..: All news and reports - Pozvánky - Česká republika (celá) :..

14.3.2014 - 8:00 - Poznávací zájezd na Slovensko a do Rakouska

Taurus na Semmeringu, foto: Payus Komerční sdělení — Pro fandy do železniční dopravy pořádáme ve dnech 20. — 22. června 2014 autobusový poznávací zájezd na Slovensko a do Rakouska. Během tohoto výletu se nejprve navštíví Bratislava a zdejší dopravní muzeum. Zde je do konce června 2014 k vidění mimo jiné historický obrněný vlak Štefánik, který se vrátil z výstavy v nizozemském Utrechtu. Po přejezdu do Rakouska bude ve Vídni prohlídka technického muzea s bohatou kolekcí železniční techniky a ve Strasshofu pak prohlídka železničního muzea. Údolím řeky Steyr se v alpském podhůří projedeme nejstarší rakouskou 760mm železnicí a to mezi zastávkami Steyer Lokalbahn a Grünburg. Historická souprava je vedena parní lokomotivou řady 298.5. Cena zájezdu: 5490 korun. V ceně je zahrnuto: doprava autobusem, jízdenka na historický vlak Steyer Lokalbahn – Grünburg, 2× ubytování (1× Slovensko, 1× Rakousko), vstupné do uvedených muzeí, komplexní cestovní pojištění (pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, odpovědnost za škodu, pojištění zavazadel, storno zájezdu). Podrobný program naleznete na stránkách CK Praděd.

ÖBB 5144 001-4, Semmering, foto: CK Praděd ÖBB 95.112, Payerbach-Reichenau, foto: CK Praděd Mariazellbahn, foto: CK Praděd

Zdroj: CK Praděd

15.2.2014 - 8:00 - Výtopna Zdice vypraví Novopacký expres

Plakát Novopackého expresu, foto: Výtopna Zdice Zdice — Muzeum Výtopna Zdice vypraví v neděli 23. února 2014 historický vlak pod názvem Novopacký expres. Jak již z názvu vyplývá, hlavním cílem je známý pivovar v Nové Pace z roku 1842. Pro všechny zájemce bude zprostředkována exkurze do prostor pivovaru, kde se seznámí s výrobními postupy a ochutnají také několik druhů piv. Ochutnávat se bude přímo z ležáckého tanku, a to i speciály, jako pivo třešňové, zázvorové či konopné pivo. Odjezd z Prahy hlavního nádraží je naplánován na 6.45 ráno, z Mladé Boleslavi odjede v 9.00. Na zpáteční cestu z Nové Paky se vlak vypraví po patnácté hodině a do Prahy přijede po osmé hodině večerní. Z důvodu omezené kapacity vlaku je nutno se předem přihlásit u organizátora. Kontakty naleznete v kalendáři akcí. Cena zpáteční jízdenky včetně exkurze činí při jízdě z Prahy 349/195 korun a z Mladé Boleslavi 295/150 korun.

Zdroj: Výtopna Zdice

754.012-3, Brankovice - Nemotice, foto: Tomáš Krajcar Praha — Máte rádi dopravu a uvažujete, že byste jí v budoucnu i živili? A nebo vás jen láká studovat na Fakultě dopravní ČVUT? Co na tom, že ten, kdo vystudoval navrhování letadel pak navrhuje třeba chladničky, důležité je se naučit inženýrsky myslet. Pokud nejste ještě úplně rozhodnuti, nabízí se vám jedna možnost – přijít na dny otevřených dveří, které i v letošním roce pořádá Fakulta dopravní ČVUT v Praze, a to na obou svých pracovištích. V pátek 24. ledna budou zájemcům o studium podány informace o studiu a uplatnění absolventů fakulty, podrobnější informace pak budou poskytnuty k oborům profesionální pilot a technologie údržby letadel. Mezi desátou a dvanáctou hodinou budou pak zpřístupněny laboratoře fakulty na adrese Konviktská 20, Praha 1, a to zkušební laboratoř ústavu dopravní telematiky, laboratoř řízení a modelování dopravy, nově zřízená laboratoř odbavovacích a informačních systémů ve veřejné dopravě a učebny výpočetní techniky. V odpoledních hodinách pak navážou exkurze v Horské ulici v kampusu na Albertově, a to do laboratoře interaktivních vozidlových simulátorů, laboratoře bezpečnosti dopravních systémů a na dopravní sál fakulty dopravní. Bližší informace o přednáškách a exkurzích najdete na stránkách ČVUT FD, za kterou vás srdečně zveme.

