problém se do rozsáhlého areálu Messe Berlin vůbec vejít. Uběhly dva roky a opět tu máme InnoTrans – událost číslo jedna pro firmy v železničním oboru bez ohledu na to, zda vyrábějí tramvaje, razí tunely nebo zajišťují občerstvení na palubě. Jak sami organizátoři rádi připomínají, dvouletá perioda veletrhu se už stihla podepsat i na samotných výrobních programech. Dodavatelé techniky nezřídka plánují vývoj tak, aby oficiální představení produktů vyšlo přesně na Berlín, a naopak množství vystavovatelů odkládá podpisy důležitých kontraktů až na září, aby tak mohli učinit před zraky celého železničního světa. Letošní InnoTrans začíná právě dnes a opět láme rekordy – venkovní výstavní plocha nebyla nikdy tak plná a seznam světových premiér produktů dosáhl 140 položek. Takové množství exponátů a prezentací nejde dost dobře pojmout při návštěvě na otočku, a tak jsme letos využili veškerých možností dostupných odborným médiím – a o největší taháky se teď, v předpremiéře chceme podělit s vámi.

První souprava ČD railjet na pražském hlavním nádraží, foto: Josef PetrákPraha — Dlouhé čekání, okořeněné řadou sporů, je u konce. České dráhy dnes na pražském hlavním nádraží oficiálně představily cestujícím i veřejnosti novou netrakční jednotku s komerčním označením ČD railjet, která teď veze první běžné cestující na pravidelném spoji IC 571 z Prahy do Břeclavi. Již od zítřka bude souprava s pronajatou lokomotivou řady 1216.2 ÖBB jezdit na páru expresů Brněnský drak z Brna do Prahy a zpět. V polovině června by pak měl začít provoz až do Vídně a od poloviny prosince budou všechny vlaky v relaci Praha - Vídeň - Graz vedeny výhradně jednotkami railjet, střídavě v gesci českého a rakouského dopravce a s uspořádáním do třech vozových tříd. Do té doby budou cestující railjety potkávat v omezeném testovacím provozu i na některých netradičních vlacích.

Ostrava-SvinovOstrava — Být firmou má svoje lepší stránky: mobilní operátoři jsou k vám o něco přívětivější, obchody o něco flexibilnější a železniční dopravci… ti vám budou alespoň tvrdit, jak moc jim na vás záleží. Tedy alespoň po dobu, co u nich budete utrácet spoustu peněz a nebudete chtít nic extra. Zaměření na tzv. byznys klientelu ostatně jednou za čas deklaruje většina železničních společností. Se slzou v oku nepochybně vzpomínají na doby předlistopadové, kdy služební cesta určité délky automaticky znamenala nárok na 1. třídu, kdy firmy tak urputně nestřežily své cestovní náklady a kdy individuální automobilizmus byl ještě elitní výsadou. Dnes dva ze tří dálkových dopravců disponují cestovní třídou nazvanou Business, a ten třetí (až do příchodu railjetů) tímto stylem rád prezentuje svou 1. třídu, i když ji má problém naplnit. Jak se ale dopravci zachovají, když za nimi přijde firemní zákazník a potřebuje něco speciálního? Dokážou zajistit přepravu pro větší skupinu? A pokud ano, bude finančně zajímavá? Sami jsme si to vyzkoušeli nedávno.

InnoTrans 2012 - Coradia Nordic, Siemens Vectron, foto: Juraj Kováč Berlín — Sto tisíc návštěvníků za šest dní, 2243 vystavovatelů, 104 světových premiér, 26 pavilonů… Dva roky nám rychle uběhly a opět je tady InnoTrans. Berlínské výstaviště hlásí rekordní počet účastníků a redakce technických periodik marně zkoušejí stihnout všechny termíny prezentací a propagačních akcí. Na základě zkušeností z předchozích návštěv i z letošních Czech Raildays jsme se proto rozhodli letošní návštěvu německé metropole natáhnout na několik dní – a dobře jsme udělali! Největší drážní veletrh světa totiž poprvé obsadil kompletně celou plochu Messe Berlin (180.000 m?) a pokoušet se ho pojmout za jeden den hraničí s čirým šílenstvím. Místo vyčerpávající megareportáže se proto na exponáty zaměříme v menších dávkách a tematicky, díky čemuž chceme podchytit i trochu víc kontextu, než lze obvykle vyčíst jen z prosté sbírky fotografií. Než ale začneme s novou chloubou varšavského metra z dílny Siemensu, několik málo postřehů z prosluněného výstaviště…

Výstavní skříň ÖBB i působiště první konkurence: Westbahn, foto: Juraj KováčVídeň/Freilassing — Z Vídně do Salzburgu za 23,80 eur; do Freilassingu zdarma, pokud chcete. Rakouský soukromý dopravce WESTbahn zahájil v neděli 11. prosince pravidelný provoz dálkových vlaků na Západní dráze a nasadil do provozu sedm šestivozových poschodových jednotek Stadler KISS v bílo-modro-zeleném barevném schématu. Bystrý pozorovatel přitom snadno identifikuje mnoho podobností ve vzájemných vztazích Rakouských spolkových drah ÖBB s WESTbahnem a Českých drah s RegioJetem. Stejně jako v ČR znamenal start IC RegioJet začátek konkurence v nedotované dálkové dopravě, otevřel nové možnosti rakouským cestujícím WESTbahn – a ne bez silného odporu státních železnic. Ačkoliv však pokus o jeho vymazání nevyšel ÖBB jen o fous, všechny plánované vlaky do nového jízdního řádu vstoupily za značného nadšení provozovatele i cestujících.

Viaggio Comfort stojí ve sporu proti fiktivním soupravám Škoda od zahraničního dodavatele, foto: Juraj KováčPraha — Týden od minulého zpravodajského souhrnu Kauzy railjety byl vskutku akční. Škoda Transportation nejdřív po letech mediální izolace předstoupila před novináře, aby vytáhla z rukávu své nejnovější vysněné vozidlo a vysvětlila, proč je pro ČD daleko vhodnější než soupravy od Siemensu. Nechce ho ale ukázat, ani podrobněji komentovat detaily. Antimonopolní úřad mezitím vydal předběžné opatření, které drahám zabraňuje v podepsání smlouvy, zatímco ČD podle očekávání podaly žádost o rozklad. Škodovka se ohradila proti rozkladu, a podala stížnost k Evropské komisi. Do mediální přestřelky tak najednou vstupují vrcholoví právníci, občanské iniciativy, neziskové organizace i některé z nejkontroverznějších PR agentur světa — a my se teď pokusíme o souhrn všeho, co se v případu za uplynulých deset dní událo.

Railjet ÖBB, InnoTrans 2008, foto: Georgo Doplněno 9. 8. 2011Praha Snaha Českých drah o nákup rakouských souprav Siemens Viaggio Comfort skončí pravděpodobně neúspěchem. Necelé tři dny před uplynutím zákonné lhůty totiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na žádost Škody Transportation vydal předběžné opatření, které největšímu dopravci v zemi zabraňuje v podepsání kupní smlouvy s výrobcem souprav a Rakouskými spolkovými drahami ÖBB. Stalo se tak jen tři hodiny poté, co zástupci Škodovky prezentovali své stanovisko novinářům, přičemž již na tiskovém brífinku v pražském hotelu Marriott vyjádřili své přesvědčení, že úřad jejich žádosti vyhoví. Na rozhodnutí ÚOHS následně plzeňský výrobce v expresním čase reagoval tiskovou zprávou, v niž navazuje na ostrou kritiku ČD ve věci nákupu vozidel pro dálkovou dopravu ze zahraničí. Dráhy se tak ocitají v komplikované situaci: rozhodování ÚOHS v první instanci může trvat několik měsíců, a ani jeho závěr ještě nemusí být definitivním koncem Kauzy railjety. Za největším správním řízením v oblasti veřejných zakázek v dějinách české železnice tak paradoxně stojí firma, jež sama národnímu dopravci dodala řadu vozidel bez transparentních tendrů. Pro dálkovou dopravu ČD jsou v tuto chvíli dopady celé kauzy nejasné; v praxi ovšem znamenají významné oddálení, nebo, v horším případě, úplné zastavení obnovy vozového parku v době, kdy firma bude muset čelit přímé konkurenci soukromých dopravců.