9.12.2013 - 13:00 - České dráhy hledají uživatele pro testování mobilní aplikace

Mobilní eshop ČD: titulní strana, foto: České dráhy/ŽelPage Praha — Cestující Českých drah s chytrými telefony se mohou už v následujících měsících dočkat mobilní aplikace pro komplexní odbavení a informování. Dráhy hledají aktivní cestující s mobily platforem Apple iOS či Android, kteří by se chtěli podílet na testování první verze aplikace. Zapojit se bude možné od poloviny prosince 2013 a do konce března 2014. Podmínkou je telefon s Androidem 2.3 a vyšším, nebo iPhone s iOS 5 či pozdějším, základní informatická gramotnost a znalost práce s chytrými telefony, datový tarif a hlavně pravidelné cestování vlaky Českých drah. Zájemci mohou kontaktovat Tomáše Kohoutka z generálního ředitelství, kdy v přihlášce uvedou svůj věk, vzdělání, profesi, zájmy, využívané aplikace a hlavně typ zařízení s verzí operačního systému. Vybraní testeři budou po podpisu dohody o mlčenlivosti zapojeni do testovacího programu. Na jeho konci 5 nejaktivnějších získá Kilometrickou banku na 2.000 km vlaky ČD.

Zdroj: České dráhy

Předání cen děkana FD ČVUT, foto: FD ČVUT Praha — Každoročně organizuje Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického v Praze soutěž „Cena děkana fakulty dopravní“. Ani letošní jubilejní dvacátý rok existence fakulty tomu nebude výjimkou. Již pošesté mají možnost studenti středních škol a gymnázií možnost zasílat své projekty zaměřené na dopravu či telekomunikace na posouzení odborné porotě složené z pracovníků fakulty a soutěžit tak nejen o přijetí na fakultu bez přijímacích zkoušek, ale i o zajímavé ceny.

Nejkrásnější nádraží ČR 2011 - předávání cen, foto: AEFCZPraha — Dnes bylo zahájeno hlasování v sedmém ročníku soutěže o Nejkrásnější nádraží ČR. Soutěž má za cíl zlepšit stav českých stanic a zastávek. Oceňuje dobré příklady v péči o prostředí železničních stanic a zastávek, často ze soukromé iniciativy jejich zaměstnanců. Finalisty volili zástupci spolupracujících organizací podle nominací veřejnosti. Svého favorita z deseti představených finalistů můžete podpořit až do 11. listopadu na adrese www.nejnadrazi.cz nebo pomocí SMS na číslo 736 300 202 ve tvaru NADRAZI JMENO STANICE za cenu běžné SMS. Alternativně máte možnost hlasovat též poštou na adresu Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o. s., V Pevnosti 159/5b, 128 00 Praha 2. Deset vylosovaných hlasujících obdrží vstupenky do Království železnic. Vítězné nádraží bude slavnostně vyhlášeno v Senátu dne 12. 12. 2013.

749.039-4, Libomyšl - Zdice, foto: Filip Štajner Praha — Projekt „Popularizace výzkumu a vědy ČVUT“ se zaměřuje na přiblížení zajímavých výsledků, kterých dosáhli zaměstnanci a absolventi ČVUT Fakulty dopravní, především studentům mimopražských středních škol. Součástí projektu jsou kromě Letních dopravních škol, na ŽelPage již zmíněných, také přednášky pro střední školy. Protože máme k dipsozici ještě dostatek volných termínů, které by mohly školy využít, rozhodli jsme se nabídnout naše přednášky zaměřené na železniční a veřejnou dopravu touto cestou. Délka přednášky je 45 až 60 minut – přizpůsobíme se časovým možnostem školy. Doufáme, že se najdou zájemci z řad studentů, kteří přesvědčí své pedagogy, aby zorganizovali čas a místo pro přednášku. Vybírat můžete z níže uvedených témat.

Co se takhle všechno v Soběšíně semele, foto: Vít Štorch Soběšín — Milé slečny, vážení pánové! Nastupujete letos do prvního ročníku Fakulty dopravní ČVUT? Pak si ve svém diáři pro rok 2013 výrazně vyznačte časový úsek od 12. do 15. září. Pro rozumné i nerozumné, pro snílky i realisty, pro masožravce i býložravce, zkrátka pro všechny prváky Fakulty dopravní splétáme UZEL. Během této první míle budoucího studia poznáte, jak škola funguje a co se od vás očekává. Dále se dovíte, co vysokoškolský život studenta obnáší – jak si různé věci vyřídit, zdolat nápor zkoušek a následně úspěchy řádně oslavit. Všichni se seznámíte s novými spolužáky, se kterými se budete dlouho potkávat – přímo ve škole, na kolejích, v rámci studentských klubů i jinde. Máme nachystaný program, který nabízí týmové a individuální aktivity, kde každý dostává prostor pro své vyniknutí. Na začátek jsme připravili seznamovací a teambuildingové hry, jež mají zahnat rozpaky a nejistotu. Nechybí ale ani volný čas, který můžete věnovat spontánní zábavě a aktivitám. Pro nejlepší jedince jsou za skvostné výkony nachystány drobné odměny, ale to nejcennější si z tohoto kurzu odvezete všichni – unikátní zážitky a spoustu nových kamarádů.

Kinematovlak, foto: ČDZlín - Při příležitosti 53. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež „ZLÍN FILM FESTIVAL“ vyráží napříč republikou tradiční Kinematovlak, který letos vyjede již podesáté. Svou jízdu letos začne ve středu 15. května v 10 hodin dopoledne na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi. Slavnostního zahájení se zúčastní, mimo jiné, také herec a moderátor Jan Čenský. Těšit se můžete také na Magic Hadaš (kouzelnické vystoupení Jiřího Hadaše) a různé drobné dárečky. Při letošní pouti napříč republikou se „kino na kolečkách“ zastaví například v Poděbradech (20. 5.), Havlíčkově Brodě (23. 5.) nebo na brněnském hlavním nádraží (25. až 27. 5.). Svou cestu pak zakončí 30. května v Otrokovicích.

Motorová lokomotiva T 435.003, foto: Miroslav Just Zdice — První dubnový víkend se ve středočeských Zdicích každoročně nese v duchu oslav zahájení turistické sezony v tamním muzeu Výtopny Zdice, a ani letos tomu nebude jinak. Brány známého muzea se otevřou v sobotu 6. dubna 2013 za bohatého doprovodného programu zasazeného do období let socialismu. Z Benešova u Prahy do Zdic pak vyjede tradiční Expres Výtopna Zdice, tentokráte sestavený při příležitosti 40. výročí od první zkušební jízdy autovlaku v režii ČSD také z plošinového vozu, vezoucího dobové automobily. V jeho čele se objeví legendární motorová lokomotiva T 435.003 Hektor. Neváhejte a pojeďte zavzpomínat na doby dávno minulé!

FD ČVUT výuka, foto: Ondřej HábaPraha — V pátek 8. března od 13 do 19 h se na Fakultě dopravní ČVUT na Albertově (Horská 3, Praha 2) uskuteční první ročník Studentského dne spojený s Orientačním závodem s využitím linek Pražské integrované dopravy. Veřejnosti budou otevřené laboratoře (Dopravní sál s historickou i nejmodernější zabezpečovací technikou, Výzkumná laboratoř vozidel – simulátory, jednomístný simulátor letounu a další laboratoře Ústavu letecké dopravy) a jiná pracoviště fakulty: lokální knihovna, menza a další. Proběhne prezentace možností studia, prezentace klubů Studentské unie a studentských projektů projektové výuky, ve spolupráci s Drážní společností při FD budou probíhat tematické přednášky.

Logo KMD, foto: KMD KroměřížObčanské sdružení Kroměřížská dráha vás tímto zve ve čtvrtek 21. února 2013 od 15 hodin do přednáškového sálu knihovny v Kroměříži (Slovanské nám. 3920), kde seznámí veřejnost se svojí činností, představí obnovu někdejší lesní železnice v Rajnochovicích a také projekt na záchranu jedenáct kilometrů dlouhé železniční tratě Kojetín – Tovačov, tedy známé Tovačovky, před zrušením. Zároveň do konce února probíhá v téže kroměřížské knihovně výstavka prezentující aktivity tohoto sdružení.

Nový cyklus České televize Tajemství železnic, foto: Česká televize Praha — Poslední lednovou sobotu se na Dvojce České televize představil nový cyklus o železnici nazvaný Tajemství železnic. Pořadem provází známý herec a moderátor Martin Dejdar, se kterým se v každém z celkem devíti dílů vydáme na zajímavá místa, kde se psaly železniční dějiny. V tom prvním, který nese název Osudným tunelem Jana Pernera, navštívíme nejen východočeskou Choceň, jak již název napovídá, ale i zrušené nádraží Chrast u Chrudimi město; podíváme se na místo největší železniční tragédie u Stéblové i do podzemí dělostřelecké tvrze Bouda.