Bmz a ABmz RegioJet od ÖBB, Břeclav, foto: Josef PetrákBřeclav — Čtyřiačtyřicet. Tolik osobních vozů Rakouských spolkových drah v uplynulých dnech zamířilo do svého nového domova v Česku, kde od léta začnou vozit cestující Českých drah i soukromého dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency. Zatímco u státního dopravce poslouží vozy z přelomu 70. a 80. let minulého století jako vítané oživení nejhorších rychlíků, u žluté firmy naopak mírně modernizované rakouské vagóny pomohou rozběhnout první pravidelnou linku Praha - Havířov (- Žilina). Nová řada Bmz236 ČD teď podstoupí velkou revizi a časem i menší revitalizaci interiéru. Vagony Bmz 21-90 a ABmz a 30-90 RJ již mají velkou modernizaci za sebou z doby, kdy jezdily u ÖBB; pro dosažení požadovaného standardu kvality ovšem rovněž potřebují opravu. První cestující by tak obě řady měly svézt v průběhu letních prázdnin.

Představení reklamního nátěru , foto: ÖBB Vídeň — Po skladateli W. A. Mozartovi a rakouských hasičích ode dneška taurus 1116.250 vzdává hold příslušníkům rakouské policie. Nový reklamní nátěr z dílny ÖBB bude následujících dvanáct měsíců propagovat prohlubující se spolupráci Rakouských spolkových drah s federálním ministerstvem vnitra v rámci společného projektu pro zlepšení bezpečnosti ve vlacích a na nádražích. Lokomotivu v typické červeno–modro–stříbrné barevné kombinaci veřejnosti na vídeňském nádraží Praterstern slavnostně přestavila rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl–Leitnerová a předseda představenstva ÖBB Christian Kern, kteří rovněž prezentovali výsledky dosavadní spolupráce policie a spolkových železnic.

350.006 'Thales' ZSSK, Pezinok – Šenkvice, 18. 3. 2010, foto: Martin Beták Komentár — Tak sme sa dočkali. Po desiatich rokoch príprav začali od nedele prvé vlaky osobnej dopravy na časti koridoru Bratislava - Žilina - Košice konečne využívať maximálnu traťovú rýchlosť 160 km/h. Na tejto správe je nepriaznivá len jedna jediná vec: mala zaznieť pred desiatimi rokmi, a nie v čase, keď 160kilometrová rýchlosť už ani v regióne strednej Európy nikoho nezdvihne zo stoličky; o to menej, že sa s nastavením podobného rýchlostného limitu ráta aj na vybraných úsekoch diaľnice D1, čím železnica môže veľmi rýchlo stratiť jednu z mála skutočných výhod. Aby teda deň D slovenských koľají nezostal v tieni absolútneho nezáujmu železničných médií, poponáhľal sa na pomoc národný dopravca, ktorý s eleganciou sebe vlastnou prezentáciu najnovších technických výdobytkov vyšperkoval nevídaným spôsobom. Práve vďaka nemu teda premiéra štošesťdesiatky na Slovensku predsa len dostane priestor aj na stránkach tohto magazínu – človek v tejto práci totiž vidí a zažije všeličo, ale včerajšia prezentácia v podaní ZSSK vybočuje z radu úplne novým spôsobom.

Starší zprávy
1 2 3 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:08
zapadá v 19:57