burza KŽC, foto: Lukáš VernerPraha – Blíží se Vánoce a mnozí z nás přemýšlejí co druhému či sobě letos nadělit pod stromeček a udělat někomu či sobě radost. Abychom vám trochu usnadnili vánoční shon s nakupováním dárků, přinášíme tipy na předvánoční nákupy předmětů s železniční tématikou. Jednou z možností jsou výměnná setkání. Na nich lze předměty jak nakoupit, tak prodat, ale i vyměnit. Nákupy zde bývají mnohdy levnější než na aukčních serverech, neboť výhodou výměnných setkání je možnost smlouvání ceny. K sehnání zde bývají různé publikace, brožury, časopisy, kalendáře, jízdní řády, jízdenky, předpisy, odznaky, mapy, plakáty, pohlednice, fotografie, archiválie, tiskopisy, DVD, železniční modely a modelářské potřeby, ale i další předměty nejen železniční, ale také z oboru lanovek a MHD.

26.10.2012 - 18:00 - Konference k obnově a využívání nádraží

Praha Těšnov, foto: Ivo ŠtechaPraha — Pátý ročník mezioborové konference PROPAMÁTKY proběhne v úterý 13. listopadu v kulturním sále pražského hlavního nádraží. Program bude věnován obnově a využívání historických nádražních budov. Ať už ztratily zcela svůj účel nebo nenaplňují dnešní potřeby, jsme v posledních letech svědky široké diskuse a řady diskutabilních rozhodnutí v otázce jejich památkové ochrany a budoucího využití. Naši čtenáři jistě už znají kauzy nádraží Praha-Těšnov, nákladového nádraží Žižkov, Ústí nad Orlicí, Brno hl.n. nebo Havířov. Komunikace ze strany vlastníků i ohlasy jasně ukazují, že veřejná diskuse na toto téma není uzavřena. Cílem konference je ukázat především domácí zkušenosti a dobré příklady obnovy a vhodného využití. Doprovodným programem konference bude projížďka zvláštním vlakem, při které budou představena vybraná pražská nádraží. Na akci se ještě můžete přihlásit, do 31. října s výraznou slevou.

ŽelPage je mediálním partnerem konference.

Zdroj: webové stránky konference, Jaká je budoucnost starých nádraží?

1 2 3 4 5 ... 11 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni | Forum
© 2001-2014 ŽelPage, o. s.
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Current train position - Slovakiaopen/close
Current train position - Slovakia
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
» Add a new link
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:25
sets at 20:51

meteo meteo
:. Current discussions
Poslední příspěvek Re: Jízdenky - tarify, slevy a zvláštní nabídky
jspetrak  - 1.7. (14:04)
Jmenuje se to Deutschlad Pass. K Rostocku - nedá se nějak nakombinovat ...

Poslední příspěvek Re: Jízdenky - tarify, slevy a zvláštní nabídky
mohac  - 24.6. (15:06)
Zdravím pane Oto. Ten problém byl možná proto, že sem hledal moc dopředu, ...

Poslední příspěvek Re: Fotogalerie
Radek Novák  - 29.5. (11:48)
Dobrý den, jsem náhodným návštěvníkem. Zde je k dispozici několik fotek ...

Poslední příspěvek Re: Automatické vedení vlaku (AVV)
Aleš Liesk  - 26.5. (14:05)
proč to ČD neobjednalo do panterů? To se musíte zeptat u ČD . Chápu ...

Poslední příspěvek Re: Automatické vedení vlaku (AVV)
slawe  - 26.5. (12:57)
Děkuji moc za odpověď. Ale vyvolalo to ve mě další otázku - proč to ...

Další diskuze >>>
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek Tisící kilometr lokálek Království českého vzdor vandalům v zapomnění neupadne
Dne 25.7.2014 zažila Rokytnice v Orlických horách nevšední událost. V tamním železničním muzeu šťastně vyvrcholila nešťastná etapa historie jedné železniční památky, která bez újmy ...

Poslední příspěvek Wales (2)
V minulej časti sme pri svojom pobyte príjemne pobudli v dedine Porthmadog, ponavštevovali tam dúfam všetko, čo šlo a putujeme ďalej. Náš týždeň na celý severný Wales nie je práve veľa ...

Poslední příspěvek V Hradci Králové se už po dvanácté sejdou paromilové
XII. ročník ojedinělého setkání milovníků páry, lodí, lodních modelů, zahradních a modelových železnic, sběratelů a konstruktérů parních strojů, mechanizmů a historických vozidel. ...